Komunikaty PR

Czynności wyłączone z pojęcia samodzielnej działalności gospodarczej

2021-11-29  |  01:00
Biuro prasowe
Kontakt

Robert Nogacki
Kancelaria Prawna Skarbiec

ul. Maciejki 13
02-181 Warszawa
sekretariat|kancelaria-skarbiec.pl| |sekretariat|kancelaria-skarbiec.pl
22 586 40 00
www.kancelaria-skarbiec.pl

Pojęcie działalności gospodarczej jest bardzo istotne w przepisach ustawy o podatku VAT, ponieważ definiuje ono podatnika, a w dalszej kolejności jest jednym z elementów określających, czy czynność będzie opodatkowana VAT. Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy o VAT podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne samodzielnie wykonujące działalność gospodarczą, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności. Z definicji wynika więc, że elementem niezbędnym opodatkowania VAT jest wykonywanie działalności gospodarczej w sposób samodzielny.

Definicja działalności gospodarczej

Na wstępie należy podkreślić, że ustawa o VAT precyzuje pojęcie działalności gospodarczej wykonywanej samodzielnie i jest to odmienne podejście niż w przypadku innych podatków czy przepisów Ordynacji podatkowej.

Zgodnie z art. 15 ust. 2 ustawy o VAT działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody. Działalność gospodarcza obejmuje w szczególności czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Definicja ta odnosi się więc do podmiotu, a nie do prowadzonej przez niego działalności. Innymi słowy, podatnikami są wszyscy producenci, niezależnie od wykonywanych czynności, a nie jedynie producenci zajmujący się jedynie procesem produkcyjnym. Oznacza to, że podatnikiem może zostać osoba fizyczna, osoba prawna lub jednostka organizacyjna niemająca osobowości prawnej, którą można zaliczyć do kategorii producentów, handlowców czy usługodawców.

Ciągłość

W uproszczeniu ciągłość działalności gospodarczej oznacza, że czynności podejmowane przez podmiot dokonywane są nie jednorazowo, lecz przynajmniej z zamiarem ciągłego wykonywania. W tym przypadku warto wskazać na stanowisko sądów administracyjnych w zakresie sprzedaży działek stanowiących majątek prywatny podatnika VAT. Sądy wskazują, że w sytuacji, gdy podatnik sprzedaje większą liczbę działek, a jego działania są podejmowane kolejno w sposób uporządkowany, taki podmiot należy uznać za podatnika VAT. W związku z tym w wielu przypadkach podmioty wolą kwestię opodatkowania VAT potwierdzić wcześniej w drodze wniosku o wydanie indywidualnej interpretacji podatkowej.

Cele zarobkowe

Przedsiębiorcy działający na rynku skupieni są w głównej mierze na osiąganiu zysku i maksymalizacji wartości przedsiębiorstwa. Zatem w większości przypadków zastosowanie znajdzie przesłanka zarobkowego charakteru. O niezarobkowym charakterze działań można mówić wówczas, gdy czynności podejmowane są pro bono, i to w zakresie niezwiązanym z prowadzoną działalnością. Również w przypadku częściowej odpłatności, np. dofinansowania przez gminę do zakupu biletów, organy podatkowe potwierdzają, że czynności te nie są związane z działalnością gospodarczą.

Samodzielność

Należy zaznaczyć, że ustawa o VAT nie wprowadza definicji samodzielności. Samodzielność działania odnosi się głównie do kwestii praktycznych i nie zawsze pokrywa się z pojęciem niezależności. Z kolei w art. 15 ust. 3 ustawy o VAT zostały wskazane sytuacje, których nie można uznać za działalność gospodarczą wykonywaną samodzielnie. Przepis ten dotyczy w szczególności przychodów ze stosunku pracy oraz przychodów z wykonywania wolnego zawodu i zrównanych z nimi. Zatem warunek samodzielności działania wyklucza z kategorii podatników pracowników i inne osoby związane z pracodawcą, wykonujące prace na podstawie innych umów, gdzie odpowiedzialność za tę pracę ponosi pracodawca, który wypłaca wynagrodzenie. Z orzecznictwa Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej wynika, że działalność nie jest prowadzona samodzielnie, jeżeli przy jej prowadzeniu przedsiębiorca korzysta wyłącznie lub w znacznej części z organizacji i infrastruktury podmiotu, na rzecz którego świadczy usługi, nie ponosi przy tym ekonomicznego ryzyka prowadzenia działalności oraz nie odpowiada wobec osób trzecich za szkody wyrządzone w związku z wykonywaniem działalności (wyrok TSUE w sprawie C-202/90).

Ciekawym problemem na gruncie samodzielności wykonywania usług są menedżerowie zatrudnieni w spółkach na podstawie kontraktów menedżerskich. Przeważającym poglądem w orzecznictwie jest rozdzielenie funkcji członka zarządu, która wykonywana jest niesamodzielnie, od czynności menedżerskich wykonywanych już samodzielnie i w konsekwencji uznanie menedżera za podatnika VAT (wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z 30 września 2014 r., I FSK 1479/13). Z drugiej strony można wskazać na niedawną interpretację Dyrektora KIS, który przyznał, że nie ma podatku VAT od usług zarządzania, ponieważ nie stanowią one działalności gospodarczej w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług (interpretacja nr 0111-KDIB3-1.4012.403.2017.11.ABU).

 

Autor: Kancelaria Prawna Skarbiec specjalizuje się w ochronie majątku, doradztwie strategicznym dla przedsiębiorców oraz zarządzaniu sytuacjami kryzysowymi.

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: Kancelaria Prawna Skarbiec
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Podatki DUŻA REFORMA PODATKOWA - BCC APELUJE DO MINISTRA FINANSÓW O ROZPOCZĘCIE PRAC Biuro prasowe
2024-08-01 | 10:10

DUŻA REFORMA PODATKOWA - BCC APELUJE DO MINISTRA FINANSÓW O ROZPOCZĘCIE PRAC

Eksperci Business Center Club zaapelowali do Ministerstwa Finansów o pilne rozpoczęcie prac nad gruntowną reformą systemu podatkowego.  Zespół ekspercki BCC pod
Podatki Wakacje od ZUS już w tym roku - kto i kiedy może skorzystać?
2024-07-19 | 11:25

Wakacje od ZUS już w tym roku - kto i kiedy może skorzystać?

Na ten moment czekało wielu przedsiębiorców. Wakacje od ZUS już niedługo staną się faktem. 9 maja 2024 roku uchwalono Ustawę o zmianie ustawy o systemie ubezpieczeń
Podatki Ponad 1,3 tys. jednoosobowych działalności dziennie startowało w ubiegłym roku
2024-05-08 | 01:00

Ponad 1,3 tys. jednoosobowych działalności dziennie startowało w ubiegłym roku

  Obniżenie składki zdrowotnej nawet o 900 zł/mies. może zwiększyć atrakcyjność i popularność jednoosobowych działalności gospodarczych (JDG). Obecnie jest ich ponad 2,6

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Konkurs Polskie Branży PR

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Bankowość

ePłatności z wykorzystaniem portfeli cyfrowych będą już wkrótce dostępne w mObywatelu. Do pilotażu usługi dołączy więcej urzędów

Ponad 50 gmin korzystających z ePłatności w mObywatelu i 82 tys. zrealizowanych transakcji – to dotychczasowy efekt pilotażu tej usługi prowadzonego od ubiegłego roku. Mieszkańcy uczestniczących w nim gmin mogą przez aplikację i portal płacić m.in. podatek od nieruchomości czy podatek rolny albo uiszczać opłaty za śmieci. Do opcji opłacania zobowiązań administracyjnych wkrótce dojdą także płatności z inicjatywy użytkownika, czyli np. opłaty skarbowe ponoszone przy okazji załatwiania różnych spraw urzędowych. Trwają także prace nad wdrożeniem kolejnych metod płatności – do BLIK-a właśnie dołączyły karty płatnicze, a następne będą cyfrowe portfele, czyli Google Pay i Apple Pay.

Ochrona środowiska

Beton z alg czy szkło fotowoltaiczne. Ekologiczne innowacje zmieniają sektor budowlany

Sektor budynków i budownictwa jest największym emitentem gazów cieplarnianych, odpowiadając za 37 proc. globalnych emisji – wynika z danych ONZ. Tradycyjne materiały budowlane, takie jak beton czy cegły, są stopniowo udoskonalane, aby jak najlepiej odpowiadać na wyzwania środowiskowe. – Większość producentów, szczególnie tych dużych, skupia się na tym, aby obniżać koszty ekologiczne produkcji materiałów, tak żeby konsumenci otrzymywali produkt bardziej zrównoważony – ocenia Tomasz Bojęć, partner zarządzający w ThinkCo. Z drugiej strony na rynek wchodzą innowacje, które stosowane w większej skali będą stopniowo zazieleniać budownictwo.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.