Komunikaty PR

Czesi wybierają Prezydenta – przedwyborcza gorączka w Pradze

2023-01-26  |  10:00
Biuro prasowe
Kontakt
Vision Group
Vision Group

Woronicza 31/254
02-640 Warszawa Warszawa
visiongroup|visiongroup.pl| |visiongroup|visiongroup.pl
604198300
www.visiongroup.pl

Generał Petr Pavel zwyciężył w pierwszej turze czeskich wyborów prezydenckich z wynikiem 35,4 proc. głosów. Ta bitwa to jednak preludium do ostatecznego starcia. O fotel prezydencki zawalczy z nim Andrej Babiš – były premier Czech, który uzyskał 35 proc. głosów. Drugi z kandydatów zyskał w ostatnich dniach duży rozgłos nad Wisłą – na skutek niefortunnej wypowiedzi na temat ewentualnej pomocy Polsce w razie rosyjskiej napaści. Czas decyzji już w ten weekend. Kogo wybiorą Czesi? Analitycy londyńskiej firmy Unibet przygotowali prognozy wyborcze.

Ostatnie przedwyborcze sondaże dość jednoznacznie określają faworyta. Według badania Petr Pavel może uzyskać 58,8% głosów, a Andrej Babiš 41,2 proc. Eksperci jednak podkreślają, że dość znacząca przewaga w pomiarze nie oznacza pewnego zwycięstwa. Z badania wynika bowiem, że decyzja 9 proc. wyborców nie jest pewna, a przy tym należy uwzględnić możliwy błąd statystyczny na poziomie 2,6 punktu procentowego. Rozstrzygnięcie wyścigu odbędzie się więc z pewnością dopiero przy urnach wyborczych w dniach 27-28 stycznia, kiedy Czesi zagłosują w drugiej turze wyborów. Czy o wyniku zadecyduje incydent z telewizyjnej debaty prezydenckiej, w którym to Petr Pavel – były szef sztabu generalnego czeskiej armii oraz były szef Komitetu Wojskowego NATO – wręczył Andrejowi Babišowi, byłemu czeskiemu premierowi, tabliczkę z artykułem 5 Traktatu Północnoatlantyckiego?

Z wojska do polityki

Generał Petr Pavel to wojskowy w stanie spoczynku, w swojej karierze piastował wiele kluczowych stanowisk dowódczych, w tym również na arenie międzynarodowej. W latach 2012-2015 był szefem Sztabu Generalnego Czeskich Sił Zbrojnych, a od 2015 do 2018 roku pełnił funkcję szefa Komitetu Wojskowego NATO. Wielokrotnie odznaczony – medale otrzymał nie tylko od Czech, ale również od Francji i Stanów Zjednoczonych. Swoją militarną tożsamość eksponuje w kampanii wyborczej. Pozostaje kandydatem niezależnym ze społecznym finansowaniem swojego komitetu. Analitycy londyńskiej firmy Unibet oceniają, że prawdopodobieństwo, iż Peter Pavel zwycięży w II turze wyborów prezydenckich, wynosi 85 proc.            

Zawodowy polityk

Sylwetka Andreja Babiša znacząco różni się od jego konkurenta. To „zawodowy polityk” – założyciel i lider przodującej w sondażach partii ANO. W latach 2014-2017 był ministrem finansów, a od 2017 do 2021 piastował urząd Premiera Czech. Poza polityką oligarcha z sukcesami realizuje się jako przedsiębiorca – w 1994 roku założył koncern Agrofert – rolno spożywczy konglomerat, w którego skład wchodzi ponad 200 spółek zależnych. Ten uczynił go piątym najbogatszym obywatelem Czech. W kampanii przedstawia siebie jako dyplomatę wobec wojskowej, „wojennej” sylwetki kontrkandydata. Analitycy londyńskiej firmy Unibet oceniają, że prawdopodobieństwo, iż Andrej Babiš zwycięży w II turze wyborów prezydenckich, wynosi 12 proc.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: Vision Group
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Polityka zagraniczna WYBORY PREZYDENCKIE W USA: CO CZEKA AMERYKĘ I ŚWIAT? KOLEKCJA FILMÓW OD ARTE.TV Biuro prasowe
2024-10-25 | 16:00

WYBORY PREZYDENCKIE W USA: CO CZEKA AMERYKĘ I ŚWIAT? KOLEKCJA FILMÓW OD ARTE.TV

Zbliżające się wybory prezydenckie w USA to jedno z najważniejszych i najbardziej emocjonujących wydarzeń w historii nie tylko ale całego świata. Szczególnie dla naszego kraju i
Polityka zagraniczna Polska przyciąga obcokrajowców
2024-04-16 | 01:00

Polska przyciąga obcokrajowców

Życie poza granicami swojego kraju zazwyczaj niesie ze sobą wiele wyzwań, ale niekiedy również otwiera nowe możliwości rozwoju. Zmiana miejsca zamieszkania zawsze wymaga
Polityka zagraniczna Teraz wszyscy potrzebujemy spokoju Wywiad z Julią Zahordnią Ukrainką, mieszkają
2024-02-28 | 12:00

Teraz wszyscy potrzebujemy spokoju Wywiad z Julią Zahordnią Ukrainką, mieszkają

O swoich obserwacjach opowiada Julia Zahorodnia, która jest Ukrainką, ale mieszka w Polsce od dziewięciu lat. Julia mówi po polsku, studiuje tutaj i pracuje, prowadzi normalne

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Infrastruktura

Budowa sieci szybkiej łączności dla polskiej energetyki wchodzi w kolejny etap. Czas usuwania awarii będzie krótszy

Spółka PGE Dystrybucja podpisała z firmą Ericsson umowę na dostawę blisko 600 systemów zasilania dla radiowych stacji bazowych i transmisyjnych węzłów agregacyjnych w ramach Programu LTE450. Jest to już ostatni kontrakt na dostawę kluczowych składników sprzętu telekomunikacyjnego sieci LTE450. Jego realizacja ma umożliwić budowę sieci o kluczowym znaczeniu dla sektora energetycznego, co przyspieszy jego cyfryzację.

Ochrona środowiska

Wzmocniona ochrona ponad 1,2 mln ha lasów. Część zostanie wyłączona z pozyskiwania drewna

Lasy Państwowe przedstawiły plan zwiększenia ochrony dla 17 proc. terenów leśnych, którymi zarządzają. To w sumie ponad 1,2 mln hektarów, z których 0,5 mln ha ma być całkowicie wyłączone z pozyskania drewna. Dodatkowa ochrona obejmie najcenniejsze przyrodniczo lasy w Polsce, w tym m.in. nadleśnictwa Puszczy Białowieskiej i najstarsze lasy w Polsce. Przedstawiciele LP podkreślają, że propozycja jest bezpieczna gospodarczo, ponieważ uwzględnia potrzeby przemysłu drzewnego i lokalnych mieszkańców.

Telekomunikacja

M. Wąsik: Potrzeba twardej reakcji UE na uszkodzenie kabli na Bałtyku. To element wojny hybrydowej

– Nie pohukiwanie w Parlamencie Europejskim, ale twarde sankcje, które Komisja powinna jak najszybciej zaproponować – mówi Maciej Wąsik, europoseł z PiS, zapytany o potrzebną reakcję państw Unii Europejskiej na uszkodzenie kabli biegnących na dnie Morza Bałtyckiego. Jak podkreśla, nikt nie ma wątpliwości, że to element wojny hybrydowej prowadzonej przez Rosję. Dlatego potrzebna jest jednolita i silna odpowiedź UE oraz większe wsparcie dla Ukrainy.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.