Komunikaty PR

Wybory parlamentarne w USA – czy Demokraci stracą większość w Kongresie?

2022-11-07  |  12:00
Biuro prasowe
Kontakt
Vision Group
Vision Group

Woronicza 31/254
02-640 Warszawa Warszawa
visiongroup|visiongroup.pl| |visiongroup|visiongroup.pl
604198300
www.visiongroup.pl

Wybory parlamentarne w USAczy Demokraci stracą większość w Kongresie?

 

Już 8 listopada w tzw. wyborach połówkowych Amerykanie zdecydują o wyborze członków Izby Reprezentantów (izby niższej Kongresu) oraz ponad jednej trzeciej spośród 100 senatorów (izba wyższa). Wybory odbywają się w środku kadencji prezydenckiej, dlatego określane są mianem połówkowych (ang. midterm elections). Obok głównego wyścigu równolegle w większości stanów odbywają się wybory do organów władz stanowych, w tym gubernatorów. Tendencje sondażowe wskazują, że szala parlamentarnych zmagań przechyla się znacząco na korzyść Republikanów. Analitycy londyńskiej firmy Unibet postanowili oszacować, jak mogą rozstrzygnąć się tzw. wybory połówkowe.

                                                                                                                                      

Tegoroczne wybory w Stanach podobnie, jak w wielu innych częściach świata zdominują tematy gospodarcze. Wynika to przede wszystkim z wysokiej inflacji utrzymującej się na poziomie 8%. Pomimo pozytywnego trendu spadkowego odczyty te są wciąż alarmujące dla amerykańskiej opinii publicznej. Problemy te w naturalny sposób obciążają Partię Demokratyczną, z której wywodzi się urzędujący prezydent Joe Biden. Zarówno sondaże, jak i aktualne kłopoty z kondycją gospodarki pozostają mało optymistyczne dla jego stronnictwa. Widmo recesji powoduje, że Amerykanie skłaniają się ku skupieniu na problemach wewnętrznych, co sprzyja nastrojom prorepublikańskim. Analitycy londyńskiej firmy Unibet oceniają, że prawdopodobieństwo uzyskania przez Demokratów większości w Izbie Reprezentantów wynosi 12,5%, a w Senacie 10%.

 

Republikanie wracają do gry

Porażka wyborcza Donalda Trumpa i spór wokół uznania wyników wyborów prezydenckich znacząco podniosły temperaturę sporu politycznego za oceanem. Głęboka polaryzacja oraz niechęć do ówczesnej polityki republikańskiego prezydenta nie sprzyjała notowaniom partii. Odwrócenie trendu przyniosły ciosy wymierzone w koniunkturę ekonomiczną. Skutki kryzysu zdrowotnego połączone z kryzysem surowcowym na tle europejskich napięć geopolitycznych sprawiły, że przez ostatnie pół roku znacząco urosła w siłę grupa przeciwników obecnej polityki Waszyngtonu. Amerykanie z trudem przyjmują skutki gospodarczego spowolnienia, a receptą na to wydaje się silnie konserwatywny program Partii Republikańskiej. Eksperci podkreślają, że w przypadku przejęcia kontroli nad Kongresem dużo łatwiej będzie im kontrolować i prowadzić kampanię prezydencką przed wyborami w 2024 roku. Analitycy londyńskiej firmy Unibet oceniają, że prawdopodobieństwo uzyskania przez Republikanów większości w Izbie Reprezentantów wynosi 95,2%, a w Senacie 70,4%.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Polityka zagraniczna Teraz wszyscy potrzebujemy spokoju Wywiad z Julią Zahordnią Ukrainką, mieszkają Biuro prasowe
2024-02-28 | 12:00

Teraz wszyscy potrzebujemy spokoju Wywiad z Julią Zahordnią Ukrainką, mieszkają

O swoich obserwacjach opowiada Julia Zahorodnia, która jest Ukrainką, ale mieszka w Polsce od dziewięciu lat. Julia mówi po polsku, studiuje tutaj i pracuje, prowadzi normalne
Polityka zagraniczna Zachodnia Ukraina: Analiza Sytuacji Gospodarczej i Inwestycyjnej
2023-12-28 | 11:00

Zachodnia Ukraina: Analiza Sytuacji Gospodarczej i Inwestycyjnej

Warsaw Enterprise Institute przedstawił raport poświęcony sytuacji gospodarczej i inwestycyjnej w zachodnich obwodach Ukrainy. Celem raportu ekspertów z WEI jest dostarczenie
Polityka zagraniczna Luis Zuniga Rey - Walka o Wolność na Kubie
2023-09-29 | 15:26

Luis Zuniga Rey - Walka o Wolność na Kubie

Luis Zuniga Rey urodził się w Hawanie w 1947 roku. Jego ojciec pracował w angielskiej firmie naftowej, a matka zajmowała się domem. Gdy był nastolatkiem, na Kubie rozpoczęła się

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Kongres MOVE

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Infrastruktura

Sektor ochrony zdrowia odpowiada za większe emisje CO2 niż lotnictwo. Zielone zmiany wymagają drastycznego przyspieszenia

Sektor ochrony zdrowia ponosi znaczące konsekwencje wynikające z rosnącej liczby ekstremalnych zjawisk klimatycznych, ale też poważnego zanieczyszczenia powietrza, a koszty z tym związane będą rosły. Z drugiej strony sam sektor też się przyczynia do zmian klimatycznych – odpowiada za 4 proc. emisji CO2, czym wyprzedza takie branże jak żegluga czy lotnictwo. O potrzebie przyspieszenia zielonych zmian w ochronie zdrowia coraz więcej się mówi, ale to wymaga konkretnych działań. Temu ma służyć powołana właśnie do życia Zielona Koalicja dla Zdrowia, w której uczestniczy prawie 30 podmiotów i której patronuje m.in. Narodowy Fundusz Zdrowia.

Ochrona środowiska

Nowa kadencja samorządów pod znakiem działań energetycznych i klimatycznych. 15 mld euro z UE może przyspieszyć zmiany w tym zakresie

Do wyborów samorządowych pozostał nieco ponad tydzień. Jak pokazuje nowy raport Fundacji Instytut na rzecz Ekorozwoju, na samorządowców nadchodzącej kadencji będzie czekać wiele wyzwań związanych z energetyką i polityką klimatyczną, które wynikają zarówno z regulacji UE, jak i oczekiwań społecznych. Jednak w praktyce możliwości aktywnego działania samorządów w tym obszarze są tak szerokie, jak umożliwiają im to regulacje prawne. – Tutaj pewnych rozwiązań po prostu nie ma albo są w dość dokuczliwy sposób szczegółowe i stwarzają samorządom duże trudności. Dlatego potrzebna jest interwencja rządu, żeby umożliwić samorządom aktywne działania – ocenia dr Wojciech Szymalski, prezes Fundacji Instytut na rzecz Ekorozwoju.

Prawo

Postęp technologiczny rewolucjonizuje pracę specjalistów ds. finansów. Stają się strategicznymi doradcami biznesu

Częste zmiany regulacyjne i postęp technologiczny wymuszają na specjalistach ds. finansów ciągłe nabywanie nowych kompetencji, doszkalanie i uaktualnianie swojej wiedzy. Ci, którzy potrafią się dostosować do szybkich zmian i wesprzeć swoimi umiejętnościami rozwój biznesu, mogą jednak liczyć na większe możliwości rozwoju kariery. – Finanse operują w świecie, który coraz szybciej się zmienia. To powoduje, że w przyszłości ludzie z obszaru finansów będą musieli poświęcać dużo więcej energii na to, żeby dotrzymać tempa – mówi Kuba Neneman, head of finance.ai, commercial data science manager w Shellu.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.