Komunikaty PR

Wyścig prezydencki we Francji – kto wejdzie do drugiej tury?

2022-04-07  |  09:00
Kontakt
Agata Przepiórka
Biuro Prasowe Unibet w Polsce

ul. Woronicza 31 lok. 254
02-640 Warszawa
biuroprasowe.unibet|visiongroup.pl| |biuroprasowe.unibet|visiongroup.pl
604198300
www.visiongroup.pl

Już w najbliższą niedzielę, 10 kwietnia, Francuzi zdecydują, kto wejdzie do finałowego starcia o fotel prezydencki. Faworytami przed pierwszą turą są Emmanuel Macron – ze średnim sondażowym poparciem na poziomie 27% i Marine Le Pen – 22%. Na kolejnych miejscach plasują się Jean-Luc Mélenchon – 16% i Éric Zemmour – 10%. Pozostali kandydaci osiągają w badaniach jednocyfrowe wyniki. Pierwszy etap kampanii dobiega końca, a emocje w Pałacu Elizejskim sięgają zenitu. Analitycy londyńskiej firmy Unibet postanowili oszacować najbardziej prawdopodobne scenariusze wyborczego rozstrzygnięcia.                                                        

Niezmiennie od początku wyścigu na czele peletonu znajduje się urzędujący prezydent Emmanuel Macron. Osiągana przez niego średnia sondażowa pozostawia kontrkandydatów wyraźnie w tyle. Według ekspertów na utrwalenie jego poparcia ma również aktualna sytuacja geopolityczna w Europie Wschodniej. Takie zdarzenia zwykle konsolidują wyborców wokół władz. Macron jest faworytem nie tylko w pierwszej turze, ale również wysoce prawdopodobnym zwycięzcą drugiej. Na jego popularność wpływa również znaczące zaangażowanie w wysiłki dyplomatyczne związane z obecnym kryzysem. Skutecznie pozycjonuje się na międzynarodowego rozjemcę, pośrednicząc w negocjacjach między stronami konfliktu. Postawa ta została ciepło przyjęta przez Francuzów. Analitycy londyńskiej firmy Unibet oceniają, że prawdopodobieństwo ostatecznej wygranej w wyborach prezydenckich przez Emmanuela Macrona wynosi 83,3%.

 

Czy Marine Le Pen ma szanse odebrać Macronowi drugą kadencję?

Wśród analityków panuje konsensus, że jedynym kontrkandydatem czysto teoretycznie zdolnym do podjęcia rękawicy jest Marine Le Pen – przewodnicząca silnie prawicowej partii Zjednoczenie Narodowe. Stanowi wyraźną przeciwwagę ideologiczną dla socjalliberalnego zaplecza Macrona. Jej charakterystyczne, eurosceptyczne poglądy i konserwatywna wizja Francji przekonała do siebie rzeszę niezadowolonych Francuzów. Jako kontrowersyjna i odróżniająca się od pozostałych kandydatów polityk wyraźnie wyprzedza w sondażach znacznie mniej popularnego Mélenchona, jednak jako kandydatka o radykalnych poglądach ma niewielkie szanse, by pokonać Macrona w drugiej turze. Analitycy londyńskiej firmy Unibet oceniają, że prawdopodobieństwo wygranej wyborów prezydenckich przez Marine Le Pen wynosi 21,1%.

 

Pozostali kandydaci i marzenia o prezydenturze 

Ze względu na wyraźną dominację dwójki czołowych kandydatów analitycy przychylają się do opinii, że reszta uczestników wyborczego wyścigu ma niewielkie szanse, by dostać się do drugiej tury i jeszcze mniejsze, by wprowadzić się do Pałacu Elizejskiego. Analitycy londyńskiej firmy Unibet oceniają, że Jean-Luc Mélenchon ma 1% szans na zwycięstwo w wyborach prezydenckich. Co ciekawe, wypadający słabiej w sondażach Éric Zemmour cieszy się większą przychylnością analityków, którzy szanse na jego sukces w wyborach oceniają na 1,2%.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: Biuro Prasowe Unibet w Polsce
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Polityka zagraniczna WYBORY PREZYDENCKIE W USA: CO CZEKA AMERYKĘ I ŚWIAT? KOLEKCJA FILMÓW OD ARTE.TV Biuro prasowe
2024-10-25 | 16:00

WYBORY PREZYDENCKIE W USA: CO CZEKA AMERYKĘ I ŚWIAT? KOLEKCJA FILMÓW OD ARTE.TV

Zbliżające się wybory prezydenckie w USA to jedno z najważniejszych i najbardziej emocjonujących wydarzeń w historii nie tylko ale całego świata. Szczególnie dla naszego kraju i
Polityka zagraniczna Polska przyciąga obcokrajowców
2024-04-16 | 01:00

Polska przyciąga obcokrajowców

Życie poza granicami swojego kraju zazwyczaj niesie ze sobą wiele wyzwań, ale niekiedy również otwiera nowe możliwości rozwoju. Zmiana miejsca zamieszkania zawsze wymaga
Polityka zagraniczna Teraz wszyscy potrzebujemy spokoju Wywiad z Julią Zahordnią Ukrainką, mieszkają
2024-02-28 | 12:00

Teraz wszyscy potrzebujemy spokoju Wywiad z Julią Zahordnią Ukrainką, mieszkają

O swoich obserwacjach opowiada Julia Zahorodnia, która jest Ukrainką, ale mieszka w Polsce od dziewięciu lat. Julia mówi po polsku, studiuje tutaj i pracuje, prowadzi normalne

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Polityka

Konkurencyjność UE priorytetem nowej Komisji Europejskiej. Wśród barier do eliminacji nadmierna biurokracja

Komisja Europejska w nowym składzie, pod wodzą Ursuli von der Leyen, właśnie rozpoczyna swoją kadencję. Zgodnie z zapowiedziami ma się skupić na ożywieniu stojącej w miejscu gospodarki UE, zwiększeniu konkurencyjności, odblokowaniu inwestycji i zniwelowaniu luki innowacyjnej dzielącej ją od Stanów Zjednoczonych i Chin. Dużym wyzwaniem będzie także zmniejszenie uciążliwej biurokracji, również w dostępie do europejskich funduszy.

Infrastruktura

Stan budynków w Polsce poprawia się zbyt wolno. Ma to negatywny wpływ na klimat i zdrowie mieszkańców

W ciągu ostatnich ośmiu lat kluczowe statystyki dotyczące stanu budownictwa i zdrowia publicznego na poziomie UE się nie poprawiły. Budynki nadal zużywają zbyt dużo energii, emitują coraz więcej gazów cieplarnianych, a liczba inwestycji w poprawę efektywności energetycznej wręcz maleje, co skutkuje coraz niższym rocznym wskaźnikiem renowacji. Tym samym budynki w Europie nadal nie zapewniają ich użytkownikom zdrowych i komfortowych warunków, co przekłada się na gorsze samopoczucie i problemy zdrowotne – pokazuje najnowsza, ósma edycja raportu „Barometr zdrowych budynków”.

Problemy społeczne

40 proc. Polaków nie czuje się zabezpieczonych na wypadek poważnej choroby. Obawiają się problemów z dostępem do leczenia i jego finansowaniem

Większość Polaków obawia się chorób cywilizacyjnych, takich jak nowotwory i choroby sercowo-naczyniowe. Niemal 40 proc. nie czuje się w pełni zabezpieczonych na wypadek poważnej choroby – wynika z badania zleconego przez Nationale-Nederlanden. Badani obawiają się nie tylko braku zabezpieczenia finansowego, lecz także problemów z uzyskaniem pomocy lekarskiej i dostępem do badań. W odpowiedzi na te potrzeby Nationale-Nederlanden i Grupa LUX MED stworzyły we współpracy ofertę ubezpieczeniową łączącą pomoc finansową i usługi medyczne.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.