Praca dorywcza dla osób 50+
Z przeprowadzonego w styczniu br. przez SW Research dla Job Impulse badania[1] wynika, że łącznie ponad 94% ankietowanych w grupie 50+ podjęłoby pracę dorywczą – albo fizyczną (np. w magazynie), zdalną (wykonywaną z domu) lub taką na godziny (np. sprzątanie).
Zainteresowanie dodatkowymi zleceniami wynika z dwóch czynników. Ma to oczywiście związek z wydarzeniami ostatnich miesięcy, jak wysoka inflacja oraz wzrost cen, ale też z ogólną tendencją, jaką jest starzejące się społeczeństwo. Osoby w wieku 50+ nadal chcą być aktywne zawodowo, a pracodawcy mniej chętnie zatrudniają je na etat. Praca dorywcza jest więc coraz bardziej powszechnym rozwiązaniem dla tej grupy wiekowej.
- Strefajob.pl to portal, który powstał po to, aby ułatwić poszukiwania pracy dorywczej. Początkowo skierowany był do osób w wieku 18-25 lat, głównie studentów, którzy podejmując nieskomplikowane, zazwyczaj nocne zlecenia mogli zasilić swój budżet. Na przestrzeni ostatnich lat widzimy jednak, że coraz częściej korzystają z niego także osoby starsze. Z naszych danych wynika, że w ubiegłym roku było to niespełna 1 tys. osób powyżej 45 roku życia, które łącznie przepracowały prawie 59 tys. godzin. Wśród tych osób znaleźli się także emeryci i renciści – mówi Łukasz Koszczoł, Prezes Job Impulse. – Kiedy porównamy to z danymi z poprzednich lat możemy zauważyć, że podejmujących pracę dorywczą w tej grupie wiekowej jest coraz więcej.
Wydłużający się wiek aktywności zawodowej to wyzwanie dla pracodawców. Nie wszyscy bowiem są otwarci na zatrudnianie osób powyżej 50 roku życia. Jednak powoli i to się zmienia, chociażby patrząc na oferty pracy, jakie pojawiają się na portalu strefajob.pl.
- Rynek pracy podlega dynamicznym zmianom i dostosowuje do potrzeb pracodawców oraz pracowników. Coraz więcej firm w swojej ofercie ma prace dorywcze, które mogą wykonywać osoby 50+. Takie, gdzie ich wiek, doświadczenie oraz elastyczność czasowa stanowią ogromne atuty. Przykładem są prace pomocnicze w sklepach i magazynach: obsługa stoisk, wykładanie towaru, konfekcjonowanie, pakowanie czy obsługa zwrotów, prace porządkowe, obsługa maszyn introligatorskich. Możemy śmiało zakładać, że będzie to tendencja zwyżkowa, gdyż grupa zdolnych do pracy, aktywnych zawodowo osób będzie się z roku na rok powiększać – dodaje Koszczoł.
Firma Job Impulse co roku przeprowadza także ankiety wśród osób korzystających z ofert pracy dorywczej. W tegorocznym „Badaniu satysfakcji użytkowników strefajob.pl”[2] wzięły udział także osoby w przedziale wiekowym 46-55 oraz 56+. Prawie 1/3 ankietowanych podjęła ponad 20 zleceń dodatkowych w roku 2022, a aż 64% osób planuje zwiększenie liczby podejmowanych zleceń w roku bieżącym. Ponad 1/3 zadeklarowała, że podejmuje się zleceń dodatkowych od ok. pół roku, na co z pewnością mają wpływ rosnące koszty życia w ostatnich miesiącach. Dla prawie 90% ankietowanych w grupie 46+ zlecenia to dodatkowe źródło dochodu, a dla 58,54% główny powód to po prostu chęć dorobienia. 17% ankietowanych zbiera na konkretny cel, m.in. wymiana auta, wakacje, remont, pomoc rodzinie, czyli wydatki, które możemy określić jako podstawowe.
[1] Badanie przeprowadzone przez SW Research metodą wywiadów on-line (CAWI) na zlecenie Job Impulse na ogólnopolskiej reprezentatywnej próbie 816 osób, w dniach 9-10 stycznia.
[2] Badanie przeprowadzone w dniach 1-28 lutego 2023 r.

Mercer Total Remuneration Survey (TRS) – kluczowe wnioski i obserwacje

Dyskusje o pokoleniu Z na rynku pracy, Women on boards i migracjach. Zakończyło się EFNI Wiosna w Warszawie

Zaskocz swoich pracowników: 500 zł na karcie Pluxee, które działa jak 560 zł!
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Ochrona środowiska

Zielona transformacja wiąże się z dodatkowymi kosztami. Mimo to firmy traktują ją jako szansę dla siebie i Europy
Bez zaangażowania największych firm, które ograniczają własny ślad węglowy, będzie trudno o transformację energetyczną. Jak wynika z danych Europejskiego Banku Inwestycyjnego, w ubiegłym roku 61 proc. przedsiębiorstw z UE zainwestowało w walkę ze zmianą klimatu. Choć z tymi inwestycjami wiążą się zwykle ogromne koszty, część firm traktuje je jako szansę na podniesienie swojej konkurencyjności. Wśród znaczących korzyści podnoszą też kwestię zmniejszania zależności od dostaw surowców energetycznych z innych krajów.
Prawo
Rolnicy z Wielkopolski i Opolszczyzny protestują przeciwko likwidacji ich miejsc pracy. Minister rolnictwa deklaruje szukanie rozwiązań

W czwartek 24 kwietnia pracownicy towarowych gospodarstw rolnych z województw wielkopolskiego i opolskiego protestowali przed Ministerstwem Rolnictwa i Rozwoju Wsi w Warszawie. To już kolejny – po poznańskim – protest, który ma zwrócić uwagę na opieszałość urzędników w związku z zagospodarowaniem zwracanych do Zasobu Skarbu Państwa dzierżawionych gruntów, na których dziś prowadzona jest działalność rolnicza. Minister Czesław Siekierski przyjął delegację pracowników, która przekazała petycję z postulatami wymagającymi pilnych działań urzędniczych.
Prawo
W połowie maja pierwszym pakietem deregulacyjnym zajmie się Senat. Trwają prace nad drugim pakietem

Zgodnie z zaplanowanym porządkiem obrad na posiedzeniu 14–15 maja Senat zajmie się pierwszym pakietem deregulacyjnym, przygotowanym przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii. Przyjęty w ubiegłym tygodniu przez Sejm dokument zawiera około 40 rozwiązań, które mają ułatwić prowadzenie biznesu. W ciągu kilku miesięcy efekty mają być odczuwalne dla przedsiębiorców. Jednocześnie trwają już prace nad kolejnymi propozycjami deregulacyjnymi.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.