Komunikaty PR

Czy Finlandia i Szwecja dołączą do NATO w 2022 roku?

2022-05-10  |  15:00
Biuro prasowe
Kontakt
Julia Poncyljusz
Biuro Prasowe Unibet w Polsce

Woronicza 31/254
02-640 Warszawa
biuroprasowe.unibet|visiongroup.pl| |biuroprasowe.unibet|visiongroup.pl
506023601
www.visiongroup.pl

Finlandia i Szwecji stoją u progu decyzji o przyłączeniu się do NATO. Wewnętrzna debata w obu krajach nabiera rozpędu. Wysoce prawdopodobne staje się rozstrzygnięcie jeszcze w pierwszej połowie maja. Ewentualnej akcesji sprzeciwia się, co zaskakujące, Chorwacja. Czy NATO powiększy się wkrótce o dwóch nowych sojuszników? Analitycy londyńskiej firmy Unibet postanowili przeanalizować szanse na dołączenie Finlandii i Szwecji do Paktu Północnoatlantyckiego w 2022 roku.

Fundamentem dla dynamicznej zmiany dotychczasowej polityki bezpieczeństwa Szwecji i Finlandii stało się załamanie sytuacji międzynarodowej w Europie Środkowo-Wschodniej w I kwartale bieżącego roku. Przeszkodą w drodze do akcesji może być zapowiadane przez Chorwację weto na szczycie NATO. Deklaracja ta stanowi narzędzie presji, by wymusić zmianę prawa wyborczego w Bośni i Hercegowinie. Na przeciwnej szali stoi jednak szerokie poparcie dla akcesji pośród wielu państw członkowskich Sojuszu, w tym jednoznacznie wsparcie lidera – Stanów Zjednoczonych. Członkostwo Finlandii i Szwecji wspierają również bliskie im w położeniu geopolitycznym państwa NATO – Norwegia, Dania i Islandia, deklarując przy tym pomoc na etapie między złożeniem wniosku a akcesją do Paktu.

Szwedzi podzieleni w kwestii NATO

Istotniejsze jednak od głosów międzynarodowych są te wewnętrzne, które w Szwecji są wyraźnie podzielone. Wciąż brak jednolitej oceny sytuacji zarówno w społeczeństwie, jak i pośród prominentnych polityków partii rządzącej. By ułatwić decydentom werdykt, 13 maja odbędzie się odczyt raportu dotyczącego polityki bezpieczeństwa przygotowanego wspólnie przez szwedzkie ugrupowania parlamentarne. Kwietniowy sondaż przeprowadzony wśród Szwedów wskazał 57-procentowe poparcie dla przyłączenia się do NATO. Potencjalna akcesja byłaby wydarzeniem historycznym dla Szwecji, która swój neutralny status utrzymywała od początku XIX wieku. Możliwe jednak, że pod wpływem zmiany układu sił w Europie Sztokholm będzie zmuszony opowiedzieć się po któreś ze stron. W ocenie analityków londyńskiej firmy Unibet prawdopodobieństwo tegorocznej akcesji Szwecji do NATO wynosi 56%.

Fińsko-szwedzki dylemat pożywką dla prasy

Finowie, podobnie do Szwedów, również są u progu ostatecznej decyzji akcesyjnej. Przed nimi debata w parlamencie oraz ocena raportu bezpieczeństwa rządu, na który odpowiedź ma pojawić się już 11 maja. Prezydent Finlandii zapowiada ogłoszenie swojej opinii po debacie parlamentarnej w terminie do 12 maja, a Premier w ciągu dwóch kolejnych dni. Zarówno w fińskich, jak i szwedzkich mediach od kwietnia pojawiają się pogłoski o podjętym już porozumieniu o wspólnym terminie akcesji obu państw. Należy je jednak traktować z dystansem, gdyż ostateczne decyzje rozegrają się na politycznej arenie parlamentów oraz podczas rozmów w rządowych gabinetach. Wiele wskazuje jednak, że ostateczny werdykt i plan działania będzie efektem dwustronnych rozmów między Sztokholmem i Helsinkami. Analitycy londyńskiej firmy Unibet oceniają, że szanse na tegoroczną akcesję Finlandii do NATO wynoszą 52%.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: Biuro Prasowe Unibet w Polsce
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Polityka zagraniczna Polska przyciąga obcokrajowców Biuro prasowe
2024-04-16 | 01:00

Polska przyciąga obcokrajowców

Życie poza granicami swojego kraju zazwyczaj niesie ze sobą wiele wyzwań, ale niekiedy również otwiera nowe możliwości rozwoju. Zmiana miejsca zamieszkania zawsze wymaga
Polityka zagraniczna Teraz wszyscy potrzebujemy spokoju Wywiad z Julią Zahordnią Ukrainką, mieszkają
2024-02-28 | 12:00

Teraz wszyscy potrzebujemy spokoju Wywiad z Julią Zahordnią Ukrainką, mieszkają

O swoich obserwacjach opowiada Julia Zahorodnia, która jest Ukrainką, ale mieszka w Polsce od dziewięciu lat. Julia mówi po polsku, studiuje tutaj i pracuje, prowadzi normalne
Polityka zagraniczna Zachodnia Ukraina: Analiza Sytuacji Gospodarczej i Inwestycyjnej
2023-12-28 | 11:00

Zachodnia Ukraina: Analiza Sytuacji Gospodarczej i Inwestycyjnej

Warsaw Enterprise Institute przedstawił raport poświęcony sytuacji gospodarczej i inwestycyjnej w zachodnich obwodach Ukrainy. Celem raportu ekspertów z WEI jest dostarczenie

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Konkurs Polskie Branży PR

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Bankowość

ePłatności z wykorzystaniem portfeli cyfrowych będą już wkrótce dostępne w mObywatelu. Do pilotażu usługi dołączy więcej urzędów

Ponad 50 gmin korzystających z ePłatności w mObywatelu i 82 tys. zrealizowanych transakcji – to dotychczasowy efekt pilotażu tej usługi prowadzonego od ubiegłego roku. Mieszkańcy uczestniczących w nim gmin mogą przez aplikację i portal płacić m.in. podatek od nieruchomości czy podatek rolny albo uiszczać opłaty za śmieci. Do opcji opłacania zobowiązań administracyjnych wkrótce dojdą także płatności z inicjatywy użytkownika, czyli np. opłaty skarbowe ponoszone przy okazji załatwiania różnych spraw urzędowych. Trwają także prace nad wdrożeniem kolejnych metod płatności – do BLIK-a właśnie dołączyły karty płatnicze, a następne będą cyfrowe portfele, czyli Google Pay i Apple Pay.

Ochrona środowiska

Kosmiczne śmieci są coraz większym problemem. Ich obecność na orbicie generuje znaczne koszty

Liczba kosmicznych odpadów stale rośnie. Ich źródłem są obiekty, które zostały wysłane w kosmos, zakończyły misję lub uległy rozpadowi. Krążące w przestrzeni kosmicznej fragmenty tych obiektów stwarzają ryzyko kolizji z tymi, które są obecnie eksploatowane. Unikanie takich zdarzeń wiąże się z koniecznością ponoszenia wydatków na monitoring zagrożeń czy zwiększeniem zużycia paliwa poprzez obieranie niekolizyjnych kursów. Jednym ze sposobów na zmniejszenie tego problemu jest wydłużenie eksploatacji obiektów poprzez ich tankowanie na orbicie. Polacy pracują nad taką technologią.

Ochrona środowiska

Beton z alg czy szkło fotowoltaiczne. Ekologiczne innowacje zmieniają sektor budowlany

Sektor budynków i budownictwa jest największym emitentem gazów cieplarnianych, odpowiadając za 37 proc. globalnych emisji – wynika z danych ONZ. Tradycyjne materiały budowlane, takie jak beton czy cegły, są stopniowo udoskonalane, aby jak najlepiej odpowiadać na wyzwania środowiskowe. – Większość producentów, szczególnie tych dużych, skupia się na tym, aby obniżać koszty ekologiczne produkcji materiałów, tak żeby konsumenci otrzymywali produkt bardziej zrównoważony – ocenia Tomasz Bojęć, partner zarządzający w ThinkCo. Z drugiej strony na rynek wchodzą innowacje, które stosowane w większej skali będą stopniowo zazieleniać budownictwo.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.