Odliczenie VAT od alkoholu zakupionego na firmową Wigilię

Robert Nogacki
Kancelaria Prawna Skarbiec
ul. Maciejki 13
02-181 Warszawa
sekretariat|kancelaria-skarbiec.pl| |sekretariat|kancelaria-skarbiec.pl
22 586 40 00
www.kancelaria-skarbiec.pl
Organy nie przedstawiły wystarczających argumentów pozwalających na podważenie związku pomiędzy nabytym przez firmę alkoholem a wykonywaniem czynności opodatkowanych VAT. Sporadyczne wydatki na organizację zwyczajowo przyjętych świąt dla pracowników wykazują pośredni związek z czynnościami opodatkowanymi sprzyjając integracji zespołu – orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu. Wskazał dodatkowo, że to organy podatkowe muszą wykazać brak tego związku, jeśli chcą pozbawić przedsiębiorcę możliwości odliczenia podatku.
Prawo do obniżenia podatku
Stosownie do art. 86 ust. 1 ustawy o VAT przedsiębiorcy mogą obniżać swoje zobowiązanie w VAT o kwotę tego podatku naliczonego na fakturach zakupu towarów, lub usług w zakresie, w jakim te towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych VAT. Ujmując to inaczej – przedsiębiorca wystawiając fakturę VAT sprzedaży jest zobowiązany do odprowadzenia wykazanego na niej podatku VAT. Zobowiązanie to może obniżyć kwotą podatku VAT wykazanego na fakturach zakupowych pod warunkiem, ze koszty te mają związek z ww. sprzedażą. Podobnie sytuacja wygląda z obniżeniem zobowiązania w podatku dochodowym (PIT, CIT), gdzie wydatek, który ma je umożliwić, musi mieć związek z osiągniętym dochodem.
Organy zakwestionowały odliczenie VAT od zakupionego alkoholu
W czerwcu 2022 roku naczelnik jednego z urzędów skarbowych uznał za nierzetelne rozliczenia spółki z branży budowlanej. Pośród rachunków dokumentujących nabycia materiałów i usług budowlanych, stanowiących podstawę odliczenia VAT, firma ujęła bowiem faktury za zakup alkoholu. Zarówno naczelnik US, jak i organ II instancji stanowczo twierdzili, że spółka nie ma prawa do odliczenia VAT z tytułu tego nabycia.
Wydatki na integrację mają związek z prowadzoną działalnością firmy
W toku sprawy inne wnioski wysnuł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu. Stwierdził, że organy podatkowe nie wykazały w sposób dostateczny, aby zakup alkoholu na firmową Wigilię dla pracowników nie miał związku z wykonywaniem przez spółkę czynności opodatkowanych. Sąd orzekł, że sporadyczne wydatki na organizację takich imprez wykazują pośredni związek z czynnościami opodatkowanymi, służąc integracji kadry pracowniczej, rękami której firma realizuje później czynności opodatkowane (wyrok z 27 czerwca 2023 r., sygn. akt I SA/Po 20/23).
Podsumowanie
Jeśli urzędnicy chcą pozbawić podatnika możliwości ujęcia w rozliczeniach określonych wydatków, zarówno w zakresie VAT, jak i podatków dochodowych, muszą podważyć jego argumentację co do związku tych wydatków z prowadzoną działalnością. Przedsiębiorcom przysługuje bowiem prawo do odliczenia VAT nie tylko od zakupów, które mają bezpośredni związek z prowadzoną działalnością gospodarczą, np. nabycie surowców do wytworzenia produktu, ale i od tych mających związek tylko pośredni – np. koszty reklamy.
Autor: radca prawny Robert Nogacki, partner zarządzający Kancelarią Prawną Skarbiec specjalizującą się w doradztwie prawnym, podatkowym oraz strategicznym dla przedsiębiorców

Deklaracja dochodów i zwrot podatku w Europie: odpowiedzi na pytania Polaków

BCC: Podatkowe podsumowanie 2024 roku

Faktura korygująca - poprawienie błędów na dokumencie pierwotnym
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Prawo

UE lepiej przygotowana na reagowanie na klęski żywiołowe. Od czasu powodzi w Polsce pojawiło się wiele usprawnień
Na tereny dotknięte ubiegłoroczną powodzią od rządu trafiło ponad 4 mld zł. Pierwsze formy wsparcia, w tym zasiłki, pomoc materialna czy wsparcie dla przedsiębiorców, pojawiły się już w pierwszych dniach od wystąpienia kataklizmu. Do Polski ma też trafić 5 mld euro z Funduszu Spójności UE na likwidację skutków powodzi. Doświadczenia ostatnich lat powodują, że UE jest coraz lepiej przygotowana, by elastycznie reagować na występujące klęski żywiołowe.
Prawo
Rzecznik MŚP: Obniżenie składki zdrowotnej to nie jest szczyt marzeń. Ideałem byłby powrót do tego, co było przed Polskim Ładem

Podczas najbliższego posiedzenia, które odbędzie się 23 i 24 kwietnia, Senat ma się zająć ustawą o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Zakłada ona korzystne zmiany w składkach zdrowotnych płaconych przez przedsiębiorców. Rzecznik MŚP apeluje do izby wyższej i prezydenta o przyjęcie i podpisanie nowych przepisów. Pojawiają się jednak głosy, że uprzywilejowują one właścicieli firm względem pracowników, a ponadto nie podlegały uzgodnieniom, konsultacjom i opiniowaniu.
Handel
Konsumpcja jaj w Polsce rośnie. Przy zakupie Polacy zwracają uwagę na to, z jakiego chowu pochodzą

Zarówno spożycie, jak i produkcja jaj w Polsce notują wzrosty. Znacząca większość konsumentów przy zakupie jajek zwraca uwagę na to, czy pochodzą one z chowu klatkowego. Polska jest jednym z liderów w produkcji i eksporcie jajek w UE, ale ma też wśród nich największy udział kur w chowie klatkowym. Oczekiwania konsumentów przyczyniają się powoli do zmiany tych statystyk.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.