Wybory parlamentarne w USA – czy Demokraci stracą większość w Kongresie?
Vision Group
Woronicza 31/254
02-640 Warszawa Warszawa
visiongroup|visiongroup.pl| |visiongroup|visiongroup.pl
604198300
www.visiongroup.pl
Wybory parlamentarne w USA – czy Demokraci stracą większość w Kongresie?
Już 8 listopada w tzw. wyborach połówkowych Amerykanie zdecydują o wyborze członków Izby Reprezentantów (izby niższej Kongresu) oraz ponad jednej trzeciej spośród 100 senatorów (izba wyższa). Wybory odbywają się w środku kadencji prezydenckiej, dlatego określane są mianem połówkowych (ang. midterm elections). Obok głównego wyścigu równolegle w większości stanów odbywają się wybory do organów władz stanowych, w tym gubernatorów. Tendencje sondażowe wskazują, że szala parlamentarnych zmagań przechyla się znacząco na korzyść Republikanów. Analitycy londyńskiej firmy Unibet postanowili oszacować, jak mogą rozstrzygnąć się tzw. wybory połówkowe.
Tegoroczne wybory w Stanach podobnie, jak w wielu innych częściach świata zdominują tematy gospodarcze. Wynika to przede wszystkim z wysokiej inflacji utrzymującej się na poziomie 8%. Pomimo pozytywnego trendu spadkowego odczyty te są wciąż alarmujące dla amerykańskiej opinii publicznej. Problemy te w naturalny sposób obciążają Partię Demokratyczną, z której wywodzi się urzędujący prezydent Joe Biden. Zarówno sondaże, jak i aktualne kłopoty z kondycją gospodarki pozostają mało optymistyczne dla jego stronnictwa. Widmo recesji powoduje, że Amerykanie skłaniają się ku skupieniu na problemach wewnętrznych, co sprzyja nastrojom prorepublikańskim. Analitycy londyńskiej firmy Unibet oceniają, że prawdopodobieństwo uzyskania przez Demokratów większości w Izbie Reprezentantów wynosi 12,5%, a w Senacie 10%.
Republikanie wracają do gry
Porażka wyborcza Donalda Trumpa i spór wokół uznania wyników wyborów prezydenckich znacząco podniosły temperaturę sporu politycznego za oceanem. Głęboka polaryzacja oraz niechęć do ówczesnej polityki republikańskiego prezydenta nie sprzyjała notowaniom partii. Odwrócenie trendu przyniosły ciosy wymierzone w koniunkturę ekonomiczną. Skutki kryzysu zdrowotnego połączone z kryzysem surowcowym na tle europejskich napięć geopolitycznych sprawiły, że przez ostatnie pół roku znacząco urosła w siłę grupa przeciwników obecnej polityki Waszyngtonu. Amerykanie z trudem przyjmują skutki gospodarczego spowolnienia, a receptą na to wydaje się silnie konserwatywny program Partii Republikańskiej. Eksperci podkreślają, że w przypadku przejęcia kontroli nad Kongresem dużo łatwiej będzie im kontrolować i prowadzić kampanię prezydencką przed wyborami w 2024 roku. Analitycy londyńskiej firmy Unibet oceniają, że prawdopodobieństwo uzyskania przez Republikanów większości w Izbie Reprezentantów wynosi 95,2%, a w Senacie 70,4%.
UNICEF i rząd Korei łączą siły,aby wspierać dzieci i młodzież uchodźczą w Polsce
WYBORY PREZYDENCKIE W USA: CO CZEKA AMERYKĘ I ŚWIAT? KOLEKCJA FILMÓW OD ARTE.TV
Polska przyciąga obcokrajowców
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Prawo
W ciągu 10 lat w Polsce może brakować 2,1 mln pracowników. Ratunkiem dla rynku pracy wzrost zatrudnienia cudzoziemców
Do 2035 roku liczba osób pracujących w Polsce zmniejszy się o 2,1 mln – wynika z analizy Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Lukę tę częściowo mogliby zapełnić pracownicy zagraniczni. Pracodawcy czekają na przepisy, które zwiększą atrakcyjność naszego rynku pracy dla imigrantów zarobkowych i ułatwią procedury. Nowe przepisy opracowane przez resort pracy, które mają wejść w życie w 2025 roku, mają zwiększyć szybkość i efektywność postępowań administracyjnych w sprawach zatrudniania cudzoziemców.
Konsument
Kupujący nieruchomości mogą jeszcze liczyć na rabaty. Zwłaszcza w przypadku nowych inwestycji deweloperskich
W grudniu sprzedaż nowych mieszkań na większości dużych rynków w Polsce pozostała stabilna względem poprzedniego miesiąca. Spadła w Krakowie i Warszawie, a wzrosła w Gdańsku, Łodzi, Poznaniu i we Wrocławiu – wynika z Barometru Cen Mieszkań Tabelaofert.pl. Nowe mieszkania trafiające do oferty są zdecydowanie tańsze, niż wynosi średnia rynkowa dla danego miasta. Ze względu na dużą podaż lokali klienci mogą liczyć na rabaty cenowe, które w ciągu kolejnych sześciu–dziewięciu miesięcy będą jednak stopniowo maleć.
Zdrowie
Polska potrzebuje centralnego systemu dokumentacji medycznej. Jest niezbędny w wypadku sytuacji kryzysowych
W sytuacji konfliktu zbrojnego lub innej sytuacji kryzysowej o efektywności działań z zakresu medycyny pola walki może decydować dostęp do dokumentacji medycznej pacjenta – zarówno żołnierza, jak i cywila. Tymczasem okazuje się, że choć na placówkach ciąży obowiązek prowadzenia tej dokumentacji elektronicznie, to systemy w poszczególnych podmiotach nie komunikują się ze sobą. Zupełnie inne są też ramy prawne dla działania w tym zakresie jednostek cywilnych i wojskowych. Eksperci są zdania, że musi powstać centrum usług wspólnych, które będzie operatorem danych.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.