Komunikaty PR

Wynagrodzenie wspólników za świadczenia niepieniężne kosztem podatkowym spółki

2022-03-25  |  01:00
Biuro prasowe
Kontakt

Robert Nogacki
Kancelaria Prawna Skarbiec

ul. Maciejki 13
02-181 Warszawa
sekretariat|kancelaria-skarbiec.pl| |sekretariat|kancelaria-skarbiec.pl
22 586 40 00
www.kancelaria-skarbiec.pl

Stan prawny wprowadzony Polskim Ładem powoduje, że wielu przedsiębiorców decyduje się na zmianę formy prowadzenia działalności, lub modyfikację sposobu rozliczenia świadczonych poprzez spółki usług. Jednym z takich tematów zajął się Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, który w interpretacji z dnia 3 lutego 2022 r. sygn. 0111-KDIB1-1.4010.542.2021.2.ŚS potwierdził, że koszt wynagrodzeń wspólników za świadczone przez nich świadczenia niepieniężne jest dla spółki kosztem uzyskania przychodu.

Stan faktyczny interpretacji

Z wnioskiem o wydanie indywidualnej interpretacji podatkowej wystąpiła spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, świadcząca usługi szeroko pojętego konsultingu. Wspólnikami spółki są dwie osoby fizyczne, których zamiarem jest wprowadzenie do umowy spółki zapisu zgodnego z art. 176 § 1 KSH, zobowiązującego wspólników do świadczeń niepieniężnych na rzecz spółki w zamian za ustalone wynagrodzenie. Będą to usługi konsultingowe, czyli zbieżne z działaniami prowadzonymi przez spółkę. Wspólnicy nie będą w żaden sposób zatrudnieni w spółce.

W związku z powyższym powstało pytanie czy  wnioskodawca (Sp. z o.o.) w zdarzeniu przyszłym będzie uprawniony do zaliczania w koszty uzyskania przychodów planowanych wypłat na rzecz wspólników z tytułu wynagrodzeń za świadczenia niepieniężne na rzecz spółki.

W ocenie podatnika wydatki takie powinny stanowić koszty uzyskania przychodów, ponieważ wypełniają wszystkie przesłanki wskazane w art. 15 ustawy o CIT i nie są uznawane za wydatki niestanowiące kosztów uzyskania przychodów na podstawie art. 16 ustawy o CIT.

Stanowisko fiskusa

Organ podatkowy odniósł się w pierwszej kolejności do ogólnych zasad kwalifikacji wydatków w koszty uzyskania przychodów. Dyrektor KIS analizował w szczególności związek przyczynowo skutkowy pomiędzy poniesieniem kosztu, a powstaniem przychodu oraz charakter świadczenia udziałowców na rzecz spółki. W tym zakresie organ potwierdził, że świadczenie usług konsultingowych przez wspólników jest wykorzystywane do osiągania przychodu przez spółkę, zatem wystąpi związek przyczynowo skutkowy. Jednocześnie organ zaznaczył, że jednostronne świadczenie spółki na rzecz jej udziałowca w rozumieniu art. 16 ust. 1 pkt 38 Ustawy o CIT, to takie świadczenie, któremu nie odpowiada wzajemne świadczenie udziałowca na rzecz spółki. W przedstawionym przypadku takie świadczenie nie wystąpi, zatem nie będzie wyłączenia tego typu wydatków na podstawie art. 16 ust 1 ustawy o CIT. W konsekwencji Dyrektor KIS potwierdził, że tego rodzaju wydatki mogą stanowić koszty podatkowe dla spółki.

Warto zaznaczyć, że w dokonanej analizie organ odniósł się także do postanowień art. 176 § 1 i § 2 KSH zgodnie z którymi, jeżeli wspólnik ma być zobowiązany do powtarzających się świadczeń niepieniężnych, w umowie spółki należy oznaczyć rodzaj i zakres takich świadczeń, a wynagrodzenie wspólnika za takie świadczenia na rzecz spółki jest wypłacane niezależnie od tego czy spółka wykazuje zysk. Zatem wspólnicy powinni w umowie spółki określić swoje wynagrodzenia, tak aby interpretacja była dla nich wiążąca.

Komentarz

Kwalifikacja świadczeń niepieniężnych związanych z działalnością spółki, a wykonanych przez jej udziałowców nie powinna budzić wątpliwości, ponieważ takie działania spełniają wszystkie kryteria kwalifikacji do kosztów podatkowych. Warto zwrócić uwagę na sposób kalkulacji wynagrodzenia wspólników, który zgodnie z przepisami o cenach transferowych powinien być oparty o warunki rynkowe, ponieważ spółka i jej udziałowcy to podmioty powiązane w rozumieniu ustawy o CIT. Dla zabezpieczenia pozycji podatkowej w tym zakresie, warto jest zrobić analizę porównywalnych usług świadczonych przez inne podmioty na rynku.

Na marginesie można dodać, że rozwiązanie wynikające z art. 176 KSH stało się ostatnio bardzo popularne za sprawą Polskiego Ładu. Wynika to głównie z faktu, że wynagrodzenia wypłacane wspólnikom ze spółki z.o.o. nie są objęte obowiązkiem rozliczenia składki zdrowotnej. Innymi słowy wspólnicy mogą w ten sposób wykonywać czynności tożsame, z tymi które są w ofercie spółki, czyli właściwie świadczyć pracę, a ich wynagrodzenie nie będzie oskładkowane.

 

Autor: Robert Nogacki, Kancelaria Prawna Skarbiec specjalizuje się w ochronie majątku, doradztwie strategicznym dla przedsiębiorców oraz zarządzaniu sytuacjami kryzysowymi.

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: Kancelaria Prawna Skarbiec
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Podatki Deklaracja dochodów i zwrot podatku w Europie: odpowiedzi na pytania Polaków Biuro prasowe
2024-12-19 | 13:00

Deklaracja dochodów i zwrot podatku w Europie: odpowiedzi na pytania Polaków

Dzisiaj przeprowadzka do innego kraju Europy jest dla wielu Polaków krokiem wymuszonym. Wiąże się to jednak nie tylko z trudnościami związanymi z legalizacją
Podatki BCC: Podatkowe podsumowanie 2024 roku
2024-12-16 | 08:00

BCC: Podatkowe podsumowanie 2024 roku

Rok 2024 z pewnością zapadnie w pamięć podatnikom – zarówno przedsiębiorcom, jak i osobom fizycznym – jako czas pełen wyzwań. Liczne zmiany legislacyjne, dynamiczne
Podatki Faktura korygująca - poprawienie błędów na dokumencie pierwotnym
2024-12-13 | 11:00

Faktura korygująca - poprawienie błędów na dokumencie pierwotnym

Zgodnie z najnowszymi regulacjami księgowymi i podatkowymi przedsiębiorcy powinni zwrócić szczególną uwagę na prawidłowe rozliczanie korekt. To pozwoli im uniknąć

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Przemysł spożywczy

Rośnie konkurencja ze strony ukraińskich producentów żywności na unijnym rynku. To wyzwanie dla polskiego rolnictwa

Zawieszenie ceł przez UE na towary z Ukrainy od czerwca 2022 roku oznacza de facto proces integracji tego kraju z jednolitym rynkiem europejskim, z wyjątkami dotyczącymi kilku produktów rolnych. Oznacza to poważne wyzwania dla polskiego rolnictwa, zwłaszcza że 73 proc. eksportu naszej żywności trafia na rynek unijny. Zdaniem ekspertów w odpowiedzi na tę konkurencję polskie rolnictwo musi postawić bardziej na jakość i innowacje, a nie na niską cenę produktów.

Ochrona środowiska

Zdjęcia satelitarne dobrym źródłem wiedzy o zmianach klimatycznych. Ich zaletami są ujęcie dużego obszaru i regularność dokumentowania

Szczegółowe raportowanie zachodzących przez ostatnie pół wieku zmian klimatycznych i przewidywanie tego, jak warunki życia na Ziemi będą się zmieniały w najbliższych dekadach, stało się możliwe dzięki zdjęciom dostarczanym przez satelity. Z punktu obserwacyjnego, jakim jest orbita okołoziemska, od 1972 roku uzyskuje się dane dotyczące dużych powierzchni. Dzięki nim naukowcy wiedzą m.in. to, że za około pięć lat średnia temperatura regularnie zacznie przekraczać punkt ocieplenia 1,5 stopnia i potrafią wywnioskować, jak wpłynie to na poziom wód w morzach.

Regionalne – Mazowieckie

Większe bezpieczeństwo przechowywanych w magazynach dzieł sztuki. Muzeum Narodowe w Warszawie przeniesie je do nowego budynku

Kupiony ze wsparciem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego budynek przy ulicy Puławskiej będzie służył Muzeum Narodowemu w Warszawie jako magazyn wielkogabarytowych dzieł sztuki. To tu jeszcze w tym roku mają trafić zbiory z magazynu w Tarczynie, który według opinii NIK nie spełnia niezbędnych norm technicznych. W ciągu dwóch–trzech lat w nowym budynku powstanie także przestrzeń wystawiennicza dla kolekcji mebli i wzornictwa należących do MNW.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.