Polska jak USA? Czy nasi specjaliści IT mają powody, żeby bać się o pracę?

Anna
Awareson
Emilii Plater 53
00-113 Warszawa
anna.jaglinska|awareson.com| |anna.jaglinska|awareson.com
+48 532 605 820
https://awareson.com/
Świat obiegła informacja o rekordowych zwolnieniach w Meta, skupiającej m.in. Facebooka i Instagram. Pracę straciło 13% załogi czyli ok. 11 tys. osób. W analizowaniu zjawisk gospodarczych zwykło się mówić, że „Kiedy Ameryka kichnie, cały świat ma katar”. Czy tak będzie w przypadku zatrudnienia w branży IT? Na razie zdaniem ekspertów rynku pracy z Awareson nic nie wskazuje na to, by firmy w Polsce planowany zwolnienia, choć widać, że rozważnie pochodzą do inwestycji i rozbudowy zespołów. I właśnie m.in. tym różnią się od amerykańskich, poprawiając bezpieczeństwo rynku pracy w Polsce.
Ogłoszone przez Marka Zuckerberga zwolnienia nie są pierwszymi w branży technologicznej w tym roku. Tylko w pierwszej połowie 2022 r. redukcję zatrudnienia zapowiedziało lub przeprowadziło 320 firm technologicznych – w tym PayPal, Netflix, Coinbase czy Tesla, a ostatnio Twitter - a pracę straciło ok. 30 tys. specjalistów. Jednocześnie bezrobocie w branży pozostaje bardzo niskie - na poziomie 2,2%, a w pierwszych 9 miesiącach roku opublikowano ok. 3,5 mln ofert pracy (CompTIA). Wciąż 74% firm ma problem ze znalezieniem wykwalifikowanych pracowników IT (ankieta CNBC).
Zuckerberg przyznał, że zwolnienia są efektem przeszacowania – pod koniec października Meta zatrudniała o 28% ludzi więcej niż rok wcześniej. W całych Stanach Zjednoczonych zatrudnienie w IT urosło od początku roku o 55%!
- W Polsce wciąż nie mamy projektów technologicznych na taką skalę. Faktycznie, po pierwszej fali pandemii na rynku widać było wręcz hurraoptymizm wynikający z gwałtownego przyspieszenia rozwoju technologii w każdym możliwym aspekcie życia i biznesu, ale największa część tej rewolucji dotyczyła właśnie USA. Nasz rynek pracy nie był w stanie nawet w połowie pokryć zapotrzebowania firm na specjalistów od nowych technologii – mówi Anna Szczepowska, CEO Awareson, agencji rekrutującej specjalistów IT i SAP w Polsce i za granicą.
Zwolnienia w USA są faktem, ale zatrudnienie wciąż rośnie, choć wolniej niż na początku roku. Wzrost liczby ofert pracy spadł z 55% do 28%. Czasowo rekrutacje ograniczyły lub wstrzymały m.in. Microsoft czy Apple. I właśnie to w najgorszym przypadku czeka rynek w Polsce. Inflacja i wysokie stopy procentowe zmuszają firmy do racjonalnego wydawania pieniędzy. Nie tną budżetów, ale też nie przekraczają ich – co było w ostatnich dwóch latach nagminne pod koniec roku.
- Pracy stricte w IT nie zabraknie. W przypadku branży nowych technologii kryzys oznacza w najgorszym razie mniejszy wzrost zatrudnienia i stawek. Seniorzy, specjaliści od chmury, analizy danych czy część konsultantów SAP wciąż będzie dyktować pracodawcom warunki i wybierać spośród co najmniej kilku ofert, ale mniej doświadczeni i rozchwytywani eksperci mogą być bardziej skłonni do negocjacji stawek czy pracy zdalnej – analizuje Dorota Andrzejewska, szefowa rekrutacji w Awareson. – Ewentualne redukcje mogłyby dotyczyć pracowników mniejszych organizacji, o chwiejnej płynności finansowej, obarczonych wysokimi kredytami czy uzależnionych od gustów konsumentów. Kto zostanie zwolniony, szybko znajdzie jednak pracę – dodaje.
Szacuje się, że w Polsce tylko programistów brakuje ok. 300 000 a po specjalistów z Polski masowo sięgają firmy z Niemiec, Szwajcarii, krajów skandynawskich czy właśnie USA. Polacy słyną z wysokich kompetencji, są też konkurencyjni pod względem ceny. Na nasz rynek znacząco wpływa także rosyjska agresja na Ukrainę. Rosja, Białoruś i Ukraina odpowiadały za ok. jedną trzecią outsourcingu usług IT w naszym regionie. Tę lukę częściowo pokrywają właśnie specjaliści z Polski. To sprawia, że ofert pracy w IT wciąż jest o ok. ¼ więcej niż rok temu.
Szczegółową analizę sytuacji na rynku pracy - raport „Nie tylko pieniądze. Rynek pracy IT i SAP 2023” można bezpłatnie pobrać tu: https://www.awareson.com/getthereport/pl/

Zawody, które wracają do łask – przegląd niszowych, ale potrzebnych profesji

Zaproszenie do Sejmu RP na uroczyste otwarcie wystawy „Każdy talent na wagę złota – Inkluzywni w zatrudnianiu”

Nie ma wakacji od prac sezonowych – trwają cały rok. Jacy pracownicy są najbardziej poszukiwani?
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Bankowość

Rośnie liczba i wartość udzielonych konsumentom kredytów gotówkowych. Gorzej mają się kredyty ratalne oraz te udzielane firmom
Rynek kredytowy w Polsce co do zasady rośnie, choć nierównomiernie. Z danych Biura Informacji Kredytowej wynika, że najlepiej rozwija się segment kredytów gotówkowych dla konsumentów. Wartościowo wzrosła też kwota udzielonych limitów w kartach kredytowych. Według prognoz BIK w całym roku wzrośnie wartość zarówno udzielonych kredytów mieszkaniowych, jak i gotówkowych, choć tych pierwszych poniżej inflacji. Wcześniejsze cięcia stóp procentowych przez RPP nie zmieniły tej prognozy.
Transport
37,5 proc. środków z Planu Społeczno-Klimatycznego trafi na walkę z ubóstwem transportowym. Organizacje branżowe apelują o zmianę priorytetowych projektów [DEPESZA]

Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej z końcem czerwca zakończyło konsultacje Planu Społeczno-Klimatycznego, który otwiera drogę do pozyskania 65 mld zł (11,4 mld euro) z unijnego Społecznego Funduszu Klimatycznego. Polska będzie jego największym beneficjentem, a 37,5 proc. budżetu zostanie przeznaczone na bezpośrednie wsparcie osób narażonych na ubóstwo transportowe. Organizacje branżowe oceniają jednak, że walka z tym zjawiskiem może się okazać nieskuteczna. W toku konsultacji zgłosiły swoje zastrzeżenia co do priorytetów w wydatkach i sposobu wsparcia inwestycji w transport rowerowy.
Prawo
Firmy będą mogły przetestować krótszy tydzień pracy z rządowym wsparciem. Nabór wniosków ruszy w sierpniu

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej uruchamia pilotaż krótszego tygodnia pracy. Zainteresowane wzięciem w nim udziału firmy będą się mogły ubiegać o wsparcie finansowe ze strony rządu. Politycy Nowej Lewicy, którzy są pomysłodawcami testu tego rozwiązania, przekonują, że finalnie zyskają na nim wszyscy, zarówno pracownicy, jak i pracodawcy, a ostrzeżenia o spodziewanych problemach gospodarki są mocno przesadzone.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.