Wyzwania podatkowe 2023 r. - prognoza Business Centre Club

Attention Marketing
ul. Ogrodowa 58
00-876 Warszawa
m.sokolowski|attentionmarketing.pl| |m.sokolowski|attentionmarketing.pl
795520960
attentionmarketing.pl/
Poprzedni rok był niezwykle wymagający dla przedsiębiorców. W życiu społecznym jak i w gospodarczym mieliśmy do czynienia z wieloma zawirowaniami wynikającymi np. ze skutkami pandemii, a także wieloma zmianami prawnymi i podatkowymi. Na początku zeszłego roku wydawało się, że większego chaosu niż tego związanego z nowym polskim ładem podatkowym przedsiębiorcy nie otrzymają. Wybuchła jednak wojna, ceny energii poszybowały w górę, inflacja osiągnęła historycznie wysokie poziomy, a biznes musiał się z tym wszystkim zmierzyć, poza wieloma innymi bieżącymi wyzwaniami. Jaki więc będzie 2023 rok pod względem podatkowym?
Będzie to okres wielu zmian podatkowych zarówno dla przedsiębiorców, jak i tych pracowników, którzy na co dzień pracują na etacie. Michał Borowski, doradca podatkowy, Partner w Crido oraz Minister ds. podatków Gospodarczego Gabinetu Cieni BCC przedstawił najnowszą prognozę dotyczącą wyzwań podatkowych jakie czekają nas w tym roku.
- Mam nadzieję, że 2023 r. będzie nieco spokojniejszy dla przedsiębiorców i podatników w ogóle. Niestety choć od wielu lat przedsiębiorcy apelują o przewidywalność zmian podatkowych i chociażby względną stabilność systemu podatkowego – w ostatnich latach ilość zmian, nowych projektów, zapowiedzi kolejnych podatków była zdecydowanie za duża by móc skupić się na tym co najważniejsze – prowadzeniu biznesu w trudnych czasach. W 2023 r. spokojowi w obszarze legislacyjnym w podatkach może sprzyjać rok wyborczy. Choć początek roku przynosi podwyżki podatków lokalnych, które zafundowało przedsiębiorcom bardzo wiele samorządów. – podkreśla Michał Borowski.
Ekspert BCC wskazuje, że największym wyzwaniem podatkowym 2023 r. będzie dla przedsiębiorców przygotowanie i wdrożenie rozwiązań pozwalających na spełnienie wymogów tzw. KSeF, czyli krajowego systemu fakturowania elektronicznego, który ma stać się obligatoryjny od początku 2024 r. I jak podkreśla Michał Borowski choć perspektywa roczna może niektórym wydawać się odległa, to biorąc pod uwagę jak duża jest to zmiana, jak wiele systemów w firmach będzie musiało być przebudowanych albo wręcz stworzonych od nowa, aby spełnić nowe wymogi – czasu jest już naprawdę niewiele, aby zająć się przygotowaniami.
Z punktu widzenia przedsiębiorców Michał Borowski zwraca uwagę na nowe spojrzenie na ich działalność pod kątem możliwych do uzyskania ulg, zwolnień i preferencji podatkowych. - W ostatnim czasie, liczne nowelizacje przepisów wprowadziły w tym względzie wiele możliwości i może się okazać, że działania przedsiębiorców (bieżące lub planowane) dają możliwość skorzystania z określonych preferencji, co w tym trudnym roku może okazać się bardzo istotną pomocą w osiągnięciu dobrych wyników finansowych.
Zdaniem Eksperta widocznym trendem ostatnich miesięcy, który zapewne będzie kontynuowany w 2023 r. jest zmiana wielu łańcuchów dostaw. Ma ona również swoje odbicie w regulacjach podatkowych (VAT) i celnych. Z tego powodu warto przyjrzeć się transgranicznym transakcjom towarowym, by uniknąć ryzyk podatkowo-celnych lub odnaleźć istniejące w nich preferencje i korzyści.
Sytuację podatkową przedsiębiorców w 2023 r. kształtować będą nie tylko przepisy podatkowe, ale również działalność aparatu skarbowego. W tym zakresie na pewno jest jeszcze wiele wyzwań i obszarów wymagających poprawy. Niewątpliwie jednak fiskus wie o przedsiębiorcach coraz więcej (poprzez rozbudowane wymogi sprawozdawcze, ale również analitykę dostępnych danych) i potrafi działać bardzo agresywnie – nie zawsze tam gdzie powinien.
- Taka sytuacja, szczególnie przy napiętym budżecie, może powodować dodatkowe ryzyka dla przedsiębiorców. Natomiast warto wskazać, że od pewnego czasu widocznym trendem jest odpowiednie budowanie i zarządzanie tzw. funkcją podatkową w organizacji. Czasy, gdy jedna sprawna księgowa była w stanie zapanować nawet nad dużą firmą już dawno minęły i biznesy, szczególnie te szybko rosnące lub osiągające już zauważalne, kilkudziesięciomilionowe obroty muszą liczyć się z tym, że brak odpowiedniego zarządzenia obszarem podatkowym będzie powodował ryzyka podatkowe, czasem bardzo istotne w ich działalności. Uważam, że lepiej zapobiegać niż leczyć, tym bardziej że firma z poukładanymi procedurami i procesami podatkowymi znacznie rzadziej wpadnie w podatkowe kłopoty, a często zadziała również efektywniej od strony podatkowej – wykorzystując dostępne narzędzia i preferencje. Jest to kierunek, od którego w mojej ocenie nie ma odwrotu i warto skupić na nim trochę uwagi w 2023 r. – wskazuje Ekspert BCC.
- Tym bardziej, że już dzisiaj dla największych podatników przewidziano tzw. Program Współdziałania dający znacznie większe bezpieczeństwo i stabilność podatkową prowadzonego biznesu. Choć oczywiście próg wejścia do programu zawieszony jest przez Ministerstwo Finansów wysoko, to jednak warto zważyć benefity i koszty by świadomie podjąć decyzję o sposobie zapewnienia bezpieczeństwa podatkowego swojej organizacji. – dodaje Michał Borowski.

Deklaracja dochodów i zwrot podatku w Europie: odpowiedzi na pytania Polaków

BCC: Podatkowe podsumowanie 2024 roku

Faktura korygująca - poprawienie błędów na dokumencie pierwotnym
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Polityka

PE przedstawił swoje priorytety budżetowe po 2027 roku. Wydatki na obronność kluczowe, ale nie kosztem polityki spójności
Parlament Europejski przegłosował w tym tygodniu rezolucję w sprawie priorytetów budżetu UE na lata 2028–2034. Europosłowie są zgodni co do tego, że obecny pułap wydatków w wysokości 1 proc. dochodu narodowego brutto UE-27 nie wystarczy do sprostania rosnącej liczbie wyzwań, przed którymi stoi Europa. Mowa między innymi o wojnie w Ukrainie, trudnych warunkach gospodarczych i społecznych oraz pogłębiającym się kryzysie klimatycznym. Eurodeputowani zwracają też uwagę na ogólnoświatową niestabilność, w tym wycofywanie się Stanów Zjednoczonych ze swojej globalnej roli.
Infrastruktura
Odbudowa Ukrainy pochłonie setki miliardów euro. Polskie firmy już teraz powinny szukać partnerów, nie tylko w kraju, ale i w samej Ukrainie

Według stanu na koniec 2024 roku odbudowa Ukrainy wymagać będzie zaangażowania ponad pół biliona euro, a Rosja wciąż powoduje kolejne straty. Najwięcej środków pochłoną sektory mieszkaniowy i transportowy, ale duże są także potrzeby energetyki, handlu czy przemysłu. Polski biznes wykazuje wysokie zaangażowanie w Ukrainie, jednak może ono być jeszcze wyższe w procesie odbudowy. Zdaniem wiceprezesa działającego w tym kraju Kredobanku należącego do Grupy PKO BP firmy powinny szukać partnerów do udziału w odbudowie i w Polsce, i w Ukrainie.
Polityka
Europoseł PiS zapowiada walkę o reparacje wojenne dla Polski na forum UE. Niemiecki rząd uznaje temat za zamknięty

Nowy kanclerz Niemiec Friedrich Merz podczas konferencji prasowej w Polsce ocenił, że temat reparacji wojennych w relacjach polsko-niemieckich jest prawnie zakończony. Nie zgadza się z tym europoseł PiS Arkadiusz Mularczyk, który chce do tego tematu wrócić na forum UE. Przygotowana za rządów PiS publikacja „Raport o stratach poniesionych przez Polskę w wyniku agresji i okupacji niemieckiej w czasie II wojny światowej” szacuje straty na ponad 6,2 bln zł.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.