Komunikaty PR

Greenwashing przed kluczowym wydarzeniem klimatycznym

2021-07-23  |  01:00
Biuro prasowe
Kontakt

Barbara Rożyńska
ProVeg

ul. Dygata 2/3
01-748 Warszawa
barbara.rozynska|proveg.com| |barbara.rozynska|proveg.com
668448566
https://proveg.com/pl/

Według organizacji pozarządowej ProVeg International, zajmującej się budowaniem świadomości żywieniowej, kluczowa szansa na osiągnięcie Celów Zrównoważonego Rozwoju ONZ do 2030 r. może zostać zniweczona przez greenwashing związany z przemysłową hodowlą zwierząt. 

Organizacja wyraziła obawy związane z próbami wysuwania przez przemysł masowej hodowli zwierząt oświadczeń o zrównoważonym rozwoju przed szczytem The Food Systems Pre-Summit, który odbędzie się w Rzymie w dniach 26-28 lipca.

Masowa hodowla zwierząt jest jednym z głównych czynników przyczyniających się do zmiany klimatu, podczas gdy produkty pochodzenia zwierzęcego są jedną z kluczowych przyczyn globalnego kryzysu zdrowotnego. Organizacja non-profit stwierdziła, że ​​Szczyt Wstępny, podczas którego mają zostać określone globalne cele związane z Celami Zrównoważonego Rozwoju ONZ do 2030 r., nie może spełnić swoich założeńj, jeśli pozwala na szerzenie niezgodnych z faktami i niedokładnych twierdzeń, związanych ze zrównoważonym rozwojem, przez branże nieprzyjazne środowisku.

“Wydarzenie to ma na celu stworzenie planu pilnej transformacji globalnego systemu żywnościowego. Jednak program nie tylko nie uwzględnia potrzeby przejścia na bardziej roślinne systemy żywnościowe, ale wydaje się, że prawdopodobnie obejmie najbardziej katastrofalną formę korporacyjnego „greenwashingu”. Przy naszych obecnych wskaźnikach konsumpcji nie istnieje coś takiego jak zrównoważona wołowina”.- komentuje Raphael Podselver, Head of Political Outreach w ProVeg International

W ramach zobowiązania do prawdziwej transformacji globalnych systemów żywnościowych czołowe organizacje pozarządowe i firmy działające na rzecz zrównoważonego rozwoju podpisały przed Szczytem Wstępnym deklarację Zmieniaj Dietę Nie Klimat. Jednak obecność korporacyjnej siły lobbingowej grozi obniżeniem potencjału Szczytu, ze względu na nadmierną obecność grup sprzyjających przemysłowej hodowli zwierząt gospodarskich.

W wydanym 12 lipca oświadczeniu dyrektor generalny ONZ António Guterres oświadczył: „Zbliżający się szczyt wstępny w Rzymie pomoże nam określić zakres naszych ambicji i ustalić, w jaki sposób musimy zaradzić głodowi, kryzysowi klimatycznemu, ogromnym nierównościom społecznym i konfliktom, poprzez przekształcenie naszych systemów żywnościowych”.

“Nie jesteśmy na dobrej drodze do osiągnięcia Celów Zrównoważonego Rozwoju do 2030 roku. Naszym planem wyjścia z pandemii jest Agenda 2030. Inwestowanie w zmiany w naszych systemach żywnościowych wesprze transformację naszego świata. To jedna z najmądrzejszych” – i najbardziej niezbędnych inwestycji, jakie możemy poczynić”. - dodał Guterres.

Pomimo pozytywnych sygnałów, takich jak nacisk na sprawiedliwą transformację hodowli zwierząt lub prace nad odblokowaniem potencjału alternatywnych białek, niskie zaangażowanie korporacji oraz duże prawdopodobieństwo wywierania przez nie wpływu na decydentów, nie odzwierciedlają powagi sytuacji i potrzeby natychmiastowych zmian polityki na wszystkich poziomach.

ProVeg Internationa razem z Buddhist Tzu Chi Foundation oraz European Alliance for Plant Based Food (EAPF)  będzie organizować na Szczycie Wstępnym dwie sesje afiliowane: 

Wtorek, 27 lipca, 13:30: COVID-19, Climate Change, and Food Security – Challenges and Opportunities. Buddhist Tzu Chi Foundation and ProVeg International. 

Środa, 28 lipca, 8:00 Diet change or climate-change? Unlocking the potential of plant-based innovation. ProVeg International, Tzu Chi, European Alliance for Plant Based Food (EAPF). 

Deklarację Zmieniaj Dietę Nie Klimat mogą złożyć również osoby prywatne.


 

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: ProVeg
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Polityka zagraniczna UNICEF i rząd Korei łączą siły,aby wspierać dzieci i młodzież uchodźczą w Polsce Biuro prasowe
2024-12-12 | 16:50

UNICEF i rząd Korei łączą siły,aby wspierać dzieci i młodzież uchodźczą w Polsce

Warszawa, Polska, grudzień 2024 r. – Biuro UNICEF ds. Reagowania na Potrzeby Uchodźców w Polsce ma zaszczyt ogłosić hojną darowiznę od rządu Republiki Korei,
Polityka zagraniczna WYBORY PREZYDENCKIE W USA: CO CZEKA AMERYKĘ I ŚWIAT? KOLEKCJA FILMÓW OD ARTE.TV
2024-10-25 | 16:00

WYBORY PREZYDENCKIE W USA: CO CZEKA AMERYKĘ I ŚWIAT? KOLEKCJA FILMÓW OD ARTE.TV

Zbliżające się wybory prezydenckie w USA to jedno z najważniejszych i najbardziej emocjonujących wydarzeń w historii nie tylko ale całego świata. Szczególnie dla naszego kraju i
Polityka zagraniczna Polska przyciąga obcokrajowców
2024-04-16 | 01:00

Polska przyciąga obcokrajowców

Życie poza granicami swojego kraju zazwyczaj niesie ze sobą wiele wyzwań, ale niekiedy również otwiera nowe możliwości rozwoju. Zmiana miejsca zamieszkania zawsze wymaga

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Polityka

PE przedstawił swoje priorytety budżetowe po 2027 roku. Wydatki na obronność kluczowe, ale nie kosztem polityki spójności

Parlament Europejski przegłosował w tym tygodniu rezolucję w sprawie priorytetów budżetu UE na lata 2028–2034. Europosłowie są zgodni co do tego, że obecny pułap wydatków w wysokości 1 proc. dochodu narodowego brutto UE-27 nie wystarczy do sprostania rosnącej liczbie wyzwań, przed którymi stoi Europa. Mowa między innymi o wojnie w Ukrainie, trudnych warunkach gospodarczych i społecznych oraz pogłębiającym się kryzysie klimatycznym. Eurodeputowani zwracają też uwagę na ogólnoświatową niestabilność, w tym wycofywanie się Stanów Zjednoczonych ze swojej globalnej roli.

Infrastruktura

Odbudowa Ukrainy pochłonie setki miliardów euro. Polskie firmy już teraz powinny szukać partnerów, nie tylko w kraju, ale i w samej Ukrainie

Według stanu na koniec 2024 roku odbudowa Ukrainy wymagać będzie zaangażowania ponad pół biliona euro, a Rosja wciąż powoduje kolejne straty. Najwięcej środków pochłoną sektory mieszkaniowy i transportowy, ale duże są także potrzeby energetyki, handlu czy przemysłu. Polski biznes wykazuje wysokie zaangażowanie w Ukrainie, jednak może ono być jeszcze wyższe w procesie odbudowy. Zdaniem wiceprezesa działającego w tym kraju Kredobanku należącego do Grupy PKO BP firmy powinny szukać partnerów do udziału w odbudowie i w Polsce, i w Ukrainie.

Polityka

Europoseł PiS zapowiada walkę o reparacje wojenne dla Polski na forum UE. Niemiecki rząd uznaje temat za zamknięty

Nowy kanclerz Niemiec Friedrich Merz podczas konferencji prasowej w Polsce ocenił, że temat reparacji wojennych w relacjach polsko-niemieckich jest prawnie zakończony. Nie zgadza się z tym europoseł PiS Arkadiusz Mularczyk, który chce do tego tematu wrócić na forum UE. Przygotowana za rządów PiS publikacja „Raport o stratach poniesionych przez Polskę w wyniku agresji i okupacji niemieckiej w czasie II wojny światowej” szacuje straty na ponad 6,2 bln zł.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.