Erdogan vs. Kilicdaroglu — kto zwycięży w wyścigu po turecki fotel prezydencki?
Vision Group
Woronicza 31/254
02-640 Warszawa Warszawa
visiongroup|visiongroup.pl| |visiongroup|visiongroup.pl
604198300
www.visiongroup.pl
Obecnie urzędujący prezydent Recep Tayyip Erdogan wygrał I turę wyborów prezydenckich w Turcji z wynikiem 49,52 proc. Nie uzyskał jednak większości, dlatego naprzeciwko niego w II turze stanie Kemal Kilicdaroglu, który w I turze uzyskał 44,88 proc. głosów. Ostateczne rozstrzygnięcie już 28 maja. Jakie są szanse obu kandydatów? Analitycy londyńskiej firmy Unibet przygotowali prognozy wyborcze na II turę wyborów prezydenckich w Turcji.
Erdogan faworytem
Po wynikach pierwszej tury wyborów prezydenckich, urzędujący Recep Erdogan niezmiennie pozostaje faworytem według komentatorów. Poza wysokim poparciem społecznym dysponuje on również znaczącą przewagą systemową, która wynika między innymi z dużej kontroli nad mediami. Co więcej, urzędującemu od dwóch dekad prezydentowi poparcia udzielił zdobywca trzeciego miejsca w I turze Sinan Ogan (5,17 proc. głosów) — jak wskazują eksperci, to wydarzenie może przesądzić o zwycięstwie Erdogana. Opozycja jednak nie odpuszcza i w środę 24 maja poinformowała o złożeniu zawiadomienia o popełnieniu przestępstwa wyborczego przez Erdogana. Według nich prezydent Erdogan miał stwierdzić, że opozycyjna Republikańska Partia Ludowa (CHP) Kemala Kilicdaroglu jest wspierana przez terrorystyczną Partię Pracujących Kurdystanu (PKK). Eksperci podkreślają jednak, że to zdarzenie prawdopodobnie nie będzie miało wpływu na dalszą część procesu wyborczego. Analitycy londyńskiej firmy Unibet oceniają, że prawdopodobieństwo zwycięstwa Recepa Erdogana w II turze wyborów prezydenckich w Turcji wynosi 82 proc.
Prozachodni kandydat opozycji
Kemal Kilicdaroglu ma za sobą poparcie niemal całej tureckiej opozycji. To kandydat o zupełnie przeciwnej optyce na politykę międzynarodową od urzędującego prezydenta. Jest zwolennikiem integracji z zachodem i stanowczym przeciwnikiem umacnianych przez Erdogana relacji z Rosją. Kilicdaroglu jest obecny w tureckiej polityce od ponad dwóch dekad, a od 2010 roku przewodzi największej partii opozycyjnej CHP. Jego zwycięstwo oznaczałoby zwrot w polityce międzynarodowej. Problemem w uzyskaniu wystarczającego poparcia do przejęcia władzy są różnice ideologiczne między partiami opozycji a w konsekwencji niemożność skonstruowania programu atrakcyjnego zarówno dla wyborców o profilu liberalnym, jak i nacjonalistycznym. Dodatkowym czynnikiem demobilizującym jest również wcześniejsza porażka w majowych wyborach parlamentarnych. Analitycy londyńskiej firmy Unibet oceniają, że prawdopodobieństwo zwycięstwa Kemala Kilicdaroglu w II turze wyborów prezydenckich w Turcji wynosi 18 proc.
WYBORY PREZYDENCKIE W USA: CO CZEKA AMERYKĘ I ŚWIAT? KOLEKCJA FILMÓW OD ARTE.TV
Polska przyciąga obcokrajowców
Teraz wszyscy potrzebujemy spokoju Wywiad z Julią Zahordnią Ukrainką, mieszkają
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Infrastruktura
Budowa sieci szybkiej łączności dla polskiej energetyki wchodzi w kolejny etap. Czas usuwania awarii będzie krótszy
Spółka PGE Dystrybucja podpisała z firmą Ericsson umowę na dostawę blisko 600 systemów zasilania dla radiowych stacji bazowych i transmisyjnych węzłów agregacyjnych w ramach Programu LTE450. Jest to już ostatni kontrakt na dostawę kluczowych składników sprzętu telekomunikacyjnego sieci LTE450. Jego realizacja ma umożliwić budowę sieci o kluczowym znaczeniu dla sektora energetycznego, co przyspieszy jego cyfryzację.
Ochrona środowiska
Wzmocniona ochrona ponad 1,2 mln ha lasów. Część zostanie wyłączona z pozyskiwania drewna
Lasy Państwowe przedstawiły plan zwiększenia ochrony dla 17 proc. terenów leśnych, którymi zarządzają. To w sumie ponad 1,2 mln hektarów, z których 0,5 mln ha ma być całkowicie wyłączone z pozyskania drewna. Dodatkowa ochrona obejmie najcenniejsze przyrodniczo lasy w Polsce, w tym m.in. nadleśnictwa Puszczy Białowieskiej i najstarsze lasy w Polsce. Przedstawiciele LP podkreślają, że propozycja jest bezpieczna gospodarczo, ponieważ uwzględnia potrzeby przemysłu drzewnego i lokalnych mieszkańców.
Telekomunikacja
M. Wąsik: Potrzeba twardej reakcji UE na uszkodzenie kabli na Bałtyku. To element wojny hybrydowej
– Nie pohukiwanie w Parlamencie Europejskim, ale twarde sankcje, które Komisja powinna jak najszybciej zaproponować – mówi Maciej Wąsik, europoseł z PiS, zapytany o potrzebną reakcję państw Unii Europejskiej na uszkodzenie kabli biegnących na dnie Morza Bałtyckiego. Jak podkreśla, nikt nie ma wątpliwości, że to element wojny hybrydowej prowadzonej przez Rosję. Dlatego potrzebna jest jednolita i silna odpowiedź UE oraz większe wsparcie dla Ukrainy.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.