Komunikaty PR

Prąd będzie coraz droższy – ale można się przed tym bronić

2020-01-16  |  01:00
Biuro prasowe
Kontakt
  • W 2018 r. zużycie energii zwiększyło się w skali całego świata o 2,9 proc. i było na najwyższym poziomie od 2010 r.[1].
  • Zapotrzebowanie na samą energię elektryczną będzie rosło dwa razy szybciej niż ogólne zapotrzebowanie na wszystkie typy energii łącznie – oceniają eksperci Międzynarodowej Agencji Energetycznej (IEA).
  • Doprowadzi to do wzrostu cen, ale przedsiębiorcy mogą się przed tym bronić – wystarczy, że zadbają o poprawę efektywności energetycznej i dokładną kontrolę zużycia energii elektrycznej.

Ceny rosną, popyt nie spada

Problem coraz wyższych cen energii dotyczy zwłaszcza przedsiębiorców – w Unii Europejskiej ceny energii elektrycznej dla odbiorców niebędących gospodarstwami domowymi w pierwszym półroczu 2019 r. zanotowały jeden z najwyższych wzrostów w ciągu ostatniej dekady. Częściowo jest to spowodowane większymi podatkami, ale UE zwraca również uwagę na rosnące koszty samej energii – zarówno jej wytworzenia, jak i przesyłania[2].

Polska odczuje to już w tym roku. Według różnych szacunków, ceny prądu dla gospodarstw domowych wzrosną o 10 proc., a ceny dla przemysłu nawet o 20-40 proc[3]. Podwyżki miały mieć miejsce już w 2019 roku, ale powstrzymały je działania rządu, m.in. rekompensaty dla przedsiębiorstw energetycznych.

Poprawa wydajności jedynym ratunkiem

Dla przedsiębiorców coraz większy popyt oraz brak perspektywy spadku cen oznacza tylko jedno możliwe rozwiązanie: minimalizowanie kosztów po swojej stronie. Czas przejść na rozwiązania energooszczędne i poprawiające efektywność energetyczną.

– Coraz więcej przedsiębiorstw korzysta z technologii, która potrzebuje stałego dopływu energii elektrycznej, takiej jak np. rozwiązania chmurowe czy edge computing. Rosnące ceny prądu sprawią, że konieczne stanie się bardzo dokładne monitorowanie energii, by przedsiębiorcy kupowali jej tylko tyle, ile faktycznie zużywają – i by byli w stanie aktywnie regulować jej zużycie. Odpowiedzią jest tutaj system EcoStruxure: pozwala na stały monitoring urządzeń działających w jego ramach, a także na kontrolowanie zużycia energii przez niektóre z nich, dzięki czemu cały system działa optymalnie – mówi Katarzyna Zaparty-Makówka, Kierownik projektów efektywności energetycznej w Schneider Electric.

Stały monitoring informacji o zużyciu pozwoli przedsiębiorcom uniknąć wielu pułapek potencjalnie zwiększających ich koszty. Jednym z tych problemów jest częste podpisywanie umów na dostawę większej ilości energii elektrycznej, niż to faktycznie jest potrzebne. Wiedza o tym, ile energii jest potrzebne pozwoli na kupowanie tylko koniecznej ilości energii i tym samym minimalizację kosztów – co często oznacza oszczędności na poziomie setek tysięcy złotych.

Zastosowanie EcoStruxure Building w Almaty Arena pozwoliło na automatyzację procesów (np. wyłączanie klimatyzacji w przypadku braku osób na trybunach) – sam system, w zależności od budynku, pozwala na oszczędności rzędu 30 proc. kosztów energii.  Z kolei system EcoStruxure Facility Advisor umożliwia stały monitoring zużycia energii w danym budynku, dzięki czemu sieć Carrefour zmniejszyła rachunki za energię w swoich egipskich sklepach o 7 proc.

 


[1] BP, BP Statistical Review of World Energy 2019

[2] Eurostat, Electricity price statistics

[3] Podwyżki cen prądu od nowego roku. "Niektórzy tego nie wytrzymają", Business Insider Polska

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Energetyka BRAK ZDJĘCIA
2024-07-03 | 11:00

Bez podwyżek energii dla MSP do końca 2024 roku

  Ceny prądu dla małych i średnich przedsiębiorstw w drugiej połowie roku pozostaną na niezmienionym poziomie. Ustawa, która została podpisana przez prezydenta w dniu 10 czerwca, zamraża je do końca bieżącego
Energetyka Krok milowy w budowie biogazowni E.ON Polska
2024-07-02 | 12:00

Krok milowy w budowie biogazowni E.ON Polska

Trwa budowa pierwszej biogazowni Grupy E.ON w Polsce, która zlokalizowana jest nieopodal Pułtuska. W czerwcu zamontowany został agregat kogeneracyjny oraz trafostacja, która
Energetyka Walka z metanem – czy polski rynek gazu może spać spokojnie?
2024-06-27 | 10:00

Walka z metanem – czy polski rynek gazu może spać spokojnie?

To kolejny niechlubny ranking, w którym zajmujemy czołowe miejsce. Polska jest jednym z największych europejskich emitentów metanu. Jak podał w maju Polski Instytut Ekonomiczny,

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Konkurs Polskie Branży PR

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Finanse

Sektor finansowy walczy o pracowników. Coraz ważniejsze stają się kompetencje technologiczne

W Polsce 66 proc. organizacji ma trudności w obsadzaniu wakatów nowymi pracownikami o pożądanych kompetencjach. Największe problemy z rekrutacją ma branża finansów i nieruchomości (74 proc.) – wynika z raportu ManpowerGroup „Niedobór talentów”. Wśród najbardziej pożądanych umiejętności są te, które wiążą się z rozwojem technologii. Z jednej strony potrzebna jest chęć pracowników do samorozwoju, by nadążać za trendami, z drugiej – sami pracodawcy muszą ich do tego zachęcać i motywować. To jedno z wielu wyzwań stojących przed firmami.

Ochrona środowiska

Regulacje dotyczące zrównoważonego rozwoju będą dużym wyzwaniem dla biznesu. Firmy potrzebują dużego wsparcia od państwa

W związku z koniecznością wdrażania ESG firmy potrzebują dużego wsparcia zarówno edukacyjnego, merytorycznego, jak i finansowego. Dostosowanie się do wymogów prawnych w tym obszarze jest bowiem dla biznesu, szczególnie małego i średniego, dużym wyzwaniem. Warto jednak wykorzystać ten czas na niezbędne przygotowania i zyskanie przewag konkurencyjnych. Może temu służyć ścisła współpraca z dużymi kontrahentami, którzy są bardziej zaawansowani we wdrażaniu zasad zrównoważonego rozwoju. – Pomoc jest zdecydowanie potrzebna ze strony państwa – ocenia Marta Wrembel, wiceprezeska ESG Impact Network.

Transport

Wymiana oświetlenia w stolicy na ostatniej prostej. Zwrot z inwestycji już widać na rachunkach za prąd

Zamiast żółtego lub pomarańczowego światła z sodowych latarni w stolicy coraz częściej spotykamy jasne oświetlenie LED. Do tej pory udało się wymienić ponad 60 tys. opraw, a cały proces ma się zakończyć na przełomie tego i przyszłego roku. Zarząd Dróg Miejskich w Warszawie przekonuje, że inwestycja w wymianę opraw świetlnych pozwala ograniczyć zużycie prądu nawet o dwie trzecie w porównaniu do starych lamp. Oszczędności, jakie wygenerował ratusz, już sięgają wielu milionów złotych.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.