Komunikaty PR

Terroryzm nie ma narodowości, tożsamości etnicznej ani religii

2022-07-15  |  09:00
Biuro prasowe
Kontakt
Emilia Potocka
Synertime

Aleja Wyścigowa
02-681 Warszawa
e.potocka|synertime.pl| |e.potocka|synertime.pl
668132416
www.synertime.pl

List Ministra Spraw Zagranicznych Turcji, Pana Mevlüta Çavuşoğlu:

„Terroryzm nie ma narodowości, tożsamości etnicznej ani religii. FETO jest zagrożeniem dla całej ludzkości”

"Wieczorem 15 lipca 2016 r. Organizacja Terrorystyczna Fethullaha Gülena (FETO) zainicjowała krwawą próbę przewrotu wymierzoną w ludność i rząd mojego kraju.  Celem terrorystów było ustanowienie radykalnego, fundamentalistycznego reżimu, lojalnego tylko wobec ich prowodyra Fetullaha Gülena.

Gdy jednostki wojskowe stowarzyszone z FETO opuściły swoje koszary, aby zająć kluczowe miejsca, takie jak Most Bosforski w Stambule, myśliwce i śmigłowce szturmowe bombardowały strategiczne cele, w tym Parlament, siedzibę Prezydenta, kwaterę główną armii i policji; tysiące cywilów wyszły na ulice, aby powstrzymać tę bezprecedensową, haniebną próbę zamachu stanu. Spiskowcy zabili 251 niewinnych cywilów, a tysiące ranili. Tamtej nocy Turcy nie wahali się oddać życie w obronie demokracji. Ta heroiczna postawa była zjawiskiem,  której spiskowcy nie przewidzieli.

Aby pojąć tamte wydarzenia, trzeba zrozumieć prawdziwą naturę FETO. Organizacja ta powstała pod koniec lat 60. jako tak zwany „ruch religijny”. Pod płaszczykiem promowania edukacji i dialogu międzyreligijnego zdołała ukryć swoje zgubne intencje.

Dobrze zaplanowana i szeroko rozpowszechniona infiltracja przez członków FETO i osoby przez nich zmanipulowane w szeregach armii, organów ścigania, sądownictwa i licznych instytucji rządowych, w tym Ministerstwa, na czele którego stoję, była przez dziesięciolecia potajemnie prowadzona w imię nadrzędnego planu, którego ostatni etap została wdrożona 15 lipca 2016 r.

Gdyby próba zamachu stanu powiodła się, dzisiejsza Turcja byłaby zupełnie inna. Demokracja by nie istniała, a podstawowe prawa i wolności zostałyby zawieszone na czas nieokreślony. Naród wpadłby w ręce wichrzycielskiego rządu.

Organizacja FETO nie tylko kontrolowała znaczną część instytucji dydaktycznych, lecz także była w posiadaniu licznych instytucji finansowych. Ich konta bankowe były zasilane przez prominentnych członków FETO działających w przemyśle i handlu, a także przez urzędników instytucji państwowych i zwykłych obywateli.  Ponadto, wielu niewinnych cywilów zostało  zwabionych do wniesienia wkładu w zasoby finansowe FETO, gdyż padli ofiarą  manipulacji  uczuciami religijnymi. Ogromne dochody uzyskiwane ze szkół kontrolowanych przez FETO na całym świecie były lokowane na tych rachunkach bankowych i w ukryciu czekały na  ostateczny ruch członków organizacji.

Po krwawej próbie zamachu stanu z 15 lipca 2016 r. rozpoczęto zdecydowane oczyszczanie sektora publicznego, w tym instytucji rządowych i wojskowych, a także sektora prywatnego ze wszystkich osób i firm powiązanych z FETO. Zatrzymano kilku prominentnych spiskowców. Inni wymknęli się wymiarowi sprawiedliwości i znaleźli schronienie w obcych krajach. Szef organizacji terrorystycznej FETO Fethullah Gülen nadal przebywa w Stanach Zjednoczonych. Nasz rząd od lat domaga się ekstradycji Gülena do Turcji ze Stanów Zjednoczonych, jak również ekstradycji członków FETO z krajów europejskich. Niestety prośby te nie zostały jeszcze spełnione.

Z drugiej strony, coraz więcej rządów w różnych częściach świata zdaje sobie sprawę z niebezpieczeństwa, jakie stanowi dla nich ta organizacja terrorystyczna i w związku z tym podejmuje niezbędne kroki. FETO angażuje się również w bezprawne działania, takie jak oszustwa wizowe, pranie pieniędzy i nielegalny handel bronią. W konsekwencji członkowie FETO są usuwani z sektora publicznego i prywatnego w wielu krajach. Wiele szkół powiązanych z tą organizacją terrorystyczną poza granicami Turcji po 2016 roku zostało przeniesionych do tureckiej Fundacji Maarif. Dziś szkoły Maarif z powodzeniem działają na całym świecie,  zapewniając doskonałą edukację.

Charakter i zakres walki Turcji z FETO nie różni się od walki prowadzonej  przez inne kraje z organizacjami, które terroryzowały zarówno urzędników, jak i cywilów, a także zagrażały wartościom demokratycznym oraz podstawowym  prawom i wolnościom. Działania Turcji przypominają postępowanie  innych krajów  w walce z terroryzmem w przeszłości. Wszystkie procedury są zgodne z prawem.

Terroryzm nie ma narodowości, tożsamości etnicznej ani religii. Stanowi zagrożenie dla całej ludzkości. Dlatego reakcje na to zagrożenie muszą cechować jedność i zdecydowanie. Żadne państwo nie może pozwolić sobie na kategoryzowanie terrorystów i żadna organizacja terrorystyczna nie może być klasyfikowana jako „użyteczna” według czyjegoś uznania. FETO odpowiada za śmierć setek istnień ludzkich oraz inne poważne zbrodnie przeciwko narodowi tureckiemu. Sześć lat po 15 lipca 2016 r. Turcja kontynuuje zdecydowaną walkę zarówno z FETO, jak i z innymi organizacjami terrorystycznymi, takimi jak PKK, PYD-YPG, DHKP-C i DAESH.

Oczekujemy, że społeczność międzynarodowa będzie solidaryzować się z Turcją w walce z terroryzmem".

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: Synertime
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Polityka zagraniczna Polska przyciąga obcokrajowców Biuro prasowe
2024-04-16 | 01:00

Polska przyciąga obcokrajowców

Życie poza granicami swojego kraju zazwyczaj niesie ze sobą wiele wyzwań, ale niekiedy również otwiera nowe możliwości rozwoju. Zmiana miejsca zamieszkania zawsze wymaga
Polityka zagraniczna Teraz wszyscy potrzebujemy spokoju Wywiad z Julią Zahordnią Ukrainką, mieszkają
2024-02-28 | 12:00

Teraz wszyscy potrzebujemy spokoju Wywiad z Julią Zahordnią Ukrainką, mieszkają

O swoich obserwacjach opowiada Julia Zahorodnia, która jest Ukrainką, ale mieszka w Polsce od dziewięciu lat. Julia mówi po polsku, studiuje tutaj i pracuje, prowadzi normalne
Polityka zagraniczna Zachodnia Ukraina: Analiza Sytuacji Gospodarczej i Inwestycyjnej
2023-12-28 | 11:00

Zachodnia Ukraina: Analiza Sytuacji Gospodarczej i Inwestycyjnej

Warsaw Enterprise Institute przedstawił raport poświęcony sytuacji gospodarczej i inwestycyjnej w zachodnich obwodach Ukrainy. Celem raportu ekspertów z WEI jest dostarczenie

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Krynica Forum 2024

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Infrastruktura

Grupa PGE wciąż zwiększa wydatki na inwestycje. Po raz pierwszy przekroczyły 4,5 mld zł

W pierwszych sześciu miesiącach br. wydatki inwestycyjne PGE zwiększyły się do poziomu 4,64 mld zł wobec 3,95 mld zł w analogicznym okresie rok wcześniej. Spółka podkreśla, że jest to odpowiedź na dynamiczne zmiany zachodzące na rynku energetycznym i konieczność adaptacji do nowych realiów regulacyjnych. – Nasze najważniejsze inwestycje w drugiej połowie tego roku to zamknięcie finansowania największej, wielkoskalowej morskiej farmy wiatrowej Baltica 2 oraz finalizacja inwestycji w naszym segmencie gazowym – zapowiada Dariusz Marzec, prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej.

Transport

M. Lasek: Z rozwojem cargo nie ma co czekać na nowe lotnisko centralne. Zachęty podatkowe mogłyby pomóc

– Istniejąca sieć lotnisk ma duży potencjał dla rozwoju lotniczego cargo – ocenia Maciej Lasek, pełnomocnik rządu ds. budowy CPK. Jego zdaniem świetne możliwości mają dziś m.in. porty lotnicze w Katowicach i Łodzi, nie ma więc co czekać z rozwijaniem cargo na powstanie nowego centralnego lotniska w Baranowie. Wśród działań, które trzeba podjąć, ekspert wymienia m.in. rozbudowę floty cargo w LOT, zachęty podatkowe wpływające na opłacalność transportu lotniczego i usprawnienie systemu odpraw cargo.

DlaWas.info

Ochrona środowiska

Przez betonozę miasta coraz częściej zmagają się ze skutkami powodzi błyskawicznych. Rozwiązaniem jest zwiększanie terenów zielonych

W ciągu kilkudziesięciu ostatnich lat średnia temperatura w Polsce wzrosła o 2°C. Każda kolejna dekada jest cieplejsza od poprzedniej, a zmianom tym towarzyszą coraz częstsze i bardziej ekstremalne zjawiska pogodowe. Zespół doradczy PAN ds. kryzysu klimatycznego ocenia, że są one dodatkowo wzmacniane przez lokalne cechy klimatu miejskiego. To prowadzi m.in. do błyskawicznych powodzi wynikających z uszczelniania powierzchni i niedoboru zieleni. – Im więcej terenów zielonych, tym więcej możliwości wsiąkania i retencjonowania wody. Przyszłością są zielone miasta – ocenia hydrolog dr Jarosław Suchożebrski.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.