Komunikaty PR

Zdążyć przed zimą

2021-11-30  |  06:40
Biuro prasowe
Kontakt
Dorota Zadroga
PMM

ul. Batorego 2/30
31-135 Kraków
dorota.zadroga|pmm.org.pl| |dorota.zadroga|pmm.org.pl
698989141
pmm.org.pl

Listopad na północnej półkuli to dla wielu jej mieszkańców moment przygotowania na nadchodzące mrozy. Najboleśniej dotykają one ludzi, którzy przeżyli już niejeden kryzys – uchodźców mieszkających w przepełnionych obozach, które, choć zapewniają bezpieczeństwo, nie chronią przed zimnem.

Zaledwie część z 82 milionów uchodźców na świecie może liczyć na miejsce w obozie, gdzie w jednym namiocie mieszka kilkuosobowa rodzina. Latem foliowe wnętrze nagrzewa się do 40 stopni, zimą każdą szczeliną wdziera marznąca woda i wilgoć, przed którą nie da się schować. Warunki pogodowe decydują o wszystkim – czy dzieci zachorują, czy dorośli wyjdą do pracy, albo czy błotnistymi drogami dotrą samochody z żywnością i lekami.

Namioty, które zostały ustawione jako tymczasowe schronienie, stają się domem na lata. Życie zorganizowane jest wzdłuż szerokich alejek, prowadzących do najważniejszych miejsc – toalet, studni czy punktów dystrybucji żywności. Zimą zmieniają się one w sięgające kostek brudne strumienie. Ciepłe ubranie i nieprzemakające buty to podstawa – w skromnych warunkach każde przeziębienie może zakończyć się zapaleniem płuc i poważnymi powikłaniami zdrowotnymi.

Polska Misja Medyczna w tym roku po raz kolejny prowadzi akcję przygotowania do zimy, tym razem obozie Baharka i dystrykcie Al-Hamadaniya w irackim Kurdystanie, i zapewnia zimowe ubrania dla najbardziej potrzebujących rodzin. Wspiera również lokalną klinikę, zapewniając bezpłatne leki, które pozwalają bezzwłocznie rozpocząć leczenie i ograniczyć rozprzestrzenianie się infekcji i komplikacje zdrowotne. Podobną pomoc zapewnia m.in. w Syrii i Afganistanie, których mieszkańcy potrzebują nieprzerwanego dostępu do pomocy medycznej i materialnej.  

– Aby pomoc miała rzeczywisty wpływ na poprawienie sytuacji rodzin mieszkających w obozach, musi odpowiadać ich potrzebom. Gabinetowi lekarskiemu musi towarzyszyć punkt apteczny, w którym można otrzymać lekarstwa przepisane podczas wizyty i od razu przystąpić do leczenia, bez odbywania kosztownej wizyty w najbliższym mieście. Kuracja jednego członka rodziny pozwala uchronić wszystkie osoby z jego otoczenia przed zachorowaniem. Równie ważne są działania prewencyjne, jakim jest coroczne przygotowanie całego obozu do zimy – mówi Dorota Zadroga z Polskiej Misji Medycznej.

Kiedy zapada się cały system pomocy i opieki, decydują się na ucieczkę. Przed wojną, przed chorobami szerzącymi się w przeludnionych obozach, przed brakiem przyszłości dla siebie i swoich rodzin. Po raz kolejny zostawiają namiastkę domu, którą sobie stworzyli – czyli corocznie naprawiany namiot, który tym razem ma być choć trochę cieplejszy, w którym może udałoby się znaleźć suchy kąt, w którym można spędzić noc.

Opracowane w ostatnich latach raporty podejmujące badanie migracji i zjawisk związanych z przemieszczaniem się ludzi poświęcają coraz większą uwagę kwestii zmian klimatycznych i katastrof naturalnych jako czynnika decydującego o opuszczeniu dotychczasowego miejsca zamieszkania. Elastyczna polityka migracyjna pozwalałaby zachować bezpieczeństwo i jest szczególnie istotna dla osób, które nie mogą już wrócić do swojego domu. A tych przybywa. Uchodźcy, którzy raz wyruszyli w drogę, często wielokrotnie zmieniają miejsce pobytu, co nie tylko komplikuje ich sytuację prawną – utrudnia również asymilację i rozwój, pogarszając dramatyczną pozycję, w jakiej się znajdują.

Wesprzyj akcję Polskiej Misji Medycznej:

· przekaż darowiznę na numer konta Polskiej Misji Medycznej: 62 1240 2294 1111 0000 3718 5444

· ustaw płatność cykliczną w Twoim banku na działania PMM lub na https://pmm.org.pl/chce-pomoc

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: PMM
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Polityka zagraniczna WYBORY PREZYDENCKIE W USA: CO CZEKA AMERYKĘ I ŚWIAT? KOLEKCJA FILMÓW OD ARTE.TV Biuro prasowe
2024-10-25 | 16:00

WYBORY PREZYDENCKIE W USA: CO CZEKA AMERYKĘ I ŚWIAT? KOLEKCJA FILMÓW OD ARTE.TV

Zbliżające się wybory prezydenckie w USA to jedno z najważniejszych i najbardziej emocjonujących wydarzeń w historii nie tylko ale całego świata. Szczególnie dla naszego kraju i
Polityka zagraniczna Polska przyciąga obcokrajowców
2024-04-16 | 01:00

Polska przyciąga obcokrajowców

Życie poza granicami swojego kraju zazwyczaj niesie ze sobą wiele wyzwań, ale niekiedy również otwiera nowe możliwości rozwoju. Zmiana miejsca zamieszkania zawsze wymaga
Polityka zagraniczna Teraz wszyscy potrzebujemy spokoju Wywiad z Julią Zahordnią Ukrainką, mieszkają
2024-02-28 | 12:00

Teraz wszyscy potrzebujemy spokoju Wywiad z Julią Zahordnią Ukrainką, mieszkają

O swoich obserwacjach opowiada Julia Zahorodnia, która jest Ukrainką, ale mieszka w Polsce od dziewięciu lat. Julia mówi po polsku, studiuje tutaj i pracuje, prowadzi normalne

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Polityka

Konkurencyjność UE priorytetem nowej Komisji Europejskiej. Wśród barier do eliminacji nadmierna biurokracja

Komisja Europejska w nowym składzie, pod wodzą Ursuli von der Leyen, właśnie rozpoczyna swoją kadencję. Zgodnie z zapowiedziami ma się skupić na ożywieniu stojącej w miejscu gospodarki UE, zwiększeniu konkurencyjności, odblokowaniu inwestycji i zniwelowaniu luki innowacyjnej dzielącej ją od Stanów Zjednoczonych i Chin. Dużym wyzwaniem będzie także zmniejszenie uciążliwej biurokracji, również w dostępie do europejskich funduszy.

Infrastruktura

Stan budynków w Polsce poprawia się zbyt wolno. Ma to negatywny wpływ na klimat i zdrowie mieszkańców

W ciągu ostatnich ośmiu lat kluczowe statystyki dotyczące stanu budownictwa i zdrowia publicznego na poziomie UE się nie poprawiły. Budynki nadal zużywają zbyt dużo energii, emitują coraz więcej gazów cieplarnianych, a liczba inwestycji w poprawę efektywności energetycznej wręcz maleje, co skutkuje coraz niższym rocznym wskaźnikiem renowacji. Tym samym budynki w Europie nadal nie zapewniają ich użytkownikom zdrowych i komfortowych warunków, co przekłada się na gorsze samopoczucie i problemy zdrowotne – pokazuje najnowsza, ósma edycja raportu „Barometr zdrowych budynków”.

Problemy społeczne

40 proc. Polaków nie czuje się zabezpieczonych na wypadek poważnej choroby. Obawiają się problemów z dostępem do leczenia i jego finansowaniem

Większość Polaków obawia się chorób cywilizacyjnych, takich jak nowotwory i choroby sercowo-naczyniowe. Niemal 40 proc. nie czuje się w pełni zabezpieczonych na wypadek poważnej choroby – wynika z badania zleconego przez Nationale-Nederlanden. Badani obawiają się nie tylko braku zabezpieczenia finansowego, lecz także problemów z uzyskaniem pomocy lekarskiej i dostępem do badań. W odpowiedzi na te potrzeby Nationale-Nederlanden i Grupa LUX MED stworzyły we współpracy ofertę ubezpieczeniową łączącą pomoc finansową i usługi medyczne.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.