Komunikaty PR

Czesi wybierają Prezydenta – przedwyborcza gorączka w Pradze

2023-01-26  |  10:00
Biuro prasowe
Kontakt
Vision Group
Vision Group

Woronicza 31/254
02-640 Warszawa Warszawa
visiongroup|visiongroup.pl| |visiongroup|visiongroup.pl
604198300
www.visiongroup.pl

Generał Petr Pavel zwyciężył w pierwszej turze czeskich wyborów prezydenckich z wynikiem 35,4 proc. głosów. Ta bitwa to jednak preludium do ostatecznego starcia. O fotel prezydencki zawalczy z nim Andrej Babiš – były premier Czech, który uzyskał 35 proc. głosów. Drugi z kandydatów zyskał w ostatnich dniach duży rozgłos nad Wisłą – na skutek niefortunnej wypowiedzi na temat ewentualnej pomocy Polsce w razie rosyjskiej napaści. Czas decyzji już w ten weekend. Kogo wybiorą Czesi? Analitycy londyńskiej firmy Unibet przygotowali prognozy wyborcze.

Ostatnie przedwyborcze sondaże dość jednoznacznie określają faworyta. Według badania Petr Pavel może uzyskać 58,8% głosów, a Andrej Babiš 41,2 proc. Eksperci jednak podkreślają, że dość znacząca przewaga w pomiarze nie oznacza pewnego zwycięstwa. Z badania wynika bowiem, że decyzja 9 proc. wyborców nie jest pewna, a przy tym należy uwzględnić możliwy błąd statystyczny na poziomie 2,6 punktu procentowego. Rozstrzygnięcie wyścigu odbędzie się więc z pewnością dopiero przy urnach wyborczych w dniach 27-28 stycznia, kiedy Czesi zagłosują w drugiej turze wyborów. Czy o wyniku zadecyduje incydent z telewizyjnej debaty prezydenckiej, w którym to Petr Pavel – były szef sztabu generalnego czeskiej armii oraz były szef Komitetu Wojskowego NATO – wręczył Andrejowi Babišowi, byłemu czeskiemu premierowi, tabliczkę z artykułem 5 Traktatu Północnoatlantyckiego?

Z wojska do polityki

Generał Petr Pavel to wojskowy w stanie spoczynku, w swojej karierze piastował wiele kluczowych stanowisk dowódczych, w tym również na arenie międzynarodowej. W latach 2012-2015 był szefem Sztabu Generalnego Czeskich Sił Zbrojnych, a od 2015 do 2018 roku pełnił funkcję szefa Komitetu Wojskowego NATO. Wielokrotnie odznaczony – medale otrzymał nie tylko od Czech, ale również od Francji i Stanów Zjednoczonych. Swoją militarną tożsamość eksponuje w kampanii wyborczej. Pozostaje kandydatem niezależnym ze społecznym finansowaniem swojego komitetu. Analitycy londyńskiej firmy Unibet oceniają, że prawdopodobieństwo, iż Peter Pavel zwycięży w II turze wyborów prezydenckich, wynosi 85 proc.            

Zawodowy polityk

Sylwetka Andreja Babiša znacząco różni się od jego konkurenta. To „zawodowy polityk” – założyciel i lider przodującej w sondażach partii ANO. W latach 2014-2017 był ministrem finansów, a od 2017 do 2021 piastował urząd Premiera Czech. Poza polityką oligarcha z sukcesami realizuje się jako przedsiębiorca – w 1994 roku założył koncern Agrofert – rolno spożywczy konglomerat, w którego skład wchodzi ponad 200 spółek zależnych. Ten uczynił go piątym najbogatszym obywatelem Czech. W kampanii przedstawia siebie jako dyplomatę wobec wojskowej, „wojennej” sylwetki kontrkandydata. Analitycy londyńskiej firmy Unibet oceniają, że prawdopodobieństwo, iż Andrej Babiš zwycięży w II turze wyborów prezydenckich, wynosi 12 proc.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: Vision Group
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Polityka zagraniczna Polska przyciąga obcokrajowców Biuro prasowe
2024-04-16 | 01:00

Polska przyciąga obcokrajowców

Życie poza granicami swojego kraju zazwyczaj niesie ze sobą wiele wyzwań, ale niekiedy również otwiera nowe możliwości rozwoju. Zmiana miejsca zamieszkania zawsze wymaga
Polityka zagraniczna Teraz wszyscy potrzebujemy spokoju Wywiad z Julią Zahordnią Ukrainką, mieszkają
2024-02-28 | 12:00

Teraz wszyscy potrzebujemy spokoju Wywiad z Julią Zahordnią Ukrainką, mieszkają

O swoich obserwacjach opowiada Julia Zahorodnia, która jest Ukrainką, ale mieszka w Polsce od dziewięciu lat. Julia mówi po polsku, studiuje tutaj i pracuje, prowadzi normalne
Polityka zagraniczna Zachodnia Ukraina: Analiza Sytuacji Gospodarczej i Inwestycyjnej
2023-12-28 | 11:00

Zachodnia Ukraina: Analiza Sytuacji Gospodarczej i Inwestycyjnej

Warsaw Enterprise Institute przedstawił raport poświęcony sytuacji gospodarczej i inwestycyjnej w zachodnich obwodach Ukrainy. Celem raportu ekspertów z WEI jest dostarczenie

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Krynica Forum 2024

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Infrastruktura

Grupa PGE wciąż zwiększa wydatki na inwestycje. Po raz pierwszy przekroczyły 4,5 mld zł

W pierwszych sześciu miesiącach br. wydatki inwestycyjne PGE zwiększyły się do poziomu 4,64 mld zł wobec 3,95 mld zł w analogicznym okresie rok wcześniej. Spółka podkreśla, że jest to odpowiedź na dynamiczne zmiany zachodzące na rynku energetycznym i konieczność adaptacji do nowych realiów regulacyjnych. – Nasze najważniejsze inwestycje w drugiej połowie tego roku to zamknięcie finansowania największej, wielkoskalowej morskiej farmy wiatrowej Baltica 2 oraz finalizacja inwestycji w naszym segmencie gazowym – zapowiada Dariusz Marzec, prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej.

Transport

M. Lasek: Z rozwojem cargo nie ma co czekać na nowe lotnisko centralne. Zachęty podatkowe mogłyby pomóc

– Istniejąca sieć lotnisk ma duży potencjał dla rozwoju lotniczego cargo – ocenia Maciej Lasek, pełnomocnik rządu ds. budowy CPK. Jego zdaniem świetne możliwości mają dziś m.in. porty lotnicze w Katowicach i Łodzi, nie ma więc co czekać z rozwijaniem cargo na powstanie nowego centralnego lotniska w Baranowie. Wśród działań, które trzeba podjąć, ekspert wymienia m.in. rozbudowę floty cargo w LOT, zachęty podatkowe wpływające na opłacalność transportu lotniczego i usprawnienie systemu odpraw cargo.

DlaWas.info

Ochrona środowiska

Przez betonozę miasta coraz częściej zmagają się ze skutkami powodzi błyskawicznych. Rozwiązaniem jest zwiększanie terenów zielonych

W ciągu kilkudziesięciu ostatnich lat średnia temperatura w Polsce wzrosła o 2°C. Każda kolejna dekada jest cieplejsza od poprzedniej, a zmianom tym towarzyszą coraz częstsze i bardziej ekstremalne zjawiska pogodowe. Zespół doradczy PAN ds. kryzysu klimatycznego ocenia, że są one dodatkowo wzmacniane przez lokalne cechy klimatu miejskiego. To prowadzi m.in. do błyskawicznych powodzi wynikających z uszczelniania powierzchni i niedoboru zieleni. – Im więcej terenów zielonych, tym więcej możliwości wsiąkania i retencjonowania wody. Przyszłością są zielone miasta – ocenia hydrolog dr Jarosław Suchożebrski.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.