Fundacja Avalon i jej Podopieczni zebrali 56 546 643,10 milionów złotych z 1% po
Fundacja Avalon
Domaniewska 50a
02-672 Warszawa
pr|fundacjaavalon.pl| |pr|fundacjaavalon.pl
534452357
https://www.fundacjaavalon.pl/
Fundacja Avalon ponownie znalazła się na drugim miejscu wśród Organizacji Pożytku Publicznego obdarzonych przez podatników największym zaufaniem. W formie 1% podatku za rok 2021 organizacja otrzymała w sumie 56 546 643,10 złotych (na podstawie danych Ministerstwa Finansów), czyli o blisko 3,5 miliona więcej niż rok temu.
Łącznie, z podatków płaconych za 2021 rok, organizacje pożytku publicznego zebrały rekordową kwotę 1 miliarda 114 milionów złotych. To o 141 milionów więcej niż w roku poprzednim. Z danych Ministerstwa Finansów wynika, że z roku na rok wzrasta liczba podatników korzystających z mechanizmu 1 % podatku. Przy składaniu deklaracji podatkowych z mechanizmu 1% skorzystało 70% uprawnionych.
Fundacja Avalon stanowi jedną z największych organizacji pozarządowych w Polsce wspierających osoby z niepełnosprawnościami i przewlekle chore – zarówno dorosłe, jak i dzieci. Swoją opieką obejmuje osoby potrzebujące niezależnie od ich wieku, posiadanego schorzenia czy miejsca zamieszkania. Środki zebrane z 1% podatku przekazuje swoim podopiecznym w formie dofinansowań do kosztów leczenia, rehabilitacji i codziennej egzystencji.
Niesamowicie szybki proces księgowania wpłat z 1%
W ślad za środkami z 1% przekazywanymi przez Urząd Skarbowy, w dniu 30 września do Fundacji trafiła także tzw. lista celów szczegółowych – baza danych zawierająca setki tysięcy rekordów z informacją, które wpłaty dotyczą których konkretnie podopiecznych Fundacji. W oparciu o nią Fundacja księguje środki na poszczególnych subkontach, zgodnie z życzeniem darczyńców. Proces księgowania został podzielony na dwa etapy. Rozpoczął się od automatycznego przypisywania wpłat przez specjalnie zaprojektowany System Subkont, stworzony i co roku udoskonalany, aby jak najlepiej służyć zarówno w czasie księgowania 1%, jak i w czasie codziennych aktualizacji stanów subkont. W drugim etapie pracownicy Działu Subkont Fundacji Avalon sprawdzili i ręcznie, pozycja po pozycji, przypisali wpłaty, w których podatnicy popełnili błąd wpisując cel szczegółowy. Powodów błędów w celach szczegółowych jest wiele, wśród nich przeważają wszelkie błędy w nazwiskach, literówki czy przestawione cyferki w numerach subkont itd. Suma wpłat z błędami za rok 2021 opiewała na 1 981 868,92 złotych, z czego 1 609 898,65 złotych udało się zaksięgować na odpowiednich subkontach. Pozostałe wpłaty były niemożliwe do identyfikacji.
Fundacja Avalon zachęca podatników do kontaktu w sprawie odnalezienia wpłaty z 1% podatku.
“Przy zbiórce 1% podatku, od zawsze naszym najważniejszym celem jest szybkie i dokładne księgowanie wpłat. W tym roku płytę z danymi otrzymaliśmy w piątek 30 października, a już w poniedziałek udało się nam poinformować naszych podopiecznych o wysokości automatycznie zaksięgowanych wpłat. Co więcej - pracownicy Działu Subkont skrupulatnie przeglądali każdą wpłatę, która na poziomie automatycznego księgowania była nieoczywista do identyfikacji. W tym roku takich wpłat przeznaczonych do ręcznego księgowania pozostało ponad 19,5 tysiąca. Dołożyliśmy wszelkich starań, aby zaksięgować na subkontach wszystko co było możliwe do identyfikacji, ponieważ wiemy, że dla naszych podopiecznych każda złotówka jest niezwykle ważna. Finalnie cały proces księgowania 1% procenta za 2021 udało się zakończyć w przeciągu dwóch dni. Jesteśmy dumni, że udało nam się zapewnić naszym podopiecznym dostęp do środków z 1% podatku tak sprawnie - najszybciej w naszej historii.” - Magdalena Penda, kierownik Działu Subkont Fundacji Avalon.
Duże zmiany podatkowe w następnych latach
Możliwość odpisu 1% podatku jest wyrazem odpowiedzialności i jedności społecznej, daje bowiem podatnikowi możliwość przekazania części swojego podatku dochodowego dla wybranej organizacji pożytku publicznego, często w celu pomocy konkretnej osobie, która ze względu na niepełnosprawność, chorobę czy wyjątkowo trudną sytuację życiową potrzebuje finansowego wsparcia. Ze względu na wprowadzone w Polsce w ostatnim czasie zmiany podatkowe, Fundacja Avalon wraz z największymi OPP zwracały uwagę na potrzebę zmian w zakresie odpisu podatkowego. Liczne działania na rzecz zmiany prawa, w tym m.in. udział Zarządu Fundacji w pracach Sejmowej Komisji Budżetu i Finansów Publicznych, bezpośredni kontakt ze wszystkimi polskimi parlamentarzystami, komunikaty i wystąpienia medialne, czy chociażby udział w konferencji prasowej w Senacie, przyniosły najlepszy możliwy efekt.
Od stycznia 2023 roku wejdzie w życie duża zmiana podatkowa, która dotyczy Organizacji Pożytku Publicznego. Od tego czasu podatnicy będą mogli przekazać na wybraną organizację i wybrany cel 1,5% swojego podatku dochodowego.
“To wielki sukces Organizacji Pożytku Publicznego i także naszej Fundacji Avalon, bo na rzecz zmiany prawa poświęciliśmy bardzo dużo pracy i energii! Jeszcze w maju z niepewnością patrzyliśmy na przyszłość, widząc konsekwencje podatkowe spowodowane Polskim Ładem. Teraz widzimy, że wysiłek, który włożyliśmy w walkę o 1,5 % podatku dla OPP, nie poszedł na marne. Z dumą i ogromną wdzięcznością obserwujemy to, ilu ludzi co roku wspiera nasze działania przekazując nam swój odpis podatku. Dziękujemy każdemu, kto obdarzył Fundację Avalon swoim zaufaniem i przekazał nam swój 1% podatku na bezpośrednią pomoc osobom z niepełnosprawnościami i przewlekle chorym” - Krzysztof Dobies, Dyrektor Generalny Fundacji Avalon.
DUŻA REFORMA PODATKOWA - BCC APELUJE DO MINISTRA FINANSÓW O ROZPOCZĘCIE PRAC
Wakacje od ZUS już w tym roku - kto i kiedy może skorzystać?
Ponad 1,3 tys. jednoosobowych działalności dziennie startowało w ubiegłym roku
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Infrastruktura
Budowa sieci szybkiej łączności dla polskiej energetyki wchodzi w kolejny etap. Czas usuwania awarii będzie krótszy
Spółka PGE Dystrybucja podpisała z firmą Ericsson umowę na dostawę blisko 600 systemów zasilania dla radiowych stacji bazowych i transmisyjnych węzłów agregacyjnych w ramach Programu LTE450. Jest to już ostatni kontrakt na dostawę kluczowych składników sprzętu telekomunikacyjnego sieci LTE450. Jego realizacja ma umożliwić budowę sieci o kluczowym znaczeniu dla sektora energetycznego, co przyspieszy jego cyfryzację.
Ochrona środowiska
Wzmocniona ochrona ponad 1,2 mln ha lasów. Część zostanie wyłączona z pozyskiwania drewna
Lasy Państwowe przedstawiły plan zwiększenia ochrony dla 17 proc. terenów leśnych, którymi zarządzają. To w sumie ponad 1,2 mln hektarów, z których 0,5 mln ha ma być całkowicie wyłączone z pozyskania drewna. Dodatkowa ochrona obejmie najcenniejsze przyrodniczo lasy w Polsce, w tym m.in. nadleśnictwa Puszczy Białowieskiej i najstarsze lasy w Polsce. Przedstawiciele LP podkreślają, że propozycja jest bezpieczna gospodarczo, ponieważ uwzględnia potrzeby przemysłu drzewnego i lokalnych mieszkańców.
Telekomunikacja
M. Wąsik: Potrzeba twardej reakcji UE na uszkodzenie kabli na Bałtyku. To element wojny hybrydowej
– Nie pohukiwanie w Parlamencie Europejskim, ale twarde sankcje, które Komisja powinna jak najszybciej zaproponować – mówi Maciej Wąsik, europoseł z PiS, zapytany o potrzebną reakcję państw Unii Europejskiej na uszkodzenie kabli biegnących na dnie Morza Bałtyckiego. Jak podkreśla, nikt nie ma wątpliwości, że to element wojny hybrydowej prowadzonej przez Rosję. Dlatego potrzebna jest jednolita i silna odpowiedź UE oraz większe wsparcie dla Ukrainy.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.