Komunikaty PR

UNICEF i rząd Korei łączą siły,aby wspierać dzieci i młodzież uchodźczą w Polsce

2024-12-12  |  16:50
Biuro prasowe
Kontakt

Monika Kacprzak
Biuro UNICEF ds. Reagowania na Potrzeby Uchodźców w Polsce

Towarowa 25a
00-869 Warszawa
mkacprzak|unicef.org| |mkacprzak|unicef.org
604226866
www.unicef.org/eca/poland

Warszawa, Polska, grudzień 2024 r. – Biuro UNICEF ds. Reagowania na Potrzeby Uchodźców w Polsce ma zaszczyt ogłosić hojną darowiznę od rządu Republiki Korei, która wesprze zapewnienie kluczowych usług dla dzieci i rodzin uchodźczych w Polsce. Kwota 5 milionów dolarów przekazana na rzecz Biura UNICEF ds. Reagowania na Potrzeby Uchodźców w Polsce zostanie przeznaczona na edukację, ochronę dzieci oraz inicjatywy na rzecz włączenia społecznego, dostosowane do potrzeb dzieci i młodzieży przesiedlonych w wyniku wojny w Ukrainie.

 

„Wsparcie rządu Korei pozwala nam odpowiadać na specyficzne potrzeby najbardziej potrzebujących dzieci i rodzin uchodźczych, zapewniając im dostęp do edukacji i usług społecznych, które umożliwiają rozwój pomimo wyzwań związanych z długotrwałym przesiedleniem” – powiedziała Nona Zicherman, Koordynatorka Krajowa Biura UNICEF ds. Reagowania na Potrzeby Uchodźców w Polsce.

 

Hoon-min Lim, Ambasador Republiki Korei w Polsce, podkreślił znaczenie edukacji i szkoleń dla przyszłych pokoleń w procesie odbudowy Ukrainy i wyraził swoją szczerą wdzięczność UNICEF, dodając, że rząd Korei aktywnie przyczynia się do globalnych działań wspierających i odbudowujących Ukrainę. „Głęboko wierzę, że młodzi ludzie z Ukrainy odegrają kluczową rolę w przyszłym dobrobycie swojego kraju, a dzięki umiejętnościom, innowacyjnemu myśleniu i przedsiębiorczości będą pionierami nowej przyszłości Ukrainy w różnych dziedzinach” – powiedział Ambasador Lim.

 

Ponad 1000 dni po eskalacji konfliktu w Ukrainie, w Polsce nadal przebywa ponad 980 000 zarejestrowanych uchodźców z Ukrainy, z czego zdecydowaną większość stanowią dzieci i kobiety. Mimo że wiele rodzin poczyniło znaczące postępy w odbudowie swojego życia w Polsce, wciąż istnieją wyzwania. Wiele dzieci, szczególnie nastolatków, pozostaje poza systemem edukacji. Dzieci uczęszczające do szkół mogą mieć trudności z nauką, zdobywaniem nowych umiejętności i integracją społeczną. Zarówno dzieci, jak i rodzice zgłaszają niezaspokojone potrzeby w zakresie zdrowia psychicznego i wsparcia psychospołecznego. Najbardziej potrzebujące grupy, takie jak dzieci z niepełnosprawnościami, dzieci w pieczy zastępczej oraz dzieci zagrożone przemocą i separacją od rodziny, są szczególnie narażone na ryzyko.

 

Hojna darowizna rządu Korei wesprze kluczowe działania, w tym:

  1. Edukację i rozwój umiejętności: reintegrację dzieci pozostających poza systemem edukacji, szkolenia zawodowe, rozwój umiejętności oraz zapewnienie dostępu do edukacji nieformalnej, w tym nauki języka polskiego.
  2. Ochronę dzieci: Wzmacnianie flagowego modelu UNICEF - Spilno, opartego na społecznościowych, zintegrowanych usługach społecznych i ochronnych dla dzieci uchodźców i rodzin w sytuacji kryzysowej, w tym pomocy psychologicznej, pomocy prawnej, wsparcia w dostępie do usług publicznych, nauki języka, wsparcia w rozwoju dzieci, edukacji, zaangażowania młodzieży oraz wsparcia rodzicielskiego.
  3. Zapobieganie przemocy: wdrażanie programów w szkołach i społecznościach lokalnych, które zwalczają przemoc i promują inkluzywność.
  4. Zdrowie psychiczne i dobrostan: realizacja programów dostosowanych do potrzeb nastolatków.

 

Jednym z kluczowych obszarów współpracy jest zaangażowanie młodzieży, umożliwiające uchodźcom wspólne poszukiwanie rozwiązań dla wyzwań pojawiających się w ich społecznościach. Dlatego podczas młodzieżowego wydarzenia UNICEF UPSHIFT w Warszawie, zaprezentowano 13 innowacyjnych projektów prowadzonych przez młodzież uchodźczą, która uczestniczyła w programie UPSHIFT w całej Polsce. Rząd Korei, który wsparł to wydarzenie, potwierdził swoje zaangażowanie w tworzenie możliwości rozwoju dla dzieci i młodzieży uchodźczej w Polsce.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: Biuro UNICEF ds. Reagowania na Potrzeby Uchodźców w Polsce
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Polityka zagraniczna WYBORY PREZYDENCKIE W USA: CO CZEKA AMERYKĘ I ŚWIAT? KOLEKCJA FILMÓW OD ARTE.TV Biuro prasowe
2024-10-25 | 16:00

WYBORY PREZYDENCKIE W USA: CO CZEKA AMERYKĘ I ŚWIAT? KOLEKCJA FILMÓW OD ARTE.TV

Zbliżające się wybory prezydenckie w USA to jedno z najważniejszych i najbardziej emocjonujących wydarzeń w historii nie tylko ale całego świata. Szczególnie dla naszego kraju i
Polityka zagraniczna Polska przyciąga obcokrajowców
2024-04-16 | 01:00

Polska przyciąga obcokrajowców

Życie poza granicami swojego kraju zazwyczaj niesie ze sobą wiele wyzwań, ale niekiedy również otwiera nowe możliwości rozwoju. Zmiana miejsca zamieszkania zawsze wymaga
Polityka zagraniczna Teraz wszyscy potrzebujemy spokoju Wywiad z Julią Zahordnią Ukrainką, mieszkają
2024-02-28 | 12:00

Teraz wszyscy potrzebujemy spokoju Wywiad z Julią Zahordnią Ukrainką, mieszkają

O swoich obserwacjach opowiada Julia Zahorodnia, która jest Ukrainką, ale mieszka w Polsce od dziewięciu lat. Julia mówi po polsku, studiuje tutaj i pracuje, prowadzi normalne

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Szkolenie Online IMM

Ochrona środowiska

PGE mocno inwestuje w odnawialne źródła energii. Prowadzi też analizy dotyczące Bełchatowa jako lokalizacji drugiej elektrowni jądrowej

Rekordowe w historii zyski Grupy PGE pozwolą na dalszą transformację energetyczną i kolejne inwestycje. Spółka planuje budowę bateryjnych magazynów energii, będzie też intensywnie rozwijać inwestycje w odnawialne źródła energii, szczególnie offshore, a także sieci dystrybucyjne. Analizuje też możliwość budowy elektrowni jądrowej w Bełchatowie. – Nasze plany to dalsza transformacja grupy zmierzająca w stronę tego, czego oczekuje od nas rynek – zapowiada Dariusz Marzec, prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej.

Handel

Niepewność powodowana amerykańskimi cłami wstrzymuje inwestycje. Firmy skupiają się na gromadzeniu zapasów

Chaotyczna polityka celna administracji Donalda Trumpa, polegająca na zapowiadaniu, wprowadzaniu, a potem zawieszaniu ceł na różne sektory działalności i kraje, utrudnia planowanie działalności gospodarczej i inwestowanie w warunkach rosnącej niepewności. W tej sytuacji wiele firm wstrzymuje się z inwestycjami bądź gromadzi zapasy surowców i półproduktów na kolejne tygodnie działalności. Amerykańskie cła powodują wprowadzenie taryf odwetowych ze strony dotkniętych nowymi przepisami krajów. W efekcie globalny handel wyhamuje, a wraz z nimi spowolni rozwój gospodarczy.

Problemy społeczne

Sztuczna inteligencja napędza innowacje, ale pochłania ogromne ilości prądu. Rośnie potrzeba bardziej energooszczędnych rozwiązań

Trenowanie dużych modeli językowych, takich jak ChatGPT, wymaga ogromnych zasobów obliczeniowych, co przekłada się na znaczące zużycie energii, porównywalne z roczną konsumpcją małych państw. Eksperci podkreślają, że konieczne jest projektowanie bardziej energooszczędnych algorytmów i systemów, które ograniczą ślad węglowy AI. Jednocześnie sztuczna inteligencja może też wspierać działania na rzecz klimatu, pomagając w optymalizacji zużycia energii i efektywniejszym zarządzaniu zasobami.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.