Komunikaty PR

Senat – konferencja prasowa dotycząca zmian w zakresie 1% podatku

2022-06-09  |  09:25
Biuro prasowe
Kontakt
Paulina Liberadzka
Fundacja Avalon

Domaniewska 50a
02-672 Warszawa
pr|fundacjaavalon.pl| |pr|fundacjaavalon.pl
534452357
https://www.fundacjaavalon.pl/

W środę, 8 czerwca br. o godz. 12.00 w Senacie RP odbyła się konferencja prasowa „Zagrożony 1% podatku dla Organizacji Pożytku Publicznego”. Wzięli w niej udział członkowie Senackiej Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej, a także inicjatorzy poprawki 1,5% dla OPP oraz przedstawiciele organizacji pozarządowych. Konferencja dotyczyła podniesienia wysokości odpisu podatku dla Organizacji Pożytku Publicznego do poziomu 1,5%.

"Jeden procent podatku wspiera miliony Polaków. Odniosę się tu do osób z niepełnosprawnościami. Jest ich w Polsce od 4 do 7 milionów, co oznacza, że co najmniej 1 na 10 Polaków na co dzień żyje z niepełnosprawnością. Drodzy posłowie i senatorowie, jestem przekonany, że każdy z Was ma w rodzinie lub w gronie znajomych osobę, która jest beneficjentem systemu 1%, której środki z odpisu w znaczący sposób pomagają w codziennym funkcjonowaniu" - Sebastian Luty prezes Zarządu Fundacji Avalon.

 

W czasie konferencji zaprezentowana została procedowana w Senacie poprawka do nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, która w miejsce skomplikowanego i uznaniowego modelu rekompensaty proponowanego przez rząd wprowadza podniesienie wysokości odpisu dla Organizacji Pożytku Publicznego do poziomu 1,5%.

 

"Propozycja 1,5% podatku pozostawi odpis w rękach podatnika. Liczymy, że 1,5% dla Organizacji Pożytku Publicznego stanie się faktem. Jest to szalenie ważna sprawa, która będzie miała wpływ na całość życia społecznego w Polsce, bo te 9 tysięcy organizacji pozarządowych za miliard złotych z odpisu w skali kraju robi mnóstwo ważnych rzeczy. Niebawem o tym zdecyduje Senat i Sejm" -Krzysztof Dobies, dyrektor generalny Fundacji Avalon.

 

Wprowadzana przez rząd obniżka podatku dochodowego od osób fizycznych (a konkretnie - znaczące podniesienie kwoty wolnej od podatku, a także obniżenie stawki PIT z 17% do 12% w progu podatkowym 120 tys. zł.) przyniesie efekt w postaci zmniejszenia się ilości środków przekazywanych organizacjom jako 1% podatku. W roku 2023 strata ta może wynieść w skali kraju blisko 200 mln złotych. Dla wielu organizacji będzie to spadek rzędu kilkunastu, a często nawet kilkudziesięciu procent. Taka sytuacja negatywnie wpłynie na realizowane przez te organizacje zadania publiczne oraz na pomoc niesioną podopiecznym.

 

"Pomysł podniesienia 1% dla OPP do 1,5% jest sensowny ze względu na rosnącą inflację i dobrze zabezpiecza OPP, które spodziewają się straty w wyniku zmian podatkowych. Prawie 20 lat 1% na rzecz OPP to systematyczny rozwój i w efekcie ogromny sukces (z możliwości wskazania OPP w zeznaniu skorzystało w 2021 r. ponad 15 mln podatników!). Już od dekady pojawiają się więc postulaty zwiększenia 1%, żeby ten sukces docenić, i teraz jest na to bardzo dobry moment"- Rafał Kowalski członek zarządu Ogólnopolskiej Federacji Organizacji Pozarządowych.

 

O losach poprawki dotyczącej podwyższenia odpisu do 1,5% w najbliższych dniach zdecydują głosujący w Sejmie i Senacie posłowie i senatorowie.

 

“Zmiany, które są proponowane przez rząd uderzą w naszych podopiecznych, którzy dzięki odpisowi z 1% podatku realizują swój proces leczenia i rehabilitacji. 1,5% to rozwiązanie, które umożliwi nam, że nadal będziemy organizacją pozarządową, a nie organizacją, która jest od kogoś zależna”- Pani Monika Łopat wiceprezes Fundacji Dzieciom „Zdążyć z Pomocą”.

 

W konferencji wzięli udział przewodniczący Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej senator Jan Filip Libicki, wiceprzewodnicząca Komisji senator Magdalena Kochan, posłanka Jagna Marczułajtis oraz przedstawiciele organizacji pozarządowych: prezes zarządu Fundacji Avalon - Bezpośrednia Pomoc Niepełnosprawnym Sebastian Luty, dyrektor generalny Fundacji Avalon Krzysztof Dobies, wiceprezes Fundacji Dzieciom „Zdążyć z Pomocą” Monika Łopat oraz członek zarządu Ogólnopolskiej Federacji Organizacji Pozarządowych Rafał Kowalski.

 

 

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: Fundacja Avalon
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Podatki Deklaracja dochodów i zwrot podatku w Europie: odpowiedzi na pytania Polaków Biuro prasowe
2024-12-19 | 13:00

Deklaracja dochodów i zwrot podatku w Europie: odpowiedzi na pytania Polaków

Dzisiaj przeprowadzka do innego kraju Europy jest dla wielu Polaków krokiem wymuszonym. Wiąże się to jednak nie tylko z trudnościami związanymi z legalizacją
Podatki BCC: Podatkowe podsumowanie 2024 roku
2024-12-16 | 08:00

BCC: Podatkowe podsumowanie 2024 roku

Rok 2024 z pewnością zapadnie w pamięć podatnikom – zarówno przedsiębiorcom, jak i osobom fizycznym – jako czas pełen wyzwań. Liczne zmiany legislacyjne, dynamiczne
Podatki Faktura korygująca - poprawienie błędów na dokumencie pierwotnym
2024-12-13 | 11:00

Faktura korygująca - poprawienie błędów na dokumencie pierwotnym

Zgodnie z najnowszymi regulacjami księgowymi i podatkowymi przedsiębiorcy powinni zwrócić szczególną uwagę na prawidłowe rozliczanie korekt. To pozwoli im uniknąć

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Kongres Profesjonalistów Public Relations

Bankowość

Rośnie liczba i wartość udzielonych konsumentom kredytów gotówkowych. Gorzej mają się kredyty ratalne oraz te udzielane firmom

Rynek kredytowy w Polsce co do zasady rośnie, choć nierównomiernie. Z danych Biura Informacji Kredytowej wynika, że najlepiej rozwija się segment kredytów gotówkowych dla konsumentów. Wartościowo wzrosła też kwota udzielonych limitów w kartach kredytowych. Według prognoz BIK w całym roku wzrośnie wartość zarówno udzielonych kredytów mieszkaniowych, jak i gotówkowych, choć tych pierwszych poniżej inflacji. Wcześniejsze cięcia stóp procentowych przez RPP nie zmieniły tej prognozy.

Transport

37,5 proc. środków z Planu Społeczno-Klimatycznego trafi na walkę z ubóstwem transportowym. Organizacje branżowe apelują o zmianę priorytetowych projektów [DEPESZA]

Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej z końcem czerwca zakończyło konsultacje Planu Społeczno-Klimatycznego, który otwiera drogę do pozyskania 65 mld zł (11,4 mld euro) z unijnego Społecznego Funduszu Klimatycznego. Polska będzie jego największym beneficjentem, a 37,5 proc. budżetu zostanie przeznaczone na bezpośrednie wsparcie osób narażonych na ubóstwo transportowe. Organizacje branżowe oceniają jednak, że walka z tym zjawiskiem może się okazać nieskuteczna. W toku konsultacji zgłosiły swoje zastrzeżenia co do priorytetów w wydatkach i sposobu wsparcia inwestycji w transport rowerowy.

Prawo

Firmy będą mogły przetestować krótszy tydzień pracy z rządowym wsparciem. Nabór wniosków ruszy w sierpniu

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej uruchamia pilotaż krótszego tygodnia pracy. Zainteresowane wzięciem w nim udziału firmy będą się mogły ubiegać o wsparcie finansowe ze strony rządu. Politycy Nowej Lewicy, którzy są pomysłodawcami testu tego rozwiązania, przekonują, że finalnie zyskają na nim wszyscy, zarówno pracownicy, jak i pracodawcy, a ostrzeżenia o spodziewanych problemach gospodarki są mocno przesadzone.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.