Komunikaty PR

Polska przyciąga obcokrajowców

2024-04-16  |  01:00
Biuro prasowe

Życie poza granicami swojego kraju zazwyczaj niesie ze sobą wiele wyzwań, ale niekiedy również otwiera nowe możliwości rozwoju. Zmiana miejsca zamieszkania zawsze wymaga elastyczności, jednak w ostatecznym rozrachunku może okazać się warta zachodu. W ostatnich latach coraz więcej obcokrajowców decyduje się na przeprowadzkę do Polski.

Jednym z najczęstszych wyzwań dla imigrantów w Polsce jest bariera językowa. Choć znajomość angielskiego staje się u nas coraz bardziej powszechna, to nadal nie stanowi gwarancji porozumienia się. I choć nauka języka polskiego nie należy do rzeczy prostych, opanowanie go w znacznym stopniu ułatwia proces społecznej i zawodowej integracji w Polsce. Ponadto, dzięki znajomości języka można łatwo uniknąć poczucia izolacji i odseparowania od otoczenia, co często dotyka ludzi opuszczających swój rodzinny kraj.

Niezależnie czy mowa akurat o Polsce, czy o innym kraju, różnice kulturowe niezmiennie stanowią barierę w integracji. Oczywiście, w przypadku przyjeżdżającego do Polski Ukraińca nie są one tak znaczące, jak choćby w przypadku imigranta z Azji. Należy jednak pamiętać, że otwarcie się na nowe zwyczaje i doświadczenia to zawsze klucz do szybkiej adaptacji – zauważa Julia Zahorodnia z Grupy VIPoL, która bazuje na własnym doświadczeniu sprzed 9 lat, gdy zdecydowała się na zamieszkanie w kraju nad Wisłą. Świadomie wybrała Polskę jako miejsce na studia, ponieważ jej zdaniem jest to kraj w Europie, którego dyplomy się wszędzie liczą.

Wielu studentów, podobnie ja Julia, wiąże z Polską szersze plany i po czasie nauki zakończonej obrona pracy licencjackiej lub magisterskiej podejmuje tutaj pracę. Polska jawi się jako bardzo dobre miejsce dla obcokrajowców. Podobają się tutejsze piękne i czyste miasta, gościnność i ciepło ludzi – to główne argumenty, jakie Julia Zahorodnia wymienia jako motywację do tego, aby zostać tu na dłużej. Polska daje możliwości osobistego rozwoju, jest też doskonałym miejscem do realizowania pasji, jaką są podróże. Polska to kraj o niezwykle ciekawej historii, co przekłada się na jego bogactwo turystyczne. I choć przybysze nie biorą tego początkowo pod uwagę, to z czasem zaczyna je zauważać i doceniać. A dla wielu Ukraińców, którzy wciąż cierpią z powodu przeciągającej się wojny, Polska to nowa szansa, obietnica, spokoju, i pewności co do dnia następnego.

Początki często bywają jednak trudne, pojawiają się przeszkody, choćby kwestie formalne, szczególnie w wypadku emigracji zarobkowej. Na to jest jednak dość proste rozwiązanie, z którego korzysta wielu obcokrajowców. Najczęściej sprawy administracyjne związane z zatrudnieniem w Polsce załatwiane są za pośrednictwem agencji pracy, która dba o dopilnowanie takich spraw jak ważna wiza czy pozwolenie na pracę.

W związku z wojną w Ukrainie i innymi zmianami geopolitycznymi i klimatycznymi, ostatnie lata przyniosły znaczący wzrost liczby obcokrajowców, decydujących się na przeprowadzkę właśnie do Polski – mówi Julia Zahorodnia Ten trend emigracyjny odzwierciedla rosnące zainteresowanie tym krajem jako miejscem do życia, pracy i nauki. Wpływają na to liczne czynniki, takie jak relatywnie stabilna sytuacja gospodarcza, rozwinięta infrastruktura, atrakcyjne oferty pracy oraz rosnące możliwości nauki w języku angielskim. Polska jest też odbierana jako kraj bezpieczny, gdzie żyje się spokojnie. Coraz więcej obcokrajowców postrzega Polskę jako atrakcyjne miejsce do życia. Co za tym idzie, polskie miasta stają się coraz bardziej kosmopolityczne, przyciągając osoby najróżniejszych kultur i narodowości.

Niezwykle ważnym czynnikiem napędzającym emigrację do Polski jest również promocja kraju na arenie międzynarodowej. Programy stypendialne dla zagranicznych studentów, czy chociażby ułatwienia biurokratyczne dla osób pragnących podjąć pracę – między innymi te działania mają na celu przyciągnięcie nowych mieszkańców – podsumowuje przedstawicielka Grupy VIPoL.
 

Wraz z rosnącą liczbą obcokrajowców w Polsce, wzrasta również zrozumienie i akceptacja różnorodności kulturowej. To dynamiczny proces, który jest korzystny dla wszystkich.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Polityka zagraniczna Teraz wszyscy potrzebujemy spokoju Wywiad z Julią Zahordnią Ukrainką, mieszkają Biuro prasowe
2024-02-28 | 12:00

Teraz wszyscy potrzebujemy spokoju Wywiad z Julią Zahordnią Ukrainką, mieszkają

O swoich obserwacjach opowiada Julia Zahorodnia, która jest Ukrainką, ale mieszka w Polsce od dziewięciu lat. Julia mówi po polsku, studiuje tutaj i pracuje, prowadzi normalne
Polityka zagraniczna Zachodnia Ukraina: Analiza Sytuacji Gospodarczej i Inwestycyjnej
2023-12-28 | 11:00

Zachodnia Ukraina: Analiza Sytuacji Gospodarczej i Inwestycyjnej

Warsaw Enterprise Institute przedstawił raport poświęcony sytuacji gospodarczej i inwestycyjnej w zachodnich obwodach Ukrainy. Celem raportu ekspertów z WEI jest dostarczenie
Polityka zagraniczna Luis Zuniga Rey - Walka o Wolność na Kubie
2023-09-29 | 15:26

Luis Zuniga Rey - Walka o Wolność na Kubie

Luis Zuniga Rey urodził się w Hawanie w 1947 roku. Jego ojciec pracował w angielskiej firmie naftowej, a matka zajmowała się domem. Gdy był nastolatkiem, na Kubie rozpoczęła się

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Konkurs Polskie Branży PR

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Konsument

Gminy obawiają się wysokich kar za nieosiągnięcie poziomów recyklingu odpadów. Apelują o szybkie wprowadzenie zasady „zanieczyszczający płaci”

Polska jest ostatnim krajem Unii Europejskiej, który nie wdrożył jeszcze systemu rozszerzonej odpowiedzialności producenta (ROP). W efekcie koszty zagospodarowania odpadów opakowaniowych obecnie ponoszą głównie mieszkańcy, a odpowiedzialność organizacyjną – gminy. To na nich spoczywa też obowiązek osiągania określonych prawem poziomów odpadów poddanych recyklingowi. W tym roku wiele z gmin może mieć z tym problem, a to oznacza groźbę kar. Wprowadzenie systemu kaucyjnego bez wcześniejszego albo równoległego wprowadzenia ROP może oznaczać dalsze problemy gmin. – Konieczne jest uszczelnienie systemu – podkreśla Olga Goitowska z Urzędu Miejskiego w Gdańsku.

Prawo

Cudzoziemcy odgrywają coraz większą rolę na polskim rynku pracy. Firmy wciąż obawiają się skomplikowanych i długotrwałych procedur

Liczba pracowników z zagranicy zarejestrowanych w ZUS-ie w ciągu ostatniej dekady wzrosła kilkukrotnie. Zdecydowanie szybciej przybywa w tej grupie obywateli spoza Unii Europejskiej, nie tylko z Ukrainy, Białorusi i Kaukazu, ale też z Azji Południowo-Wschodniej, Afryki czy Ameryki Południowej. W przyszłości potrzeba zatrudniania obcokrajowców będzie coraz większa ze względu na kurczącą się liczbę osób w wieku produkcyjnym. Dlatego firmy podkreślają potrzebę uproszczenia procedur dopuszczających pracowników z krajów trzecich i skrócenia czasu ich procedowania.

Transport

Warszawa pracuje nad rewolucją biletową. Nowy system pozwoli płacić tylko za faktyczny czas podróży lub przejechane kilometry

W stolicy trwają prace nad nowym systemem biletowym. Zamiast karty miejskiej, na której kodowane są wszystkie dane, powstanie centralne konto pasażera, dostępne z komputera i aplikacji mobilnej. Zniknie konieczność skanowania kodów QR w pojazdach, a wprowadzony ma zostać nowy system naliczania opłat za przejazd, wzorowany na obowiązującym m.in. w Londynie.  – Zależy nam, żeby pasażer nie zastanawiał się, jaki bilet kupić, a podróż jego była rozliczana optymalnie, bo o to tu głównie chodzi – przekonuje Agnieszka Siekierska-Otłowska, dyrektorka Pionu Handlowego ZTM w Warszawie.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.