Komunikaty PR

Apel aktywistów praw człowieka: Kuba potrzebuje naszego wsparcia

2023-09-28  |  13:20
Biuro prasowe

Przedstawiciele Zgromadzenia Kubańskiego Ruchu Oporu (ACR) odwiedzili dziś Warszawę, aby wygłosić apel do Polaków i wszystkich Europejczyków – rosnąca liczba Kubańczyków przeciwna komunistycznemu reżimowi potrzebuje naszego wsparcia. W delegacji ACR znaleźli się: Luis Zuniga, więziony na Kubie przez 19 lat oraz Dragos Carlos Dolanescu Valenciano, były kostarykański kongresmen i prezydent Hemisferycznego Frontu Wolności. Spotkali się dzisiaj z dziennikarzami i politykami w celu rzucenia światła na niesprawiedliwość dotykającą Kubańczyków, rosnące represje w regionie, oraz powiązania z Rosją obserwowane na całej zachodniej półkuli.

Gdy byliśmy w Polsce po raz pierwszy miesiąc temu, ostrzegaliśmy o wrogich zamiarach komunistycznej dyktatury na Kubie – przypomina Luis Zuniga. Dziś spotykamy się, aby powiedzieć wam, że osiągnęliśmy punkt zwrotny – Kubańczycy są gotowi na zmianę. Aby miała ona miejsce, potrzebujemy wsparcia wszystkich Europejczyków wierzących w podstawowe wolności i prawa człowieka. Wiemy, że Polacy rozumieją nasze położenie i możemy na was liczyć”.

ACR reprezentuje ponad 40 organizacji, zarówno na Kubie, jak i poza nią, a jej przedstawiciele spędzili ostatnie dwa lata, podróżując do ponad 10 krajów, gdzie odbyli szereg spotkań z politykami i liderami społecznymi, przedstawiając konkretne działania, jakie można podjąć w celu pomocy Kubańczykom.

Kierunek działań jest jasny – stwierdza delegat ACR Dragos Carlos Dolanescu Valenciano, prezydent Hemisferycznego Frontu Wolności. Wzywamy członków UE do rewizji Umowy o Dialogu Politycznym i Współpracy (PDCA). Dzięki tej umowie Kuba otrzymuje 155 milionów Euro na projekty rozwojowe, pomimo regularnych naruszeń jej warunków, głównie poszanowania praw człowieka. Polacy muszą zacząć pytać swoich przedstawicieli, dokąd trafiają ich pieniądze.

Od lata 2021 roku, protesty przeciwko dyktaturze na Kubie regularnie się powtarzają. Studenci, matki, artyści, wszyscy zwykli Kubańczycy wychodzą na ulice, potępiając totalitarne jarzmo, pod którym przyszło im żyć. Oddolny charakter tego apelu o wolność jaskrawo kontrastuje z odgórnymi, ciężkimi represjami, których doświadczają zwykli Kubańczycy, jedynie za to, że pragną po prostu trochę lepszego życia.

Pragnienie ucieczki od twardej ręki reżimu popchnęło wielu Kubańczyków do przyjęcia propozycji rozpoczęcia nowego życia w Rosji. Obiecano im możliwość uzyskania rosyjskiego paszportu i zaczęcia tam życia na nowo. Szybko jednak przekonali się, że zamiast tego, stali się pionkami w krwawym i destrukcyjnym konflikcie, pustoszącym Ukrainę. Ujawnienie prawdy na temat tej tragedii ma kluczowe znaczenie dla ACR.

W dużej mierze dzięki temu, że polskie media miały odwagę podzielić się naszym przesłaniem, reżim został zmuszony do przyznania, że Kubańczycy są wysyłani do Rosji, aby walczyć w wojnie przeciwko Ukrainie – uważa Luis Zuniga. Rzuciliśmy światło na kłamstwa utrwalane przez rządzących Kubą.

Pomimo przyznania, że Kubańczycy zostali wysłani do Rosji, aby walczyć, reżim próbował przypisać operację przemytnikom ludzi. Zdaniem przedstawicieli ACR niemożliwym jest, aby tego rodzaju przepływ ludzi odbył się bez wiedzy reżimu. Wszelkie wątpliwości co do słuszności stanowiska ACR zostały rozwiane, gdy ukraiński wywiad włamał się do baz danych swoich rosyjskich odpowiedników i opublikował dane wizowe Kubańczyków walczących na Ukrainie. Ponadto, 30 deputowanych Rady Najwyższej Ukrainy podpisało oświadczenie wydane przez ACR, potępiające działania komunistycznej dyktatury w ich kraju.

Druga wizyta delegacji następuje zaledwie miesiąc po pierwszej podróży, podczas której ACR proroczo podniosła alarm dotyczący Kubańczyków walczących dla Rosji. Zaledwie kilka dni później dyktatura w Hawanie została zmuszona przyznać się do wysyłania Kubańczyków na wojnę. ACR zamierza nadal podnosić świadomość na temat współudziału reżimu w działaniach na Ukrainie, dopóki wszyscy Kubańczycy nie wycofają się z konfliktu.

O Zgromadzeniu Kubańskiego Ruchu Oporu:

Zgromadzenie Kubańskiego Ruchu Oporu jest rządem na uchodźstwie, składającym się z wielu organizacji pozarządowych współpracujących ze sobą w celu zapewnienia wolności uciskanemu narodowi kubańskiemu.

Więcej informacji: Karina Grygielska: k.grygielska@agencjafaceit.pl, +48 510 139 575

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Polityka zagraniczna UNICEF i rząd Korei łączą siły,aby wspierać dzieci i młodzież uchodźczą w Polsce Biuro prasowe
2024-12-12 | 16:50

UNICEF i rząd Korei łączą siły,aby wspierać dzieci i młodzież uchodźczą w Polsce

Warszawa, Polska, grudzień 2024 r. – Biuro UNICEF ds. Reagowania na Potrzeby Uchodźców w Polsce ma zaszczyt ogłosić hojną darowiznę od rządu Republiki Korei,
Polityka zagraniczna WYBORY PREZYDENCKIE W USA: CO CZEKA AMERYKĘ I ŚWIAT? KOLEKCJA FILMÓW OD ARTE.TV
2024-10-25 | 16:00

WYBORY PREZYDENCKIE W USA: CO CZEKA AMERYKĘ I ŚWIAT? KOLEKCJA FILMÓW OD ARTE.TV

Zbliżające się wybory prezydenckie w USA to jedno z najważniejszych i najbardziej emocjonujących wydarzeń w historii nie tylko ale całego świata. Szczególnie dla naszego kraju i
Polityka zagraniczna Polska przyciąga obcokrajowców
2024-04-16 | 01:00

Polska przyciąga obcokrajowców

Życie poza granicami swojego kraju zazwyczaj niesie ze sobą wiele wyzwań, ale niekiedy również otwiera nowe możliwości rozwoju. Zmiana miejsca zamieszkania zawsze wymaga

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Bankowość

Dobre prognozy dla rynku kredytów mieszkaniowych. Mimo braku rządowego programu wsparcia

Rok 2025 powinien być dobrym okresem na rynku kredytów mieszkaniowych. – Zainteresowanie nadal będzie rosło i paradoksalnie przyczyni się do tego niedawna zapowiedź ministra rozwoju i technologii, że nie będzie Kredytu 0 proc. – ocenia dr Jacek Furga, prezes Centrum Procesów Bankowych i Informacji. Jak wskazuje, pomimo braku kolejnego programu wsparcia dla kredytów mieszkaniowych 2024 rok również zakończył się dobrym wynikiem, a jakość obsługi złotowych kredytów mieszkaniowych pozostaje na bardzo wysokim poziomie.

Prawo

W Polsce brakuje ośrodków interwencji kryzysowej. Rzecznik Praw Obywatelskich apeluje o zmiany w prawie i zwiększenie finansowania

W 2023 roku w Polsce funkcjonowało 170 ośrodków interwencji kryzysowej, ale w wielu powiatach tego typu wsparcie wciąż nie jest dostępne. NIK już w 2021 roku alarmował, że ponad połowa powiatów nie powołała takich ośrodków. Tylko część istniejących placówek świadczy całodobowo wsparcie dla osób doświadczających kryzysów, a zapotrzebowanie na takie usługi stale rośnie. Biuro Rzecznika Praw Obywatelskich apeluje o zmiany w prawie dotyczącym interwencji kryzysowej oraz finansowaniu tych usług.

Finanse

Jedna trzecia pacjentów jest niedożywiona przy przyjęciu do szpitala. Od tego w dużej mierze zależą rokowania

Niedożywienie pacjentów w szpitalach jest zjawiskiem powszechnym – w Polsce stan ten dotyczy jednej trzeciej osób już w momencie wizyty w Izbie Przyjęć, a w trakcie hospitalizacji pogłębia się u kolejnych 20–30 proc. O roli leczenia żywieniowego mówi się już coraz więcej, również jako o odrębnej opcji terapeutycznej w niektórych chorobach z autoagresji. W ocenie ekspertów wciąż jednak brakuje wiedzy na ten temat, zwłaszcza u lekarzy innych specjalizacji niż onkologiczne, gastroenterologiczne czy chirurgiczne. Tymczasem dobre odżywienie nie tylko przekłada się na szybsze zdrowienie, ale i realne oszczędności dla systemu.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.