Ponad 210 ton odpadów - wyniki tegorocznej Operacji Czysta Rzeka
Operacja Rzeka Sztab Główny
ul. Zamkowa 1
21-505 Janów Podlaski
iza|operacjarzeka.pl| |iza|operacjarzeka.pl
+40609900492
www.operacjarzeka.pl
Ponad 210 ton odpadów, prawie 14 tysięcy worków śmieci, dzięki zaangażowaniu ponad 4800 wolontariuszy w całej Polsce – takie są efekty tegorocznej edycji Operacji Czysta Rzeka.
Na zakończenie tej edycji i w ramach podziękowania dla wolontariuszy organizatorzy zorganizowali 2 koncerty. Wystąpiła grupa Haydamaky i projekt Sviatyj, który towarzyszył akcji podczas najmniejszych koncertów dla rzeki w trakcie wakacji. Ostatnie akcje odbyły się w weekend 27-29 sierpnia na Lubelszczyźnie na rzekach Wieprz, Bug i Krzna.
Jednocześnie weekend był zakończeniem pierwszej edycji letniej w historii Operacji Czysta Rzeka.
"Postanowiliśmy posprzątać 30 rzek i nam się to udało. I choć to nie były ogromne akcje w porównaniu z tymi wiosennymi, to jednak te odcinki rzek, na których spływaliśmy zostały uwolnione od 1,5 tony śmieci. Pomagało nam w tym czasie ponad 30 wolontariuszy. Po Polsce pływał nasz stały operacyjny ekopatrol w czerwonych canoe, ale w Wielkopolsce wsparła nas ekipa sołtysa Orzechowa - Aleksandra Warczygłowy, a na Dolnym Śląsku Dominik Dobrowolski z Cycling Recycling. W tej tonie śmieci odnotowaliśmy spektakularne znaleziska takie jak: rower, opiekacz, grille, opony samochodowe oraz ogromne ilości klapek!" - mówi Daniel Parol, jeden z pomysłodawców akcji.
Operacja Rzeka odwiedziła także 4 festiwale:
- Festiwal Folkowisko w Gorajcu
- Festiwal Języka Polskiego w Szczebrzeszynie
- Festiwal Patrząc na Wschód w Budzie Ruskiej
- Festiwal CieszFanów w Cieszanowie
oraz największy spływ „500 kajaków” i Triathlon Kraina Bugu.
"Dziękujemy wszystkim wolontariuszom za zaangażowanie. Przyroda jest lżejsza o ponad 210 ton śmieci. Nie zatrzymujemy się, działamy dalej. Wiosną znów wyjdziemy posprzątać. Pamiętajmy jednak, że od bycia odpowiedzialnym i nie śmiecenia nie ma przerwy, nie śmiecimy na łonie natury i segregujemy odpady! Wybierajmy rozwiązania i produkty przyjazne środowisku, rezygnujmy z opakowań!" - dodaje Izabela Sałamacha, rzeczniczka akcji.
Więcej relacji z przebiegu tegorocznej edycji na www.operacjarzeka.pl.

Unijny cel klimatyczny do 2040 roku komentują organizacje pozarządowe

Każda Puszka Cenna wspólnie z Żabka Polska edukowała na temat systemu kaucyjnego na wrocławskim Placu Solnym

„Rozszerzona Odpowiedzialność Producenta – polityka środowiskowa, dialog i role interesariuszy” - konferencja Rekopol
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Handel

Ważą się losy wymiany handlowej między Stanami Zjednoczonymi a Unią Europejską. Na wysokich cłach stracą obie strony
Komisja Europejska przedstawiła w poniedziałek propozycję ceł na import z USA o wartości 72 mld euro, co ma być odpowiedzią na nałożenie 30-proc. stawek na import z UE zapowiedziane przez Amerykanów w poprzednim tygodniu. Przedstawiciele KE wciąż widzą jednak potencjał kontynuowania negocjacji. Zdaniem europosła Michała Koboski brak porozumienia lub uzgodnienie stawek wyższych niż 10-proc. nie tylko zaszkodzi obydwu stronom, ale i osłabi ich pozycję na arenie międzynarodowej.
Handel
Nie tylko konsumenci starają się kupować bardziej odpowiedzialne. Część firm już stawia na to mocny nacisk

Kwestie równoważonych zakupów stają się elementem strategii ESG. Dostawy energii, zamówienia surowców i materiałów do produkcji czy elementów wyposażenia biur – na każdym etapie swoich zakupów firmy mogą dziś decydować między opcjami bardziej i mniej zrównoważonymi. Dotyczy to także zamówień rzeczy codziennego użytku dla pracowników czy środków czystości – wskazują eksperci Lyreco, e-sklepu, który prowadzi sprzedaż produktów do biur, pokazując ich wpływ na środowisko czy efektywność pracy.
Prawo
Unia Europejska wzmacnia ochronę najmłodszych. Parlament Europejski chce, by test praw dziecka był nowym standardem w legislacji

Parlament Europejski chciałby tzw. testu praw dziecka dla każdego aktu prawnego wychodzącego z Komisji Europejskiej. – Każda nowa legislacja Unii Europejskiej powinna być sprawdzana pod kątem wpływu na prawa dziecka – zapowiada Ewa Kopacz, wiceprzewodnicząca PE. Jak podkreśla, głos dzieci jest coraz lepiej słyszalny w UE i jej różnych politykach. Same dzieci wskazują na ważne dla siebie kwestie, którymi UE powinna się zajmować. Wśród nich są wyzwania w obszarze cyfrowym i edukacyjnym.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.