Komunikaty PR

Czesi wybierają Prezydenta – przedwyborcza gorączka w Pradze

2023-01-26  |  10:00
Biuro prasowe
Kontakt
Vision Group
Vision Group

Woronicza 31/254
02-640 Warszawa Warszawa
visiongroup|visiongroup.pl| |visiongroup|visiongroup.pl
604198300
www.visiongroup.pl

Generał Petr Pavel zwyciężył w pierwszej turze czeskich wyborów prezydenckich z wynikiem 35,4 proc. głosów. Ta bitwa to jednak preludium do ostatecznego starcia. O fotel prezydencki zawalczy z nim Andrej Babiš – były premier Czech, który uzyskał 35 proc. głosów. Drugi z kandydatów zyskał w ostatnich dniach duży rozgłos nad Wisłą – na skutek niefortunnej wypowiedzi na temat ewentualnej pomocy Polsce w razie rosyjskiej napaści. Czas decyzji już w ten weekend. Kogo wybiorą Czesi? Analitycy londyńskiej firmy Unibet przygotowali prognozy wyborcze.

Ostatnie przedwyborcze sondaże dość jednoznacznie określają faworyta. Według badania Petr Pavel może uzyskać 58,8% głosów, a Andrej Babiš 41,2 proc. Eksperci jednak podkreślają, że dość znacząca przewaga w pomiarze nie oznacza pewnego zwycięstwa. Z badania wynika bowiem, że decyzja 9 proc. wyborców nie jest pewna, a przy tym należy uwzględnić możliwy błąd statystyczny na poziomie 2,6 punktu procentowego. Rozstrzygnięcie wyścigu odbędzie się więc z pewnością dopiero przy urnach wyborczych w dniach 27-28 stycznia, kiedy Czesi zagłosują w drugiej turze wyborów. Czy o wyniku zadecyduje incydent z telewizyjnej debaty prezydenckiej, w którym to Petr Pavel – były szef sztabu generalnego czeskiej armii oraz były szef Komitetu Wojskowego NATO – wręczył Andrejowi Babišowi, byłemu czeskiemu premierowi, tabliczkę z artykułem 5 Traktatu Północnoatlantyckiego?

Z wojska do polityki

Generał Petr Pavel to wojskowy w stanie spoczynku, w swojej karierze piastował wiele kluczowych stanowisk dowódczych, w tym również na arenie międzynarodowej. W latach 2012-2015 był szefem Sztabu Generalnego Czeskich Sił Zbrojnych, a od 2015 do 2018 roku pełnił funkcję szefa Komitetu Wojskowego NATO. Wielokrotnie odznaczony – medale otrzymał nie tylko od Czech, ale również od Francji i Stanów Zjednoczonych. Swoją militarną tożsamość eksponuje w kampanii wyborczej. Pozostaje kandydatem niezależnym ze społecznym finansowaniem swojego komitetu. Analitycy londyńskiej firmy Unibet oceniają, że prawdopodobieństwo, iż Peter Pavel zwycięży w II turze wyborów prezydenckich, wynosi 85 proc.            

Zawodowy polityk

Sylwetka Andreja Babiša znacząco różni się od jego konkurenta. To „zawodowy polityk” – założyciel i lider przodującej w sondażach partii ANO. W latach 2014-2017 był ministrem finansów, a od 2017 do 2021 piastował urząd Premiera Czech. Poza polityką oligarcha z sukcesami realizuje się jako przedsiębiorca – w 1994 roku założył koncern Agrofert – rolno spożywczy konglomerat, w którego skład wchodzi ponad 200 spółek zależnych. Ten uczynił go piątym najbogatszym obywatelem Czech. W kampanii przedstawia siebie jako dyplomatę wobec wojskowej, „wojennej” sylwetki kontrkandydata. Analitycy londyńskiej firmy Unibet oceniają, że prawdopodobieństwo, iż Andrej Babiš zwycięży w II turze wyborów prezydenckich, wynosi 12 proc.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: Vision Group
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Polityka zagraniczna Polska przyciąga obcokrajowców Biuro prasowe
2024-04-16 | 01:00

Polska przyciąga obcokrajowców

Życie poza granicami swojego kraju zazwyczaj niesie ze sobą wiele wyzwań, ale niekiedy również otwiera nowe możliwości rozwoju. Zmiana miejsca zamieszkania zawsze wymaga
Polityka zagraniczna Teraz wszyscy potrzebujemy spokoju Wywiad z Julią Zahordnią Ukrainką, mieszkają
2024-02-28 | 12:00

Teraz wszyscy potrzebujemy spokoju Wywiad z Julią Zahordnią Ukrainką, mieszkają

O swoich obserwacjach opowiada Julia Zahorodnia, która jest Ukrainką, ale mieszka w Polsce od dziewięciu lat. Julia mówi po polsku, studiuje tutaj i pracuje, prowadzi normalne
Polityka zagraniczna Zachodnia Ukraina: Analiza Sytuacji Gospodarczej i Inwestycyjnej
2023-12-28 | 11:00

Zachodnia Ukraina: Analiza Sytuacji Gospodarczej i Inwestycyjnej

Warsaw Enterprise Institute przedstawił raport poświęcony sytuacji gospodarczej i inwestycyjnej w zachodnich obwodach Ukrainy. Celem raportu ekspertów z WEI jest dostarczenie

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Konkurs Polskie Branży PR

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Bankowość

ePłatności z wykorzystaniem portfeli cyfrowych będą już wkrótce dostępne w mObywatelu. Do pilotażu usługi dołączy więcej urzędów

Ponad 50 gmin korzystających z ePłatności w mObywatelu i 82 tys. zrealizowanych transakcji – to dotychczasowy efekt pilotażu tej usługi prowadzonego od ubiegłego roku. Mieszkańcy uczestniczących w nim gmin mogą przez aplikację i portal płacić m.in. podatek od nieruchomości czy podatek rolny albo uiszczać opłaty za śmieci. Do opcji opłacania zobowiązań administracyjnych wkrótce dojdą także płatności z inicjatywy użytkownika, czyli np. opłaty skarbowe ponoszone przy okazji załatwiania różnych spraw urzędowych. Trwają także prace nad wdrożeniem kolejnych metod płatności – do BLIK-a właśnie dołączyły karty płatnicze, a następne będą cyfrowe portfele, czyli Google Pay i Apple Pay.

Ochrona środowiska

Kosmiczne śmieci są coraz większym problemem. Ich obecność na orbicie generuje znaczne koszty

Liczba kosmicznych odpadów stale rośnie. Ich źródłem są obiekty, które zostały wysłane w kosmos, zakończyły misję lub uległy rozpadowi. Krążące w przestrzeni kosmicznej fragmenty tych obiektów stwarzają ryzyko kolizji z tymi, które są obecnie eksploatowane. Unikanie takich zdarzeń wiąże się z koniecznością ponoszenia wydatków na monitoring zagrożeń czy zwiększeniem zużycia paliwa poprzez obieranie niekolizyjnych kursów. Jednym ze sposobów na zmniejszenie tego problemu jest wydłużenie eksploatacji obiektów poprzez ich tankowanie na orbicie. Polacy pracują nad taką technologią.

Ochrona środowiska

Beton z alg czy szkło fotowoltaiczne. Ekologiczne innowacje zmieniają sektor budowlany

Sektor budynków i budownictwa jest największym emitentem gazów cieplarnianych, odpowiadając za 37 proc. globalnych emisji – wynika z danych ONZ. Tradycyjne materiały budowlane, takie jak beton czy cegły, są stopniowo udoskonalane, aby jak najlepiej odpowiadać na wyzwania środowiskowe. – Większość producentów, szczególnie tych dużych, skupia się na tym, aby obniżać koszty ekologiczne produkcji materiałów, tak żeby konsumenci otrzymywali produkt bardziej zrównoważony – ocenia Tomasz Bojęć, partner zarządzający w ThinkCo. Z drugiej strony na rynek wchodzą innowacje, które stosowane w większej skali będą stopniowo zazieleniać budownictwo.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.