Jemen w potrzebie. Polska Misja Medyczna i Lekarze Bez Granic walczą z głodem.
PMM
ul. Batorego 2/30
31-135 Kraków
dorota.zadroga|pmm.org.pl| |dorota.zadroga|pmm.org.pl
698989141
pmm.org.pl
30-milionowe państwo jest pogrążone w największym kryzysie humanitarnym XXI wieku. Pilnej pomocy potrzebuje 80% mieszkańców, pozbawionych dostępu do wody pitnej i żywności. Sytuację w pochłoniętym wojną kraju pogorszyły powodzie i plaga szarańczy, dopełniając katastrofy dziejącej się na naszych oczach.
Mimo dostarczanej na miejsce pomocy humanitarnej, 16,2 mln Jemeńczyków nie ma zapewnionego dostępu do żywności. Po raz pierwszy od dwóch lat w Amran, Hadżdży i prowincji Al Dżauf warunki przypominają klęskę głodu. Szacuje się, że tylko w tych regionach w pierwszej połowie 2021 r. głodu doświadczy 47 tys. osób, trzykrotnie więcej niż dotychczas.
– Według raportu UNICEF w Jemenie z braku pomocy medycznej lub z głodu co 10 minut umiera dziecko. Jemen przed wybuchem wojny był najbiedniejszym krajem regionu. Teraz sytuacja jest katastrofalna. – mówi Małgorzata Olasińska-Chart z Polskiej Misji Medycznej.
Zniszczona infrastruktura, ataki na fabryki i magazyny żywności, blokady transportu wodnego, lądowego i lotniczego – również między poszczególnymi prowincjami Jemenu – uniemożliwiają zapewnienie bezpieczeństwa żywieniowego i medycznego. Dlatego Polska Misja Medyczna ponownie połączyła siły z Lekarzami Bez Granic, którzy jako jedni z niewielu są na stałe obecni w Jemenie. Sprzymierzeńcem walki o życie dzieci jest niewielka saszetka z wysokokaloryczną pastą orzechową, Plumpy Nut, która jest najważniejszym preparatem w walce z głodem. Poprawia stan zdrowia dziecka w przypadkach ostrego niedożywienia, bez konieczności przebywania w szpitalu. Ta cecha jest szczególnie istotna w czasie, gdy funkcjonuje zaledwie połowa placówek, w których brak zarówno personelu, jak i środków medycznych. Przedłużający się brak żywności to tykająca bomba, której skutki będą tragiczne dla najsłabszych. Kryzys doprowadził nie tylko do zapaści rolnictwa i systemu dystrybucji żywności. Od 2016 r. w Jemenie trwa epidemia cholery, która jest szczególnie niebezpieczna dla dzieci, które stanowią 58% ofiar choroby. Bez zapewnienia im pomocy żywieniowej, osłabione organizmy nie poradzą sobie z wyniszczającą bakterią. Dlatego niezbędne jest zwiększenie sił opieki medycznej i zminimalizowanie szkód.
– Niedożywienie jest poważnym problemem, dotykającym najsłabszych. Na rynkach jest trochę jedzenia, ale wielu ludzi nie może sobie pozwolić na jego zakup. Prowadzimy programy żywieniowe jako integralną część naszych działań, praktycznie wszędzie, gdzie pracujemy Jemenie – mówi Justin Armstrong, szef misji Lekarzy Bez Granic w Jemenie.
Lekarze Bez Granic uruchomili dotychczas 37 centrów leczenia cholery i punktów nawodnienia dla chorych na cholerę w Jemenie.
Wesprzyj akcję Polskiej Misji Medycznej w Jemenie:
- wpłać datek przez stronę https://pmm.org.pl/walka-z-glodem-i-niedozywieniem
- przekaż 1% podatku wpisując KRS 0000162022
- przekaż darowiznę na numer konta PMM dla Jemenu: 62 1240 2294 1111 0000 3718 5444

UNICEF i rząd Korei łączą siły,aby wspierać dzieci i młodzież uchodźczą w Polsce

WYBORY PREZYDENCKIE W USA: CO CZEKA AMERYKĘ I ŚWIAT? KOLEKCJA FILMÓW OD ARTE.TV

Polska przyciąga obcokrajowców
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Handel

Polskie MŚP otrzymają większe wsparcie w ekspansji międzynarodowej. To cel nowej inicjatywy sześciu instytucji
Firmy z sektora małych i średnich przedsiębiorstw otrzymają kompleksowe wsparcie na potrzeby zwiększania konkurencyjności na arenie międzynarodowej. Taki jest cel wspólnej inicjatywy instytucji zrzeszonych w Grupie PFR pod szyldem Team Poland. Obejmuje ona zarówno wsparcie kapitałowe, w postaci gwarancji, pożyczek czy ubezpieczenia, jak i doradztwo oraz wsparcie promocyjne i informacyjne, dzięki czemu mikro-, małym i średnim firmom łatwiej będzie podjąć decyzję o ekspansji zagranicznej. Pierwszy projekt dotyczy wsparcia dla firm zainteresowanych uczestnictwem w odbudowie Ukrainy.
Bankowość
RPP zgodna co do potrzeby obniżania stóp procentowych. Trwają dyskusje dotyczące tempa tych decyzji

W lipcu Rada Polityki Pieniężnej po raz drugi w tym roku obniżyła stopy procentowe, określając swój ruch mianem dostosowania. W kolejnych miesiącach można oczekiwać kolejnych obniżek, ale ich tempo i termin będą zależeć od efektów dotychczasowych decyzji i wzrostu płac. Docelowo główna stopa procentowa ma wynosić 3,5 proc. Te okoliczności sprzyjają kredytobiorcom.
Handel
Umowa z krajami Mercosur coraz bliżej. W. Buda: Polska nie wykorzystała swojej prezydencji do jej zablokowania

– Polska podczas prezydencji w Radzie UE nie wykorzystała szansy na obronę swoich interesów w sprawie umowy z krajami Mercosur – ocenia europoseł PiS Waldemar Buda. W jego ocenie polski rząd, mimo sprzeciwu wobec zapisów umowy, nie zbudował w UE sojuszy niezbędnych do jej odrzucenia. Porozumienie o wolnym handlu spotyka się przede wszystkim z protestami europejskich rolników, którzy obawiają się zalania wspólnego rynku tańszą żywnością z krajów Ameryki Południowej. Według europosła wszystko może się rozegrać w najbliższych tygodniach.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.