Komunikaty PR

BCC: Polski biznes chce odbudować Ukrainę

2023-03-07  |  17:00
Biuro prasowe
Kontakt
OMG Agencja marketingowa
OPEN MINDED GROUP Sp z o.o.

Fałata 2
02-534 Warszawa
pr|openmindedgroup.pl| |pr|openmindedgroup.pl
602600867
openmindedgroup.pl

Przed Ukrainą długi i kosztowny proces odbudowy, który będzie wymagał wsparcia. Priorytetem będą inwestycje w służbę zdrowia, infrastrukturę, energetykę, budownictwo, a także szkolnictwo i kulturę. Według szacunków Polskiego Instytutu Ekonomicznego skala polskich inwestycji w Ukrainie może wzrosnąć prawie 30 - krotnie.

Minęła właśnie rocznica napaści Rosji na Ukrainę. Pamiętamy nieoczekiwaną wizytę prezydenta Joe Bidena w Ukrainie, jego przemówienie w Warszawie, deklaracje wsparcia polskich i europejskich polityków na rzecz ukraińskiego zwycięstwa. To wszystko ważne słowa, ale jeszcze ważniejsze jest to, by o Ukraińcach i tym, co dzieje się za naszą wschodnią granicą pamiętać cały czas. – pisze Jacek Goliszewski, prezes Business Centre Club.

Business Centre Club od pierwszego dnia rosyjskiej agresji prowadził akcję wsparcia Ukrainy. Z dumą mogę powiedzieć, że firmy, które należą do naszej organizacji zdały egzamin. Jedne od samego początku dawały i wsparcie zarówno swoim biznesowym partnerom, ich pracownikom, jak i zwykłym ludziom. Inne angażowały się w pomoc, transport czy skomunikowanie przedsiębiorców. Nasi eksperci pomagali, chociażby w legalizowaniu pobytu i pracy uchodźców.  Nie brakowało też i takich firm należących do BCC, które nie zgadzając się z imperialną polityką Rosji, postanowiły same wycofać się z tamtego rynku nie czekając na nakładanie oficjalnych sankcji. Pamiętam, jak jedna z firm pisała, że będąc globalną firmą rodzinną, jest przekonana, że wolność i samostanowienie są wartościami niepodlegającymi negocjacjom. Wojna nigdy nie jest rozwiązaniem. Każdy taki konflikt zbrojny, przynosił wyłącznie ofiary. Dlatego szybko, tak jak wiele innych naszych firm, zaangażowali się w pomoc Ukrainie i niesienia wsparcia w sposób bezpośredni, natychmiastowy i mądry. – twierdzi Jacek Goliszewski.

Zdaniem prezesa BCC polski biznes cechuje zarówno dobre zrozumienie ukraińskich realiów gospodarczych, jak i bliskie więzi kulturowe z Ukrainą. Zatrudnienie znalazło u nas już ponad 500 tys. uchodźców. Goliszewski, otwierając obrady Międzysektorowego Okrągłego Stołu na rzecz wsparcia integracji na rynku pracy osób z Ukrainy, podkreślał – ja też byłem uchodźcą – wyjechałem w przeddzień stanu wojennego i wróciłem do Polski po dziesięciu latach. Mam świadomość, że nie można tego porównywać do sytuacji uchodźców z Ukrainy, ale wiem, co to znaczy być na obcej ziemi bez znajomości języka, bez pieniędzy, bez pracy, po prostu w trudnej sytuacji. Tym bardziej jednak rozumiem, jak ważnym wyzwaniem jest zapewnienie uchodźcom legalnego zatrudnienia i godnych warunków pracy. Jako przedsiębiorcy jesteśmy gotowi do tego, by wspierać wszystkie działania w tym zakresie. Przed nami jeszcze jedno, ogromne wyzwanie. Jest i będzie nim odbudowa Ukrainy oraz wspieranie w tym ogromnie trudnym czasie tamtejszej gospodarki. Pomimo istniejącego konfliktu, ukraiński rynek wciąż funkcjonuje. Potrzebuje dobrych i sprawdzonych partnerów biznesowych, niezakłóconych dostaw surowców i stabilnych rynków zbytu. 

Organizacja Business Centre Club na bieżąco informuje swoich członków, zarówno o potrzebach, jak i o możliwościach konkretnych działań. Odbudowa Ukrainy może być szansą dla polskich przedsiębiorstw na rozwój swoich usług. W marcu BCC zaprasza na webinar I Ty możesz odbudować Ukrainę, w którego agendzie przewidziano między innymi omówienie planu odbudowy Ukrainy (uzgodnienia z Lugano, Paryża i Berlina) oraz ONZ-towskiego mechanizmu koordynacyjnego i wieloletniego programu odbudowy Ukrainy, a także mechanizmu rejestracji w UN Global Compact i UN Market Place (potencjalna rola UN Web Buy w ramach UNOPS), i zagadnień takich jak odpowiedź na pytania – jakie warunki trzeba spełnić, aby wziąć udział w odbudowie Ukrainy w oparciu o system zamówień publicznych ONZ? Poruszony zostanie też temat gwarancji finansowych, eksportowych i inwestycyjnych.

Szacuje się, że łączny koszt projektów odbudowy Ukrainy wyniesie ponad 1 bln dol. - jak wskazali analitycy PIE. W myśl decyzji z konferencji w Lugano to Polska będzie odpowiedzialna za odbudowę Donbasu, jednego z bardziej zniszczonych ukraińskich regionów. Patrząc na wielkość tej części Ukrainy, projekty rozwojowe będą odpowiadały za około 15-20 proc. łącznej wielkość Planu Odbudowy, co stanowi wartość rzędu 150-200 mld dolarów – podkreślono.

A wszystko to w imię przesłania, które wiele lat temu pozostawił nam Jacek Kuroń. „Bez niepodległej Ukrainy nie ma niepodległej Polski, a bez niepodległej Polski nie ma niepodległej Ukrainy”. - dodał Jacek Goliszewski.

 

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: OPEN MINDED GROUP Sp z o.o.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Polityka zagraniczna Polska przyciąga obcokrajowców Biuro prasowe
2024-04-16 | 01:00

Polska przyciąga obcokrajowców

Życie poza granicami swojego kraju zazwyczaj niesie ze sobą wiele wyzwań, ale niekiedy również otwiera nowe możliwości rozwoju. Zmiana miejsca zamieszkania zawsze wymaga
Polityka zagraniczna Teraz wszyscy potrzebujemy spokoju Wywiad z Julią Zahordnią Ukrainką, mieszkają
2024-02-28 | 12:00

Teraz wszyscy potrzebujemy spokoju Wywiad z Julią Zahordnią Ukrainką, mieszkają

O swoich obserwacjach opowiada Julia Zahorodnia, która jest Ukrainką, ale mieszka w Polsce od dziewięciu lat. Julia mówi po polsku, studiuje tutaj i pracuje, prowadzi normalne
Polityka zagraniczna Zachodnia Ukraina: Analiza Sytuacji Gospodarczej i Inwestycyjnej
2023-12-28 | 11:00

Zachodnia Ukraina: Analiza Sytuacji Gospodarczej i Inwestycyjnej

Warsaw Enterprise Institute przedstawił raport poświęcony sytuacji gospodarczej i inwestycyjnej w zachodnich obwodach Ukrainy. Celem raportu ekspertów z WEI jest dostarczenie

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Konkurs Polskie Branży PR

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Bankowość

ePłatności z wykorzystaniem portfeli cyfrowych będą już wkrótce dostępne w mObywatelu. Do pilotażu usługi dołączy więcej urzędów

Ponad 50 gmin korzystających z ePłatności w mObywatelu i 82 tys. zrealizowanych transakcji – to dotychczasowy efekt pilotażu tej usługi prowadzonego od ubiegłego roku. Mieszkańcy uczestniczących w nim gmin mogą przez aplikację i portal płacić m.in. podatek od nieruchomości czy podatek rolny albo uiszczać opłaty za śmieci. Do opcji opłacania zobowiązań administracyjnych wkrótce dojdą także płatności z inicjatywy użytkownika, czyli np. opłaty skarbowe ponoszone przy okazji załatwiania różnych spraw urzędowych. Trwają także prace nad wdrożeniem kolejnych metod płatności – do BLIK-a właśnie dołączyły karty płatnicze, a następne będą cyfrowe portfele, czyli Google Pay i Apple Pay.

Ochrona środowiska

Kosmiczne śmieci są coraz większym problemem. Ich obecność na orbicie generuje znaczne koszty

Liczba kosmicznych odpadów stale rośnie. Ich źródłem są obiekty, które zostały wysłane w kosmos, zakończyły misję lub uległy rozpadowi. Krążące w przestrzeni kosmicznej fragmenty tych obiektów stwarzają ryzyko kolizji z tymi, które są obecnie eksploatowane. Unikanie takich zdarzeń wiąże się z koniecznością ponoszenia wydatków na monitoring zagrożeń czy zwiększeniem zużycia paliwa poprzez obieranie niekolizyjnych kursów. Jednym ze sposobów na zmniejszenie tego problemu jest wydłużenie eksploatacji obiektów poprzez ich tankowanie na orbicie. Polacy pracują nad taką technologią.

Ochrona środowiska

Beton z alg czy szkło fotowoltaiczne. Ekologiczne innowacje zmieniają sektor budowlany

Sektor budynków i budownictwa jest największym emitentem gazów cieplarnianych, odpowiadając za 37 proc. globalnych emisji – wynika z danych ONZ. Tradycyjne materiały budowlane, takie jak beton czy cegły, są stopniowo udoskonalane, aby jak najlepiej odpowiadać na wyzwania środowiskowe. – Większość producentów, szczególnie tych dużych, skupia się na tym, aby obniżać koszty ekologiczne produkcji materiałów, tak żeby konsumenci otrzymywali produkt bardziej zrównoważony – ocenia Tomasz Bojęć, partner zarządzający w ThinkCo. Z drugiej strony na rynek wchodzą innowacje, które stosowane w większej skali będą stopniowo zazieleniać budownictwo.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.