Komunikaty PR

Fundacja Avalon i jej Podopieczni zebrali 56 546 643,10 milionów złotych z 1% po

2022-10-10  |  09:30
Biuro prasowe
Kontakt
Paulina Liberadzka
Fundacja Avalon

Domaniewska 50a
02-672 Warszawa
pr|fundacjaavalon.pl| |pr|fundacjaavalon.pl
534452357
https://www.fundacjaavalon.pl/

Fundacja Avalon ponownie znalazła się na drugim miejscu wśród Organizacji Pożytku Publicznego obdarzonych przez podatników największym zaufaniem. W formie 1% podatku za rok 2021 organizacja otrzymała w sumie 56 546 643,10 złotych (na podstawie danych Ministerstwa Finansów), czyli o blisko 3,5 miliona więcej niż rok temu.

Łącznie, z podatków płaconych za 2021 rok, organizacje pożytku publicznego zebrały rekordową kwotę 1 miliarda 114 milionów złotych. To o 141 milionów więcej niż w roku poprzednim. Z danych Ministerstwa Finansów wynika, że z roku na rok wzrasta liczba podatników korzystających z mechanizmu 1 % podatku. Przy składaniu deklaracji podatkowych z mechanizmu 1% skorzystało 70% uprawnionych.

Fundacja Avalon stanowi jedną z największych organizacji pozarządowych w Polsce wspierających osoby z niepełnosprawnościami i przewlekle chore – zarówno dorosłe, jak i dzieci. Swoją opieką obejmuje osoby potrzebujące niezależnie od ich wieku, posiadanego schorzenia czy miejsca zamieszkania. Środki zebrane z 1% podatku przekazuje swoim podopiecznym w formie dofinansowań do kosztów leczenia, rehabilitacji i codziennej egzystencji.

Niesamowicie szybki proces księgowania wpłat z 1%

W ślad za środkami z 1% przekazywanymi przez Urząd Skarbowy, w dniu 30 września do Fundacji trafiła także tzw. lista celów szczegółowych – baza danych zawierająca setki tysięcy rekordów z informacją, które wpłaty dotyczą których konkretnie podopiecznych Fundacji. W oparciu o nią Fundacja księguje środki na poszczególnych subkontach, zgodnie z życzeniem darczyńców. Proces księgowania został podzielony na dwa etapy. Rozpoczął się od automatycznego przypisywania wpłat przez specjalnie zaprojektowany System Subkont, stworzony i co roku udoskonalany, aby jak najlepiej służyć zarówno w czasie księgowania 1%, jak i w czasie codziennych aktualizacji stanów subkont. W drugim etapie pracownicy Działu Subkont Fundacji Avalon sprawdzili i ręcznie, pozycja po pozycji, przypisali wpłaty, w których podatnicy popełnili błąd wpisując cel szczegółowy. Powodów błędów w celach szczegółowych jest wiele, wśród nich przeważają wszelkie błędy w nazwiskach, literówki czy przestawione cyferki w numerach subkont itd. Suma wpłat z błędami za rok 2021 opiewała na 1 981 868,92 złotych, z czego 1 609 898,65 złotych udało się zaksięgować na odpowiednich subkontach. Pozostałe wpłaty były niemożliwe do identyfikacji.

Fundacja Avalon zachęca podatników do kontaktu w sprawie odnalezienia wpłaty z 1% podatku.

“Przy zbiórce 1% podatku, od zawsze naszym najważniejszym celem jest szybkie i dokładne księgowanie wpłat. W tym roku płytę z danymi otrzymaliśmy w piątek 30 października, a już w poniedziałek udało się nam poinformować naszych podopiecznych o wysokości automatycznie zaksięgowanych wpłat. Co więcej - pracownicy Działu Subkont skrupulatnie przeglądali każdą wpłatę, która na poziomie automatycznego księgowania była nieoczywista do identyfikacji. W tym roku takich wpłat przeznaczonych do ręcznego księgowania pozostało ponad 19,5 tysiąca. Dołożyliśmy wszelkich starań, aby zaksięgować na subkontach wszystko co było możliwe do identyfikacji, ponieważ wiemy, że dla naszych podopiecznych każda złotówka jest niezwykle ważna. Finalnie cały proces księgowania 1% procenta za 2021 udało się zakończyć w przeciągu dwóch dni. Jesteśmy dumni, że udało nam się zapewnić naszym podopiecznym dostęp do środków z 1% podatku tak sprawnie - najszybciej w naszej historii.” - Magdalena Penda, kierownik Działu Subkont Fundacji Avalon.

Duże zmiany podatkowe w następnych latach

Możliwość odpisu 1% podatku jest wyrazem odpowiedzialności i jedności społecznej, daje bowiem podatnikowi możliwość przekazania części swojego podatku dochodowego dla wybranej organizacji pożytku publicznego, często w celu pomocy konkretnej osobie, która ze względu na niepełnosprawność, chorobę czy wyjątkowo trudną sytuację życiową potrzebuje finansowego wsparcia. Ze względu na wprowadzone w Polsce w ostatnim czasie zmiany podatkowe, Fundacja Avalon wraz z największymi OPP zwracały uwagę na potrzebę zmian w zakresie odpisu podatkowego. Liczne działania na rzecz zmiany prawa, w tym m.in. udział Zarządu Fundacji w pracach Sejmowej Komisji Budżetu i Finansów Publicznych, bezpośredni kontakt ze wszystkimi polskimi parlamentarzystami, komunikaty i wystąpienia medialne, czy chociażby udział w konferencji prasowej w Senacie, przyniosły najlepszy możliwy efekt.
Od stycznia 2023 roku wejdzie w życie duża zmiana podatkowa, która dotyczy Organizacji Pożytku Publicznego. Od tego czasu podatnicy będą mogli przekazać na wybraną organizację i wybrany cel 1,5% swojego podatku dochodowego.

“To wielki sukces Organizacji Pożytku Publicznego i także naszej Fundacji Avalon, bo na rzecz zmiany prawa poświęciliśmy bardzo dużo pracy i energii! Jeszcze w maju z niepewnością patrzyliśmy na przyszłość, widząc konsekwencje podatkowe spowodowane Polskim Ładem. Teraz widzimy, że wysiłek, który włożyliśmy w walkę o 1,5 % podatku dla OPP, nie poszedł na marne. Z dumą i ogromną wdzięcznością obserwujemy to, ilu ludzi co roku wspiera nasze działania przekazując nam swój odpis podatku. Dziękujemy każdemu, kto obdarzył Fundację Avalon swoim zaufaniem i przekazał nam swój 1% podatku na bezpośrednią pomoc osobom z niepełnosprawnościami i przewlekle chorym” - Krzysztof Dobies, Dyrektor Generalny Fundacji Avalon.

 

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Podatki Ponad 1,3 tys. jednoosobowych działalności dziennie startowało w ubiegłym roku Biuro prasowe
2024-05-08 | 01:00

Ponad 1,3 tys. jednoosobowych działalności dziennie startowało w ubiegłym roku

  Obniżenie składki zdrowotnej nawet o 900 zł/mies. może zwiększyć atrakcyjność i popularność jednoosobowych działalności gospodarczych (JDG). Obecnie jest ich ponad 2,6
Podatki Ulga termomodernizacyjna. Podatnicy karani za braki w przepisach
2024-04-26 | 01:00

Ulga termomodernizacyjna. Podatnicy karani za braki w przepisach

Ulga termomodernizacyjna i ,,Czyste Powietrze” to instytucje wsparcia modernizacji energetycznej, z których właściciele domów jednorodzinnych mogą korzystać jednocześnie.
Podatki Blokada rachunku nie upoważnia z automatu do wykreślenia firmy z VAT
2024-04-08 | 01:00

Blokada rachunku nie upoważnia z automatu do wykreślenia firmy z VAT

Sam fakt wystąpienia przez organ skarbowy z żądaniem blokady rachunku nie upoważnia innego organu do automatycznego wykreślania przedsiębiorcy z rejestru VAT. Dlatego przed pozbawieniem go

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Infrastruktura

Szybki rozwój 5G w Orange Polska. Do końca roku operator uruchomi 3 tys. stacji dających dostęp do nowej technologii

– W całym kraju jest już 1,5 tys. stacji 5G obsługujących pasmo C, ale cały czas pracujemy nad zwiększeniem zasięgu i włączamy kolejne. Do końca roku klienci Orange Polska będą korzystać łącznie z 3 tys. stacji, które włączamy zarówno w dużych aglomeracjach, jak i w mniejszych miejscowościach – zapowiada Jolanta Dudek, wiceprezes Orange Polska ds. rynku konsumenckiego. Jak podkreśla, ta technologia, która na dobre ruszyła w Polsce z początkiem tego roku, jest dla konsumentów rewolucją w korzystaniu z mobilnego internetu. Wraz z jej upowszechnianiem Polacy kupują też coraz więcej telefonów obsługujących sieć 5G – łącznie w ich rękach jest już 3,25 mln takich smartfonów, a dostępność takiego sprzętu poprawiają coraz bardziej przystępne ceny.

Finanse

Trwają prace nad reformą finansowania samorządów. Mają zyskać większą autonomię i niezależność budżetu od zmian w podatkach

Ministerstwo Finansów przedstawiło założenia reformy finansowania jednostek samorządu terytorialnego. Resort przekonuje, że po jej wprowadzeniu dochody samorządów będą wyższe i niezależne od decyzji podatkowych podejmowanych na szczeblu centralnym. Dochody JST mają być określane poprzez wskazanie procentowego udziału danej jednostki w dochodach podatkowych na jej terenie, nie tylko w przypadku PIT-u i CIT-u, ale też podatku zryczałtowanego. Ministerstwa do końca maja mają też dokonać przeglądu zadań zlecanych samorządom, co będzie służyć ich wystandaryzowaniu.

Transport

Nadchodzi kumulacja inwestycji finansowanych ze środków UE. Wykonawcy muszą się przygotować na problemy z dostępnością kadr i zasobów

W związku z odblokowaniem środków unijnych firmy – zwłaszcza z sektora budowlanego – spodziewają się w tym roku boomu w inwestycjach infrastrukturalnych. Barierą dla ich realizacji może się jednak okazać dostępność rąk do pracy. Przedsiębiorcy obawiają się też, że kumulacja inwestycji w krótkim czasie może pociągnąć za sobą wzrost popytu nie tylko na kadry, ale i materiały czy specjalistyczne usługi podwykonawcze, co z kolei może się przełożyć na wzrost cen. – Od strony formalnej jesteśmy przygotowani do poradzenia sobie z tą kumulacją. Jest możliwość punktowych zmian w prawie zamówień publicznych i tego nie wykluczam – mówi Hubert Nowak, prezes Urzędu Zamówień Publicznych.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.