Polacy ruszyli na promocje „black”. To może być rekordowy sezon

Tomasz Pietrzak
Guarana Public Relations
ul. Żelazna 2
40-851 Katowice
tomasz.pietrzak|guaranapr.pl| |tomasz.pietrzak|guaranapr.pl
509106256
www.guaranapr.pl
Promocje spod znaku „black” opanowują sklepy. W witrynach już można znaleźć rabaty sygnowane jako „Black Week”, „Black Friday”, a często także „Black Month”. Marki prześcigają się także w skali zniżek. Jak oceniają przedstawiciele rynku retail, tegoroczny sezon ma szansę być rekordowym i to nie tylko z uwagi na rabaty.
– „Czarne” promocje zadomowiły się na dobre w handlu. Co więcej, znalazły dla siebie nową formułę. Większość marek odeszła już od jednodniowych przecen na rzecz weekendowych, tygodniowych, a w wielu sklepach widać nawet miesięczny maraton obniżek – mówi Barbara Andrzejewska, marketing manager Galerii Północnej.
– Sezon więc z roku na rok się wydłuża i trudno już mówić tylko o „czarnym piątku”, raczej mamy do czynienia z „czarnym listopadem”. Rosną także promocje. Kiedyś dla „Black Friday” typowe były zniżki sięgające 10-15%, dziś marki przygotowują okresowe rabaty, które osiągają poziom nawet 70% i więcej – dodaje. Nic więc dziwnego, że handlowcy spodziewają się w sklepach tłumów.
– Wszechobecne zniżki sprawiają, że coraz więcej osób wykorzystuje „czarne” promocje do zrobienia zakupów przedświątecznych, zwłaszcza prezentowych. Ponadto konsumenci ruszają dziś do sklepów po rzeczy, które w ostatnich dwóch latach znacząco podrożały, a teraz są dostępne w niższych, często przedinflacyjnych cenach – mówi Barbara Andrzejewska.
– „Black” to także tradycyjnie sezon łowców okazji, którzy w ostatnich miesiącach celowo „zamrozili” swoje większe wydatki, np. na elektronikę, sprzęty RTV i AGD czy ubrania, a teraz decydują się sfinalizować zakup upatrzonej wcześniej rzeczy, która dostępna jest ze zniżką – mówi. Ale jest jeszcze jeden powód, który nakręci zainteresowanie tegorocznymi promocjami.
– Pojawienie się, a następnie rozwój formuły „czarnych” promocji sprawił, że w tym roku rekordowo wcześnie zaczął się sezon świątecznych zakupów. Ruch, który obecnie obserwujemy np. w galeriach handlowych, wynika zarówno z promocji „Black”, jak również z tego, że konsumenci już przygotowują się do świąt, dzieląc wydatki na listopad i grudzień. Dostępne teraz promocje im to ułatwiają – mówi.
Tradycyjnie szczytu zakupowego handlowcy spodziewają się w ostatni piątek listopada (24.11), kiedy to najwięcej sklepów przystąpi do trwającego „Black Week”. Wtedy też pojawi się najwięcej zniżek, zwłaszcza w sklepach z ubraniami i dodatkami, w drogeriach czy w sklepach z zabawkami, które często swoje promocje utrzymują w tajemnicy do ostatniej chwili.
Rok temu chęć udziału w czarnopiątkowych zakupach zadeklarowało aż 60% konsumentów – taki wynik przyniosło wówczas badanie firmy Klarna, zrealizowane w 17 krajach, w tym w Polsce. W tym roku, jak podaje Boston Consulting Group, odsetek ten wynosi aż 78%.
– Inflacja i wzrost kosztów życia zmieniły stosunek Polaków do zakupów. Staliśmy się „price shopperami”. Konsumenci zaczęli nie tylko bardziej oszczędzać, ale przede wszystkim skłaniać się ku różnym okazjom, promocjom i przecenom. Sezon „Black”, wchodzący tuż przed świętami, wpisuje się więc w ten prooszczędnościowy trend – podsumowuje przedstawicielka Galerii Północnej.

Podwójne standardy w polityce handlowej UE – środki lustrzane lekiem na całe zło? - zaproszenie na debatę

Cztery dni wyjątkowych okazji podczas Prime Day w sklepie Amazon.pl

Edukacja sprzedawców alkoholu przynosi efekty
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Handel

Ważą się losy wymiany handlowej między Stanami Zjednoczonymi a Unią Europejską. Na wysokich cłach stracą obie strony
Komisja Europejska przedstawiła w poniedziałek propozycję ceł na import z USA o wartości 72 mld euro, co ma być odpowiedzią na nałożenie 30-proc. stawek na import z UE zapowiedziane przez Amerykanów w poprzednim tygodniu. Przedstawiciele KE wciąż widzą jednak potencjał kontynuowania negocjacji. Zdaniem europosła Michała Koboski brak porozumienia lub uzgodnienie stawek wyższych niż 10-proc. nie tylko zaszkodzi obydwu stronom, ale i osłabi ich pozycję na arenie międzynarodowej.
Handel
Nie tylko konsumenci starają się kupować bardziej odpowiedzialne. Część firm już stawia na to mocny nacisk

Kwestie równoważonych zakupów stają się elementem strategii ESG. Dostawy energii, zamówienia surowców i materiałów do produkcji czy elementów wyposażenia biur – na każdym etapie swoich zakupów firmy mogą dziś decydować między opcjami bardziej i mniej zrównoważonymi. Dotyczy to także zamówień rzeczy codziennego użytku dla pracowników czy środków czystości – wskazują eksperci Lyreco, e-sklepu, który prowadzi sprzedaż produktów do biur, pokazując ich wpływ na środowisko czy efektywność pracy.
Prawo
Unia Europejska wzmacnia ochronę najmłodszych. Parlament Europejski chce, by test praw dziecka był nowym standardem w legislacji

Parlament Europejski chciałby tzw. testu praw dziecka dla każdego aktu prawnego wychodzącego z Komisji Europejskiej. – Każda nowa legislacja Unii Europejskiej powinna być sprawdzana pod kątem wpływu na prawa dziecka – zapowiada Ewa Kopacz, wiceprzewodnicząca PE. Jak podkreśla, głos dzieci jest coraz lepiej słyszalny w UE i jej różnych politykach. Same dzieci wskazują na ważne dla siebie kwestie, którymi UE powinna się zajmować. Wśród nich są wyzwania w obszarze cyfrowym i edukacyjnym.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.