Komunikaty PR

Wynagrodzenie wspólników za świadczenia niepieniężne kosztem podatkowym spółki

2022-03-25  |  01:00
Biuro prasowe
Kontakt

Robert Nogacki
Kancelaria Prawna Skarbiec

ul. Maciejki 13
02-181 Warszawa
sekretariat|kancelaria-skarbiec.pl| |sekretariat|kancelaria-skarbiec.pl
22 586 40 00
www.kancelaria-skarbiec.pl

Stan prawny wprowadzony Polskim Ładem powoduje, że wielu przedsiębiorców decyduje się na zmianę formy prowadzenia działalności, lub modyfikację sposobu rozliczenia świadczonych poprzez spółki usług. Jednym z takich tematów zajął się Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, który w interpretacji z dnia 3 lutego 2022 r. sygn. 0111-KDIB1-1.4010.542.2021.2.ŚS potwierdził, że koszt wynagrodzeń wspólników za świadczone przez nich świadczenia niepieniężne jest dla spółki kosztem uzyskania przychodu.

Stan faktyczny interpretacji

Z wnioskiem o wydanie indywidualnej interpretacji podatkowej wystąpiła spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, świadcząca usługi szeroko pojętego konsultingu. Wspólnikami spółki są dwie osoby fizyczne, których zamiarem jest wprowadzenie do umowy spółki zapisu zgodnego z art. 176 § 1 KSH, zobowiązującego wspólników do świadczeń niepieniężnych na rzecz spółki w zamian za ustalone wynagrodzenie. Będą to usługi konsultingowe, czyli zbieżne z działaniami prowadzonymi przez spółkę. Wspólnicy nie będą w żaden sposób zatrudnieni w spółce.

W związku z powyższym powstało pytanie czy  wnioskodawca (Sp. z o.o.) w zdarzeniu przyszłym będzie uprawniony do zaliczania w koszty uzyskania przychodów planowanych wypłat na rzecz wspólników z tytułu wynagrodzeń za świadczenia niepieniężne na rzecz spółki.

W ocenie podatnika wydatki takie powinny stanowić koszty uzyskania przychodów, ponieważ wypełniają wszystkie przesłanki wskazane w art. 15 ustawy o CIT i nie są uznawane za wydatki niestanowiące kosztów uzyskania przychodów na podstawie art. 16 ustawy o CIT.

Stanowisko fiskusa

Organ podatkowy odniósł się w pierwszej kolejności do ogólnych zasad kwalifikacji wydatków w koszty uzyskania przychodów. Dyrektor KIS analizował w szczególności związek przyczynowo skutkowy pomiędzy poniesieniem kosztu, a powstaniem przychodu oraz charakter świadczenia udziałowców na rzecz spółki. W tym zakresie organ potwierdził, że świadczenie usług konsultingowych przez wspólników jest wykorzystywane do osiągania przychodu przez spółkę, zatem wystąpi związek przyczynowo skutkowy. Jednocześnie organ zaznaczył, że jednostronne świadczenie spółki na rzecz jej udziałowca w rozumieniu art. 16 ust. 1 pkt 38 Ustawy o CIT, to takie świadczenie, któremu nie odpowiada wzajemne świadczenie udziałowca na rzecz spółki. W przedstawionym przypadku takie świadczenie nie wystąpi, zatem nie będzie wyłączenia tego typu wydatków na podstawie art. 16 ust 1 ustawy o CIT. W konsekwencji Dyrektor KIS potwierdził, że tego rodzaju wydatki mogą stanowić koszty podatkowe dla spółki.

Warto zaznaczyć, że w dokonanej analizie organ odniósł się także do postanowień art. 176 § 1 i § 2 KSH zgodnie z którymi, jeżeli wspólnik ma być zobowiązany do powtarzających się świadczeń niepieniężnych, w umowie spółki należy oznaczyć rodzaj i zakres takich świadczeń, a wynagrodzenie wspólnika za takie świadczenia na rzecz spółki jest wypłacane niezależnie od tego czy spółka wykazuje zysk. Zatem wspólnicy powinni w umowie spółki określić swoje wynagrodzenia, tak aby interpretacja była dla nich wiążąca.

Komentarz

Kwalifikacja świadczeń niepieniężnych związanych z działalnością spółki, a wykonanych przez jej udziałowców nie powinna budzić wątpliwości, ponieważ takie działania spełniają wszystkie kryteria kwalifikacji do kosztów podatkowych. Warto zwrócić uwagę na sposób kalkulacji wynagrodzenia wspólników, który zgodnie z przepisami o cenach transferowych powinien być oparty o warunki rynkowe, ponieważ spółka i jej udziałowcy to podmioty powiązane w rozumieniu ustawy o CIT. Dla zabezpieczenia pozycji podatkowej w tym zakresie, warto jest zrobić analizę porównywalnych usług świadczonych przez inne podmioty na rynku.

Na marginesie można dodać, że rozwiązanie wynikające z art. 176 KSH stało się ostatnio bardzo popularne za sprawą Polskiego Ładu. Wynika to głównie z faktu, że wynagrodzenia wypłacane wspólnikom ze spółki z.o.o. nie są objęte obowiązkiem rozliczenia składki zdrowotnej. Innymi słowy wspólnicy mogą w ten sposób wykonywać czynności tożsame, z tymi które są w ofercie spółki, czyli właściwie świadczyć pracę, a ich wynagrodzenie nie będzie oskładkowane.

 

Autor: Robert Nogacki, Kancelaria Prawna Skarbiec specjalizuje się w ochronie majątku, doradztwie strategicznym dla przedsiębiorców oraz zarządzaniu sytuacjami kryzysowymi.

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: Kancelaria Prawna Skarbiec
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Podatki DUŻA REFORMA PODATKOWA - BCC APELUJE DO MINISTRA FINANSÓW O ROZPOCZĘCIE PRAC Biuro prasowe
2024-08-01 | 10:10

DUŻA REFORMA PODATKOWA - BCC APELUJE DO MINISTRA FINANSÓW O ROZPOCZĘCIE PRAC

Eksperci Business Center Club zaapelowali do Ministerstwa Finansów o pilne rozpoczęcie prac nad gruntowną reformą systemu podatkowego.  Zespół ekspercki BCC pod
Podatki Wakacje od ZUS już w tym roku - kto i kiedy może skorzystać?
2024-07-19 | 11:25

Wakacje od ZUS już w tym roku - kto i kiedy może skorzystać?

Na ten moment czekało wielu przedsiębiorców. Wakacje od ZUS już niedługo staną się faktem. 9 maja 2024 roku uchwalono Ustawę o zmianie ustawy o systemie ubezpieczeń
Podatki Ponad 1,3 tys. jednoosobowych działalności dziennie startowało w ubiegłym roku
2024-05-08 | 01:00

Ponad 1,3 tys. jednoosobowych działalności dziennie startowało w ubiegłym roku

  Obniżenie składki zdrowotnej nawet o 900 zł/mies. może zwiększyć atrakcyjność i popularność jednoosobowych działalności gospodarczych (JDG). Obecnie jest ich ponad 2,6

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Konkurs Polskie Branży PR

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Bankowość

ePłatności z wykorzystaniem portfeli cyfrowych będą już wkrótce dostępne w mObywatelu. Do pilotażu usługi dołączy więcej urzędów

Ponad 50 gmin korzystających z ePłatności w mObywatelu i 82 tys. zrealizowanych transakcji – to dotychczasowy efekt pilotażu tej usługi prowadzonego od ubiegłego roku. Mieszkańcy uczestniczących w nim gmin mogą przez aplikację i portal płacić m.in. podatek od nieruchomości czy podatek rolny albo uiszczać opłaty za śmieci. Do opcji opłacania zobowiązań administracyjnych wkrótce dojdą także płatności z inicjatywy użytkownika, czyli np. opłaty skarbowe ponoszone przy okazji załatwiania różnych spraw urzędowych. Trwają także prace nad wdrożeniem kolejnych metod płatności – do BLIK-a właśnie dołączyły karty płatnicze, a następne będą cyfrowe portfele, czyli Google Pay i Apple Pay.

Ochrona środowiska

Beton z alg czy szkło fotowoltaiczne. Ekologiczne innowacje zmieniają sektor budowlany

Sektor budynków i budownictwa jest największym emitentem gazów cieplarnianych, odpowiadając za 37 proc. globalnych emisji – wynika z danych ONZ. Tradycyjne materiały budowlane, takie jak beton czy cegły, są stopniowo udoskonalane, aby jak najlepiej odpowiadać na wyzwania środowiskowe. – Większość producentów, szczególnie tych dużych, skupia się na tym, aby obniżać koszty ekologiczne produkcji materiałów, tak żeby konsumenci otrzymywali produkt bardziej zrównoważony – ocenia Tomasz Bojęć, partner zarządzający w ThinkCo. Z drugiej strony na rynek wchodzą innowacje, które stosowane w większej skali będą stopniowo zazieleniać budownictwo.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.