Komunikaty PR

Ostatnia w historii Konferencja Sekson Fundacji Avalon już za nami

2024-11-18  |  14:00
Biuro prasowe
Kontakt
Paulina Liberadzka
Fundacja Avalon

Domaniewska 50a
02-672 Warszawa
pr|fundacjaavalon.pl| |pr|fundacjaavalon.pl
534452357
https://www.fundacjaavalon.pl/

Pod koniec października odbyła się szósta Konferencja Sekson Fundacji Avalon poświęcona tematyce rodzicielstwa, seksualności i praw osób z niepełnoprawnościami. Tegorocznym tematem przewodnim była „przyjemność” jako jedno z praw człowieka, odzwierciedlające fundamentalne potrzeby – od poczucia wolności po bezpieczeństwo i samoakceptację. Poprzednie edycje podejmowały tematy związane z seksualnością i rodzicielstwem z różnych perspektyw. Była to ostatnia edycja Konferencji w tej formule. Jakie są dalsze plany organizatora?

„Prawo do przyjemności”

Tegoroczna edycja Konferencji Sekson zgromadziła specjalistki i specjalistów oraz samorzeczniczki i samorzeczników z całego kraju, którzy podkreślali potrzebę dalszej pracy na rzecz włączenia osób z niepełnosprawnościami w debatę o seksualności oraz integracji ich potrzeb m.in. w systemie edukacji czy opieki zdrowotnej. W ramach wydarzenia zorganizowano panele dyskusyjne, warsztaty i sesje interaktywne nawiązujące do hasła tegorocznej Konferencji „Prawo do przyjemności”.

Przyjemność to prawo każdej osoby, niezależnie od poziomu sprawności czy rodzaju niepełnosprawności.

Wszyscy posiadamy wrodzoną zdolność do przyjemności, a budowanie świadomości swoich pragnień oraz odrzucanie społecznych ograniczeń może otworzyć drogę do pełniejszego, satysfakcjonującego życia.

– powiedział Mateusz Tadorowski, psycholog i seksuolog, jeden z prelegentów Konferencji.

Odważniejsze podejście do tematu przyjemności dowodzi rosnącej dojrzałości społecznej w tej kwestii.

W przeszłości unikaliśmy bezpośrednich rozmów o przyjemności, a teraz mówimy wprost o prawie osób z niepełnosprawnościami do seksualności i czerpania radości z życia intymnego.

 – wyjaśnia Łukasz Wielgosz, członek Zarządu Fundacji Avalon.

Edukacja kluczem do zmiany

Łukasz Krasoń, Pełnomocnik Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych, który wraz z organizatorami otworzył VI Konferencję Sekson, podkreślił w swoim wystąpieniu, że niepełnosprawność nie pozbawia prawa do normalności, rodzicielstwa czy przyjemności. Wskazał również na istniejący w społeczeństwie opór wobec pełnej realizacji tych praw, na pewien rodzaj tabu i niedowierzania, że osoby z niepełnosprawnościami mogą w pełni uczestniczyć w życiu społecznym, w różnych rolach – jako rodzice, pracownicy, partnerzy. Przypomniał, że osoby z niepełnosprawnościami są pełnoprawnymi obywatelami, którzy zasługują na możliwość realizacji swoich marzeń i życiowych planów bez ograniczeń.

Podczas Konferencji wielokrotnie podnoszono temat potrzeby edukacji i zwiększania świadomości społecznej w zakresie praw osób z niepełnosprawnościami. Małgorzata Szumowska, prezeska Fundacji Centrum Edukacji Niewidzialna oraz dyrektorka warszawskiej Niewidzialnej Wystawy, zwróciła uwagę na tabuizację tematów związanych z seksualnością i rodzicielstwem wśród osób z niepełnosprawnościami.

Dopóki seksualność i rodzicielstwo osób z niepełnosprawnościami będzie tabuizowane, nic się nie zmieni. kluczem do zmiany jest empatia i rezygnacja z uprzedzeń – aby każda osoba mogła realizować swoje życie w pełni, bez ograniczeń społecznych czy kulturowych.

– mówi Szumowska.

Wnioski wypracowane podczas Konferencji mają posłużyć jako podstawa rekomendacji dla Ministerstwa Edukacji i Ministerstwa Zdrowia, które będą miały na celu wzmocnienie systemowego wsparcia w obszarze edukacji seksualnej oraz asystencji seksualnej dla osób z niepełnosprawnościami.

Konferencja Sekson Fundacji Avalon stała się platformą łączącą środowiska terapeutyczne, aktywistyczne oraz samorzecznicze.

Widzimy coraz większe zainteresowanie tematyką seksualności osób z niepełnosprawnościami oraz gotowość do edukacji wśród osób z niepełnosprawnościami i ich rodzin. Zrobiliśmy ogromny krok w kierunku otwartości na rozmowy o potrzebach osób z niepełnosprawnościami w całym kraju, ale wciąż stoją przed nami liczne wyzwania – zwłaszcza w mniejszych miejscowościach, gdzie dostęp do edukacji seksualnej jest ograniczony.

 – powiedziała Żaneta Krysiak, koordynatorka Projektu Sekson Fundacji Avalon.

Przez sześć lat wydarzenie zgromadziło tylko stacjonarnie ponad 1 200 osób uczestniczących w wykładach i warsztatach. W ramach projektu odbyło się 106 wykładów, 22 panele dyskusyjne i 61 warsztatów. Na scenie pojawiła się niemal 100 prelegentek i prelegentów. Nieocenionym wsparciem było zaangażowanie ponad 70 wolontariuszek i wolontariuszy.

Co dalej z walką o prawa osób z niepełnosprawnościami? Fundacja Avalon zapowiada przyszłoroczne, nowe wydarzenie, które planuje na maj.

Planujemy organizację wyjątkowej konferencji, z rozszerzoną formułą, której celem będzie poruszenie szerokiego spektrum tematów związanych z prawami, aktywizacją i przeciwdziałaniem dyskryminacji osób z niepełnosprawnościami.

 – mówi Sebastian Luty, prezes Fundacji Avalon.

Fundacja konsekwentnie rozwija działania w obszarze seksualności i rodzicielstwa osób z niepełnosprawnościami, jak również innych istotnych aspektów wpływających na jakość ich życia.

Chcemy szerzej podjąć ważne kwestie, takie jak aktywizacja zawodowa, nowoczesne formy rehabilitacji i aktualne trendy w życiu osób z niepełnosprawnościami

 – dodaje Łukasz Wielgosz. 

Przyszłoroczne wydarzenie odbędzie się w maju, w ramach III edycji Miesiąca Walki z Dyskryminacją Osób z Niepełnosprawnościami Fundacji Avalon. Tym wydarzeniem Fundacja chce otworzyć nowe perspektywy i wzmocnić głos osób z niepełnosprawnościami.

Chcemy wspólnie budować przestrzeń, w której każde wyzwanie może być krokiem ku zmianie, a każda historia impulsem do działania. Już niebawem ogłosimy szczegóły dotyczące majowej konferencji. Obiecujemy, że nie zabraknie zarówno nowych, inspirujących tematów, jak i miejsca na rozmowy dotyczące seksualności.

 – kończy Wielgosz.

VI Konferencja Sekson Fundacji Avalon odbyła się po patronatem/ matronatem takich mediów jak: Onet, Wyborcza.pl, Wysokie Obcasy, Charaktery, Puls Medycyny, Zwierciadło, Sens Sympatia, Hello Zdrowie, Romance TV, Integracja, Leki.pl. 

Patronaty honorowe: Prezydent m. st. Warszawy, Rzecznik Praw Obywatelskich, Polskie Forum Osób z Niepełnosprawnościami, Naczelna Rada Pielęgniarek i Położnych, Pełnomocnik Rządu ds. Osób z Niepełnosprawnościami.   

Patronaty/matronaty merytoryczne: Feminoteka, Fundacja Na Rzecz Kobiet i Planowania Rodziny FEDERA.

Fundacja Avalon to jedna z największych organizacji pozarządowych w Polsce wspierających osoby z niepełnosprawnościami i przewlekle chore, powstała w 2006 roku, a od roku 2009 posiada status organizacji pożytku publicznego. Ma siedzibę w Warszawie, jednak swoim wsparciem obejmuje osoby potrzebujące z całej Polski. Fundacja oferuje pomoc potrzebującym w obszarze finansowym, a także prowadzi szereg programów społecznych i edukacyjnych, mających na celu aktywizację OzN a także zmianę postrzegania osób z niepełnosprawnościami w polskim społeczeństwie. Fundacja Avalon aktualnie wspiera około 15 000 osób z całej Polski. Łączna wartość pomocy udzielonej przez Fundację swoim podopiecznym wynosi blisko 420 mln.

Projekt Sekson został uruchomiony przez Fundację Avalon w 2019 roku i ma na celu rzetelne edukowanie w obszarze seksualności i rodzicielstwa osób z niepełnosprawnością ruchową. W ramach projektu powstała platforma edukacyjna www.sekson.pl, a także Mapa Dostępności – wyszukiwarka dostosowanych gabinetów i specjalistów z doświadczeniem w pracy z osobami z niepełnosprawnościami. Co roku organizowana jest Konferencja Sekson poświęcona seksualności i rodzicielstwu osób z niepełnosprawnością ruchową.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: Fundacja Avalon
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Styl życia Dlaczego pod koniec roku jesteśmy bardziej hojni? Biuro prasowe
2024-11-18 | 01:00

Dlaczego pod koniec roku jesteśmy bardziej hojni?

Pomaganie to jeden z fundamentów dobrze funkcjonującego społeczeństwa. Wspieranie tych, którzy tego potrzebują to niezwykle ważne przedsięwzięcie, także dla strony
Styl życia Stypendium najlepszego prywatnego liceum w Polsce szansą na międzynarodową karie
2024-11-18 | 01:00

Stypendium najlepszego prywatnego liceum w Polsce szansą na międzynarodową karie

Programy stypendialne mają za zadanie umożliwić uzdolnionej młodzieży naukę na najwyższym poziomie. Ambitni uczniowie mają szansę uczyć się w prestiżowych placówkach, a
Styl życia Święta bez stresu i przedświątecznej gorączki
2024-11-15 | 10:38

Święta bez stresu i przedświątecznej gorączki

Coraz więcej osób decyduje się spędzać okres świąt w hotelach, rezygnując z wielogodzinnych przygotowań i samodzielnego przyrządzania świątecznych potraw na rzecz celebrowania

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Handel

Rozwój rolnictwa kluczowy dla przetrwania Ukrainy. Odpowiada ono za ponad 60 proc. dochodów z eksportu

Instytut Europy Środkowej podaje, że w ciągu niespełna trzech lat areał zasiewów w Ukrainie zmniejszył się o ponad 21 proc., z 28,6 mln ha w 2021 roku do 22,5 mln ha w 2024 roku. Jednocześnie sektor rolny stał się kluczowym źródłem dochodów budżetu państwa. Chociaż wartość eksportu spadła, to jego udział w dochodach ze sprzedaży zagranicznej wzrósł z 41 do 61 proc. – Rozwój rolnictwa jest kluczowy dla przetrwania Ukrainy – podkreśla dr n. ekon. Oksana Kiforenko z IERiGŻ-PIB.

Transport

Czas na nowe podejście do lotnisk regionalnych. Również do ich finansowania

Czas pandemii COVID-19 był okresem próby dla lotnisk regionalnych, ale też pokazał konieczność unowocześnienia podejścia biznesowego w strukturze właścicielskiej i modelu zarządzania – wskazuje ubiegłoroczna rządowa strategia rozwoju lotnictwa. Jak podkreśla Karol Halicki z Podlaskiej Izby Lotniczej, to może być dobry moment na rozpoczęcie debaty o częściowej prywatyzacji tych lotnisk. Analiza nowych modeli powinna uwzględniać nie tylko kwestie ekonomiczne, ale również wpływ lotnisk na rozwój regionów czy bezpieczeństwo kraju.

Ochrona środowiska

Polacy wprowadzają na razie tylko drobne nawyki proekologiczne. Do większych zmian potrzebują wsparcia

Zdecydowana większość Polaków dostrzega niekorzystne zmiany klimatu – wynika z badań przeprowadzonych na zlecenie ING Banku Śląskiego. Są wprawdzie gotowi, by zmieniać swoje nawyki na bardziej ekologiczne, ale często odstraszają ich koszty i brak wiedzy. Jednocześnie liczą na większe wsparcie i zaangażowanie ze strony rządu i biznesu, a prawie 40 proc. Polaków oczekuje, że to start-upy będą pracowały nad innowacjami proklimatycznymi. One same chętnie się w ten obszar angażują, ale widzą wiele barier, m.in. w pozyskiwaniu kapitału.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.