Ponad 5000 biur i przedsiębiorców przygotowanych na KSeF dzięki OSCBR
Ogólnopolska Sieć Certyfikowanych Biur Rachunkowych (OSCBR) podsumowuje rok 2023, pełen intensywnej pracy nad przygotowaniami do wprowadzenia Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF) oraz ukierunkowany na rozwijanie współpracy z przedsiębiorcami. W ostatnim roku OSCBR przeszkoliła już ponad 2456 przedsiębiorców oraz 3300 księgowych w ramach programu „Bądź gotowy na KSeF”, umacniając ich kompetencje i przygotowując do nadchodzących zmian w systemie fakturowania. Świadczy to o zaangażowaniu sieci we wsparcie dla branży rachunkowej w procesie adaptacji do nowych wymogów.
Działania OSCBR w 2023 roku zaowocowały znaczącymi usprawnieniami w systemie obsługi biur rachunkowych. Poprzez optymalizację funkcjonalności rozrachunków oraz ulepszenie nawigacji i podglądu dokumentów, zapewniły bardziej efektywne i intuicyjne narzędzia pracy. Dodatkowo, mOrganizer finansów został poddany gruntownej modernizacji, co znacząco usprawniło jego funkcjonalność dla spółek. Automatyzacja procesów ZUS DRA oraz optymalizacja przestrzeni na dokumentację to kolejne kroki w kierunku zwiększenia efektywności działania biur rachunkowych.
Klienci biur rachunkowych mogą teraz cieszyć się łatwiejszym dostępem do dokumentów oraz zoptymalizowanymi procedurami wystawiania i wysyłania faktur. Nowa wyszukiwarka i menu sprawiają, że korzystanie z naszych usług staje się jeszcze bardziej intuicyjne i przyjemne. Zapewniamy naszym klientom wygodę obsługi panelu, aby mogli skupić się na prowadzeniu swojego biznesu – dodaje Anita Gołębiewska, Dyrektor Zarządzająca Ogólnopolską Siecią Certyfikowanych Biur Rachunkowych (OSCBR).
Bądź gotowy na KSeF
W ramach programu "Bądź gotowy na KSeF" biura partnerskie otrzymały prestiżowe certyfikaty Ministerstwa Finansów, co stanowi początek szerszej kampanii edukacyjnej, która teraz ma być kierowana bezpośrednio do przedsiębiorców. Ponadto OSCBR zorganizowała 2520 wizyt stacjonarnych w biurach oraz 60 spotkań regionalnych, a także przeprowadziła 301 indywidualnych szkoleń z biurami w ramach procesu podnoszenia jakości usług księgowych oraz wspierania rozwoju przedsiębiorstw w Polsce.
W 2024 roku kontynuujemy nasze starania w rozwijaniu współpracy z ambasadorami OSCBR, dyrektorami merytorycznymi i Radą Programową, aby jeszcze lepiej zrozumieć potrzeby krajowych biur rachunkowych. Naszym celem jest dalsze doskonalenie systemu mOrganizer, aby zapewnić jeszcze większy komfort pracy biura oraz wygodę klientów. Planujemy także poszerzyć naszą współpracę z kolejnymi partnerami, aby zwiększyć korzyści płynące z przynależności do sieci dla biur rachunkowych i ich klientów. Wspólnie z Ministerstwem Finansów kontynuujemy program "Bądź gotowy na KSeF", zapewniając kompleksowe wsparcie biur rachunkowych i przedsiębiorców, zarówno merytorycznie, technologicznie, jak i systemowo – mówi Anita Gołębiewska. W tym roku powstanie też nowa strona internetowa OSCBR. Ta unowocześniona platforma będzie stanowić wizytówkę naszej sieci oraz dostarczać istotnych informacji dla biur rachunkowych i przedsiębiorców. Dzięki nowej stronie internetowej będziemy mogli jeszcze skuteczniej komunikować się z naszymi partnerami i dostarczać im potrzebne narzędzia do efektywnej pracy oraz rozwoju biznesu – uzupełnia.
Rynek potrzebuje edukacji w zakresie KSeF
Krajowy System e-Faktur to ważna zmiana dla przedsiębiorców, oferująca szereg korzyści, takich jak wygoda, oszczędność czasu oraz lepsza kontrola finansów. Dzięki automatycznemu księgowaniu dokumentów, możliwości natychmiastowego rozliczania operacji bankowych oraz wygodnemu dostarczaniu dokumentów do klientów, przedsiębiorcy mogą bardziej skoncentrować się na rozwoju działalności.
Badania OSCBR pokazują natomiast, że zdecydowana większość respondentów (59,2%) stwierdziła, że ich klienci nie posiadają narzędzi do fakturowania zgodnych z KSeF. Tylko 12,6% ankietowanych potwierdziło, że są na to gotowi. 28,2 % nie ma pewności w tej sprawie.
Te wyniki ilustrują, jak ważnym elementem jest program "Bądź gotowy na KSeF" pod patronatem Ministerstwa Finansów, który oferuje kompleksowe wsparcie biurom rachunkowym w przygotowaniu do KSeF zarówno wewnętrznie, jak i dla klientów biur.
OSCBR podjęło w tym zakresie współpracę z Ministerstwem Finansów, aby poprzez biura rachunkowe dotrzeć także do przedsiębiorców. Oferuje merytoryczne szkolenia i techniczne instruktaże. Klienci biur mogą skonsultować się w razie pytań, aby otrzymać wiedzę w sposób praktyczny. Dodatkowo sieć dostarcza nowoczesne bezpłatne oprogramowanie - system zintegrowany z kontem bankowym, spełniający wymogi KSeF. OSCBR jako największa sieć biur rachunkowych w Polsce wspiera biura i przedsiębiorców od wielu lat, umożliwiając korzystanie z wiedzy praktyków, którzy doskonale znają realia rynku. Co ważne, wsparcie jest całkowicie darmowe.
Deklaracja dochodów i zwrot podatku w Europie: odpowiedzi na pytania Polaków
BCC: Podatkowe podsumowanie 2024 roku
Faktura korygująca - poprawienie błędów na dokumencie pierwotnym
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Infrastruktura
Prąd z największej prywatnej inwestycji energetycznej w Polsce popłynie w 2027 roku. Polenergia dostała właśnie potężny zastrzyk finansowania
Polenergia S.A. i Bank Gospodarstwa Krajowego podpisały umowę pożyczki ze środków Krajowego Planu Odbudowy (KPO) na budowę morskich farm wiatrowych. Finansowanie wyniesie 750 mln zł i zostanie wykorzystane do budowy dwóch farm o łącznej mocy 1440 MW. Największa prywatna grupa energetyczna w Polsce realizuje ten projekt z norweskim Equinorem. Prace związane z budową fundamentów turbin na Bałtyku mają się rozpocząć w 2026 roku. Projekty offshorowe będą jednym z filarów nowej strategii Polenergii, nad którą spółka właśnie pracuje.
Przemysł
Polskie firmy przemysłowe bardziej otwarte na technologie. Sztuczną inteligencję wdrażają z ostrożnością [DEPESZA]
Innowacje cyfrowe w przemyśle, choć wiążą się z kosztami i wyzwaniami, są jednak postrzegane przez firmy jako szansa. To podejście przekłada się na większą otwartość do ich wdrażania i chęć inwestowania. Ponad 90 proc. firm przemysłowych w Polsce, które wprowadziły co najmniej jedno rozwiązanie Przemysłu 4.0, dostrzega wyraźną poprawę efektywności procesów produkcyjnych – wynika z nowego raportu Autodesk. Choć duża jest wśród nich świadomość narzędzi opartych na sztucznej inteligencji, na razie tylko 14 proc. wykorzystuje je w swojej działalności.
Prawo
Przez „wrzutkę legislacyjną” saszetki nikotynowe mogły zniknąć z rynku. Przedsiębiorcy domagają się konsultowania nowych przepisów
Coraz popularniejsze na rynku saszetki z nikotyną do tej pory funkcjonują poza systemem fiskalnym i zdrowotnym. Nie są objęte akcyzą ani zakazem sprzedaży osobom niepełnoletnim. Dlatego też sami producenci od dawna apelują do rządu o objęcie ich regulacjami, w tym podatkiem akcyzowym, żeby uporządkować rosnący rynek i zabezpieczyć wpływy budżetowe państwa. Ministerstwo Zdrowia do projektu ustawy porządkującej rynek e-papierosów bez zapowiedzi dodało regulację dotyczącą saszetek nikotynowych, która jednak w praktyce mogła zlikwidować tę kategorię wyrobów na rynku. Przedsiębiorcy nie kryją rozczarowania sposobem, w jaki wprowadzane są zmiany w przepisach regulujących rynek.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.