Na co mogą liczyć przedsiębiorcy w kwestii zatrudnienia i pomocy Ukrainie
Masz-Media Ida Marzenna Szwaczko
Waszyngtona 18/213
15-269 Białystok
maszmedia|wp.pl | |maszmedia|wp.pl
693400464
www.maszmedia.pl
Wielu obywateli Ukrainy dotarło już na teren Polski i chcą tu podjąć pracę. Czy pracodawcy mogą liczyć na ułatwienia w ich zatrudnianiu? Z drugiej strony – wielu przedsiębiorców na różne sposoby pomaga uchodźcom – czy mogą liczyć na podatkowe ulgi ?
Na te pytania odpowiada ekspert i członek zarządu, działającej także w Białymstoku, kancelarii Skłodowscy – Eryk Skłodowski.
- Jeśli chodzi o zatrudnienie - koszty pracodawcy są takie same – nie ma znaczenia, czy zatrudnia się cudzoziemca z Ukrainy, czy z Unii Europejskiej. Zasady, przynajmniej na razie, niczym się nie różnią, nie ma żadnych preferencji. Natomiast – zgodnie z dotychczasowymi przepisami – by zatrudnić obywateli sześciu państw: Ukrainy, Białorusi, Rosji, Mołdawii, Armenii i Gruzji trzeba wystąpić do Urzędu Pracy o wydanie zezwolenia na zatrudnienie obcokrajowca, czekać siedem dni i takie zezwolenie w końcu jest wydawane. Co istotne, na podstawie oświadczenia mogą oni pracować maksymalnie przez 6 miesięcy w ciągu kolejnych 12 miesięcy.
Teraz ma to się zmienić i pracodawca będzie musiał jedynie zawiadomić Urząd Pracy o zamiarze zatrudnienia Ukraińca i będzie go mógł zatrudnić tak samo, jak Polaka, czy innego człowieka z UE. To wręcz rewolucyjna zmiana i mam nadzieję, że wejdzie w życie, bo jest bardzo pożądana.
Moim zdaniem, na rynku polskim jest tak duże zapotrzebowanie na siłę roboczą, że nawet jak do pracy przyjdzie pół miliona ludzi, to będą oni mieli co robić. Wiele firm tylko czeka na przyjęcie nowych pracowników - szybkie wprowadzenie specustawy, ułatwiającej zatrudnienie Ukraińców, jest więc jak najbardziej pożądane
Jednak nie tylko o pracę chodzi, ale także o pomoc obywatelom Ukrainy, w którą na różne sposoby angażują się też przedsiębiorcy - oferują darmowy transport, noclegi, przekazują swoje produkty, organizują zbiórki. Dlatego liczę na to, że wejdą w życie przepisy, których zapowiedzi już się pojawiły. Dotyczą one przedsiębiorców, którzy udzielają nie tylko gotówkowego, ale też rzeczowego (na przykład wynajem za darmo pokoi hotelowych) wsparcia ukraińskim uchodźcom i możliwości odliczania tego od przychodów. Pojawiają się głosy, zgodnie z którym również te, niematerialne nakłady będzie można odliczyć od podstawy opodatkowania.
Do tej pory, mimo że okoliczności, z jakimi się mierzymy są wyjątkowe, to w zakresie nieodpłatnego świadczenia usług pomocowych nie było korzystnych rozwiązań dla przedsiębiorców. Była kiedyś taka słynna historia, kiedy piekarz podarował potrzebującym bułki, a potem musiał od tego zapłacić VAT. I ten przepis właśnie został zmieniony - do dnia 30 czerwca 2022 r. stawka podatku VAT od towarów i usług na cele związane z pomocą ofiarom skutków wojny na Ukrainie, została obniżona do poziomu 0. To dla przedsiębiorców bardzo ważna zmiana, bo skala ich pomocy Ukraińcom jest ogromna.
W tej chwili przepisy są jednoznaczne - warunkiem odliczenia darowizny jest potwierdzenie przelewu dokonanego na konto fundacji lub organizacji samorządowej, której przekazujemy pieniądze. Oczywiście można też przekazywać darowizny rzeczowe.
Gotówkowa forma pomocy ma dwie zalety: po pierwsze – tego typu fundacje lub organizacje najlepiej wiedzą, co kupić, czego aktualnie uchodźcy potrzebują i kupią to najtaniej, w hurtowni. Po drugie – my zyskamy na podatkach - a ponieważ będziemy pomagali latami, te odzyskane kwoty mogą być całkiem spore. Można je znów przeznaczyć np. na pomoc.

Deklaracja dochodów i zwrot podatku w Europie: odpowiedzi na pytania Polaków

BCC: Podatkowe podsumowanie 2024 roku

Faktura korygująca - poprawienie błędów na dokumencie pierwotnym
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Ochrona środowiska

Kraje dotknięte powodzią z 2024 roku z dodatkowym wsparciem finansowym. Europosłowie wzywają do budowy w UE lepszego systemu reagowania na kryzysy
W lipcu Parlament Europejski przyjął wniosek o uruchomienie 280,7 mln euro z Funduszu Solidarności UE na wsparcie sześciu krajów dotkniętych niszczycielskimi powodziami w 2024 roku. Polska otrzyma z tego 76 mln euro, a środki mają zostać przeznaczone na naprawę infrastruktury czy miejsc dziedzictwa kulturowego. Nastroje polskich europosłów związane z funduszem są podzielone m.in. w kwestii tempa unijnej interwencji oraz związanej z nią biurokracji. Ich zdaniem w UE potrzebny jest lepszy system reagowania na sytuacje kryzysowe.
Handel
Nestlé w Polsce podsumowuje wpływ na krajową gospodarkę. Firma wygenerowała 0,6 proc. polskiego PKB [DEPESZA]

Działalność Nestlé w Polsce wsparła utrzymanie 45,2 tys. miejsc pracy i wygenerowała 20,1 mld zł wartości dodanej dla krajowej gospodarki. Firma przyczyniła się do zasilenia budżetu państwa kwotą 1,7 mld zł – wynika z „Raportu Wpływu Nestlé” w Polsce przygotowanego przez PwC na podstawie danych za 2023 rok.
Polityka
M. Kobosko: Surowce dziś rządzą światem i zdecydują o tym, kto wygra w XXI wieku. Zasoby Grenlandii w centrum zainteresowania

Duńska prezydencja w Radzie Unii Europejskiej rozpoczęła się 1 lipca pod hasłem „Silna Europa w zmieniającym się świecie”. Według zapowiedzi ma się ona skupiać m.in. na bezpieczeństwie militarnym i zielonej transformacji. Dla obu tych aspektów istotna jest kwestia niezależności w dostępie do surowców krytycznych. W tym kontekście coraz więcej mówi się o Grenlandii, autonomicznym terytorium zależnym Danii, bogatym w surowce naturalne i pierwiastki ziem rzadkich. Z tego właśnie powodu wyspa znalazła się w polu zainteresowania Donalda Trumpa.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.