Nowy Europejski Bauhaus Festiwal 2024
Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen, w swoim przemówieniu inaugurującym Festiwal Nowy Europejski Bauhaus podkreśliła, że jest przekonana, iż inicjatywa ta będzie odgrywać w przyszłości coraz większą rolę w kształtowaniu zrównoważonych sektorów gospodarki w Europie. W programie tegorocznego Festiwalu, poza naturalnie łączoną z projektem branżą budowlano-architektoniczną, istotną rolę odegrał sektor tekstylny, a wraz z nim polscy eksperci i projektanci.
Czym jest Nowy Europejski Bauhaus?
Nowy Europejski Bauhaus (NEB) to projekt zainicjowany przez Komisję Europejską w 2020 r., oparty na trzech wartościach: sztuce, zrównoważonym rozwoju oraz wspólnocie w działaniu. Jego celem jest wsparcie realizacji Europejskiego Zielonego Ładu poprzez przyspieszenie transformacji różnych sektorów gospodarki, w tym budownictwa oraz sektora tekstylnego, w kierunku wprowadzenia gospodarki obiegu zamkniętego. Inicjatywa ma na celu przełożenie Europejskiego Zielonego Ładu na konkretne zmiany w przestrzeni, mogące ułatwić codzienne życie. Promuje on zrównoważone rozwiązania, łącząc ekologię z designem.
Celebracja zrównoważonych innowacji
Nowy Europejski Bauhaus stanowi istotny punkt w kalendarzu europejskim. Jego pierwsza edycja odbyła się podczas wydarzenia La Biennale di Venezia, natomiast tegoroczna odsłona miała miejsce w Muzeum Sztuki i Historii w Parku Cinquantenaire w Brukseli w dniach 9-13 kwietnia.
Wydarzenie, które obejmowało trzy główne obszary: forum dyskusyjne, targi oraz festiwal (ang. Forum, Fair and Fest), zapewniło uczestnikom pięciodniowe doświadczenie, pełne interaktywnych sesji, warsztatów, pokazów oraz występów artystycznych, przyciągając międzynarodowych mówców i gości o znaczącym statusie. W trakcie Festiwalu odbyło się również uroczyste wręczenie nagród Nowego Europejskiego Bauhausu. Dodatkowo, oprócz głównych atrakcji w Brukseli, uczestnicy mogli wziąć udział w licznych wydarzeniach towarzyszących organizowanych na terenie całej Europy
Festiwal otworzyło wystąpienie Ursuli von der Leyen, Przewodniczącej Komisji Europejskiej, która powiedziała, że „Nowy Europejski Bauhaus jest przestrzenią łączącą kreatywność z technologiami” podkreślając, że istotnym elementem tego wydarzenia jest też zrównoważona moda i cyrkularne tekstylia. W swoim przemówieniu inauguracyjnym podkreśliła, że projekt ten, który miał swoją genezę 3 lata temu - przekształcił się w ogromny ruch obejmujący 750 organizacji non-profit, setki przedsiębiorstw i władz publicznych, docierający do milionów ludzi.
Podczas ceremonii otwarcia wystąpiła również m.in. Europejska Komisarz ds. Spójności i Reform, Elisa Ferreira oraz Europejska Komisarz ds. Innowacji, Badań Naukowych, Kultury, Edukacji i Młodzieży, Iliana Ivanova. Głos zabrał także Premier Belgii, Alexander De Croo, który podkreślił konieczność odpowiedzi w sposób zrównoważony na wyzwania, przed którymi stoi UE.
Nowy Europejski Bauhaus (Festiwal) katalizatorem zmian
W czerwcu odbędą się wybory do Parlamentu Europejskiego. W tym kontekście powstaje pytanie, jaka przyszłość czeka inicjatywę Nowy Europejski Bauhaus. Zdaniem Elisy Ferreiry, Komisarz ds. Spójności i Reform, stał się on na tyle znaną i stabilną inicjatywą (wygenerował tysiące projektów w całej Europie), że jest przekonana o jego kontynuacji. Podczas ceremonii otwarcia Ferreira miała powiedzieć „Nie da się już zatrzymać Nowego Europejskiego Bauhausu. Pomógł on nam wyobrazić sobie lepszą przyszłość i stał się częścią kultury”.
W związku z pełnioną obecnie prezydencją Belgii w Radzie Europy, podczas ceremonii otwarcia wybrzmiał również głos premiera Belgii Alexandra De Croo, który wskazał, że „Zmiany klimatyczne zmuszają nas do ponownego zdefiniowania jakości życia. Zrównoważony rozwój i inkluzywność - to wszystko leży w sercu Nowego Europejskiego Bauhausu”.
Znany niemiecki fizyk i klimatolog Hans Joachim Schellnhuber przypomniał następnie, bazując na badaniach naukowych, o zmianie klimatu. Wskazał, że ludzkość jest na drodze do dramatycznych zmian, które będą miały wpływ na życie miliardów ludzi.
Misja i wizja
Nowy Europejski Bauhaus jest odpowiedzią na potrzebę intensyfikacji działań na rzecz zrównoważonego rozwoju w kontekście kryzysu klimatycznego. Tegoroczny Festiwal Nowy Europejski Bauhaus objął szeroki zakres działań, w tym warsztaty, panele dyskusyjne, wystawy oraz instalacje artystyczne. Główne tematy Festiwalu dotyczyły trzech kluczowych obszarów: zrównoważonego rozwoju, sztuki projektowania oraz inkluzywności. Uczestnicy mieli okazję wziąć udział w sesjach dotyczących najnowszych innowacji w architekturze zrównoważonej, projektowaniu miejskim, technologiach oraz metodach integracji społecznej przez sztukę i kulturę.
Istotnym elementem wydarzenia była część dotycząca sektora tekstylnego. W tym zakresie również odbyły się panele dyskusyjne oraz pokaz mody cyrkularnej.
To temat istotny nie tylko z punktu widzenia Strategii UE dla tekstyliów zawierającej szereg nowych regulacji prawnych, ale także ze względu na swoją interdyscyplinarność. Transformacja w sektorze tekstylnym wywiera wpływ na cały łańcuch dostaw i wykracza poza jego granice, dotykając także innych branż. Tekstylia to nie tylko ubrania. To również specjalistyczne materiały techniczne, które znajdują zastosowanie w wielu obszarach, od tapicerek w samochodach, poprzez wykończenia w samolotach i meblach, aż po izolacje i uszczelnienia wykorzystywane w branży budowlanej. Istnieje więc głęboka synergia między architekturą a sektorem tekstylnym, co czyni jego rolę w projekcie unijnym niezwykle istotną. W Polsce, od początku 2022 r., pod egidą UN Global Compact Network Poland trwał dialog dotyczący zrównoważonego rozwoju w tekstyliach, dzięki któremu zgromadziliśmy jako polski sektor tekstylny bogate doświadczenie w tym zakresie. To zaangażowanie i wiedza z pewnością zostały docenione przez twórców Nowego Europejskiego Bauhausu. Nie ustajemy w naszych działaniach i już jako Uczelnia Łazarskiego i jej jednostka Instytut Zrównoważonego Rozwoju i Środowiska we współpracy z globalną organizacją standaryzującą łańcuch dostaw podejmujemy kolejne kroki mające na celu wsparcie w przekształceniu sektora w kierunku innowacyjności oraz zrównoważenia – dodaje Agnieszka Oleksyn – Wajda, radca prawny, pełnomocnik Rektora ds. ESG Uczelni Łazarskiego.
Prelegenci i eksperci również z Polski
Festiwal gościł szereg wpływowych mówców, decydentów oraz liderów z całej Europy, w tym architektów, projektantów i naukowców. W dyskusjach panelowych głos zabrali znakomici eksperci w swoich dziedzinach.
Nie zabrakło polskiego akcentu. Wśród 6 ekspertów wybranych przez Komisję do pełnienia roli merytorycznego wsparcia przy organizacji wydarzenia, była również Polka - Agnieszka Oleksyn – Wajda, radca prawny, pełnomocnik Rektora ds. ESG Uczelni Łazarskiego, a także ekspertka ds. zrównoważonej mody przy UN Global Compact Network Poland. Wraz z Matteo Ward, włoskim specjalistą w tym obszarze, pełnila rolę ekspertki NEB Festiwal w zakresie zrównoważonego sektora tekstylnego.
Agnieszka Oleksyn – Wajda prowadziła panel dyskusyjny w zakresie planowanych regulacji unijnych dla sektora tekstylnego, dobrych praktyk, wyzwań dla branży i potencjalnych rozwiązań z wybitnymi osobistościami – Pascalem Morand, prezesem wykonawczym Federation de la Haute Couture et de la Mode we Francji, Paulem Kerssensem, współzałożycielem United Repair Center w Holandii oraz Marią Stanekową, projektantką zrównoważonej mody ze Słowacji. W obliczu transformacji sektora tekstylnego dyskusja ta miała istotne znaczenie, łącząc różne perspektywy rynkowe, co po panelu potwierdziły komentarze zgromadzonej publiczności.
Następnie odbył się pokaz mody cyrkularnej, tzn. pochodzącej z recyklingu, mającej na celu wykorzystanie odpadów, czy opierającej się o produkcję mającą na celu zmniejszenie śladu środowiskowego. W gronie 16 projektantów z całego świata (w tym z Włoch, Japonii, Ghany, Hiszpanii wskazanych przez włoskiego eksperta merytorycznego) można było podziwiać też polskie i ukraińskie projekty.
W pokazie swoje projekty zaprezentowała znana projektantka kolekcji ready-to-wear oraz haute couture - Viola Śpiechowicz. To laureatka wielu nagród, m.in.: Trofeum magazynu ELLE; „Nowy Obraz Polski” według magazynu WALLPAPER; „Najlepszy Strój Tygodnia Mody w Nowym Jorku” według E!Online; tytuł „Wizjoner 2017” na Europejskim Kongresie Gospodarczym. W programie CNN „Made in Poland” była przykładem innowacyjnych rozwiązań w dziedzinie mody. Viola Śpiechowicz zaprezentowała model z kolekcji „Powiązana rzeczywistość”, z tkanin tworzonych z nici i odpadów tekstylnych. Tytuł ma wskazywać na ciągłość działań wywołujących określone konsekwencje i przenikanie się sztuk, od nieużytkowej po użytkową. Abstrakcyjne, strukturalne obrazy zostały zamknięte między dwiema warstwami tkaniny, odkrywając nową wartość z pozoru bezużytecznej materii.
Innowacyjne projekty zaprezentowała Agnieszka Ziółek, założycielka marki obuwniczej AGAZI. Istotą marki jest użycie materiałów tekstylnych o najmniejszym negatywnym wpływie na środowisko i największym pozytywnym wpływie na zdrowie i komfort użytkowników. Buty wykonane są z certyfikowanych materiałów roślinnych, takich jak skóra z jabłek (odpady z produkcji soków i produktów jabłkowych), skóra z winogron (odpady z produkcji wina we Włoszech), skóra z kukurydzy i pszenicy (odpady z przemysłu spożywczego) związane wiskozą z certyfikatem FSC (celulozy pochodzącej z odpowiedzialnie zarządzanych lasów), materiał bambusowy czy naturalny korek, który wyściela wnętrze każdego modelu AGAZI. Marka skupia się na technologii i innowacji, poszukując lepszych rozwiązań, które pozwalają na dalsze kroki w kierunku tzw. „zerowego wpływu”. Jedną z takich innowacji jest podeszwa z trzciny cukrowej – nowatorskie rozwiązanie technologiczne na skalę światową, pozwalające zastąpić komponenty zwykle produkowane z materiałów naftowych. AGAZI to marka wyróżniona jako startup o pozytywnym wpływie w konkursie Akademii Koźmińskiego, tytułowana jako ambasadorka wschodu, rozpoznawalna przez Forbes, Vogue, Twój Styl czy Wysokie Obcasy.
Trzecią projektantką z Polski, która zaprezentowała swoje projekty była Monika Surowiec - pionierka upcyklingu w polskiej modzie. Projektantka prowadzi markę Saint Warsaw Circular Fashion, w której na zamówienie projektuje metodami upcyklingu garnitury i marynarki z ubrań vintage oraz zabytkowych. Wyróżniona przez magazyn ELLE w 2023 roku na liście 20 Polek zmieniających świat – za promowanie cyrkularności w przemyśle modowym oraz za promowanie upcyklingu. Deceniona przez Vogue, Elle, Forbes Women, Gazetę Wyborczą, Zwierciadło, Glamour, The Guardian, K Mag czy Twój Styl.
Grono projektantów z tej części Europy zamyka Mariia Horbenko z Ukrainy, absolwentka
Międzynarodowej Szkoły Kostiumografii i Projektowania Ubioru (MSKPU). Mariia bierze także udział w proekologicznej akcji "Moda na Recykling" gdzie projektuje z wykorzystaniem elektrośmieci. Oprócz odzieży, Mariia tworzy unikatową biżuterię z użyciem materiałów z drugiego obiegu. Miała szansę pracować przy tworzeniu kolekcji jednej ze znanych polskich marek modowych, a także uczestniczyć w sesjach zdjęciowych jako asystentka słynnej stylistki Agnieszki Ścibior.
W obszarze zrównoważonej architektury panelistą był Polak - dr inz. arch. Jerzy Łątka z Politechniki Wrocławskiej.
Tak silna reprezentacja Polski zarówno w osobie eksperta merytorycznego, jak i projektantów, może szczególnie napawać optymizmem w kontekście polskiej prezydencji, która nas czeka już w pierwszej połowie 2025 r.
Przygotowane przez: Uczelnia Łazarskiego
Kolejne wyróżnienie dla Łukasza Wielgosza
Czy Polska gotowa jest na walkę z hejtem?
Wybory do Młodzieżowej Rady Powiatu Wrocławskiego – druga kadencja
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Bankowość
Dobre prognozy dla rynku kredytów mieszkaniowych. Mimo braku rządowego programu wsparcia
Rok 2025 powinien być dobrym okresem na rynku kredytów mieszkaniowych. – Zainteresowanie nadal będzie rosło i paradoksalnie przyczyni się do tego niedawna zapowiedź ministra rozwoju i technologii, że nie będzie Kredytu 0 proc. – ocenia dr Jacek Furga, prezes Centrum Procesów Bankowych i Informacji. Jak wskazuje, pomimo braku kolejnego programu wsparcia dla kredytów mieszkaniowych 2024 rok również zakończył się dobrym wynikiem, a jakość obsługi złotowych kredytów mieszkaniowych pozostaje na bardzo wysokim poziomie.
Prawo
W Polsce brakuje ośrodków interwencji kryzysowej. Rzecznik Praw Obywatelskich apeluje o zmiany w prawie i zwiększenie finansowania
W 2023 roku w Polsce funkcjonowało 170 ośrodków interwencji kryzysowej, ale w wielu powiatach tego typu wsparcie wciąż nie jest dostępne. NIK już w 2021 roku alarmował, że ponad połowa powiatów nie powołała takich ośrodków. Tylko część istniejących placówek świadczy całodobowo wsparcie dla osób doświadczających kryzysów, a zapotrzebowanie na takie usługi stale rośnie. Biuro Rzecznika Praw Obywatelskich apeluje o zmiany w prawie dotyczącym interwencji kryzysowej oraz finansowaniu tych usług.
Finanse
Jedna trzecia pacjentów jest niedożywiona przy przyjęciu do szpitala. Od tego w dużej mierze zależą rokowania
Niedożywienie pacjentów w szpitalach jest zjawiskiem powszechnym – w Polsce stan ten dotyczy jednej trzeciej osób już w momencie wizyty w Izbie Przyjęć, a w trakcie hospitalizacji pogłębia się u kolejnych 20–30 proc. O roli leczenia żywieniowego mówi się już coraz więcej, również jako o odrębnej opcji terapeutycznej w niektórych chorobach z autoagresji. W ocenie ekspertów wciąż jednak brakuje wiedzy na ten temat, zwłaszcza u lekarzy innych specjalizacji niż onkologiczne, gastroenterologiczne czy chirurgiczne. Tymczasem dobre odżywienie nie tylko przekłada się na szybsze zdrowienie, ale i realne oszczędności dla systemu.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.