Komunikaty PR

Pożary częściej wybuchają w domach niż mieszkaniach

2020-05-15  |  13:30
Biuro prasowe
  • Aż 27 802 pożary wybuchły w ubiegłym roku w budynkach jedno- i wielorodzinnych – wynika z danych Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej (KG PSP).
  • Za około jedną czwartą pożarów w budynkach mieszkalnych odpowiada nieostrożność osób dorosłych.
  • Ubezpieczenie domu czy mieszkania nie uchroni przed pożarem, ale pozwoli zrekompensować poniesione straty.

 

Jak podaje KG PSP w statystykach za ubiegły rok, w 2019 r. wybuchły łącznie 27 802 pożary w budynkach mieszkalnych wielo- i jednorodzinnych. To spadek w stosunku do 2018 roku, gdy domy i mieszkania płonęły 29 068 razy, ale dużo więcej, niż kilka lat temu. Dla porównania: w 2013 r. strażacy gasili pożary w tych budynkach 23 440  razy, w 2014 r. – 23 221 razy, a w 2015 r. – 25 164 razy.

W zeszłym roku straż częściej interweniowała w domach jednorodzinnych (16 096 razy, 58% pożarów), niż wielorodzinnych (11 706 razy). Domy i mieszkania najczęściej płonęły w województwach: mazowieckim (3569 razy), śląskim (3541) i dolnośląskim (2913). W ubiegłym roku 6301 razy zawiniła nieostrożność osób dorosłych.

- Stosowanie odpowiednich zabezpieczeń przeciwpożarowych i regularne przeprowadzanie przeglądów to podstawa, ale warto pamiętać, że do pożarów dochodzi nawet w najlepiej zabezpieczonych i „zadbanych” nieruchomościach. Dlatego warto rozważyć uzupełnienie ochrony domu czy mieszkania o ubezpieczenie od ognia i innych zdarzeń losowych, które zapewnia odszkodowanie w razie zniszczeń spowodowanych pożarem, huraganem czy zalaniem. Ono pozwoli na remont czy odbudowę zniszczonego domu lub zakup mieszkania oraz ruchomości, które zostały zniszczone – tłumaczy Andrzej Paduszyński, Dyrektor Departamentu Ubezpieczeń Indywidualnych Compensa TU SA Vienna Insurance Group.

Odpowiedni zakres ochrony

Ubezpieczenie domu i mieszkania tylko wtedy spełni swoją rolę, jeśli zakres ochrony będzie dopasowany do potrzeb ubezpieczonego. Na przykład dla osób mieszkających w pobliżu rzek czy zbiorników wodnych ważne będzie ryzyko powodzi, a dla mieszkańców terenów górskich istotne znaczenie ma niebezpieczeństwo lawin czy spływania wód po zboczach. Kluczowe jest jednak ubezpieczenie od ognia, gdyż to właśnie pożary powodują największe szkody. Ubezpieczyciel wypłaca odszkodowanie za zniszczone mienie, które zostało objęte ochroną. Przede wszystkim może to być sama nieruchomość, a więc konstrukcja budynku i jego elementy stałe.

- Ubezpieczyć można też ruchomości domowe, czyli meble, sprzęt RTV i AGD, przedmioty osobiste, księgozbiór czy dokumenty – wszystko to, co stanowi własność ubezpieczonego i znajduje się w mieszkaniu lub domu oraz ruchomości znajdujące się na balkonie, tarasie i w budynkach gospodarczych, a także drzewa i krzewy w ogrodzie – mówi Andrzej Paduszyński z towarzystwa ubezpieczeń Compensa.

Dom i mieszkanie można ubezpieczyć od tzw. ryzyk nazwanych, czyli od konkretnie wymienionych w ogólnych warunkach ubezpieczenia (OWU). Do nich zalicza się oczywiście pożar. Druga możliwość to zakup polisy w tzw. formule all risk, czyli od wszystkich nagłych, nieprzewidzianych i niezależnych od woli ubezpieczonego zdarzeń z wyjątkiem tych, które zostały wskazane w OWU jako wyłączenia odpowiedzialności.

Ważna suma ubezpieczenia

Nie tylko zakres ochrony ma znaczenie, ale też wysokość sumy ubezpieczenia, czyli górna granica odpowiedzialności zakładu ubezpieczeń. Suma ubezpieczenia powinna odpowiadać wartości domu czy mieszkania oraz wyposażenia, dzięki czemu odszkodowanie wystarczy na pokrycie wszystkich strat w sytuacji, gdy pożar strawi nasz dobytek. Sumy ubezpieczenia nie należy więc zaniżać – co prawda pozwoli to zaoszczędzić na składce, ale odszkodowanie wypłacone po szkodzie nie wystarczy na odbudowę domu czy zakup mieszkania oraz na pełne wyposażenie nieruchomości. Nie ma również potrzeby ustanawiania zbyt wysokiej sumy ubezpieczenia, ponieważ odszkodowanie wypłacane jest do wysokości powstałej szkody i odpowiada faktycznej wartości mienia.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Finanse 5 rad dla przedsiębiorców na 2025 r. od lidera finansowania pozabankowego Biuro prasowe
2024-12-31 | 11:00

5 rad dla przedsiębiorców na 2025 r. od lidera finansowania pozabankowego

fot. IBI Polska Rok 2024 przyniósł przedsiębiorcom wyzwania związane z wysokimi stopami procentowymi i trudniejszym dostępem do kredytów bankowych. W takich warunkach
Finanse Ubezpieczenia na życie jako inwestycja w pracowników
2024-12-29 | 18:00

Ubezpieczenia na życie jako inwestycja w pracowników

Jednym z najbardziej wartościowych świadczeń pozapłacowych jest ubezpieczenie na życie, które nie tylko wspiera zatrudnionych w trudnych chwilach, ale także buduje wizerunek
Finanse Internetowy Fundusz Leasingowy S.A. wyemitował obligacje na kwotę 6 mln złotych
2024-12-27 | 17:00

Internetowy Fundusz Leasingowy S.A. wyemitował obligacje na kwotę 6 mln złotych

Obligacje korporacyjne wyemitowane przez Internetowy Fundusz Leasingowy S.A. zadebiutowały na rynku Catalyst 29 listopada. Papiery dłużne o wartości 6 mln złotych stanowią pierwszy

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Prawo

Mija rok obowiązywania ustawy o opiece geriatrycznej. W systemie opieki nad seniorami zmieniło się niewiele

Rok obowiązywania ustawy o szczególnej opiece geriatrycznej nie przyniósł znaczących zmian w systemie opieki nad seniorami, ale zdaniem lekarzy dzięki niej więcej rozmawia się o problemach tego sektora i szuka się odpowiednich rozwiązań, bardziej dopasowanych do krajowych realiów. Problemem pozostaje brak geriatrów oraz brak odpowiedniej liczby oddziałów geriatrycznych. Eksperci postulują możliwość przygotowania lekarzy innych specjalizacji do opieki nad seniorami, przede wszystkim POZ, a także położenie większego nacisku na wielodyscyplinarne podejście do tej opieki.

Konsument

Ludzie przestają ufać treściom publikowanym w internecie. Rośnie także potrzeba bycia offline

Nieufność wobec treści udostępnianych w sieci i mediach społecznościowych oraz dążenie do budowania zdrowej relacji z technologią – to według raportu Accenture dwa z pięciu najważniejszych przyszłorocznych trendów konsumenckich. Okazuje się, że kontakt z fałszywymi treściami stał się już powszechny, przez co większość ludzi ostrożnie podchodzi do tego, co czyta w internecie. Dla marek, które docierają do odbiorców głównie poprzez media społecznościowe, dużym wyzwaniem będzie więc odbudowa zaufania klientów. Ci jednak, a zwłaszcza reprezentanci młodszych pokoleń, coraz częściej szukają możliwości bycia offline.

Konsument

Nowy rok to dobry moment na refleksję nad celami finansowymi. Polacy mają coraz większą świadomość konieczności budowania kapitału

Pandemia, wojna w Ukrainie i najwyższa od kilkudziesięciu lat inflacja – wszystkie te kryzysy, które wydarzyły się w ciągu niespełna pięciu lat, nadszarpnęły oszczędności Polaków i wielu z nich skłoniły do zastanowienia się nad swoją przyszłością finansową i jej zabezpieczeniem. Wciąż jednak na tle innych krajów UE poduszka finansowa Polaków jest skromna. Według Doroty Sierakowskiej, analityczki rynków surowcowych, przedsiębiorczyni i inwestorki, przełom roku to dobry moment na podjęcie planów finansowych, a najważniejszą zasadą inwestycji, chroniącą przed kryzysami, powinno być zróżnicowanie portfela.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.