Komunikaty PR

Czy Finlandia i Szwecja dołączą do NATO w 2022 roku?

2022-05-10  |  15:00
Biuro prasowe
Kontakt
Julia Poncyljusz
Biuro Prasowe Unibet w Polsce

Woronicza 31/254
02-640 Warszawa
biuroprasowe.unibet|visiongroup.pl| |biuroprasowe.unibet|visiongroup.pl
506023601
www.visiongroup.pl

Finlandia i Szwecji stoją u progu decyzji o przyłączeniu się do NATO. Wewnętrzna debata w obu krajach nabiera rozpędu. Wysoce prawdopodobne staje się rozstrzygnięcie jeszcze w pierwszej połowie maja. Ewentualnej akcesji sprzeciwia się, co zaskakujące, Chorwacja. Czy NATO powiększy się wkrótce o dwóch nowych sojuszników? Analitycy londyńskiej firmy Unibet postanowili przeanalizować szanse na dołączenie Finlandii i Szwecji do Paktu Północnoatlantyckiego w 2022 roku.

Fundamentem dla dynamicznej zmiany dotychczasowej polityki bezpieczeństwa Szwecji i Finlandii stało się załamanie sytuacji międzynarodowej w Europie Środkowo-Wschodniej w I kwartale bieżącego roku. Przeszkodą w drodze do akcesji może być zapowiadane przez Chorwację weto na szczycie NATO. Deklaracja ta stanowi narzędzie presji, by wymusić zmianę prawa wyborczego w Bośni i Hercegowinie. Na przeciwnej szali stoi jednak szerokie poparcie dla akcesji pośród wielu państw członkowskich Sojuszu, w tym jednoznacznie wsparcie lidera – Stanów Zjednoczonych. Członkostwo Finlandii i Szwecji wspierają również bliskie im w położeniu geopolitycznym państwa NATO – Norwegia, Dania i Islandia, deklarując przy tym pomoc na etapie między złożeniem wniosku a akcesją do Paktu.

Szwedzi podzieleni w kwestii NATO

Istotniejsze jednak od głosów międzynarodowych są te wewnętrzne, które w Szwecji są wyraźnie podzielone. Wciąż brak jednolitej oceny sytuacji zarówno w społeczeństwie, jak i pośród prominentnych polityków partii rządzącej. By ułatwić decydentom werdykt, 13 maja odbędzie się odczyt raportu dotyczącego polityki bezpieczeństwa przygotowanego wspólnie przez szwedzkie ugrupowania parlamentarne. Kwietniowy sondaż przeprowadzony wśród Szwedów wskazał 57-procentowe poparcie dla przyłączenia się do NATO. Potencjalna akcesja byłaby wydarzeniem historycznym dla Szwecji, która swój neutralny status utrzymywała od początku XIX wieku. Możliwe jednak, że pod wpływem zmiany układu sił w Europie Sztokholm będzie zmuszony opowiedzieć się po któreś ze stron. W ocenie analityków londyńskiej firmy Unibet prawdopodobieństwo tegorocznej akcesji Szwecji do NATO wynosi 56%.

Fińsko-szwedzki dylemat pożywką dla prasy

Finowie, podobnie do Szwedów, również są u progu ostatecznej decyzji akcesyjnej. Przed nimi debata w parlamencie oraz ocena raportu bezpieczeństwa rządu, na który odpowiedź ma pojawić się już 11 maja. Prezydent Finlandii zapowiada ogłoszenie swojej opinii po debacie parlamentarnej w terminie do 12 maja, a Premier w ciągu dwóch kolejnych dni. Zarówno w fińskich, jak i szwedzkich mediach od kwietnia pojawiają się pogłoski o podjętym już porozumieniu o wspólnym terminie akcesji obu państw. Należy je jednak traktować z dystansem, gdyż ostateczne decyzje rozegrają się na politycznej arenie parlamentów oraz podczas rozmów w rządowych gabinetach. Wiele wskazuje jednak, że ostateczny werdykt i plan działania będzie efektem dwustronnych rozmów między Sztokholmem i Helsinkami. Analitycy londyńskiej firmy Unibet oceniają, że szanse na tegoroczną akcesję Finlandii do NATO wynoszą 52%.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: Biuro Prasowe Unibet w Polsce
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Polityka zagraniczna UNICEF i rząd Korei łączą siły,aby wspierać dzieci i młodzież uchodźczą w Polsce Biuro prasowe
2024-12-12 | 16:50

UNICEF i rząd Korei łączą siły,aby wspierać dzieci i młodzież uchodźczą w Polsce

Warszawa, Polska, grudzień 2024 r. – Biuro UNICEF ds. Reagowania na Potrzeby Uchodźców w Polsce ma zaszczyt ogłosić hojną darowiznę od rządu Republiki Korei,
Polityka zagraniczna WYBORY PREZYDENCKIE W USA: CO CZEKA AMERYKĘ I ŚWIAT? KOLEKCJA FILMÓW OD ARTE.TV
2024-10-25 | 16:00

WYBORY PREZYDENCKIE W USA: CO CZEKA AMERYKĘ I ŚWIAT? KOLEKCJA FILMÓW OD ARTE.TV

Zbliżające się wybory prezydenckie w USA to jedno z najważniejszych i najbardziej emocjonujących wydarzeń w historii nie tylko ale całego świata. Szczególnie dla naszego kraju i
Polityka zagraniczna Polska przyciąga obcokrajowców
2024-04-16 | 01:00

Polska przyciąga obcokrajowców

Życie poza granicami swojego kraju zazwyczaj niesie ze sobą wiele wyzwań, ale niekiedy również otwiera nowe możliwości rozwoju. Zmiana miejsca zamieszkania zawsze wymaga

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Prawo

W ciągu 10 lat w Polsce może brakować 2,1 mln pracowników. Ratunkiem dla rynku pracy wzrost zatrudnienia cudzoziemców

Do 2035 roku liczba osób pracujących w Polsce zmniejszy się o 2,1 mln – wynika z analizy Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Lukę tę częściowo mogliby zapełnić pracownicy zagraniczni. Pracodawcy czekają na przepisy, które zwiększą atrakcyjność naszego rynku pracy dla imigrantów zarobkowych i ułatwią procedury. Nowe przepisy opracowane przez resort pracy, które mają wejść w życie w 2025 roku, mają zwiększyć szybkość i efektywność postępowań administracyjnych w sprawach zatrudniania cudzoziemców.

Konsument

Kupujący nieruchomości mogą jeszcze liczyć na rabaty. Zwłaszcza w przypadku nowych inwestycji deweloperskich

W grudniu sprzedaż nowych mieszkań na większości dużych rynków w Polsce pozostała stabilna względem poprzedniego miesiąca. Spadła w Krakowie i Warszawie, a wzrosła w Gdańsku, Łodzi, Poznaniu i we Wrocławiu – wynika z Barometru Cen Mieszkań Tabelaofert.pl. Nowe mieszkania trafiające do oferty są zdecydowanie tańsze, niż wynosi średnia rynkowa dla danego miasta. Ze względu na dużą podaż lokali klienci mogą liczyć na rabaty cenowe, które w ciągu kolejnych sześciudziewięciu miesięcy będą jednak stopniowo maleć.

Zdrowie

Polska potrzebuje centralnego systemu dokumentacji medycznej. Jest niezbędny w wypadku sytuacji kryzysowych

W sytuacji konfliktu zbrojnego lub innej sytuacji kryzysowej o efektywności działań z zakresu medycyny pola walki może decydować dostęp do dokumentacji medycznej pacjenta – zarówno żołnierza, jak i cywila. Tymczasem okazuje się, że choć na placówkach ciąży obowiązek prowadzenia tej dokumentacji elektronicznie, to systemy w poszczególnych podmiotach nie komunikują się ze sobą. Zupełnie inne są też ramy prawne dla działania w tym zakresie jednostek cywilnych i wojskowych. Eksperci są zdania, że musi powstać centrum usług wspólnych, które będzie operatorem danych.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.