Jemen w potrzebie. Polska Misja Medyczna i Lekarze Bez Granic walczą z głodem.
PMM
ul. Batorego 2/30
31-135 Kraków
dorota.zadroga|pmm.org.pl| |dorota.zadroga|pmm.org.pl
698989141
pmm.org.pl
30-milionowe państwo jest pogrążone w największym kryzysie humanitarnym XXI wieku. Pilnej pomocy potrzebuje 80% mieszkańców, pozbawionych dostępu do wody pitnej i żywności. Sytuację w pochłoniętym wojną kraju pogorszyły powodzie i plaga szarańczy, dopełniając katastrofy dziejącej się na naszych oczach.
Mimo dostarczanej na miejsce pomocy humanitarnej, 16,2 mln Jemeńczyków nie ma zapewnionego dostępu do żywności. Po raz pierwszy od dwóch lat w Amran, Hadżdży i prowincji Al Dżauf warunki przypominają klęskę głodu. Szacuje się, że tylko w tych regionach w pierwszej połowie 2021 r. głodu doświadczy 47 tys. osób, trzykrotnie więcej niż dotychczas.
– Według raportu UNICEF w Jemenie z braku pomocy medycznej lub z głodu co 10 minut umiera dziecko. Jemen przed wybuchem wojny był najbiedniejszym krajem regionu. Teraz sytuacja jest katastrofalna. – mówi Małgorzata Olasińska-Chart z Polskiej Misji Medycznej.
Zniszczona infrastruktura, ataki na fabryki i magazyny żywności, blokady transportu wodnego, lądowego i lotniczego – również między poszczególnymi prowincjami Jemenu – uniemożliwiają zapewnienie bezpieczeństwa żywieniowego i medycznego. Dlatego Polska Misja Medyczna ponownie połączyła siły z Lekarzami Bez Granic, którzy jako jedni z niewielu są na stałe obecni w Jemenie. Sprzymierzeńcem walki o życie dzieci jest niewielka saszetka z wysokokaloryczną pastą orzechową, Plumpy Nut, która jest najważniejszym preparatem w walce z głodem. Poprawia stan zdrowia dziecka w przypadkach ostrego niedożywienia, bez konieczności przebywania w szpitalu. Ta cecha jest szczególnie istotna w czasie, gdy funkcjonuje zaledwie połowa placówek, w których brak zarówno personelu, jak i środków medycznych. Przedłużający się brak żywności to tykająca bomba, której skutki będą tragiczne dla najsłabszych. Kryzys doprowadził nie tylko do zapaści rolnictwa i systemu dystrybucji żywności. Od 2016 r. w Jemenie trwa epidemia cholery, która jest szczególnie niebezpieczna dla dzieci, które stanowią 58% ofiar choroby. Bez zapewnienia im pomocy żywieniowej, osłabione organizmy nie poradzą sobie z wyniszczającą bakterią. Dlatego niezbędne jest zwiększenie sił opieki medycznej i zminimalizowanie szkód.
– Niedożywienie jest poważnym problemem, dotykającym najsłabszych. Na rynkach jest trochę jedzenia, ale wielu ludzi nie może sobie pozwolić na jego zakup. Prowadzimy programy żywieniowe jako integralną część naszych działań, praktycznie wszędzie, gdzie pracujemy Jemenie – mówi Justin Armstrong, szef misji Lekarzy Bez Granic w Jemenie.
Lekarze Bez Granic uruchomili dotychczas 37 centrów leczenia cholery i punktów nawodnienia dla chorych na cholerę w Jemenie.
Wesprzyj akcję Polskiej Misji Medycznej w Jemenie:
- wpłać datek przez stronę https://pmm.org.pl/walka-z-glodem-i-niedozywieniem
- przekaż 1% podatku wpisując KRS 0000162022
- przekaż darowiznę na numer konta PMM dla Jemenu: 62 1240 2294 1111 0000 3718 5444

UNICEF i rząd Korei łączą siły,aby wspierać dzieci i młodzież uchodźczą w Polsce

WYBORY PREZYDENCKIE W USA: CO CZEKA AMERYKĘ I ŚWIAT? KOLEKCJA FILMÓW OD ARTE.TV

Polska przyciąga obcokrajowców
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Polityka

PE przedstawił swoje priorytety budżetowe po 2027 roku. Wydatki na obronność kluczowe, ale nie kosztem polityki spójności
Parlament Europejski przegłosował w tym tygodniu rezolucję w sprawie priorytetów budżetu UE na lata 2028–2034. Europosłowie są zgodni co do tego, że obecny pułap wydatków w wysokości 1 proc. dochodu narodowego brutto UE-27 nie wystarczy do sprostania rosnącej liczbie wyzwań, przed którymi stoi Europa. Mowa między innymi o wojnie w Ukrainie, trudnych warunkach gospodarczych i społecznych oraz pogłębiającym się kryzysie klimatycznym. Eurodeputowani zwracają też uwagę na ogólnoświatową niestabilność, w tym wycofywanie się Stanów Zjednoczonych ze swojej globalnej roli.
Infrastruktura
Odbudowa Ukrainy pochłonie setki miliardów euro. Polskie firmy już teraz powinny szukać partnerów, nie tylko w kraju, ale i w samej Ukrainie

Według stanu na koniec 2024 roku odbudowa Ukrainy wymagać będzie zaangażowania ponad pół biliona euro, a Rosja wciąż powoduje kolejne straty. Najwięcej środków pochłoną sektory mieszkaniowy i transportowy, ale duże są także potrzeby energetyki, handlu czy przemysłu. Polski biznes wykazuje wysokie zaangażowanie w Ukrainie, jednak może ono być jeszcze wyższe w procesie odbudowy. Zdaniem wiceprezesa działającego w tym kraju Kredobanku należącego do Grupy PKO BP firmy powinny szukać partnerów do udziału w odbudowie i w Polsce, i w Ukrainie.
Polityka
Europoseł PiS zapowiada walkę o reparacje wojenne dla Polski na forum UE. Niemiecki rząd uznaje temat za zamknięty

Nowy kanclerz Niemiec Friedrich Merz podczas konferencji prasowej w Polsce ocenił, że temat reparacji wojennych w relacjach polsko-niemieckich jest prawnie zakończony. Nie zgadza się z tym europoseł PiS Arkadiusz Mularczyk, który chce do tego tematu wrócić na forum UE. Przygotowana za rządów PiS publikacja „Raport o stratach poniesionych przez Polskę w wyniku agresji i okupacji niemieckiej w czasie II wojny światowej” szacuje straty na ponad 6,2 bln zł.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.