Nakręć mile, nie promile. Rusza dziewiąta edycja kampanii Trzymaj Pion
Tegoroczne hasło kampanii prowadzonej przez Grupę Żywiec „Nakręć mile, nie promile” ma zachęcić użytkowników jednośladów do odpowiedzialności za kierownicą. Dlaczego? Latem wzrasta liczba wypadków z udziałem użytkowników tych pojazdów, a wielu z nich nie jest świadoma obowiązujących przepisów w zakresie trzeźwości. W ubiegłym roku co piąty wypadek zawiniony przez kierujących hulajnogą elektryczną był spowodowany przez osoby pod wpływem alkoholu. W przypadku rowerzystów było to co dziesiąte zdarzenie.
Z analiz wynika, że problem nie leży wyłącznie w nieznajomości przepisów – chodzi o konkretny sposób myślenia: że na rowerze można więcej, że tu odpowiedzialność jest „lżejsza”. Oliwia Tran zaznacza jednak: – Odpowiedzialność na drodze nie ma wyjątków – niezależnie od tego, na czym jedziemy, zasady bezpieczeństwa i zdrowego rozsądku są takie same, dlatego warto zapoznać się z naszym Przewodnikiem, dostępnym na stronie Trzymaj Pion.
Przewodnik po przepisach ruchu drogowego dla użytkowników rowerów, hulajnóg elektrycznych, Urządzeń Transportu Osobistego oraz Urządzeń Wspomagających Ruch zawiera kompleksowe informacje dotyczące mikro mobilności miejskiej, podane w przystępnej, graficznej formie.
Trzymaj Pion zawita do Gdańska już 26 i 27 lipca
Już 26 i 27 lipca, przy trasie rowerowej R10 obok molo w Gdańsku Brzeźnie, odbędzie się event promujący bezpieczną jazdę i odpowiedzialne zachowania na drodze. W programie m.in.: konkursy z nagrodami, szkolenia z pierwszej pomocy i strefy edukacyjne.
– Latem wiele osób przesiada się z samochodów na rowery, hulajnogi czy UTO. Korzystanie z alternatywnych do samochodu form transportu to trend, który warto wspierać. Zbyt często jednak nie zdajemy sobie sprawy, że obowiązują nas wówczas te same przepisy ruchu drogowego i te same ograniczenia dot. alkoholu we krwi – mówi Tomasz Zagajewski, prezes zarządu Centrum Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego. – Warto pamiętać, że lepiej sięgać po napoje bezalkoholowe, bo po spożyciu alkoholu każdy pojazd, nawet elektryczna hulajnoga, staje się potencjalnym zagrożeniem.
Deklaracja odpowiedzialnego rowerzysty
W ramach tegorocznej odsłony Trzymaj Pion powstała deklaracja „Nakręcam mile, nie promile”, skierowana do wszystkich użytkowników rowerów, hulajnóg, UTO i UWR, którzy cenią bezpieczeństwo i odpowiedzialność. Internauci mogą wyrazić swoje poparcie na stronie kampanii www.trzymajpion.pl lub zrobić to osobiście, podczas wydarzenia w Gdańsku Brzeźnie. Przez całe lato na portalu publikowane będą praktyczne treści dotyczące bezpiecznej jazdy po drogach i ścieżkach.
O Kampanii
Kampania społeczna Trzymaj Pion, realizowana przez Grupę Żywiec od 2016 roku, ma na celu zwiększanie świadomości na temat odpowiedzialności i trzeźwości wśród uczestników ruchu drogowego, w szczególności użytkowników pojazdów z kategorii mikro mobilności m.in. rowerów, hulajnóg, UTO i UWR. Tegoroczna odsłona realizowana jest we współpracy z Centrum Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego i Fundację Edukacja Zdrowie Bezpieczeństwo, które prowadzą tegoroczne działania edukacyjne w ramach kampanii Trzymaj Pion.
Źródło: Biuro prasowe kampanii "Trzymaj pion"

Na dyskryminację już niedługo nie będzie nas stać – w Sejmie RP rusza wystawa i premiera raportu “Każdy talent na wagę złota” Związku Przedsiębiorców i Pracodawców

Finanse, obowiązki i pogoda: nowe badania pokazują, czym naprawdę stresujemy się w domu

878 miliardów dolarów: tyle wynosi wkład przemysłu piwowarskiego do globalnego PKB
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Prawo

Możliwość pozyskiwania danych z ZUS i prowadzenia zdalnych kontroli. Państwową Inspekcję Pracy czeka szereg zmian
Instytucje kontrolujące stopniowo zmieniają swój charakter na bardziej doradczy, informacyjny i edukacyjny – wskazuje Główny Inspektor Pracy. Ta zmiana odpowiada na potrzeby procesu deregulacji prowadzonego przez rząd, który zresztą w pierwszym pakiecie uwzględnił ograniczenie liczby kontroli i ich czasu. Jednocześnie trwają prace nad wzmocnieniem PIP w ramach kamieni milowych przewidzianych w Krajowym Planie Odbudowy, w tym nadaniu jej uprawnień do przekształcania pozornych umów cywilnoprawnych w umowy o pracę.
Prawo
Mikro-, małe i średnie firmy liczą na lepszy dostęp do finansowania. To coraz istotniejszy klient dla sektora bankowego

Sektor MŚP stanowi 99 proc. firm w Polsce i odpowiada za prawie połowę polskiego PKB. Dlatego od jego rozwoju w dużej mierze uzależniony jest wzrost gospodarczy. Ekonomiści wskazują jednak, że poziom inwestycji jest zbyt niski, by budować silne podstawy rozwoju. Jak wskazuje Rzecznik MŚP, przedsiębiorcy liczą na lepszy dostęp do finansowania bankowego. Chodzi nie tylko o wsparcie inwestycji w kraju, lecz również w ekspansji zagranicznej.
Farmacja
E. Kopacz: Róbmy wszystko, by dzieci przyjeżdżające do Polski wchodziły w cykl kalendarza szczepień. Wiele zależy od świadomości matek

Według danych UNICEF poziom wyszczepialności dzieci w Ukrainie wynosi 70 proc. i jest znacząco niższy niż w przypadku dzieci w Polsce. – Róbmy wszystko, żeby dzieci, które do nas przyjeżdżają, wchodziły w cykl kalendarza szczepień i pobierały szczepionki – mówi Ewa Kopacz. Jednocześnie dane Ministerstwa Zdrowia wskazują, że noworodki, które przychodzą na świat w Polsce, są szczepione w prawie 100 proc. Wciąż jest jednak pewien odsetek mam, które mimo obowiązku szczepień dla dzieci nie zamierzają tego robić. Duża w tym wina mitów krążących wokół szczepionek, podsycanych przez ruchy antyszczepionkowe.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.