Komunikaty PR

Poznański start-up zdobywa uznanie w USA. Polska odpowiedź na globalne wyzwania

2024-01-15  |  12:00
Biuro prasowe
Kontakt
Weber Shandwick
Weber Shandwick

ul. Cybernetyki 19
02-677 Warszawa
ooo|webershandwick.pl| |ooo|webershandwick.pl
600000000
webershandwick.com

Zmiany klimatu i inne wyzwania wymagają szukania globalnych rozwiązań. Europejski Instytut Innowacji i Technologii (EIT) w ramach własnej inicjatywy Global Outreach toruje drogę obiecującym europejskim start-upom, łącząc je z ekosystemami innowacji na całym świecie. Wśród wyróżniających się uczestników tegorocznej edycji programu była uFraction8 - częściowo polska firma zaangażowana w rozwój technologii rewolucjonizującej przetwarzanie w bioreaktorach i przyczyniającej się do tworzenia zrównoważonej przyszłości. Poznańska firma była jedną z kilku zajmujących się technologiami klimatycznymi, które tej jesieni znalazły się w centrum uwagi obiecującego ekosystemu innowacji na wschodnim wybrzeżu Stanów Zjednoczonych.

Inicjatywa EIT Global Outreach, prowadzona przez Europejski Instytut Innowacji i Technologii (EIT), jednostkę Unii Europejskiej, działa jako pomost łączący europejskie ekosystemy innowacji z resztą świata. Jest odpowiedzią na coraz bardziej złożone wyzwania, wymagające współpracy na wielu poziomach. Celem platformy EIT Global Outreach jest wzmacnianie pozycji innowatorów i przedsiębiorców w zakresie opracowywania rozwiązań, które mogą sprostać globalnym wyzwaniom społecznym, wspierać wzrost gospodarczy i tworzyć na świecie miejsca pracy wymagające kwalifikacji.

Pokonywanie problemów wymaga globalnego podejścia. Zmiany klimatu czy inne wyzwania nie są ograniczone do konkretnego regionu i wymagają wspólnych wysiłków na rzecz znalezienia skutecznych rozwiązań" - mówi Adi Barel, dyrektor zarządzająca Global Outreach. „Wykorzystując model lean do rozwoju i stymulowania ekosystemów na świecie, Global Outreach istotnie wspiera ekosystemy innowacji w Unii Europejskiej. To nowe podejście pozwala innowatorom z Europy cieszyć się dostępem do strategicznych lokalizacji na świecie i bez zobowiązań, umożliwiając skuteczną globalną eksplorację".

Uwalnianie potencjału: skalowanie w centrum uwagi

Jednym z sztandarowych programów inicjatywy Global Outreach jest GreenScale. To dwumiesięczny program "skalujący", skierowany do bardziej dojrzałych start-upów i scale-upów działających w obszarze technologii klimatycznych, które chcą wejść na rynki globalne. Wschodnie wybrzeże USA, z ekosystemem o wartości 647 miliardów dolarów i 98 jednorożcami, czyli start-upami o wartości co najmniej miliarda dolarów w samym Nowym Jorku, wraz z Bostonem i Waszyngtonem (D.C.) wśród 11 najlepszych ekosystemów technologicznych w 2023 roku według Startup Genome, jest jednym z najbardziej pożądanych rynków dla europejskich firm.

Mając na uwadze ogromne możliwości w tym regionie, GreenScale w 2023 r. ułatwił nawiązanie kontaktów z inwestorami ze wschodniego wybrzeża USA, otwierając nowe możliwości finansowania oraz uruchamiając projekty beta, a także zapewnił praktyczne narzędzia do ekspansji rynkowej firm. Sesje programu obejmowały podstawowe aspekty nawigacji rynkowej, możliwości inwestowania i finansowania, prezentowania swojej historii, a także budowania marki, nawiązywania potencjalnej współpracy i tworzenia strategii marketingowych. Program był współprowadzony przez Mile Advisory i wyprodukowany we współpracy z ImappedinNY, NYCEDC i Greenberg Traurig LLP.

Zwieńczeniem programu był zorganizowany pod koniec października roadshow, obejmujący wizyty w znanych ośrodkach technologicznych i centrach innowacji, takich jak NewLab na Brooklynie i Andlinger Center For Energy And Environment na Uniwersytecie Princeton. Łącznie dziesięć start-upów z całej Europy, w tym wspomniany UFraction8, miało okazję nawiązać kontakt z inwestorami, korporacjami i innymi kluczowymi interesariuszami, prezentując swoje innowacyjne rozwiązania przed wpływową publicznością. Wielki finał roadshow, podczas którego start-upy prezentowały się przed lokalnymi funduszami venture capital, pokazał globalny wpływ i potencjał tych innowacyjnych firm.

Wykorzystanie mikroprzepływów dla zrównoważonego rozwoju

Założony w Szkocji i częściowo zlokalizowany w Poznaniu start-up biotechnologiczny UFraction8 koncentruje się na zrównoważonym przetwarzaniu w bioreaktorach, zastępując filtry, membrany, flokulanty, wirówki i inne technologie innowacyjnym rozwiązaniem opartym na mikroprzepływach. Firma UFraction8, której współzałożycielami są Brian Miller i Monika Tomecka, otworzyła swój oddział w Polsce w 2019 roku. Technologia uFraction8 wykorzystuje mikroprzepływy do delikatnej, energooszczędnej separacji, pracując z szeroką gamą drobnoustrojów, takich jak mikroalgi, drożdże i bakterie, w celu sortowania biomasy z pożywki hodowlanej bez szkodliwych procesów wysokiego ścinania.

Wpływ firmy na klimat jest znaczący, ponieważ 75 jej modułów jest w stanie zaoszczędzić do 2 344 ton CO2 rocznie w porównaniu z innymi systemami. Odpowiada to emisji spalin z 290 samochodów jeżdżących po całym świecie lub 4 553 baryłkom spalonej ropy naftowej.

Udział w programie GreenScale okazał się przełomem dla UFraction8. Kontakt z jednym z najgorętszych ekosystemów innowacji oraz wartościowe sesje prowadzone w ramach EIT Global Outreach znacząco przyczyniły się do realizacji naszych planów rozwoju i zwiększenia rozpoznawalności” - podkreśla Monika Tomecka, CEO i Founding Director, UFraction8 Polska. „Otrzymane wsparcie wykracza poza pomoc finansową. Najcenniejsze jest budowanie kontaktów i wspieranie współpracy na poziomie międzynarodowym. Program zapewnia start-upom nie tylko możliwość szybkiego rozwoju, ale także ułatwia nawiązanie kontaktów w skali globalnej, które są niezbędne do sprostania złożonym wyzwaniom w erze globalnej”.

GreenScale to tylko jedna z inicjatyw EIT Global Outreach. Możliwości jakie pojawią się w 2024 roku będą obejmować programy wejścia na rynek dla start-upów, program eksploracji dla liderów ekosystemów, a także program kojarzenia partnerów oraz budowania konsorcjów dla partnerów i start-upów.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Startupy NanoGroup S.A. z 3 nowymi źródłami finansowania prac badawczo-rozwojowych Biuro prasowe
2024-04-11 | 12:30

NanoGroup S.A. z 3 nowymi źródłami finansowania prac badawczo-rozwojowych

Ponad 9 milionów złotych – to łączna wartość finansowania, jakie na podstawie umowy zawartej pomiędzy spółkami eCapital sp. z o.o. i NanoGroup S.A., trwającej emisji
Startupy Nowy sposób na problemy z najemcą?
2023-11-27 | 10:00

Nowy sposób na problemy z najemcą?

Ustawa o ochronie praw lokatorów, która ma na celu zapewnić każdemu obywatelowi dach nad głową narusza interesy właścicieli mieszkań, którzy nie mogą swobodnie
Startupy Digitalizacja to nowy trend na rynku najmu?
2023-10-24 | 10:00

Digitalizacja to nowy trend na rynku najmu?

Warszawa, 24 października – od pandemii cyfryzacja na świecie zdecydowanie przyspieszyła, jednak na rynku najmu wciąż pozostaje duże pole do zagospodarowania. Stwarza to okazję dla

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Newseria na XVI Europejskim Kongresie Gospodarczym

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Finanse

Postępowania sądowe w Polsce trwają coraz dłużej. Wydłuża się zwłaszcza czas w sprawach gospodarczych

Czas trwania postępowań sądowych, zamiast maleć, w ostatnich latach wzrósł. W przypadku spraw gospodarczych przewlekłość procesów może oznaczać paraliż działalności firmy, a w konsekwencji nawet jej upadłość. Zdaniem prezesa Naczelnej Rady Adwokackiej receptą na ten stan rzeczy powinna być informatyzacja systemu sądowego, zwiększenie jego finansowania oraz ograniczenia zakresu przypadających do rozstrzygnięcia spraw, w których orzeczenia nie wymagają kompetencji sądów. Niepotrzebna jest też procedura gospodarcza.

Transport

Mazowieckie lotniska będą mogły wkrótce obsłużyć 40 mln pasażerów rocznie. Trwają przygotowania do modernizacji na Okęciu i w Modlinie

Lotnisko Chopina, które właśnie obchodziło 90. urodziny, może w tym roku obsłużyć nawet 20 mln pasażerów. To o 10 proc. więcej niż rok  temu. Aby sprostać rosnącemu ruchowi turystycznemu w kolejnych latach, potrzebne jest jednak zwiększenie przepustowości. Planowana rozbudowa do 2028 roku pozwoli obsługiwać rocznie nawet 30 mln pasażerów. Łącznie z możliwościami lotnisk w Modlinie i Radomiu ma to być ok. 10 mln pasażerów więcej.

Ochrona środowiska

Stworzenie cyfrowego bliźniaka Ziemi coraz bliżej. Pomoże precyzyjniej przewidywać klęski żywiołowe

Na początku czerwca mają zostać uruchomione dwa pierwsze komponenty cyfrowej repliki Ziemi. To inicjatywa Komisji Europejskiej, w ramach której powstaje superzaawansowana symulacja zjawisk, m.in. atmosferycznych i klimatycznych, do jakich dochodzi na Ziemi. Oparte na bogatych zbiorach danych, m.in. ze zdjęć satelitarnych, i ich zaawansowanej analizie narzędzia pozwolą z dwutygodniowym wyprzedzeniem przewidywać zdarzenia pogodowe, precyzując prognozę do obszarów podzielonych na kwadraty o boku zaledwie kilku kilometrów. Będą mogły być wykorzystywane także w planowaniu miast, farm wiatrowych czy w rolnictwie. W tworzeniu rozwiązania bierze udział polski dostawca rozwiązań chmurowych.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.