Komunikaty PR

Fundacja Avalon i jej Podopieczni zebrali 56 546 643,10 milionów złotych z 1% po

2022-10-10  |  09:30
Biuro prasowe
Kontakt
Paulina Liberadzka
Fundacja Avalon

Domaniewska 50a
02-672 Warszawa
pr|fundacjaavalon.pl| |pr|fundacjaavalon.pl
534452357
https://www.fundacjaavalon.pl/

Fundacja Avalon ponownie znalazła się na drugim miejscu wśród Organizacji Pożytku Publicznego obdarzonych przez podatników największym zaufaniem. W formie 1% podatku za rok 2021 organizacja otrzymała w sumie 56 546 643,10 złotych (na podstawie danych Ministerstwa Finansów), czyli o blisko 3,5 miliona więcej niż rok temu.

Łącznie, z podatków płaconych za 2021 rok, organizacje pożytku publicznego zebrały rekordową kwotę 1 miliarda 114 milionów złotych. To o 141 milionów więcej niż w roku poprzednim. Z danych Ministerstwa Finansów wynika, że z roku na rok wzrasta liczba podatników korzystających z mechanizmu 1 % podatku. Przy składaniu deklaracji podatkowych z mechanizmu 1% skorzystało 70% uprawnionych.

Fundacja Avalon stanowi jedną z największych organizacji pozarządowych w Polsce wspierających osoby z niepełnosprawnościami i przewlekle chore – zarówno dorosłe, jak i dzieci. Swoją opieką obejmuje osoby potrzebujące niezależnie od ich wieku, posiadanego schorzenia czy miejsca zamieszkania. Środki zebrane z 1% podatku przekazuje swoim podopiecznym w formie dofinansowań do kosztów leczenia, rehabilitacji i codziennej egzystencji.

Niesamowicie szybki proces księgowania wpłat z 1%

W ślad za środkami z 1% przekazywanymi przez Urząd Skarbowy, w dniu 30 września do Fundacji trafiła także tzw. lista celów szczegółowych – baza danych zawierająca setki tysięcy rekordów z informacją, które wpłaty dotyczą których konkretnie podopiecznych Fundacji. W oparciu o nią Fundacja księguje środki na poszczególnych subkontach, zgodnie z życzeniem darczyńców. Proces księgowania został podzielony na dwa etapy. Rozpoczął się od automatycznego przypisywania wpłat przez specjalnie zaprojektowany System Subkont, stworzony i co roku udoskonalany, aby jak najlepiej służyć zarówno w czasie księgowania 1%, jak i w czasie codziennych aktualizacji stanów subkont. W drugim etapie pracownicy Działu Subkont Fundacji Avalon sprawdzili i ręcznie, pozycja po pozycji, przypisali wpłaty, w których podatnicy popełnili błąd wpisując cel szczegółowy. Powodów błędów w celach szczegółowych jest wiele, wśród nich przeważają wszelkie błędy w nazwiskach, literówki czy przestawione cyferki w numerach subkont itd. Suma wpłat z błędami za rok 2021 opiewała na 1 981 868,92 złotych, z czego 1 609 898,65 złotych udało się zaksięgować na odpowiednich subkontach. Pozostałe wpłaty były niemożliwe do identyfikacji.

Fundacja Avalon zachęca podatników do kontaktu w sprawie odnalezienia wpłaty z 1% podatku.

“Przy zbiórce 1% podatku, od zawsze naszym najważniejszym celem jest szybkie i dokładne księgowanie wpłat. W tym roku płytę z danymi otrzymaliśmy w piątek 30 października, a już w poniedziałek udało się nam poinformować naszych podopiecznych o wysokości automatycznie zaksięgowanych wpłat. Co więcej - pracownicy Działu Subkont skrupulatnie przeglądali każdą wpłatę, która na poziomie automatycznego księgowania była nieoczywista do identyfikacji. W tym roku takich wpłat przeznaczonych do ręcznego księgowania pozostało ponad 19,5 tysiąca. Dołożyliśmy wszelkich starań, aby zaksięgować na subkontach wszystko co było możliwe do identyfikacji, ponieważ wiemy, że dla naszych podopiecznych każda złotówka jest niezwykle ważna. Finalnie cały proces księgowania 1% procenta za 2021 udało się zakończyć w przeciągu dwóch dni. Jesteśmy dumni, że udało nam się zapewnić naszym podopiecznym dostęp do środków z 1% podatku tak sprawnie - najszybciej w naszej historii.” - Magdalena Penda, kierownik Działu Subkont Fundacji Avalon.

Duże zmiany podatkowe w następnych latach

Możliwość odpisu 1% podatku jest wyrazem odpowiedzialności i jedności społecznej, daje bowiem podatnikowi możliwość przekazania części swojego podatku dochodowego dla wybranej organizacji pożytku publicznego, często w celu pomocy konkretnej osobie, która ze względu na niepełnosprawność, chorobę czy wyjątkowo trudną sytuację życiową potrzebuje finansowego wsparcia. Ze względu na wprowadzone w Polsce w ostatnim czasie zmiany podatkowe, Fundacja Avalon wraz z największymi OPP zwracały uwagę na potrzebę zmian w zakresie odpisu podatkowego. Liczne działania na rzecz zmiany prawa, w tym m.in. udział Zarządu Fundacji w pracach Sejmowej Komisji Budżetu i Finansów Publicznych, bezpośredni kontakt ze wszystkimi polskimi parlamentarzystami, komunikaty i wystąpienia medialne, czy chociażby udział w konferencji prasowej w Senacie, przyniosły najlepszy możliwy efekt.
Od stycznia 2023 roku wejdzie w życie duża zmiana podatkowa, która dotyczy Organizacji Pożytku Publicznego. Od tego czasu podatnicy będą mogli przekazać na wybraną organizację i wybrany cel 1,5% swojego podatku dochodowego.

“To wielki sukces Organizacji Pożytku Publicznego i także naszej Fundacji Avalon, bo na rzecz zmiany prawa poświęciliśmy bardzo dużo pracy i energii! Jeszcze w maju z niepewnością patrzyliśmy na przyszłość, widząc konsekwencje podatkowe spowodowane Polskim Ładem. Teraz widzimy, że wysiłek, który włożyliśmy w walkę o 1,5 % podatku dla OPP, nie poszedł na marne. Z dumą i ogromną wdzięcznością obserwujemy to, ilu ludzi co roku wspiera nasze działania przekazując nam swój odpis podatku. Dziękujemy każdemu, kto obdarzył Fundację Avalon swoim zaufaniem i przekazał nam swój 1% podatku na bezpośrednią pomoc osobom z niepełnosprawnościami i przewlekle chorym” - Krzysztof Dobies, Dyrektor Generalny Fundacji Avalon.

 

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: Fundacja Avalon
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Podatki DUŻA REFORMA PODATKOWA - BCC APELUJE DO MINISTRA FINANSÓW O ROZPOCZĘCIE PRAC Biuro prasowe
2024-08-01 | 10:10

DUŻA REFORMA PODATKOWA - BCC APELUJE DO MINISTRA FINANSÓW O ROZPOCZĘCIE PRAC

Eksperci Business Center Club zaapelowali do Ministerstwa Finansów o pilne rozpoczęcie prac nad gruntowną reformą systemu podatkowego.  Zespół ekspercki BCC pod
Podatki Wakacje od ZUS już w tym roku - kto i kiedy może skorzystać?
2024-07-19 | 11:25

Wakacje od ZUS już w tym roku - kto i kiedy może skorzystać?

Na ten moment czekało wielu przedsiębiorców. Wakacje od ZUS już niedługo staną się faktem. 9 maja 2024 roku uchwalono Ustawę o zmianie ustawy o systemie ubezpieczeń
Podatki Ponad 1,3 tys. jednoosobowych działalności dziennie startowało w ubiegłym roku
2024-05-08 | 01:00

Ponad 1,3 tys. jednoosobowych działalności dziennie startowało w ubiegłym roku

  Obniżenie składki zdrowotnej nawet o 900 zł/mies. może zwiększyć atrakcyjność i popularność jednoosobowych działalności gospodarczych (JDG). Obecnie jest ich ponad 2,6

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Konkurs Polskie Branży PR

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Bankowość

ePłatności z wykorzystaniem portfeli cyfrowych będą już wkrótce dostępne w mObywatelu. Do pilotażu usługi dołączy więcej urzędów

Ponad 50 gmin korzystających z ePłatności w mObywatelu i 82 tys. zrealizowanych transakcji – to dotychczasowy efekt pilotażu tej usługi prowadzonego od ubiegłego roku. Mieszkańcy uczestniczących w nim gmin mogą przez aplikację i portal płacić m.in. podatek od nieruchomości czy podatek rolny albo uiszczać opłaty za śmieci. Do opcji opłacania zobowiązań administracyjnych wkrótce dojdą także płatności z inicjatywy użytkownika, czyli np. opłaty skarbowe ponoszone przy okazji załatwiania różnych spraw urzędowych. Trwają także prace nad wdrożeniem kolejnych metod płatności – do BLIK-a właśnie dołączyły karty płatnicze, a następne będą cyfrowe portfele, czyli Google Pay i Apple Pay.

Ochrona środowiska

Kosmiczne śmieci są coraz większym problemem. Ich obecność na orbicie generuje znaczne koszty

Liczba kosmicznych odpadów stale rośnie. Ich źródłem są obiekty, które zostały wysłane w kosmos, zakończyły misję lub uległy rozpadowi. Krążące w przestrzeni kosmicznej fragmenty tych obiektów stwarzają ryzyko kolizji z tymi, które są obecnie eksploatowane. Unikanie takich zdarzeń wiąże się z koniecznością ponoszenia wydatków na monitoring zagrożeń czy zwiększeniem zużycia paliwa poprzez obieranie niekolizyjnych kursów. Jednym ze sposobów na zmniejszenie tego problemu jest wydłużenie eksploatacji obiektów poprzez ich tankowanie na orbicie. Polacy pracują nad taką technologią.

Ochrona środowiska

Beton z alg czy szkło fotowoltaiczne. Ekologiczne innowacje zmieniają sektor budowlany

Sektor budynków i budownictwa jest największym emitentem gazów cieplarnianych, odpowiadając za 37 proc. globalnych emisji – wynika z danych ONZ. Tradycyjne materiały budowlane, takie jak beton czy cegły, są stopniowo udoskonalane, aby jak najlepiej odpowiadać na wyzwania środowiskowe. – Większość producentów, szczególnie tych dużych, skupia się na tym, aby obniżać koszty ekologiczne produkcji materiałów, tak żeby konsumenci otrzymywali produkt bardziej zrównoważony – ocenia Tomasz Bojęć, partner zarządzający w ThinkCo. Z drugiej strony na rynek wchodzą innowacje, które stosowane w większej skali będą stopniowo zazieleniać budownictwo.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.