Gazowy wyścig z czasem – Unia redukuje zużycie
Biuro Prasowe Unibet w Polsce
Woronicza 31/254
02-640 Warszawa
biuroprasowe.unibet|visiongroup.pl| |biuroprasowe.unibet|visiongroup.pl
506023601
www.visiongroup.pl
Gazowy wyścig z czasem – Unia redukuje zużycie
Tegoroczny sezon grzewczy staje się jednym z ważniejszych wyzwań dla europejskich rządów. Zapowiedziane na koniec lipca, poważne ograniczenie dostaw gazu do Europy z kierunku wschodniego jeszcze mocniej pogłębi dotychczasowe problemy. W związku z tym Unia Europejska podjęła dziś bezprecedensową decyzję o ograniczeniu zużycia. Na polskiej Towarowej Giełdzie Energii średnia cena kontraktu na gaz z dostawą w 2023 roku osiągnęła w czerwcu wartość 470,48 zł/MWh (zł za megawatogodzinę). Lipiec przyniósł skokowe osiągnięcie nawet 700 zł/MWh. Analitycy londyńskiej firmy Unibet postanowili przeanalizować scenariusze dalszego rozwoju sytuacji cenowej na rynku gazu.
Większość europejskich magazynów gazu jest wciąż napełniana, a zarazem trwają prace nad zapewnieniem ciągłości dostaw ze źródeł alternatywnych. W podobnej sytuacji jest Polska. Import LNG drogą morską stanowi substytut jedynie części krajowego zapotrzebowania. Z kierunku wschodniego dostarczano 9 z 20 miliardów metrów sześciennych gazu zużywanego rocznie nad Wisłą. To 45% dostaw, które muszą zostać zastąpione w bardzo krótkim czasie. Komentatorzy zgodnie jednak podkreślają, że gazu w kraju nie zabraknie – wysoce prawdopodobny jest natomiast dalszy wzrost cen.
Alternatywne źródła błękitnego paliwa dla Polski
Drugim, po kierunku wschodnim, w kolejności filarem dostaw gazu do Polski był import LNG realizowany poprzez gazoport w Świnoujściu. W 2021 roku sprowadzono w ten sposób 20% zapotrzebowania na ten surowiec. Potencjał jest jednak wyższy – w krótkim czasie można podnieść przepustowość terminalu do 8 mld m3 gazu, czyli ok. 40% rocznego zużycia. Krajowa produkcja dostarcza ok. 3,7 mld m3, a import z kierunku zachodniego i południowego 2,3 mld m3. Strategiczne projekty, które mają być źródłem uniezależnienia się od dostaw z kierunku wschodniego to rurociąg Baltic Pipe (o przepustowości 10 mld m3), łączący Polskę z norweskimi złożami gazu na Morzu Północnym oraz nowe połączenia międzysystemowe ze Słowacją i Litwą. Choć dzięki inwestycjom gazu nie powinno zabraknąć, to będzie on droższy. W aktualnej sytuacji analitycy londyńskiej firmy Unibet oceniają, że prawdopodobieństwo wzrostu ceny gazu ziemnego na TGE powyżej 800 zł/MWh w 2022 roku wynosi 42%.
Unijny plan redukcji zużycia gazu
Komisja Europejska prowadzi już działania, które pozwolą zwiększyć bezpieczeństwo gazowe Europy zimą. Przyczynić się do tego ma m.in. rozporządzenie mające systemowo zmniejszyć zapotrzebowanie na gaz o 15% w okresie od 1 sierpnia 2022 do 31 marca 2023 roku. Pierwsza faza będzie dobrowolna, oparta na koordynacji, zmianie paliwa, limitach temperatury i kampaniach informacyjnych. Jednak w przypadku drastycznej lub całkowitej redukcji dostaw gazu ze Wschodu, cel 15% stanie się obowiązkowy w ramach systemu „Union Alert”. Plan ten ma również wiązać się z rekomendacją ograniczenia zużycia ogrzewania i chłodzenia na szeroką skalę. Eksperci mówią m.in. o możliwych interwencyjnych zmianach norm temperatur w budynkach użyteczności publicznej, odciążających systemy klimatyzujące i grzewcze. Działania te mają pozwolić na nieprzerwane dostawy ciepła dla gospodarstw domowych.

UNICEF i rząd Korei łączą siły,aby wspierać dzieci i młodzież uchodźczą w Polsce

WYBORY PREZYDENCKIE W USA: CO CZEKA AMERYKĘ I ŚWIAT? KOLEKCJA FILMÓW OD ARTE.TV

Polska przyciąga obcokrajowców
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Ochrona środowiska

Kraje dotknięte powodzią z 2024 roku z dodatkowym wsparciem finansowym. Europosłowie wzywają do budowy w UE lepszego systemu reagowania na kryzysy
W lipcu Parlament Europejski przyjął wniosek o uruchomienie 280,7 mln euro z Funduszu Solidarności UE na wsparcie sześciu krajów dotkniętych niszczycielskimi powodziami w 2024 roku. Polska otrzyma z tego 76 mln euro, a środki mają zostać przeznaczone na naprawę infrastruktury czy miejsc dziedzictwa kulturowego. Nastroje polskich europosłów związane z funduszem są podzielone m.in. w kwestii tempa unijnej interwencji oraz związanej z nią biurokracji. Ich zdaniem w UE potrzebny jest lepszy system reagowania na sytuacje kryzysowe.
Handel
Nestlé w Polsce podsumowuje wpływ na krajową gospodarkę. Firma wygenerowała 0,6 proc. polskiego PKB [DEPESZA]

Działalność Nestlé w Polsce wsparła utrzymanie 45,2 tys. miejsc pracy i wygenerowała 20,1 mld zł wartości dodanej dla krajowej gospodarki. Firma przyczyniła się do zasilenia budżetu państwa kwotą 1,7 mld zł – wynika z „Raportu Wpływu Nestlé” w Polsce przygotowanego przez PwC na podstawie danych za 2023 rok.
Polityka
M. Kobosko: Surowce dziś rządzą światem i zdecydują o tym, kto wygra w XXI wieku. Zasoby Grenlandii w centrum zainteresowania

Duńska prezydencja w Radzie Unii Europejskiej rozpoczęła się 1 lipca pod hasłem „Silna Europa w zmieniającym się świecie”. Według zapowiedzi ma się ona skupiać m.in. na bezpieczeństwie militarnym i zielonej transformacji. Dla obu tych aspektów istotna jest kwestia niezależności w dostępie do surowców krytycznych. W tym kontekście coraz więcej mówi się o Grenlandii, autonomicznym terytorium zależnym Danii, bogatym w surowce naturalne i pierwiastki ziem rzadkich. Z tego właśnie powodu wyspa znalazła się w polu zainteresowania Donalda Trumpa.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.