Komunikaty PR

Polacy pewni swojej przyszłości!

2021-08-23  |  10:00
Biuro prasowe

Dane ZUS dotyczące liczby zwolnień lekarskich w 2020 roku, pokazują, że pandemia w znacznym stopniu osłabiła kondycję psychiczną Polaków. Jak wynika z badania firmy ADP „People at Work 2021: A Global Workforce view”, nie odbiło się to jednak na ich poczuciu wartości zawodowej. Aż 88 proc. polskich pracowników uważa, że posiada umiejętności, które pomogą im odnieść sukces zawodowy. Ponadto aż 7 na 10 Polaków patrzy na swoją karierę optymistycznie w perspektywie następnych 5 lat!

W wyniku pandemii COVID-19 na całym świecie zmienił się stopień optymizmu wśród pracowników. Jednak mimo obaw działów HR, ich pozytywne nastawienie do przyszłości wciąż utrzymuje się na wysokim poziomie. Firma ADP przeprowadziła badanie „People at Work 2021: A Global Workforce view” wśród blisko 33 tys. pracowników z 17 krajów, w tym Polski, sprawdzając, jak pracownicy postrzegają swoje możliwości zawodowe w perspektywie następnych kilku lat.

Optymiści prosto z Polski

Pandemia w znacznym stopniu zachwiała rynkiem pracy oraz była dla pracowników okresem bardzo wymagającym pod wieloma względami. Dla niektórych, okazała się jednak czasem rozwoju – zarówno w sferze prywatnej, jak i zawodowej. Z badania ADP „People at Work 2021: A Global Workforce view” wynika, że 76 proc. Polaków jest optymistycznie nastawionych pod względem zawodowym w perspektywie kolejnych pięciu lat. Dla porównania wskaźnik ten w Europie wynosi o 4 proc. mniej (72 proc.). Nie dziwi jednak fakt, że w stosunku do danych sprzed pandemii optymizm odnotował spadek. Blisko rok temu wynosił on odpowiednio 82 proc. dla Polski i 84 proc. dla Europy. Popyt na usługi cyfrowe i przyspieszona digitalizacji sprawiły również, że w momencie przejścia firm na formę pracy zdalnej, najbardziej pożądanymi specjalistami stali się wykwalifikowani programiści. W badaniu widoczny jest ich duży optymizm (85 proc.), który związany jest z możliwymi zmianami w branży IT oraz kolejnymi szansami na rozwój i polepszeniem statusu zawodowego.

– Według danych Eurostatu, poziom bezrobocia w maju 2021 r. wyniósł zaledwie 3,8 proc. oznacza to, że nasz kraj znalazł się wśród pięciu państw cechujących się najmniejszym odsetkiem osób bez pracy w całej Unii. Mimo początkowych obaw i spodziewanego drastycznego wzrostu liczby osób bezrobotnych, w czerwcu na polskim rynku pracy było tylko milion osób niezatrudnionych. Tak dobre wyniki opublikowane przez GUS napawają optymizmem nie tylko pracodawców, ale także pracowników, którzy nie martwią się o stabilność swojego zatrudnienia. Ponadto można również zauważyć, że w niektórych zawodach toczy się prawdziwa walka o specjalistów – twierdzi Anna Barbachowska, HR Business Partner ADP Polska

Pewność siebie to podstawa

Stosunkowo duży optymizm Polaków może wynikać z faktu, że stają się oni coraz bardziej pewni siebie. Według raportu ADP, ponad 8 na 10 ankietowanych (88 proc.) uważa, że posiada umiejętności zawodowe, które pomogą im odnieść sukces zawodowy. Prym w tej kategorii wiodą polscy Milenialsi (90 proc.), którzy o 4 proc. wyprzedzają w tej kwestii całą Europę (86 proc.). Ponadto prawie co druga (44 proc.) z zapytanych osób sądzi, że w przypadku utraty pracy znalazłaby inną, tak samo dobrze płatną. Optymizm widoczny jest również w 5 największych polskich miastach, gdzie prawie polowa ankietowanych twierdzi, że znalazłoby posadę, która będzie dawać im satysfakcję.

– Mimo, że pandemia w istotny sposób wpłynęła na zmiany na rynku zawodowym, Polacy wciąż są przekonani o swoich wysokich kwalifikacjach i umiejętnościach. Początkowa reorganizacja trybu pracy stanowiła dla nich wyzwanie, jednak, gdy już oswoili się z takim systemem pełnienia obowiązków, szybko przystosowali się do nowych reguł i doskonale sobie poradzili w nowej rzeczywistości. Ekspresowa adaptacja sprawiła, że polscy pracownicy na nowo zaczęli wierzyć w swoje umiejętności – dodaje Barbachowska.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Praca Mercer Total Remuneration Survey (TRS) – kluczowe wnioski i obserwacje Biuro prasowe
2025-04-30 | 06:00

Mercer Total Remuneration Survey (TRS) – kluczowe wnioski i obserwacje

Wyniki badania płacowego Mercer Total Remuneration Survey (TRS) 2024 dostarczają cennych informacji na temat aktualnych zmian na rynku wynagrodzeń w Polsce. W 2024 roku zauważono kilka
Praca Dyskusje o pokoleniu Z na rynku pracy, Women on boards i migracjach. Zakończyło się EFNI Wiosna w Warszawie
2025-04-17 | 13:00

Dyskusje o pokoleniu Z na rynku pracy, Women on boards i migracjach. Zakończyło się EFNI Wiosna w Warszawie

Debatą byłych ministrów pracy zakończyło się premierowe EFNI Wiosna zorganizowane przez Konfederację Lewiatan pod hasłem „Przyszłość pracy, praca przyszłości”.
Praca Zaskocz swoich pracowników: 500 zł na karcie Pluxee, które działa jak 560 zł!
2025-04-10 | 17:00

Zaskocz swoich pracowników: 500 zł na karcie Pluxee, które działa jak 560 zł!

1/3 firm w Polsce przekazuje benefity pozapłacowe  dla pracowników na Wielkanoc. Jest a to druga najbardziej popularna okazja w roku (po świętach Bożego Narodzenia)

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Prawo

Trwają prace nad szczegółowymi wytycznymi dla schronów. Prowadzona jest też inwentaryzacja i ocena stanu istniejących obiektów

W MSWiA trwają prace nad rozporządzeniem, które określi m.in., jakie warunki powinny spełniać miejsca schronienia, oraz wprowadzi spójne standardy dotyczące ich organizacji i wyposażenia. Ich opracowanie wymagane jest przez ustawę o ochronie ludności i obronie cywilnej, która weszła w życie 1 stycznia br. Trwa także inwentaryzacja istniejących obiektów zbiorowej ochrony, w tym schronów. Jak podkreślają eksperci, mamy w tym obszarze wiele zaległości do nadrobienia. Problemem jest niedobór specjalistów od budowli schronowych, którzy mogliby ten proces wesprzeć i przyspieszyć.

Handel

Nowy rozdział we współpracy Wielka Brytania – Unia Europejska. Bezpieczeństwo jedną z kluczowych kwestii

19 maja odbędzie się w Londynie pierwszy od brexitu na tak wysokim szczeblu szczyt brytyjskich i unijnych przywódców. Zdaniem polskich europosłów obydwie strony dojrzały do ponownego zacieśnienia stosunków i są dla siebie kluczowymi partnerami. Rozmowy dotyczyć mają przede wszystkim zagadnień związanych z obronnością, ale także możliwości swobodnego przemieszczania się młodych ludzi. Wyzwaniem we wzajemnych relacjach wciąż są kwestie handlowe.

Transport

W Amazon pracuje ponad 750 tys. robotów. Najnowszy jest wyposażony w „zmysł” dotyku

Pierwsze roboty wyposażone w „zmysł” dotyku wykorzystywane są przez Amazon do obsługi produktów w centrach realizacji zamówień w USA i Niemczech. Roboty potrafią precyzyjnie przeszukiwać nawet ciasne przestrzenie półek w poszukiwaniu konkretnych produktów i z wyczuciem przenosić je na taśmę. Dzięki nim pracownicy nie muszą się schylać ani wspinać po drabinie w poszukiwaniu towaru. Automatyzacja wspiera też pracę kurierów. Paczki, które mają być dostarczone pod wskazany adres, podświetlane są w furgonetce na zielono, co ułatwia znalezienie właściwej przesyłki i skraca czas dostawy.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.