Prąd ze słońca zasili zajezdnię. MPK z nową instalacją fotowoltaiczną

Bartosz Naskręski
Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne sp. z o.o. we Wrocławiu
Bolesława Prusa 75-79
50-316 Wrocław
rzecznik|mpk.wroc.pl| |rzecznik|mpk.wroc.pl
+48 71 325 08 07
mpk.wroc.pl
Panele słoneczne zauważamy głównie na farmach fotowoltaicznych albo dachach prywatnych budynków. Tymczasem okazuje się, że świetnym miejscem na ich montaż może być także… zajezdnia autobusowa! Wrocławskie MPK w jednej z hal uruchomiło właśnie instalację do czerpania prądu ze światła słonecznego.
135 paneli solarnych znalazło się na dachu jednego z nowszych budynków zajezdni przy ul. Obornickiej. Znajduje się w nim hala do codziennej obsługi autobusów, które skończyły kursowanie, oraz nowoczesna automatyczna myjnia. Hala zużywa rocznie 101 tys. kWh. Instalacja solarna na jej dachu pokryje połowę tego zapotrzebowania, co pozwoli zaoszczędzić w skali roku 30 tysięcy złotych.
- Każdy nasz pracownik będzie mógł na bieżąco obserwować efekty, jakie daje ta inwestycja – mówi prezes MPK, Krzysztof Balawejder. – To dzięki specjalnemu wyświetlaczowi, który został zainstalowany w hali. Odlicza on m.in. zaoszczędzone pieniądze oraz pokazuje ile dwutlenku węgla i pyłów nie wyemitowaliśmy do atmosfery.
Warta ponad 200 tys. złotych inwestycja zwróci się przewoźnikowi w ciągu 8 lat. W kolejnych latach spółka planuje uruchomić podobne instalacje na dachach innych swoich obiektów, nie tylko w zajezdni autobusowej.
Do innych proekologicznych działań wrocławskiego MPK należą:
- wymienienie w tym roku 60 najstarszych autobusów na nowsze i bardziej ekologiczne, spełniające najsurowsze normy spalania EURO6
- inwestycje w tabor nieemisyjny, czyli podpisanie umowy na zakup 25 Moderusów Gamma z opcją dokupienia 21 sztuk oraz remont generalny 46 tramwajów,
- budowa na zajezdni Borek energooszczędnej i przyjaznej dla środowiska myjni dla tramwajów,
- przygotowania do zakupu autobusów elektrycznych oraz budowy kompletnej infrastruktury do ich ładowania – w tym celu przewoźnik stara się o pieniądze z Krajowego Plan Odbudowy oraz Regionalnego Programu Operacyjnego 2021-2027.

Unijny cel klimatyczny do 2040 roku komentują organizacje pozarządowe

Każda Puszka Cenna wspólnie z Żabka Polska edukowała na temat systemu kaucyjnego na wrocławskim Placu Solnym

„Rozszerzona Odpowiedzialność Producenta – polityka środowiskowa, dialog i role interesariuszy” - konferencja Rekopol
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Handel

Ważą się losy wymiany handlowej między Stanami Zjednoczonymi a Unią Europejską. Na wysokich cłach stracą obie strony
Komisja Europejska przedstawiła w poniedziałek propozycję ceł na import z USA o wartości 72 mld euro, co ma być odpowiedzią na nałożenie 30-proc. stawek na import z UE zapowiedziane przez Amerykanów w poprzednim tygodniu. Przedstawiciele KE wciąż widzą jednak potencjał kontynuowania negocjacji. Zdaniem europosła Michała Koboski brak porozumienia lub uzgodnienie stawek wyższych niż 10-proc. nie tylko zaszkodzi obydwu stronom, ale i osłabi ich pozycję na arenie międzynarodowej.
Handel
Nie tylko konsumenci starają się kupować bardziej odpowiedzialne. Część firm już stawia na to mocny nacisk

Kwestie równoważonych zakupów stają się elementem strategii ESG. Dostawy energii, zamówienia surowców i materiałów do produkcji czy elementów wyposażenia biur – na każdym etapie swoich zakupów firmy mogą dziś decydować między opcjami bardziej i mniej zrównoważonymi. Dotyczy to także zamówień rzeczy codziennego użytku dla pracowników czy środków czystości – wskazują eksperci Lyreco, e-sklepu, który prowadzi sprzedaż produktów do biur, pokazując ich wpływ na środowisko czy efektywność pracy.
Prawo
Unia Europejska wzmacnia ochronę najmłodszych. Parlament Europejski chce, by test praw dziecka był nowym standardem w legislacji

Parlament Europejski chciałby tzw. testu praw dziecka dla każdego aktu prawnego wychodzącego z Komisji Europejskiej. – Każda nowa legislacja Unii Europejskiej powinna być sprawdzana pod kątem wpływu na prawa dziecka – zapowiada Ewa Kopacz, wiceprzewodnicząca PE. Jak podkreśla, głos dzieci jest coraz lepiej słyszalny w UE i jej różnych politykach. Same dzieci wskazują na ważne dla siebie kwestie, którymi UE powinna się zajmować. Wśród nich są wyzwania w obszarze cyfrowym i edukacyjnym.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.