Komunikaty PR

Wyzwania podatkowe 2023 r. - prognoza Business Centre Club

2023-01-12  |  13:30
Biuro prasowe
Kontakt
Biuro prasowe
Attention Marketing

ul. Ogrodowa 58
00-876 Warszawa
m.sokolowski|attentionmarketing.pl| |m.sokolowski|attentionmarketing.pl
795520960
attentionmarketing.pl/

Poprzedni rok był niezwykle wymagający dla przedsiębiorców. W życiu społecznym jak i w gospodarczym mieliśmy do czynienia z wieloma zawirowaniami wynikającymi np. ze skutkami pandemii, a także wieloma zmianami prawnymi i podatkowymi. Na początku zeszłego roku wydawało się, że większego chaosu niż tego związanego z nowym polskim ładem podatkowym przedsiębiorcy nie otrzymają. Wybuchła jednak wojna, ceny energii poszybowały w górę, inflacja osiągnęła historycznie wysokie poziomy, a biznes musiał się z tym wszystkim zmierzyć, poza wieloma innymi bieżącymi wyzwaniami. Jaki więc będzie 2023 rok pod względem podatkowym?

Będzie to okres wielu zmian podatkowych zarówno dla przedsiębiorców, jak i tych pracowników, którzy na co dzień pracują na etacie. Michał Borowski, doradca podatkowy, Partner w Crido oraz Minister ds. podatków Gospodarczego Gabinetu Cieni BCC przedstawił najnowszą prognozę dotyczącą wyzwań podatkowych jakie czekają nas w tym roku.


- Mam nadzieję, że 2023 r. będzie nieco spokojniejszy dla przedsiębiorców i podatników w ogóle. Niestety choć od wielu lat przedsiębiorcy apelują o przewidywalność zmian podatkowych i chociażby względną stabilność systemu podatkowego – w ostatnich latach ilość zmian, nowych projektów, zapowiedzi kolejnych podatków była zdecydowanie za duża by móc skupić się na tym co najważniejsze – prowadzeniu biznesu w trudnych czasach. W 2023 r. spokojowi w obszarze legislacyjnym w podatkach może sprzyjać rok wyborczy. Choć początek roku przynosi podwyżki podatków lokalnych, które zafundowało przedsiębiorcom bardzo wiele samorządów. – podkreśla Michał Borowski.

Ekspert BCC wskazuje, że największym wyzwaniem podatkowym 2023 r. będzie dla przedsiębiorców przygotowanie i wdrożenie rozwiązań pozwalających na spełnienie wymogów tzw. KSeF, czyli krajowego systemu fakturowania elektronicznego, który ma stać się obligatoryjny od początku 2024 r. I jak podkreśla Michał Borowski choć perspektywa roczna może niektórym wydawać się odległa, to biorąc pod uwagę jak duża jest to zmiana, jak wiele systemów w firmach będzie musiało być przebudowanych albo wręcz stworzonych od nowa, aby spełnić nowe wymogi – czasu jest już naprawdę niewiele, aby zająć się przygotowaniami.

Z punktu widzenia przedsiębiorców Michał Borowski zwraca uwagę na nowe spojrzenie na ich działalność pod kątem możliwych do uzyskania ulg, zwolnień i preferencji podatkowych. - W ostatnim czasie, liczne nowelizacje przepisów wprowadziły w tym względzie wiele możliwości i może się okazać, że działania przedsiębiorców (bieżące lub planowane) dają możliwość skorzystania z określonych preferencji, co w tym trudnym roku może okazać się bardzo istotną pomocą w osiągnięciu dobrych wyników finansowych.

Zdaniem Eksperta widocznym trendem ostatnich miesięcy, który zapewne będzie kontynuowany w 2023 r. jest zmiana wielu łańcuchów dostaw. Ma ona również swoje odbicie w regulacjach podatkowych (VAT) i celnych. Z tego powodu warto przyjrzeć się transgranicznym transakcjom towarowym, by uniknąć ryzyk podatkowo-celnych lub odnaleźć istniejące w nich preferencje i korzyści.

Sytuację podatkową przedsiębiorców w 2023 r. kształtować będą nie tylko przepisy podatkowe, ale również działalność aparatu skarbowego. W tym zakresie na pewno jest jeszcze wiele wyzwań i obszarów wymagających poprawy. Niewątpliwie jednak fiskus wie o przedsiębiorcach coraz więcej (poprzez rozbudowane wymogi sprawozdawcze, ale również analitykę dostępnych danych) i potrafi działać bardzo agresywnie – nie zawsze tam gdzie powinien.


- Taka sytuacja, szczególnie przy napiętym budżecie, może powodować dodatkowe ryzyka dla przedsiębiorców. Natomiast warto wskazać, że od pewnego czasu widocznym trendem jest odpowiednie budowanie i zarządzanie tzw. funkcją podatkową w organizacji. Czasy, gdy jedna sprawna księgowa była w stanie zapanować nawet nad dużą firmą już dawno minęły i biznesy, szczególnie te szybko rosnące lub osiągające już zauważalne, kilkudziesięciomilionowe obroty muszą liczyć się z tym, że brak odpowiedniego zarządzenia obszarem podatkowym będzie powodował ryzyka podatkowe, czasem bardzo istotne w ich działalności. Uważam, że lepiej zapobiegać niż leczyć, tym bardziej że firma z poukładanymi procedurami i procesami podatkowymi znacznie rzadziej wpadnie w podatkowe kłopoty, a często zadziała również efektywniej od strony podatkowej – wykorzystując dostępne narzędzia i preferencje. Jest to kierunek, od którego w mojej ocenie nie ma odwrotu i warto skupić na nim trochę uwagi w 2023 r. – wskazuje Ekspert BCC.

- Tym bardziej, że już dzisiaj dla największych podatników przewidziano tzw. Program Współdziałania dający znacznie większe bezpieczeństwo i stabilność podatkową prowadzonego biznesu. Choć oczywiście próg wejścia do programu zawieszony jest przez Ministerstwo Finansów wysoko, to jednak warto zważyć benefity i koszty by świadomie podjąć decyzję o sposobie zapewnienia bezpieczeństwa podatkowego swojej organizacji. – dodaje Michał Borowski.
 

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: Attention Marketing
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Podatki Deklaracja dochodów i zwrot podatku w Europie: odpowiedzi na pytania Polaków Biuro prasowe
2024-12-19 | 13:00

Deklaracja dochodów i zwrot podatku w Europie: odpowiedzi na pytania Polaków

Dzisiaj przeprowadzka do innego kraju Europy jest dla wielu Polaków krokiem wymuszonym. Wiąże się to jednak nie tylko z trudnościami związanymi z legalizacją
Podatki BCC: Podatkowe podsumowanie 2024 roku
2024-12-16 | 08:00

BCC: Podatkowe podsumowanie 2024 roku

Rok 2024 z pewnością zapadnie w pamięć podatnikom – zarówno przedsiębiorcom, jak i osobom fizycznym – jako czas pełen wyzwań. Liczne zmiany legislacyjne, dynamiczne
Podatki Faktura korygująca - poprawienie błędów na dokumencie pierwotnym
2024-12-13 | 11:00

Faktura korygująca - poprawienie błędów na dokumencie pierwotnym

Zgodnie z najnowszymi regulacjami księgowymi i podatkowymi przedsiębiorcy powinni zwrócić szczególną uwagę na prawidłowe rozliczanie korekt. To pozwoli im uniknąć

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Kongres Profesjonalistów Public Relations

Bankowość

Rośnie liczba i wartość udzielonych konsumentom kredytów gotówkowych. Gorzej mają się kredyty ratalne oraz te udzielane firmom

Rynek kredytowy w Polsce co do zasady rośnie, choć nierównomiernie. Z danych Biura Informacji Kredytowej wynika, że najlepiej rozwija się segment kredytów gotówkowych dla konsumentów. Wartościowo wzrosła też kwota udzielonych limitów w kartach kredytowych. Według prognoz BIK w całym roku wzrośnie wartość zarówno udzielonych kredytów mieszkaniowych, jak i gotówkowych, choć tych pierwszych poniżej inflacji. Wcześniejsze cięcia stóp procentowych przez RPP nie zmieniły tej prognozy.

Transport

37,5 proc. środków z Planu Społeczno-Klimatycznego trafi na walkę z ubóstwem transportowym. Organizacje branżowe apelują o zmianę priorytetowych projektów [DEPESZA]

Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej z końcem czerwca zakończyło konsultacje Planu Społeczno-Klimatycznego, który otwiera drogę do pozyskania 65 mld zł (11,4 mld euro) z unijnego Społecznego Funduszu Klimatycznego. Polska będzie jego największym beneficjentem, a 37,5 proc. budżetu zostanie przeznaczone na bezpośrednie wsparcie osób narażonych na ubóstwo transportowe. Organizacje branżowe oceniają jednak, że walka z tym zjawiskiem może się okazać nieskuteczna. W toku konsultacji zgłosiły swoje zastrzeżenia co do priorytetów w wydatkach i sposobu wsparcia inwestycji w transport rowerowy.

Prawo

Firmy będą mogły przetestować krótszy tydzień pracy z rządowym wsparciem. Nabór wniosków ruszy w sierpniu

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej uruchamia pilotaż krótszego tygodnia pracy. Zainteresowane wzięciem w nim udziału firmy będą się mogły ubiegać o wsparcie finansowe ze strony rządu. Politycy Nowej Lewicy, którzy są pomysłodawcami testu tego rozwiązania, przekonują, że finalnie zyskają na nim wszyscy, zarówno pracownicy, jak i pracodawcy, a ostrzeżenia o spodziewanych problemach gospodarki są mocno przesadzone.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.