PR i SEO. W jaki sposób mogą pracować na sukces Twojej marki?
Im wyższa pozycja marki w wyszukiwarce Google, tym większy ruch generuje dana firma. Badania pokazują, że pierwsza pozycja na liście zapewnia współczynnik klikalności na poziomie 27,5 proc[1]. Co to oznacza? Liczbę osób, która zobaczy daną stronę w swojej kategorii. Działania wizerunkowe można połączyć z odpowiednim pozycjonowaniem firmy w Internecie. Które narzędzia są najskuteczniejsze? Informacja prasowa, wywiad, artykuł sponsorowany, a także raporty.
Celem SEO PR jest budowanie marki za pomocą łączenia działań SEO (pozycjonowania) i PR (public relations). W ramach tych działań marki publikują treści o charakterze pozycjonującym, które jednocześnie budują ich pozytywny wizerunek.
Działania wizerunkowe – moc informacji prasowej
Dzięki nowo zintegrowanemu i stale ewoluującemu krajobrazowi cyfrowemu, kanały marketingu i komunikacji współpracują ze sobą ściślej niż kiedykolwiek wcześniej.
– Dobra treść i zasięgi są integralną częścią budowania wizerunku firmy. Odpowiednio skrojona komunikacja powinna także pozycjonować markę, nie tylko budować wizerunek – uważa Sebastian Kopiej, Prezes Zarządu Commplace. – Specjaliści od PR nie zawsze posiadają odpowiednią wiedzę, jak tworzyć treści zoptymalizowane pod SEO. Zadaniem firm są szkolenia w tym zakresie bądź skorzystanie z usług zewnętrznej agencji. Tak jak PR nie uczy się SEO, SEO nie jest nauczone PR-u.
Zespół SEO powinien ściśle współpracować z zespołem PR w celu optymalizacji linków we wszystkich publikacjach — takich jak informacje prasowe firmy lub artykuły sponsorowane.
Optymalizacja treści dla mediów
Klasyczne media relations ewaluowało. Dziś redakcje są bardziej wymagające. Tworzenie informacji prasowych to za mało. W jaki sposób marki powinny budować relacje z mediami, a przy tym łączyć PR i SEO?
– Przygotowanie ciekawej informacji prasowej to dopiero początek drogi do uzyskania publikacji w mediach. Dziś redakcje żyją głównie tematami politycznymi. W jaki sposób zachęcić dziennikarzy do współpracy? Kluczem jest tworzenie spersonalizowanych informacji prasowych. Wiele redakcji wymaga treści skrojonych pod SEO, co tylko potwierdza, jak istotne jest pozycjonowanie – dodaje Sebastian Kopiej, Prezes Zarządu Commplace.
Ponadto zespoły PR i SEO powinny działać w myśl jednej taktyki i strategii. Przekaz PR musi być zbieżny z pozycjonowaniem marki.
Dziennikarze sami poszukują informacji prasowych
Pozycjonowanie informacji prasowych jest istotne z punktu widzenia agencji, a także klienta. Dobrze napisany news działa jak wędka. Badania pokazują, że aż 77 proc. dziennikarzy samodzielnie wyszukuje informacje prasowe, a także korzysta z tych wysyłanych przez instytucje czy agencje PR[2].
Jak tworzyć angażujące treści SEO PR? Aż 89 proc. dziennikarzy oczekuje od PR-owców angażujących treści, które zawierają unikalne dane. Mogą to być raporty wewnętrzne firm bądź publikacje dedykowane. 86 proc. redakcji ceni, gdy komunikat zawiera wypowiedzi niezależnych ekspertów, a także dane kontaktowe do nich. Z kolei 80 proc. przyznaje, że wybiera newsy, które dokładnie opisują dane produkty, a także rozwiązania komercyjne. A co stanowi barierę w publikacji treści od PR-owców? Co drugi dziennikarz wskazuje zbyt marketingowe treści w komunikatach, a także brak personalizacji treści. SEO PR powinien wziąć te kwestie pod uwagę.
[1] Advanced Web Ranking CTR
[2] Konstrukcja i dystrybucja informacji prasowej, raport PAP

CIMA i Templar Executives podpisały memorandum o współpracy w celu wzmocnienia odporności cybernetycznej w Europie

Z ziemniaka zrobili biznes

Jak wykorzystać kryptowaluty w biznesie?
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Ochrona środowiska

Kraje dotknięte powodzią z 2024 roku z dodatkowym wsparciem finansowym. Europosłowie wzywają do budowy w UE lepszego systemu reagowania na kryzysy
W lipcu Parlament Europejski przyjął wniosek o uruchomienie 280,7 mln euro z Funduszu Solidarności UE na wsparcie sześciu krajów dotkniętych niszczycielskimi powodziami w 2024 roku. Polska otrzyma z tego 76 mln euro, a środki mają zostać przeznaczone na naprawę infrastruktury czy miejsc dziedzictwa kulturowego. Nastroje polskich europosłów związane z funduszem są podzielone m.in. w kwestii tempa unijnej interwencji oraz związanej z nią biurokracji. Ich zdaniem w UE potrzebny jest lepszy system reagowania na sytuacje kryzysowe.
Handel
Nestlé w Polsce podsumowuje wpływ na krajową gospodarkę. Firma wygenerowała 0,6 proc. polskiego PKB [DEPESZA]

Działalność Nestlé w Polsce wsparła utrzymanie 45,2 tys. miejsc pracy i wygenerowała 20,1 mld zł wartości dodanej dla krajowej gospodarki. Firma przyczyniła się do zasilenia budżetu państwa kwotą 1,7 mld zł – wynika z „Raportu Wpływu Nestlé” w Polsce przygotowanego przez PwC na podstawie danych za 2023 rok.
Polityka
M. Kobosko: Surowce dziś rządzą światem i zdecydują o tym, kto wygra w XXI wieku. Zasoby Grenlandii w centrum zainteresowania

Duńska prezydencja w Radzie Unii Europejskiej rozpoczęła się 1 lipca pod hasłem „Silna Europa w zmieniającym się świecie”. Według zapowiedzi ma się ona skupiać m.in. na bezpieczeństwie militarnym i zielonej transformacji. Dla obu tych aspektów istotna jest kwestia niezależności w dostępie do surowców krytycznych. W tym kontekście coraz więcej mówi się o Grenlandii, autonomicznym terytorium zależnym Danii, bogatym w surowce naturalne i pierwiastki ziem rzadkich. Z tego właśnie powodu wyspa znalazła się w polu zainteresowania Donalda Trumpa.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.