Komunikaty PR

Greenwashing przed kluczowym wydarzeniem klimatycznym

2021-07-23  |  01:00
Biuro prasowe
Kontakt

Barbara Rożyńska
ProVeg

ul. Dygata 2/3
01-748 Warszawa
barbara.rozynska|proveg.com| |barbara.rozynska|proveg.com
668448566
https://proveg.com/pl/

Według organizacji pozarządowej ProVeg International, zajmującej się budowaniem świadomości żywieniowej, kluczowa szansa na osiągnięcie Celów Zrównoważonego Rozwoju ONZ do 2030 r. może zostać zniweczona przez greenwashing związany z przemysłową hodowlą zwierząt. 

Organizacja wyraziła obawy związane z próbami wysuwania przez przemysł masowej hodowli zwierząt oświadczeń o zrównoważonym rozwoju przed szczytem The Food Systems Pre-Summit, który odbędzie się w Rzymie w dniach 26-28 lipca.

Masowa hodowla zwierząt jest jednym z głównych czynników przyczyniających się do zmiany klimatu, podczas gdy produkty pochodzenia zwierzęcego są jedną z kluczowych przyczyn globalnego kryzysu zdrowotnego. Organizacja non-profit stwierdziła, że ​​Szczyt Wstępny, podczas którego mają zostać określone globalne cele związane z Celami Zrównoważonego Rozwoju ONZ do 2030 r., nie może spełnić swoich założeńj, jeśli pozwala na szerzenie niezgodnych z faktami i niedokładnych twierdzeń, związanych ze zrównoważonym rozwojem, przez branże nieprzyjazne środowisku.

“Wydarzenie to ma na celu stworzenie planu pilnej transformacji globalnego systemu żywnościowego. Jednak program nie tylko nie uwzględnia potrzeby przejścia na bardziej roślinne systemy żywnościowe, ale wydaje się, że prawdopodobnie obejmie najbardziej katastrofalną formę korporacyjnego „greenwashingu”. Przy naszych obecnych wskaźnikach konsumpcji nie istnieje coś takiego jak zrównoważona wołowina”.- komentuje Raphael Podselver, Head of Political Outreach w ProVeg International

W ramach zobowiązania do prawdziwej transformacji globalnych systemów żywnościowych czołowe organizacje pozarządowe i firmy działające na rzecz zrównoważonego rozwoju podpisały przed Szczytem Wstępnym deklarację Zmieniaj Dietę Nie Klimat. Jednak obecność korporacyjnej siły lobbingowej grozi obniżeniem potencjału Szczytu, ze względu na nadmierną obecność grup sprzyjających przemysłowej hodowli zwierząt gospodarskich.

W wydanym 12 lipca oświadczeniu dyrektor generalny ONZ António Guterres oświadczył: „Zbliżający się szczyt wstępny w Rzymie pomoże nam określić zakres naszych ambicji i ustalić, w jaki sposób musimy zaradzić głodowi, kryzysowi klimatycznemu, ogromnym nierównościom społecznym i konfliktom, poprzez przekształcenie naszych systemów żywnościowych”.

“Nie jesteśmy na dobrej drodze do osiągnięcia Celów Zrównoważonego Rozwoju do 2030 roku. Naszym planem wyjścia z pandemii jest Agenda 2030. Inwestowanie w zmiany w naszych systemach żywnościowych wesprze transformację naszego świata. To jedna z najmądrzejszych” – i najbardziej niezbędnych inwestycji, jakie możemy poczynić”. - dodał Guterres.

Pomimo pozytywnych sygnałów, takich jak nacisk na sprawiedliwą transformację hodowli zwierząt lub prace nad odblokowaniem potencjału alternatywnych białek, niskie zaangażowanie korporacji oraz duże prawdopodobieństwo wywierania przez nie wpływu na decydentów, nie odzwierciedlają powagi sytuacji i potrzeby natychmiastowych zmian polityki na wszystkich poziomach.

ProVeg Internationa razem z Buddhist Tzu Chi Foundation oraz European Alliance for Plant Based Food (EAPF)  będzie organizować na Szczycie Wstępnym dwie sesje afiliowane: 

Wtorek, 27 lipca, 13:30: COVID-19, Climate Change, and Food Security – Challenges and Opportunities. Buddhist Tzu Chi Foundation and ProVeg International. 

Środa, 28 lipca, 8:00 Diet change or climate-change? Unlocking the potential of plant-based innovation. ProVeg International, Tzu Chi, European Alliance for Plant Based Food (EAPF). 

Deklarację Zmieniaj Dietę Nie Klimat mogą złożyć również osoby prywatne.


 

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Polityka zagraniczna Polska przyciąga obcokrajowców Biuro prasowe
2024-04-16 | 01:00

Polska przyciąga obcokrajowców

Życie poza granicami swojego kraju zazwyczaj niesie ze sobą wiele wyzwań, ale niekiedy również otwiera nowe możliwości rozwoju. Zmiana miejsca zamieszkania zawsze wymaga
Polityka zagraniczna Teraz wszyscy potrzebujemy spokoju Wywiad z Julią Zahordnią Ukrainką, mieszkają
2024-02-28 | 12:00

Teraz wszyscy potrzebujemy spokoju Wywiad z Julią Zahordnią Ukrainką, mieszkają

O swoich obserwacjach opowiada Julia Zahorodnia, która jest Ukrainką, ale mieszka w Polsce od dziewięciu lat. Julia mówi po polsku, studiuje tutaj i pracuje, prowadzi normalne
Polityka zagraniczna Zachodnia Ukraina: Analiza Sytuacji Gospodarczej i Inwestycyjnej
2023-12-28 | 11:00

Zachodnia Ukraina: Analiza Sytuacji Gospodarczej i Inwestycyjnej

Warsaw Enterprise Institute przedstawił raport poświęcony sytuacji gospodarczej i inwestycyjnej w zachodnich obwodach Ukrainy. Celem raportu ekspertów z WEI jest dostarczenie

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Newseria na XVI Europejskim Kongresie Gospodarczym

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Konsument

T-Mobile startuje w Polsce z nowym konceptem. Pozwoli klientom przetestować i doświadczyć najnowocześniejszych technologii

T-Mobile już od kilku lat realizuje strategię, która mocno skupia się na innowacjach i doświadczeniach klienta związanych z nowymi technologiami. Połączeniem obu tych elementów jest Magenta Experience Center – nowoczesny koncept, który ma zapewnić klientom możliwość samodzielnego przetestowania najnowszych technologii. Format, z sukcesem działający już na innych rynkach zachodnioeuropejskich, właśnie zadebiutował w Warszawie. Będą z niego mogli korzystać zarówno klienci indywidualni, jak i biznesowi.

Problemy społeczne

W Polsce brakuje dostępnych cenowo mieszkań. Eksperci mówią o kryzysie mieszkaniowym

 Większość osób – nawet ze średnimi, wcale nie najgorszymi dochodami – ma problem, żeby zaspokoić swoje potrzeby mieszkaniowe, ale też z tym, żeby po zaspokojeniu tych potrzeb, po opłaceniu wszystkich rachunków i opłat związanych z mieszkaniem, mieć jeszcze środki na godne życie – mówi Aleksandra Krugły z Fundacji Habitat for Humanity Poland. Jak wskazuje, problem stanowi nie tylko wysoki współczynnik przeciążenia kosztami mieszkaniowymi, ale i tzw. luka czynszowa, w której mieści się ponad 1/3 społeczeństwa. Tych problemów nie rozwiąże jednak samo zwiększanie liczby nowych lokali. Potrzebne są również rozwiązania, które umożliwią zaangażowanie sektora prywatnego w zwiększenie podaży dostępnych cenowo mieszkań na wynajem.

Konsument

Od 28 kwietnia Polacy żyją na ekologiczny kredyt. Zmiana zachowań konsumentów może odwrócić negatywny trend

Dzień Długu Ekologicznego, czyli data, do której zużyliśmy wszystkie zasoby, jakie w ciągu roku może zapewnić Ziemia, w tym roku w Polsce przypada 28 kwietnia, kilka dni wcześniej niż rok temu. Coroczne przyspieszenie tego terminu to sygnał, że czerpiemy bez umiaru z naturalnych systemów, nie dając im czasu na odbudowę. – Polskie społeczeństwo staje się coraz bardziej konsumpcyjne, kupujemy i wyrzucamy coraz więcej. Ale też nie mamy tak naprawdę efektywnego narzędzia, żeby temu zapobiec – ocenia Filip Piotrowski, ekspert ds. gospodarki obiegu zamkniętego z UNEP/GRID-Warszawa.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.