Komunikaty PR

WYSOCY RANGĄ AKTYWIŚCI PRAW CZŁOWIEKA I WOLNOŚCI OBYWATELSKICH Z WIZYTĄ W POLSCE

2023-08-22  |  01:00
Biuro prasowe
Kontakt
Karina Grygielska
Ramka PR

Wizyta Przywódców Zgromadzenia Kubańskiego Ruchu Oporu (ACR), parlamentu na uchodźstwie, który opowiada się za sprawiedliwością i demokracją na Kubie,  jest odpowiedzią na rozmieszczenie przez reżim komunistyczny kubańskich sił zbrojnych na Białorusi oraz ich udział po stronie Rosji w wojnie w Ukrainie.

Delegacja stara się zaprosić polskich przywódców politycznych do przyłączenia się do coraz szerszej koalicji krajów UE domagających się przeglądu Umowy o dialogu politycznym i współpracy (PDCA) między UE a Kubą. Umowa przewiduje przekazanie komunistycznemu reżimowi 155 mln euro na 80 projektów rozwojowych na Kubie, pomimo rażących naruszeń art. 1 tej umowy, który mówi o poszanowaniu praw człowieka.

– Podobnie jak Polacy w przeszłości, tak współcześni Kubańczycy żyją pod brutalną komunistyczną dyktaturą– zauważa dr Orlando Gutiérrez Boronat, koordynator ACR, który przewodzi delegacji podczas jej pierwszej oficjalnej wizyty w Polsce. – Ze względu na wspólne doświadczenia naszych narodów, czujemy się zobowiązani do naświetlenia istotnych wad umowy między UE a Kubą, która w dzisiejszym kształcie prowadzi do tego, że również polscy podatnicy finansują przestępczy reżim w Hawanie. Te zapisy trzeba natychmiast zmienić, gdyż będą mieć poważne konsekwencje dla większości kubańskiego społeczeństwa. Co ważne, sytuacja wymaga szybkiej interwencji w ze względu na wojnę w Ukrainie oraz fakt, że kubański reżim rozmieszcza swoje siły zbrojne w bliskiej odległości od granicy z Polską, co stanowi zagrożenie dla całego regionu – podkreśla dr Orlando Gutiérrez Boronat.

Reżim komunistyczny trzyma Kubańczyków w żelaznym uścisku, kontrolując niemal każdy aspekt ich życia. Gospodarka wyspy jest w stanie upadku, ulegając szalejącej inflacji i niedoborom żywności, po raz kolejny ujawniając w jak dużym stopniu trwanie reżimu jest zależne od zastrzyków kapitału zagranicznego, pochodzącego z Rosji i Chin. W odpowiedzi na spontaniczne, pokojowe protesty setek tysięcy ludzi wiwatujących „Libertad” 11 lipca 2021 r. reżim dokonał masowych aresztowań obywateli, skazując niektórych demonstrantów na blisko dwie dekady więzienia. 

– Jako osoba, która spędziła 19 lat w więzieniach Fidela Castro, pragnę zaapelować o wsparcie właśnie do Polaków, którzy słyną na całym świecie z odwagi i solidarności – mówi Luis Zúñiga, były kubański więzień polityczny i członek delegacji ACR. – Bądźcie z nami, okażcie swoje poparcie jako społeczeństwo, które odważnie stawiło czoła złu komunizmu w swoim rejonie.

Przedstawiciele ACR chcieliby, by polski rząd opowiedział się po stronie takich krajów jak Litwa i Szwecja, które już wezwały Radę Europy do przeglądu PDCA. W tym celu szwedzki parlamentarzysta Björn Söder, rzecznik sprawy kubańskiej w Europie, dołączył do wizyty członków ACR w Warszawie. 

–  Kiedy przedstawiciele ACR odwiedzili Szwecję na początku tego roku, aby porozmawiać z nami o PDCA, stało się jasne, że musimy podjąć działania – relacjonuje Söder. Z dumą ogłaszam, że dzięki naszym wysiłkom Komisja Spraw Zagranicznych szwedzkiego parlamentu oficjalnie zwróciła się o rewizję PDCA”.

Obecne na Białorusi elitarne kubańskie Czarne Berety specjalizują się w tłumieniu antyrządowych protestów – takich, które wcześniej odbywały się w tym kraju. Jednostka została przeszkolona przez chińskie paramilitarne siły bezpieczeństwa wewnętrznego i jest odpowiedzialna za brutalne stłumienie protestów z 11 lipca 2021 r. na całej Kubie. Wraz z innymi stronami walczącymi za Rosję przeciwko Ukrainie reżim hawański znalazł się w centrum tego konfliktu.

ACR zamierza kontynuować swoje wysiłki w Polsce i Europie, aby dzielić się swoim przesłaniem nadziei
i wolności dla Kubańczyków oraz zażądać pełnego przeglądu PDCA. Koalicja, która reprezentuje ponad 40 organizacji obywatelskich działających na rzecz wolności i praw człowieka na Kubie, wierzy w potencjał Kubańczyków do budowy wolnego społeczeństwa i demokratycznego systemu rządów.

 

 

 

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: Ramka PR
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Polityka zagraniczna UNICEF i rząd Korei łączą siły,aby wspierać dzieci i młodzież uchodźczą w Polsce Biuro prasowe
2024-12-12 | 16:50

UNICEF i rząd Korei łączą siły,aby wspierać dzieci i młodzież uchodźczą w Polsce

Warszawa, Polska, grudzień 2024 r. – Biuro UNICEF ds. Reagowania na Potrzeby Uchodźców w Polsce ma zaszczyt ogłosić hojną darowiznę od rządu Republiki Korei,
Polityka zagraniczna WYBORY PREZYDENCKIE W USA: CO CZEKA AMERYKĘ I ŚWIAT? KOLEKCJA FILMÓW OD ARTE.TV
2024-10-25 | 16:00

WYBORY PREZYDENCKIE W USA: CO CZEKA AMERYKĘ I ŚWIAT? KOLEKCJA FILMÓW OD ARTE.TV

Zbliżające się wybory prezydenckie w USA to jedno z najważniejszych i najbardziej emocjonujących wydarzeń w historii nie tylko ale całego świata. Szczególnie dla naszego kraju i
Polityka zagraniczna Polska przyciąga obcokrajowców
2024-04-16 | 01:00

Polska przyciąga obcokrajowców

Życie poza granicami swojego kraju zazwyczaj niesie ze sobą wiele wyzwań, ale niekiedy również otwiera nowe możliwości rozwoju. Zmiana miejsca zamieszkania zawsze wymaga

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Kongres Profesjonalistów Public Relations

Handel

Polskie MŚP otrzymają większe wsparcie w ekspansji międzynarodowej. To cel nowej inicjatywy sześciu instytucji

Firmy z sektora małych i średnich przedsiębiorstw otrzymają kompleksowe wsparcie na potrzeby zwiększania konkurencyjności na arenie międzynarodowej. Taki jest cel wspólnej inicjatywy instytucji zrzeszonych w Grupie PFR pod szyldem Team Poland. Obejmuje ona zarówno wsparcie kapitałowe, w postaci gwarancji, pożyczek czy ubezpieczenia, jak i doradztwo oraz wsparcie promocyjne i informacyjne, dzięki czemu mikro-, małym i średnim firmom łatwiej będzie podjąć decyzję o ekspansji zagranicznej. Pierwszy projekt dotyczy wsparcia dla firm zainteresowanych uczestnictwem w odbudowie Ukrainy.

Bankowość

RPP zgodna co do potrzeby obniżania stóp procentowych. Trwają dyskusje dotyczące tempa tych decyzji

W lipcu Rada Polityki Pieniężnej po raz drugi w tym roku obniżyła stopy procentowe, określając swój ruch mianem dostosowania. W kolejnych miesiącach można oczekiwać kolejnych obniżek, ale ich tempo i termin będą zależeć od efektów dotychczasowych decyzji i wzrostu płac. Docelowo główna stopa procentowa ma wynosić 3,5 proc. Te okoliczności sprzyjają kredytobiorcom.

Handel

Umowa z krajami Mercosur coraz bliżej. W. Buda: Polska nie wykorzystała swojej prezydencji do jej zablokowania

– Polska podczas prezydencji w Radzie UE nie wykorzystała szansy na obronę swoich interesów w sprawie umowy z krajami Mercosur – ocenia europoseł PiS Waldemar Buda. W jego ocenie polski rząd, mimo sprzeciwu wobec zapisów umowy, nie zbudował w UE sojuszy niezbędnych do jej odrzucenia. Porozumienie o wolnym handlu spotyka się przede wszystkim z protestami europejskich rolników, którzy obawiają się zalania wspólnego rynku tańszą żywnością z krajów Ameryki Południowej. Według europosła wszystko może się rozegrać w najbliższych tygodniach.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.