Komunikaty PR

Praca jest dla nas ważna. Historie ludzi z Ukrainy, którzy zostali w Polsce

2023-10-10  |  10:02
Biuro prasowe

Migracje ludności to powszechne zjawisko, które można zaobserwować na całym świecie. Każda z tych historii jest jednak na swój sposób unikalna. Powody wyjazdu mogą być bowiem bardzo różne - od zwykłej emigracji zarobkowej po ucieczkę przed wojną. W obliczu ubiegłorocznych wydarzeń związanych z inwazją Rosji w Ukrainie, Polska stała się głównym kierunkiem dla poszukujących schronienia Ukraińców. Dla niektórych była przystankiem przed dalszą drogą, a część z nich zdecydowała się na powrót do ojczyzny. Znaczna liczba imigrantów postanowiła jednak pozostać w Polsce, budując w naszym kraju nowe, lepsze życie.

Według badania „Barometr polskiego rynku pracy” z marca 2023, niemal co drugi przedsiębiorca w Polsce zatrudnia w tej chwili pracownika z Ukrainy. Ponadto, co trzeci ukraiński pracownik jest zatrudniony jako wykwalifikowana kadra średniego szczebla. Wciąż rośnie liczba zatrudnionych na wysokich stanowiskach, pół roku temu było to już około 10% pracujących Ukraińców.

Znalezienie odpowiedniego stanowiska nie jest jednak łatwe. Według badania „Kierunek Polska. Pracownicy z Ukrainy na polskim rynku pracy” z kwietnia 2023, aż połowa zatrudnionych Ukraińców pracuje poniżej kompetencji. Za przyczynę tego stanu rzeczy najczęściej wskazywano barierę językową. Przybywający do nas sąsiedzi zazwyczaj muszą zaczynać od zera, niejednokrotnie zmieniając pracodawcę w poszukiwaniu coraz lepszych warunków.

Taką drogę musiała odbyć Maryna Ivasiuk, która podzieliła się swoją historią w podcaście „Poznajmy się lepiej” Fundacji VIPoL Wspieramy Razem. Maryna przyjechała do Polski na studia w wieku 17 lat. Nie znała wówczas języka polskiego, co zamknęło jej wiele możliwości. Pierwsze kroki na polskim rynku pracy stawiała zatem w branży sprzątającej. Nauka języka i ciężka praca przyniosły jednak zamierzone efekty. Maryna zmieniała zatrudnienie wielokrotnie, nieustannie podnosząc swoje zarobki. Pracowała między innymi w sklepie, e-commerce, czy też w restauracji jako kelnerka. W momencie opowiadania swojej historii Maryna była zatrudniona jako sommelierka. Jej chęć stałego podnoszenia kwalifikacji pozwala jednak sądzić, że nie był to dla niej ostatni przystanek.

Podobnie prezentuje się ścieżka Anny Olefir, która w Polsce żyje od 8 lat. Przeprowadziła się tu, będąc zaledwie 15-latką, nie znając języka. Nie uważa jednak, że początki były dla niej trudne. Zanim podjęła pracę, musiała jeszcze ukończyć szkołę. Dziś jest już studentką. Pracę zaczynała jako kelnerka, następnie została zatrudniona na administracyjnym stanowisku w instytucie estetycznej kosmetologii. Anna nie ograniczała się do jednej branży, gdyż na kolejnym etapie swojej kariery została asystentką spedytora.

Zgoła inaczej wygląda historia Jany Kryvorotenko, która mieszka w Polsce już od 10 lat. Do wyjazdu skłoniło ją polskie pochodzenie oraz zwykła chęć zmiany. Założyła u nas rodzinę i ułożyła tu swoje życie. Dziś prowadzi własny salon beauty, w którym zatrudnia inne Ukrainki.

Historia każdego przybywającego do Polski cudzoziemca jest unikalna – mówi Iryna Miłkowska
z Fundacji VIPoL Wspieramy Razem. Niektórzy przyjechali tu wiele lat temu, inni zostali do tego zmuszeni przez wojnę. Część odnalazła się szybko, reszta miała trudny początek. W naszym wspólnym interesie jest pomoc tym, którzy napotykają trudności w odnalezieniu się w polskiej rzeczywistości. Tym właśnie zajmuje się nasza fundacja, a naszą misją jest łączenie ludzi w relacjach zawodowych ponad granicami państw w celu zapewnienia im szansy na godne życie.

 

Fundacja VipoL Wspieramy Razem www.fundacjavipol.eu - powstała po to, by monitorować sytuację w polskich firmach, zatrudniających obcokrajowców oraz reagować na bieżące zapotrzebowanie osób i podmiotów nawiązujących współpracę. Fundacja składa się zarówno z Polaków, jak i Ukraińców – ludzi, którzy pracują razem już od 2014 roku i świetnie znają wzajemne oczekiwania. Fundacja podejmuje różnorodne inicjatywy, mające na celu aktywizację i integrację społeczną, przeciwdziałanie wykluczeniu, a także uproszczenie procedur zatrudniania obcokrajowców. Ponadto udziela wsparcia pracownikom i edukuje przedsiębiorców otwartych na zatrudnianie kandydatów spoza Polski.

 

Grupa VIPoL www.vipolgroup.eu - to agencja pracy tymczasowej, która oferuje m.in. leasing unikalnych specjalistów oraz pracowników fizycznych. Firma, działająca na polskim rynku od 2010 roku, zapewniła pracę dziesiątkom tysięcy osób. Zespół tworzą profesjonaliści w dziedzinach HR, zarządzania biznesowego oraz prawa dotyczącego zatrudnienia i legalizacji pobytu obcokrajowców. Misją firmy pod hasłem „Pracujemy razem” jest łączenie ludzi w relacjach zawodowych ponad granicami państw, zapewniając obcokrajowcom szansę na godne życie. Biura grupy VIPoL znajdują się w Polsce, w Niemczech i na Ukrainie.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Praca Nie ma wakacji od prac sezonowych – trwają cały rok. Jacy pracownicy są najbardziej poszukiwani? Biuro prasowe
2025-05-21 | 08:00

Nie ma wakacji od prac sezonowych – trwają cały rok. Jacy pracownicy są najbardziej poszukiwani?

Aż 67% pracowników sezonowych to kobiety – wbrew stereotypom o „męskiej pracy fizycznej”. Drugą największą grupę stanowią osoby w wieku 18-24 lata –
Praca Mercer Total Remuneration Survey (TRS) – kluczowe wnioski i obserwacje
2025-04-30 | 06:00

Mercer Total Remuneration Survey (TRS) – kluczowe wnioski i obserwacje

Wyniki badania płacowego Mercer Total Remuneration Survey (TRS) 2024 dostarczają cennych informacji na temat aktualnych zmian na rynku wynagrodzeń w Polsce. W 2024 roku zauważono kilka
Praca Dyskusje o pokoleniu Z na rynku pracy, Women on boards i migracjach. Zakończyło się EFNI Wiosna w Warszawie
2025-04-17 | 13:00

Dyskusje o pokoleniu Z na rynku pracy, Women on boards i migracjach. Zakończyło się EFNI Wiosna w Warszawie

Debatą byłych ministrów pracy zakończyło się premierowe EFNI Wiosna zorganizowane przez Konfederację Lewiatan pod hasłem „Przyszłość pracy, praca przyszłości”.

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Targi Bezpieczeństwa

Kongres Rady Podatkowej

Handel

Negocjacje między UE i USA w sprawie ceł trwają. Przełom możliwy podczas czerwcowej wizyty Trumpa w Europie

Czas, jaki Donald Trump zostawił krajom obłożonym cłami na negocjacje, zbliża się do półmetka. Umowę podpisała Wielka Brytania, ogłoszono również porozumienie z Chinami. Unia Europejska, która jest czwartym partnerem handlowym USA, do niedawna zdawała się nie czynić żadnych postępów w rozmowach. Jednak negocjacje trwają. Zdaniem europosła Michała Szczerby z PO stanowisko Unii powinno być twarde, a przede wszystkim jednomyślne. Okazją do rozmów może być wizyta Trumpa na czerwcowym szczycie NATO w Hadze.

Przemysł

Unijne programy szansą dla polskiego przemysłu zbrojeniowego. Wkrótce uruchomione będzie 150 mld euro na niskooprocentowane pożyczki

Prace nad uruchomieniem instrumentu pożyczkowego SAFE są na ostatniej prostej. Jak poinformował MON, po wielu tygodniach negocjacji został on przyjęty przez stałych przedstawicieli państw członkowskich przy UE. Wdrożenie SAFE oznacza uruchomienie 150 mld euro niskooprocentowanych pożyczek na finansowanie inwestycji państw członkowskich w obronność. Wysiłki krajowe i unijne koncentrują się teraz na zwiększaniu potencjału europejskiego przemysłu obronnego i budowaniu zdolności obrony i odstraszania.

Konsument

Roboty w służbie środowisku. Ograniczanie ilości odpadów możliwe dzięki automatyzacji

Sztuczna inteligencja i robotyka już dziś pomagają firmom ograniczać swój wpływ na środowisko. Korzyści z inwestycji w zaawansowaną automatyzację odczuwają także konsumenci. Przykładem może być automatyczny system pakowania wdrażany przez Amazon. Robot dostosowujący każdorazowo rozmiar papierowego opakowania do danego produktu pozwolił już zaoszczędzić 3 mln t materiału opakowaniowego, co oznacza dla kupujących mniej materiałów do utylizacji i prostszy recykling.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.