Afganistanowi grozi głód
PMM
ul. Batorego 2/30
31-135 Kraków
dorota.zadroga|pmm.org.pl| |dorota.zadroga|pmm.org.pl
698989141
pmm.org.pl
W najnowszym raporcie World Food Programme, opublikowanym na początku roku, Afganistan jest obecnie krajem najbardziej narażonym na głód i niedożywienie, wyprzedzając m.in. Jemen i Somalię. Brak żywności dotyka już aż 95% mieszkańców kraju.
Ponad połowa mieszkańców kraju – 22,8 milionów – nie ma dostępu do wystarczającej ilości pożywienia i nie ma pewności, kiedy i skąd będą mieć najbliższy posiłek. Wynika to przede wszystkim z najgorszej od kilku dekad suszy, wzrostu cen produktów i niestabilnej sytuacji politycznej.
80% kraju narażone jest na dewastacyjne skutki przedłużającej się suszy, która nawiedziła 25 z 34 prowincji kraju i wpłynęła na zmniejszenie zbiorów o 40% w stosunku do poprzedniego roku. Aż 85% mieszkańców utrzymuje się wyłącznie z rolnictwa, a 70% mieszka na terenach wiejskich. Do połowy 2022 roku 97% wszystkich mieszkańców może znaleźć się poniżej progu ubóstwa – rok wcześniej była to około połowa ludności. Problem pogłębiło opuszczenie kraju przez wiele organizacji pomocowych i wycofanie środków przeznaczanych na pomoc w Afganistanie w obawie przed wykorzystaniem ich przez rząd talibów.
Program Narodów Zjednoczonych ds. Rozwoju ocenił, że skurczenie gospodarki Afganistanu od sierpnie ubiegłego roku było porównywalne do pogorszenia sytuacji ekonomicznej Syrii przez pięć lat wojny.
Na początku grudnia 2021 World Food Programme wezwał do zwiększenia międzynarodowych darowizn na rzecz pomocy Afganistanowi. Na tą chwilę kwota niezbędna do zapewnienia przeżycia mieszkańcom kraju wynosi 2,6 mld dolarów. Łącznie agendy ONZ poprosiły o 4,4 mld dolarów na rzecz pomocy humanitarnej w 2022 r. To największy dotychczas apel dla pojedynczego kraju.
Jedną z organizacji pomagających afgańskim uchodźcom w Pakistanie jest Polska Misja Medyczna, która zapewnia zakup najpotrzebniejszych środków medycznych dla szpitala w Ćaman. Według danych ONZ w przygranicznych prowincjach Pakistanu, przede wszystkim Chajber Pasztunchwa i Beludżystanie, wkrótce może się znaleźć 1,2 mln Afgańczyków. Wraz z napływem ludności, dostęp do opieki medycznej staje się coraz trudniejszy i wzrasta ryzyko szerzenia się chorób w zatłoczonych, prowizorycznych obozach.
Wesprzyj pomoc Polskiej Misji Medycznej w Afganistanie:
· ustaw płatność cykliczną w Twoim banku na działania PMM lub na https://pmm.org.pl/chce-pomoc
· przekaż darowiznę na numer konta Polskiej Misji Medycznej: 62 1240 2294 1111 0000 3718 5444 z dopiskiem Afganistan

UNICEF i rząd Korei łączą siły,aby wspierać dzieci i młodzież uchodźczą w Polsce

WYBORY PREZYDENCKIE W USA: CO CZEKA AMERYKĘ I ŚWIAT? KOLEKCJA FILMÓW OD ARTE.TV

Polska przyciąga obcokrajowców
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Polityka

PE przedstawił swoje priorytety budżetowe po 2027 roku. Wydatki na obronność kluczowe, ale nie kosztem polityki spójności
Parlament Europejski przegłosował w tym tygodniu rezolucję w sprawie priorytetów budżetu UE na lata 2028–2034. Europosłowie są zgodni co do tego, że obecny pułap wydatków w wysokości 1 proc. dochodu narodowego brutto UE-27 nie wystarczy do sprostania rosnącej liczbie wyzwań, przed którymi stoi Europa. Mowa między innymi o wojnie w Ukrainie, trudnych warunkach gospodarczych i społecznych oraz pogłębiającym się kryzysie klimatycznym. Eurodeputowani zwracają też uwagę na ogólnoświatową niestabilność, w tym wycofywanie się Stanów Zjednoczonych ze swojej globalnej roli.
Infrastruktura
Odbudowa Ukrainy pochłonie setki miliardów euro. Polskie firmy już teraz powinny szukać partnerów, nie tylko w kraju, ale i w samej Ukrainie

Według stanu na koniec 2024 roku odbudowa Ukrainy wymagać będzie zaangażowania ponad pół biliona euro, a Rosja wciąż powoduje kolejne straty. Najwięcej środków pochłoną sektory mieszkaniowy i transportowy, ale duże są także potrzeby energetyki, handlu czy przemysłu. Polski biznes wykazuje wysokie zaangażowanie w Ukrainie, jednak może ono być jeszcze wyższe w procesie odbudowy. Zdaniem wiceprezesa działającego w tym kraju Kredobanku należącego do Grupy PKO BP firmy powinny szukać partnerów do udziału w odbudowie i w Polsce, i w Ukrainie.
Polityka
Europoseł PiS zapowiada walkę o reparacje wojenne dla Polski na forum UE. Niemiecki rząd uznaje temat za zamknięty

Nowy kanclerz Niemiec Friedrich Merz podczas konferencji prasowej w Polsce ocenił, że temat reparacji wojennych w relacjach polsko-niemieckich jest prawnie zakończony. Nie zgadza się z tym europoseł PiS Arkadiusz Mularczyk, który chce do tego tematu wrócić na forum UE. Przygotowana za rządów PiS publikacja „Raport o stratach poniesionych przez Polskę w wyniku agresji i okupacji niemieckiej w czasie II wojny światowej” szacuje straty na ponad 6,2 bln zł.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.