Komunikaty PR

Jemen w potrzebie. Polska Misja Medyczna i Lekarze Bez Granic walczą z głodem.

2021-04-19  |  14:00
Biuro prasowe
Kontakt
Dorota Zadroga
PMM

ul. Batorego 2/30
31-135 Kraków
dorota.zadroga|pmm.org.pl| |dorota.zadroga|pmm.org.pl
698989141
pmm.org.pl
Do pobrania Jemen ( 0.26 MB )

30-milionowe państwo jest pogrążone w największym kryzysie humanitarnym XXI wieku. Pilnej pomocy potrzebuje 80% mieszkańców, pozbawionych dostępu do wody pitnej i żywności. Sytuację w pochłoniętym wojną kraju pogorszyły powodzie i plaga szarańczy, dopełniając katastrofy dziejącej się na naszych oczach 

Mimo dostarczanej na miejsce pomocy humanitarnej, 16,2 mln Jemeńczyków nie ma zapewnionego dostępu do żywności. Po raz pierwszy od dwóch lat w Amran, Hadżdży i prowincji Al Dżauf warunki przypominają klęskę głodu. Szacuje się, że tylko w tych regionach w pierwszej połowie 2021 r. głodu doświadczy 47 tys. osób, trzykrotnie więcej niż dotychczas.  

– Według raportu UNICEF w Jemenie z braku pomocy medycznej lub z głodu co 10 minut umiera dziecko. Jemen przed wybuchem wojny był najbiedniejszym krajem regionu. Teraz sytuacja jest katastrofalna. – mówi Małgorzata Olasińska-Chart z Polskiej Misji Medycznej. 

Zniszczona infrastruktura, ataki na fabryki i magazyny żywności, blokady transportu wodnego, lądowego i lotniczego – również między poszczególnymi prowincjami Jemenu – uniemożliwiają zapewnienie bezpieczeństwa żywieniowego i medycznego. Dlatego Polska Misja Medyczna ponownie połączyła siły z Lekarzami Bez Granic, którzy jako jedni z niewielu są na stałe obecni w Jemenie. Sprzymierzeńcem walki o życie dzieci jest niewielka saszetka z wysokokaloryczną pastą orzechową, Plumpy Nut, która jest najważniejszym preparatem w walce z głodem. Poprawia stan zdrowia dziecka w przypadkach ostrego niedożywienia, bez konieczności przebywania w szpitalu. Ta cecha jest szczególnie istotna w czasie, gdy funkcjonuje zaledwie połowa placówek, w których brak zarówno personelu, jak i środków medycznych. Przedłużający się brak żywności to tykająca bomba, której skutki będą tragiczne dla najsłabszych. Kryzys doprowadził nie tylko do zapaści rolnictwa i systemu dystrybucji żywności. Od 2016 r. w Jemenie trwa epidemia cholery, która jest szczególnie niebezpieczna dla dzieci, które stanowią 58% ofiar choroby. Bez zapewnienia im pomocy żywieniowej, osłabione organizmy nie poradzą sobie z wyniszczającą bakterią. Dlatego niezbędne jest zwiększenie sił opieki medycznej i zminimalizowanie szkód. 

– Niedożywienie jest poważnym problemem, dotykającym najsłabszych. Na rynkach jest trochę jedzenia, ale wielu ludzi nie może sobie pozwolić na jego zakup. Prowadzimy programy żywieniowe jako integralną część naszych działań, praktycznie wszędzie, gdzie pracujemy Jemenie – mówi Justin Armstrong, szef misji Lekarzy Bez Granic w Jemenie. 

Lekarze Bez Granic uruchomili dotychczas 37 centrów leczenia cholery i punktów nawodnienia dla chorych na cholerę w Jemenie. 

Wesprzyj akcję Polskiej Misji Medycznej w Jemenie: 

- wpłać datek przez stronę https://pmm.org.pl/walka-z-glodem-i-niedozywieniem 

- przekaż 1% podatku wpisując KRS 0000162022 

- przekaż darowiznę na numer konta PMM dla Jemenu: 62 1240 2294 1111 0000 3718 5444  

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: PMM
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Polityka zagraniczna Polska przyciąga obcokrajowców Biuro prasowe
2024-04-16 | 01:00

Polska przyciąga obcokrajowców

Życie poza granicami swojego kraju zazwyczaj niesie ze sobą wiele wyzwań, ale niekiedy również otwiera nowe możliwości rozwoju. Zmiana miejsca zamieszkania zawsze wymaga
Polityka zagraniczna Teraz wszyscy potrzebujemy spokoju Wywiad z Julią Zahordnią Ukrainką, mieszkają
2024-02-28 | 12:00

Teraz wszyscy potrzebujemy spokoju Wywiad z Julią Zahordnią Ukrainką, mieszkają

O swoich obserwacjach opowiada Julia Zahorodnia, która jest Ukrainką, ale mieszka w Polsce od dziewięciu lat. Julia mówi po polsku, studiuje tutaj i pracuje, prowadzi normalne
Polityka zagraniczna Zachodnia Ukraina: Analiza Sytuacji Gospodarczej i Inwestycyjnej
2023-12-28 | 11:00

Zachodnia Ukraina: Analiza Sytuacji Gospodarczej i Inwestycyjnej

Warsaw Enterprise Institute przedstawił raport poświęcony sytuacji gospodarczej i inwestycyjnej w zachodnich obwodach Ukrainy. Celem raportu ekspertów z WEI jest dostarczenie

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Konkurs Polskie Branży PR

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Konsument

Gminy obawiają się wysokich kar za nieosiągnięcie poziomów recyklingu odpadów. Apelują o szybkie wprowadzenie zasady „zanieczyszczający płaci”

Polska jest ostatnim krajem Unii Europejskiej, który nie wdrożył jeszcze systemu rozszerzonej odpowiedzialności producenta (ROP). W efekcie koszty zagospodarowania odpadów opakowaniowych obecnie ponoszą głównie mieszkańcy, a odpowiedzialność organizacyjną – gminy. To na nich spoczywa też obowiązek osiągania określonych prawem poziomów odpadów poddanych recyklingowi. W tym roku wiele z gmin może mieć z tym problem, a to oznacza groźbę kar. Wprowadzenie systemu kaucyjnego bez wcześniejszego albo równoległego wprowadzenia ROP może oznaczać dalsze problemy gmin. – Konieczne jest uszczelnienie systemu – podkreśla Olga Goitowska z Urzędu Miejskiego w Gdańsku.

Prawo

Cudzoziemcy odgrywają coraz większą rolę na polskim rynku pracy. Firmy wciąż obawiają się skomplikowanych i długotrwałych procedur

Liczba pracowników z zagranicy zarejestrowanych w ZUS-ie w ciągu ostatniej dekady wzrosła kilkukrotnie. Zdecydowanie szybciej przybywa w tej grupie obywateli spoza Unii Europejskiej, nie tylko z Ukrainy, Białorusi i Kaukazu, ale też z Azji Południowo-Wschodniej, Afryki czy Ameryki Południowej. W przyszłości potrzeba zatrudniania obcokrajowców będzie coraz większa ze względu na kurczącą się liczbę osób w wieku produkcyjnym. Dlatego firmy podkreślają potrzebę uproszczenia procedur dopuszczających pracowników z krajów trzecich i skrócenia czasu ich procedowania.

Transport

Warszawa pracuje nad rewolucją biletową. Nowy system pozwoli płacić tylko za faktyczny czas podróży lub przejechane kilometry

W stolicy trwają prace nad nowym systemem biletowym. Zamiast karty miejskiej, na której kodowane są wszystkie dane, powstanie centralne konto pasażera, dostępne z komputera i aplikacji mobilnej. Zniknie konieczność skanowania kodów QR w pojazdach, a wprowadzony ma zostać nowy system naliczania opłat za przejazd, wzorowany na obowiązującym m.in. w Londynie.  – Zależy nam, żeby pasażer nie zastanawiał się, jaki bilet kupić, a podróż jego była rozliczana optymalnie, bo o to tu głównie chodzi – przekonuje Agnieszka Siekierska-Otłowska, dyrektorka Pionu Handlowego ZTM w Warszawie.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.