Terroryzm nie ma narodowości, tożsamości etnicznej ani religii
Synertime
Aleja Wyścigowa
02-681 Warszawa
e.potocka|synertime.pl| |e.potocka|synertime.pl
668132416
www.synertime.pl
List Ministra Spraw Zagranicznych Turcji, Pana Mevlüta Çavuşoğlu:
„Terroryzm nie ma narodowości, tożsamości etnicznej ani religii. FETO jest zagrożeniem dla całej ludzkości”
"Wieczorem 15 lipca 2016 r. Organizacja Terrorystyczna Fethullaha Gülena (FETO) zainicjowała krwawą próbę przewrotu wymierzoną w ludność i rząd mojego kraju. Celem terrorystów było ustanowienie radykalnego, fundamentalistycznego reżimu, lojalnego tylko wobec ich prowodyra Fetullaha Gülena.
Gdy jednostki wojskowe stowarzyszone z FETO opuściły swoje koszary, aby zająć kluczowe miejsca, takie jak Most Bosforski w Stambule, myśliwce i śmigłowce szturmowe bombardowały strategiczne cele, w tym Parlament, siedzibę Prezydenta, kwaterę główną armii i policji; tysiące cywilów wyszły na ulice, aby powstrzymać tę bezprecedensową, haniebną próbę zamachu stanu. Spiskowcy zabili 251 niewinnych cywilów, a tysiące ranili. Tamtej nocy Turcy nie wahali się oddać życie w obronie demokracji. Ta heroiczna postawa była zjawiskiem, której spiskowcy nie przewidzieli.
Aby pojąć tamte wydarzenia, trzeba zrozumieć prawdziwą naturę FETO. Organizacja ta powstała pod koniec lat 60. jako tak zwany „ruch religijny”. Pod płaszczykiem promowania edukacji i dialogu międzyreligijnego zdołała ukryć swoje zgubne intencje.
Dobrze zaplanowana i szeroko rozpowszechniona infiltracja przez członków FETO i osoby przez nich zmanipulowane w szeregach armii, organów ścigania, sądownictwa i licznych instytucji rządowych, w tym Ministerstwa, na czele którego stoję, była przez dziesięciolecia potajemnie prowadzona w imię nadrzędnego planu, którego ostatni etap została wdrożona 15 lipca 2016 r.
Gdyby próba zamachu stanu powiodła się, dzisiejsza Turcja byłaby zupełnie inna. Demokracja by nie istniała, a podstawowe prawa i wolności zostałyby zawieszone na czas nieokreślony. Naród wpadłby w ręce wichrzycielskiego rządu.
Organizacja FETO nie tylko kontrolowała znaczną część instytucji dydaktycznych, lecz także była w posiadaniu licznych instytucji finansowych. Ich konta bankowe były zasilane przez prominentnych członków FETO działających w przemyśle i handlu, a także przez urzędników instytucji państwowych i zwykłych obywateli. Ponadto, wielu niewinnych cywilów zostało zwabionych do wniesienia wkładu w zasoby finansowe FETO, gdyż padli ofiarą manipulacji uczuciami religijnymi. Ogromne dochody uzyskiwane ze szkół kontrolowanych przez FETO na całym świecie były lokowane na tych rachunkach bankowych i w ukryciu czekały na ostateczny ruch członków organizacji.
Po krwawej próbie zamachu stanu z 15 lipca 2016 r. rozpoczęto zdecydowane oczyszczanie sektora publicznego, w tym instytucji rządowych i wojskowych, a także sektora prywatnego ze wszystkich osób i firm powiązanych z FETO. Zatrzymano kilku prominentnych spiskowców. Inni wymknęli się wymiarowi sprawiedliwości i znaleźli schronienie w obcych krajach. Szef organizacji terrorystycznej FETO Fethullah Gülen nadal przebywa w Stanach Zjednoczonych. Nasz rząd od lat domaga się ekstradycji Gülena do Turcji ze Stanów Zjednoczonych, jak również ekstradycji członków FETO z krajów europejskich. Niestety prośby te nie zostały jeszcze spełnione.
Z drugiej strony, coraz więcej rządów w różnych częściach świata zdaje sobie sprawę z niebezpieczeństwa, jakie stanowi dla nich ta organizacja terrorystyczna i w związku z tym podejmuje niezbędne kroki. FETO angażuje się również w bezprawne działania, takie jak oszustwa wizowe, pranie pieniędzy i nielegalny handel bronią. W konsekwencji członkowie FETO są usuwani z sektora publicznego i prywatnego w wielu krajach. Wiele szkół powiązanych z tą organizacją terrorystyczną poza granicami Turcji po 2016 roku zostało przeniesionych do tureckiej Fundacji Maarif. Dziś szkoły Maarif z powodzeniem działają na całym świecie, zapewniając doskonałą edukację.
Charakter i zakres walki Turcji z FETO nie różni się od walki prowadzonej przez inne kraje z organizacjami, które terroryzowały zarówno urzędników, jak i cywilów, a także zagrażały wartościom demokratycznym oraz podstawowym prawom i wolnościom. Działania Turcji przypominają postępowanie innych krajów w walce z terroryzmem w przeszłości. Wszystkie procedury są zgodne z prawem.
Terroryzm nie ma narodowości, tożsamości etnicznej ani religii. Stanowi zagrożenie dla całej ludzkości. Dlatego reakcje na to zagrożenie muszą cechować jedność i zdecydowanie. Żadne państwo nie może pozwolić sobie na kategoryzowanie terrorystów i żadna organizacja terrorystyczna nie może być klasyfikowana jako „użyteczna” według czyjegoś uznania. FETO odpowiada za śmierć setek istnień ludzkich oraz inne poważne zbrodnie przeciwko narodowi tureckiemu. Sześć lat po 15 lipca 2016 r. Turcja kontynuuje zdecydowaną walkę zarówno z FETO, jak i z innymi organizacjami terrorystycznymi, takimi jak PKK, PYD-YPG, DHKP-C i DAESH.
Oczekujemy, że społeczność międzynarodowa będzie solidaryzować się z Turcją w walce z terroryzmem".

UNICEF i rząd Korei łączą siły,aby wspierać dzieci i młodzież uchodźczą w Polsce

WYBORY PREZYDENCKIE W USA: CO CZEKA AMERYKĘ I ŚWIAT? KOLEKCJA FILMÓW OD ARTE.TV

Polska przyciąga obcokrajowców
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Polityka

PE przedstawił swoje priorytety budżetowe po 2027 roku. Wydatki na obronność kluczowe, ale nie kosztem polityki spójności
Parlament Europejski przegłosował w tym tygodniu rezolucję w sprawie priorytetów budżetu UE na lata 2028–2034. Europosłowie są zgodni co do tego, że obecny pułap wydatków w wysokości 1 proc. dochodu narodowego brutto UE-27 nie wystarczy do sprostania rosnącej liczbie wyzwań, przed którymi stoi Europa. Mowa między innymi o wojnie w Ukrainie, trudnych warunkach gospodarczych i społecznych oraz pogłębiającym się kryzysie klimatycznym. Eurodeputowani zwracają też uwagę na ogólnoświatową niestabilność, w tym wycofywanie się Stanów Zjednoczonych ze swojej globalnej roli.
Infrastruktura
Odbudowa Ukrainy pochłonie setki miliardów euro. Polskie firmy już teraz powinny szukać partnerów, nie tylko w kraju, ale i w samej Ukrainie

Według stanu na koniec 2024 roku odbudowa Ukrainy wymagać będzie zaangażowania ponad pół biliona euro, a Rosja wciąż powoduje kolejne straty. Najwięcej środków pochłoną sektory mieszkaniowy i transportowy, ale duże są także potrzeby energetyki, handlu czy przemysłu. Polski biznes wykazuje wysokie zaangażowanie w Ukrainie, jednak może ono być jeszcze wyższe w procesie odbudowy. Zdaniem wiceprezesa działającego w tym kraju Kredobanku należącego do Grupy PKO BP firmy powinny szukać partnerów do udziału w odbudowie i w Polsce, i w Ukrainie.
Polityka
Europoseł PiS zapowiada walkę o reparacje wojenne dla Polski na forum UE. Niemiecki rząd uznaje temat za zamknięty

Nowy kanclerz Niemiec Friedrich Merz podczas konferencji prasowej w Polsce ocenił, że temat reparacji wojennych w relacjach polsko-niemieckich jest prawnie zakończony. Nie zgadza się z tym europoseł PiS Arkadiusz Mularczyk, który chce do tego tematu wrócić na forum UE. Przygotowana za rządów PiS publikacja „Raport o stratach poniesionych przez Polskę w wyniku agresji i okupacji niemieckiej w czasie II wojny światowej” szacuje straty na ponad 6,2 bln zł.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.