Informacji o II Wojnie Światowej najczęściej poszukają Norwegowie
Norwegia jest krajem, z którego Google odnotowało najwięcej zapytań o II Wojną Światową.
Na 1 zapytanie z Norwegii przypada 0,63 zapytania z Polski i 0,42 z Francji – podaje Instytut Przywództwa na podstawie analizy Google Trends. W związku z nadchodzącą rocznicą wybuchu II Wojny Światowej, Instytut Przywództwa postanowił sprawdzić, w jakich krajach najczęściej poszukiwane są informacje o największym konflikcie zbrojnym XX wieku.
Wyniki analizy mogą być zaskakujące dla odbiorców, a także interesujące dla socjologów i historyków. Nowa Zelandia (0,81), znalazła się w zestawieniu wyżej od Polski (0,63). Niemcy uzyskały indeks 0,47, a Izrael – 0,34.
– Narody mogą w różny sposób przeżywać i pielęgnować pamięć o tragicznej historii II Wojny Światowej. Przejawia się to w różnych formach podejmowanych aktywności m.in.: edukacji szkolnej, publikacjach dziennikarskich, wydarzeniach upamiętniających poległych, spotkaniach i warsztatach edukacyjnych czy literaturze i filmie – mówi Piotr Gąsiorowski, prezes Instytutu Przywództwa.
Jak wskazuje, liczba zapytań jest jednym z wielu aspektów i przez jej pryzmat nie możemy oceniać pamięci o wojnie poszczególnych narodów. – W przypadku niektórych państw niższy wynik może przeciwnie oznaczać, że temat II Wojny Światowej jest na tyle dobrze im znany, że nie wyszukują na jego temat dodatkowych informacji – mówi Gąsiorowski.
– W Polsce pamiętamy żywo o historii, wspominając kolejne rocznice wybuchu wojny czy Powstania Warszawskiego – kontynuuje.
Chociaż każdy kraj w inny sposób odnosi się do tragicznych wydarzeń ze swojej historii, jedna kwestia łączy wszystkie narody – potrzeba posiadania liderów, którzy będą o niej pamiętali. – Jeżeli przywódcy nie będą dawali wzoru pamięci o przeszłości swoim rodakom, kolejne pokolenia mogą zapomnieć o lekcjach przodków. Zadaniem liderów, w tym polityków, jest to, aby do tego nie dopuścić – podkreśla prezes Instytutu Przywództwa. To bardzo ważna sprawa, którą można skonkludować słowami Normana Davies’a – „Aby człowiek wiedział, dokąd idzie, musi wiedzieć, skąd przychodzi. Naród bez historii błądzi, jak człowiek bez pamięci”.
Należy zauważyć, że dane wyszukiwań dla państw pochodzą z serwisu Google. Choć globalny udział wyszukiwarki wynosi 92 proc., to w poszczególnych państwa jest on zróżnicowany. Dla przykładu w Polsce, Norwegii oraz Izraelu wynosi 97%, a w Rosji - 53% (za dużą część rynku odpowiada tam Yandex – 44%).
Informacje o analizie: Instytut Przywództwa sprawdził popularność wyszukiwań hasła konflikt zbrojny: II Wojny Światowa w Google w okresie ostatnich 5 lat, od 28 sierpnia 2016 do 27 sierpnia 2021 r. Analiza została zrealizowana w oparciu o Google Trends. Podane w indeksie wartości nie są liczba bezwzględnymi. Stanowią one odsetek zapytań z danego kraju, gdzie kraj o przypisanej wartości „1” miał największą liczbę zapytań, a kraj z przypisaną wartością „0,5” o połową mniejszy procent wyszukiwań. Nie uwzględniono regionów o małej liczbie zapytań. |
|

UNICEF i rząd Korei łączą siły,aby wspierać dzieci i młodzież uchodźczą w Polsce

WYBORY PREZYDENCKIE W USA: CO CZEKA AMERYKĘ I ŚWIAT? KOLEKCJA FILMÓW OD ARTE.TV

Polska przyciąga obcokrajowców
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Ochrona środowiska

Kraje dotknięte powodzią z 2024 roku z dodatkowym wsparciem finansowym. Europosłowie wzywają do budowy w UE lepszego systemu reagowania na kryzysy
W lipcu Parlament Europejski przyjął wniosek o uruchomienie 280,7 mln euro z Funduszu Solidarności UE na wsparcie sześciu krajów dotkniętych niszczycielskimi powodziami w 2024 roku. Polska otrzyma z tego 76 mln euro, a środki mają zostać przeznaczone na naprawę infrastruktury czy miejsc dziedzictwa kulturowego. Nastroje polskich europosłów związane z funduszem są podzielone m.in. w kwestii tempa unijnej interwencji oraz związanej z nią biurokracji. Ich zdaniem w UE potrzebny jest lepszy system reagowania na sytuacje kryzysowe.
Handel
Nestlé w Polsce podsumowuje wpływ na krajową gospodarkę. Firma wygenerowała 0,6 proc. polskiego PKB [DEPESZA]

Działalność Nestlé w Polsce wsparła utrzymanie 45,2 tys. miejsc pracy i wygenerowała 20,1 mld zł wartości dodanej dla krajowej gospodarki. Firma przyczyniła się do zasilenia budżetu państwa kwotą 1,7 mld zł – wynika z „Raportu Wpływu Nestlé” w Polsce przygotowanego przez PwC na podstawie danych za 2023 rok.
Polityka
M. Kobosko: Surowce dziś rządzą światem i zdecydują o tym, kto wygra w XXI wieku. Zasoby Grenlandii w centrum zainteresowania

Duńska prezydencja w Radzie Unii Europejskiej rozpoczęła się 1 lipca pod hasłem „Silna Europa w zmieniającym się świecie”. Według zapowiedzi ma się ona skupiać m.in. na bezpieczeństwie militarnym i zielonej transformacji. Dla obu tych aspektów istotna jest kwestia niezależności w dostępie do surowców krytycznych. W tym kontekście coraz więcej mówi się o Grenlandii, autonomicznym terytorium zależnym Danii, bogatym w surowce naturalne i pierwiastki ziem rzadkich. Z tego właśnie powodu wyspa znalazła się w polu zainteresowania Donalda Trumpa.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.