Komunikaty PR

Polski rynek nieruchomości na tle Europy — komentarz CEO Aurec Home, Shragi Weis

2024-06-26  |  21:00
Biuro prasowe
Kontakt

Agata Zambrzycka
Aurec Home Holding Sp. z o.o.

ul. Jutrzenki 111A
02-231 Warszawa
press|aurechome.com| |press|aurechome.com
696 847 743
www.aurechome.pl

Ceny mieszkań w Polsce, jak i całej Europie od kilku lat pną się w górę. W ciągu ostatniego roku stawki w stolicy Polski wzrosły o ponad 20%. Warszawa w cenie metra kw. wyprzedza już takie stolice jak: Bruksela, Budapeszt czy Ateny. Przeciętny warszawiak na zakup mieszkania o powierzchni 75 mkw. musi odkładać 20 lat, a mieszkaniec Paryża 23 lata. Czy Polska może konkurować z bardziej rozwiniętymi rynkami europejskimi? Obraz cenowego rynku nieruchomości na tle Europy komentuje Shraga Weisman, CEO Aurec Home.

Polski rynek nieruchomości na tle europejskim wyróżnia się dynamicznym wzrostem i dużym potencjałem inwestycyjnym. Pomimo trudnej sytuacji makroekonomicznej, liczba nowych mieszkań oddanych do użytku w 2023 r. w Polsce była jedną z najwyższych w Europie i wyniosła 238,6 tys. Najwięcej mieszkań do użytku oddano we Francji - 482,2 tys.

- Z analizy cen mieszkań na europejskim rynku nieruchomości wynika, że w ciągu ostatniego roku ceny w stolicy Polski poszły w górę o ponad 20%, osiągając na początku 2024 r. średnią cenę na poziomie 3,5 tys. euro za metr kwadratowy, czyli ok. 15 tys. zł. I nadal rosną. Warszawa w cenach mieszkań wyprzedza już takie stolice jak: Bruksela, gdzie za metr kwadratowy mieszkania trzeba zapłacić 3,4 tys. euro, Budapeszt - 2,5 tys. euro, Ryga - 2,3 tys. euro, Ateny - 2,1 tys. euro czy Bukareszt z - 1,7 tys. euro. Stolica Polski dogania także stolicę Hiszpanii, gdzie ceny rzędu 3,9 tys. euro za metr kwadratowy są tylko nieznacznie wyższe niż te warszawskie. Niezmiennie, wyższe od warszawskich cen nieruchomości są stawki berlińskie. W stolicy Niemiec za metr mieszkania trzeba zapłacić średnio 5,7 tys. euro. Na bardzo wysokim pułapie cenowym utrzymują się lokale mieszkalne w stolicy Anglii — mówimy tu o ok. 12 tys. euro za metr kwadratowy, a także w Paryż, tu średnia cena za metr kwadratowy wynosi 10,2 tys. euro oraz Amsterdamie, gdzie trzeba zapłacić 7,5 tys. euro za metr. Co zaskakujące, droższa od Warszawy jest także stolica Czech. Średnia cena za metr kwadratowy w Pradze wynosi 4,8 tys. euro — analizuje Shraga Weisman, CEO Aurec Home.

I dodaje:

- W ostatnich latach obserwujemy nie tylko wzrost cen nieruchomości, ale także intensywny napływ kapitału zagranicznego oraz rozwój infrastruktury, który znacząco wpływa na atrakcyjność Polski w oczach inwestorów. W porównaniu do wielu krajów Europy Zachodniej Polska wciąż oferuje relatywnie przystępne ceny mieszkań. Mimo rosnących stawek, koszty zakupu nieruchomości są niższe niż w krajach takich jak Niemcy, Francja czy Wielka Brytania. Sprawia to, że polski rynek nieruchomości jest atrakcyjny dla inwestorów, a także dla młodych rodzin i osób szukających pierwszego mieszkania. Jest to szczególnie widoczne w naszych warszawskich inwestycjach Miasteczko Jutrzenki i Fabrica Ursus, w których to odnotowujemy dwukrotnie wyższą liczbę rezerwacji i sprzedaży lokali. Mieszkania z nowoczesnych i ekologicznych osiedli Aurec Home wybierają zarówno polskie rodziny, jak i inwestorzy z zagranicy. Zwiększony popyt obcokrajowców na polskie mieszkania świadczy o czysto inwestycyjnym zainteresowaniu rynkiem mieszkaniowym z oczekiwaniem wysokiej stopy rentowności najmu i szybkiego wzrostu cen w dłuższej perspektywie”.

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: Aurec Home Holding Sp. z o.o.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Nieruchomości Deweloperzy ukrywają ceny mieszkań. Z troski o klientów czy swoje portfele? Biuro prasowe
2025-05-13 | 06:00

Deweloperzy ukrywają ceny mieszkań. Z troski o klientów czy swoje portfele?

Rynek nieruchomości w Polsce rządzi się swoimi prawami. Klient nierzadko poznaje ceny lokali dopiero wtedy, gdy zapyta o nie sprzedawcę. Najlepiej osobiście, podczas spotkania
Nieruchomości Więcej przestrzeni, mniej hałasu – dlaczego Polacy coraz częściej wybierają przedmieścia?
2025-04-29 | 18:00

Więcej przestrzeni, mniej hałasu – dlaczego Polacy coraz częściej wybierają przedmieścia?

Rynek nieruchomości przeszedł w ostatnich latach dużą metamorfozę. Coraz więcej osób, zamiast mieszkania w centrum dużego miasta, wybiera życie na przedmieściach.
Nieruchomości Jak czytać rzuty mieszkań i uniknąć przykrych niespodzianek? AI ułatwia wybór
2025-04-25 | 06:00

Jak czytać rzuty mieszkań i uniknąć przykrych niespodzianek? AI ułatwia wybór

Zakup mieszkania to decyzja, której skutki odczuwamy przez lata. Metraż i liczba pokoi są ważne, ale to układ pomieszczeń decyduje o tym, czy nowe mieszkanie będzie

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Kongres Profesjonalistów Public Relations

Konsument

Handel

Zbliża się szczyt UE–Chiny. Głównym tematem spotkania będzie polityka handlowa, w tym cła

Unia Europejska i Chiny odpowiadają łącznie za niemal 30 proc. światowego handlu, ale Europa wciąż ma ogromny deficyt handlowy w wymianie z Państwem Środka. Ostatnio relacje między Pekinem a Brukselą były pełne napięć, choćby w kwestii europejskich ceł na elektryki, chińskich ograniczeń eksportu metali ziem rzadkich, czy braku równowagi w dostępie do rynków. Szczyt UE–Chiny odbędzie się ponad półtora roku po poprzednim.

Polityka

Dane statystyczne pomogą przyspieszyć rozwój turystyki. Posłużą również do promocji turystycznej Polski

Główny Urząd Statystyczny we współpracy z resortem turystyki buduje nowoczesny portal analityczny Turystyka+. To interaktywne narzędzie, które umożliwia śledzenie zmian i porównywanie danych. Celem projektu jest wsparcie rozwoju turystyki na wielu poziomach – nie tylko krajowym, ale również lokalnym i regionalnym. Ma on być pomocny zarówno w podejmowaniu decyzji politycznych dotyczących infrastruktury turystycznej, jak i dla przedsiębiorców, co ma się przełożyć na rozwój sektora i gospodarki.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.