Komunikaty PR

Luis Zuniga Rey - Walka o Wolność na Kubie

2023-09-29  |  15:26
Biuro prasowe

Luis Zuniga Rey urodził się w Hawanie w 1947 roku. Jego ojciec pracował w angielskiej firmie naftowej, a matka zajmowała się domem. Gdy był nastolatkiem, na Kubie rozpoczęła się komunistyczna rewolucja. Z początku wydawała się lepszą alternatywą dla upadającego reżimu Fulgencio Batisty. Luis szybko przekonał się na własnej skórze, jaki naprawdę jest nowy ustrój.

Lata studenckie

 Musiał porzucić marzenia o studiowaniu prawa, ponieważ nie należał do żadnej komunistycznej organizacji. Uważano wtedy, że prawo jest dziedziną przeznaczoną dla rewolucjonistów. Brak studiów oznaczał powołanie do wojska, zatem spróbował swoich sił na innym uniwersytecie, dążąc do ukończenia kierunku inżynieria rolnicza. Brak powiązań z rewolucją stąnął mu ponownie na przeszkodzie, aby kontynuować edukację znów musiał zmienić dziedzinę. Zaproponowano mu przeniesienie na inżynierię przemysłową w języku angielskim, z powodu małej ilości studentów miał większe szanse na ukończenie tego kierunku. Ostatecznie został wydalony i stamtąd, najpierw musiał jednak stawić się przed komisją uniwersytecką. Jej przedstawiciele podjęli ostatnie próby wpłynięcia na Zunige, lecz nie osiągnęli zamierzonych rezultatów. Rozmowa przerodziła się w kłótnię, podczas której niemal nie doszło do rękoczynów. Niedługo później został aresztowany i skazany na 2 lata więzienia. Miał wtedy 22 lata, a jego jedyną winą była chęć zdobycia edukacji bez angażowania się w rewolucję. Tak zaczęła się walka Luisa Zunigi.

Pierwsze lata odsiadki

Nie wypełnił swojego wyroku, udało mu się uciec podczas transportu. Następnym celem było Guantanamo Bay, dzierżawione przez USA terytorium na Kubie. Nie osiągnął jednak celu, w ostatniej chwili został złapany. Kolejny wyrok młodego Kubańczyka wyniósł 4 lata.

Połowę kary spędził w izolatce. Drugą część miał odbyć w innym więzieniu, które bardziej przypominało obóz koncentracyjny. Niepogodzony ze swoim losem, szybko opracował plan następnej ucieczki. Obwiązał nogę liną, a następnie uderzał w nią aż nie pojawiła się opuchlizna. Wywalczył w ten sposób przeniesienie do szpitala, z którego mógł łatwiej uciec. Plan się powiódł, a Luis po raz kolejny za cel obrał Guantanamo Bay. Od wolności dzieliły go trzy ogrodzenia, strażnicy z psami i pole minowe. Żadna z przeszkód nie zdołała zatrzymać głodnego wolności Kubańczyka.

Powrót do ojczyzny

Choć trudno w to uwierzyć, był to dla niego dopiero początek. Zaledwie 8 miesięcy później zdecydował się na powrót do ojczyzny. Przypłynął na Kubę ze swoim przyjacielem aby pomóc w ucieczce innym dysydentom. Plan spalił jednak na panewce. Zostali zauważeni przez dziecko, a wieść szybko rozeszła się po okolicy. Wkrótce poinformowane były również władze, przyjaciel Luisa został złapany wjeżdżając do Hawany. Niczego nieświadomy Zuniga podpłynął następnego dnia do brzegu aby odebrać uciekinierów, wpadł jednak w pułapkę.

Piekło na Ziemi

Wkrótce usłyszał swój kolejny wyrok, tym razem skazano go na 25 lat więzienia. Został wówczas poddany przymusowemu, komunistycznemu programowi „reedukacji”. Zakładał on publiczne potępienie swoich czynów i naukę o marksizmie. Luis oczywiście się nie podporządkował, co poskutkowało latami fizycznych i psychicznych tortur. Był regularnie bity, a kolejne 7 lat spędził w izolatce. Wiele osób w jego położeniu zdecydowałoby się na popełnienie samobójstwa. Zuniga czuł jednak, że toczy walkę z systemem, a jego przykład może stać się wzorem dla kolejnych pokoleń.

Światełko w tunelu

W 1988 roku na Kubie wizytę złożyła Komisja Praw Człowieka ONZ. Podobnie jak wielu więźniów politycznych, Luis został wówczas przeniesiony do innego więzienia. Panowały w nim znacznie lepsze warunki, reżim Castro próbował w ten sposób sprawić dobre wrażenie na komisji. Dzięki znajomości języka angielskiego, Luis został powołany do odpowiadania przed komisją. Na sali znaleźli się również przedstawiciele komunistycznych służb oraz tłumacz, każde jego słowo mogło skończyć się dla niego fatalnie. Pomimo tego, zdecydował się na opowiedzenie komisji całej prawdy.

Przedstawiciele ONZ zainteresowali się  tym przypadkiem, dzięki czemu udało mu się uniknąć dodatkowej kary. Na jego korzyść zadziałał również fakt, że kubańskie władze dążyły wówczas do odwiedzenia ich kraju przez Jana Pawła II. Kardynał O’Connor postawił wtedy reżimowi kilka warunków, jednym z nich było uwolnienie Luisa Zunigi. Niedługo później wsiadł do samolotu zmierzającego do USA. Miał wtedy 41 lat, jego życie zaczęło się na nowo.

Dzisiejsza działalność

Walka Luisa trwa jednak do dziś. Wielokrotnie przemawiał na spotkaniach ONZ z dysydentami z całego świata, potępiając zbrodnie popełnione przez reżim Fidela Castro. Aktywnie działa z wieloma organizacjami zajmującymi się ochroną praw człowieka. Jedną z nich jest Zgromadzenie Kubańskiego Ruchu Oporu (ACR). Luis Zuniga, wraz z innym delegatem ACR, odwiedzili w środę (27.09) Warszawę i przedstawili swoje stanowisko dotyczące aktualnej sytuacji na Kubie, zaangażowania tego państwa w wojnę w Ukrainie, oraz współpracy pomiędzy Kubą a Unią Europejską.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Polityka zagraniczna Polska przyciąga obcokrajowców Biuro prasowe
2024-04-16 | 01:00

Polska przyciąga obcokrajowców

Życie poza granicami swojego kraju zazwyczaj niesie ze sobą wiele wyzwań, ale niekiedy również otwiera nowe możliwości rozwoju. Zmiana miejsca zamieszkania zawsze wymaga
Polityka zagraniczna Teraz wszyscy potrzebujemy spokoju Wywiad z Julią Zahordnią Ukrainką, mieszkają
2024-02-28 | 12:00

Teraz wszyscy potrzebujemy spokoju Wywiad z Julią Zahordnią Ukrainką, mieszkają

O swoich obserwacjach opowiada Julia Zahorodnia, która jest Ukrainką, ale mieszka w Polsce od dziewięciu lat. Julia mówi po polsku, studiuje tutaj i pracuje, prowadzi normalne
Polityka zagraniczna Zachodnia Ukraina: Analiza Sytuacji Gospodarczej i Inwestycyjnej
2023-12-28 | 11:00

Zachodnia Ukraina: Analiza Sytuacji Gospodarczej i Inwestycyjnej

Warsaw Enterprise Institute przedstawił raport poświęcony sytuacji gospodarczej i inwestycyjnej w zachodnich obwodach Ukrainy. Celem raportu ekspertów z WEI jest dostarczenie

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Konkurs Polskie Branży PR

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Prawo

Przedsiębiorcy czekają na doprecyzowanie przepisów dotyczących Małego ZUS-u Plus. W sądach toczy się ponad 600 spraw z ZUS-em

Oddziały Biura Rzecznika MŚP prowadzą już ponad 600 spraw dotyczących Małego ZUS-u Plus. Przedmiotem sporu z ZUS-em jest interpretacja, jak długo – dwa czy trzy lata – powinna trwać przerwa, po upływie której przedsiębiorca może ponownie skorzystać z niższych składek. Pod koniec czerwca Sąd Okręgowy w Gorzowie Wielkopolskim wydał pierwszy wyrok, w którym podzielił korzystną dla przedsiębiorców argumentację Rzecznika MŚP. – Nie stanowi on jeszcze o linii interpretacyjnej. Czekamy na wejście w życie ustawy deregulacyjnej, która ułatwi od stycznia przedsiębiorcom przechodzenie na Mały ZUS Plus – mówi Agnieszka Majewska, Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców.

Problemy społeczne

Awaria CrowdStrike’a miała podobne skutki jak potencjalny cyberatak. Uzależnienie od technologii to ryzyko wyłączenia całych gałęzi gospodarki

Ogromna awaria systemu Windows, wywołanego błędem w aktualizacji oprogramowania CrowdStrike, doprowadziła do globalnego paraliżu. Przestały działać systemy istotne z perspektywy codziennego życia milionów ludzi. Tylko w piątek odwołano kilka tysięcy lotów na całym świecie,  a w części regionów w USA nie działał numer alarmowy. – To pokazuje, że im bardziej jesteśmy uzależnieni od technologii, tym łatwiej wykluczyć wręcz całe gałęzie gospodarki, a podobne skutki mógłby mieć cyberatak – ocenia Krzysztof Izdebski z Fundacji im. Stefana Batorego. Jego zdaniem tego typu incydenty są nie do uniknięcia i trzeba się na nie lepiej przygotować.

Ochrona środowiska

Nowelizacja przepisów ma przyspieszyć rozwój farm wiatrowych. Do 2040 roku Polska może mieć zainstalowane w nich ponad 40 GW mocy

Jeszcze w tym kwartale ma zostać przyjęty przez rząd projekt zmian w ustawie o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych. Nowelizacja zmniejsza minimalną odległość turbin wiatrowych od zabudowań do 500 m. Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej ocenia, że zmiana odległości zwiększy potencjał energetyki wiatrowej do 2040 roku nawet dwukrotnie, do poziomu 41,1 GW. – Branża czeka też na przyspieszenie procedur, przede wszystkim procedury środowiskowej i całego procesu zmiany przeznaczenia gruntów – mówi Anna Kosińska, członkini zarządu Res Global Investment.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.