Przedsiębiorcy posiadający fotowoltaikę planują jej rozbudowę
Stałe i wysokie podwyżki cen energii powodują, że przedsiębiorcy niestrudzenie poszukują nowych rozwiązań i oszczędności. Alians OZE zapytało ich jak oceniają dotychczasowe inwestycje w panele fotowoltaiczne? W ramach zrealizowanego badania „OZE Index” okazało się, że spośród zbadanych firm, które posiadają już instalacje, 82 proc. ocenia ją dobrze lub bardzo dobrze, a ¼ z nich planuje jej rozbudowę.
Nacisk na niższe rachunki za energię wyraźnie widać w odpowiedzi na pytanie o czynniki, którymi przedsiębiorcy kierowali się realizując inwestycje w panele pv. Z badania wynika, że aż 89 proc. polskich firm wskazało ten element jako najważniejszy przy podejmowaniu decyzji o zakupie paneli. 62 proc. wymieniło również troskę o środowisko. Respondenci równolegle podkreślają potrzebę uniezależnienia się od dostawcy prądu i podejście do OZE jako inwestycji na przyszłość.
- Przy tak dynamicznych i wysokich, bo dwucyfrowych, podwyżkach cen energii przedsiębiorcy postrzegają rozwiązania OZE nie tylko, jako atrakcyjny wizerunkowo dodatek, ale jako „must have” w optymalizacji kosztów funkcjonowania ich biznesów – mówi Jakub Jadziewicz, członek zarządu Alians OZE. – Obserwujemy bardzo duży wzrost zapytań ze strony właścicieli biznesów o dobór odpowiednich rozwiązań OZE, ponieważ przy takich cenach energii, zielona inwestycja zwraca się jeszcze szybciej, niż dotychczas – dodaje.
Pogłębiając analizę, potrzeba generowania przez przedsiębiorców jeszcze większych oszczędności wyłania się bardzo wyraźnie spośród pozostałych wskazanych w badaniu „OZE Index” czynników (48 proc). Jako drugi powód respondenci wskazują zapotrzebowanie na jeszcze więcej energii własnej. Co ciekawe rośnie również liczba zapytań o pompy ciepła, jako uzupełnienie całego systemu energetycznego firmy.
- To bardzo rozsądne posunięcie ze strony przedsiębiorców, aby do zapotrzebowania energetycznego firmy podchodzić kompleksowo Wieloletnia praktyka pokazuje, że takie podejście oraz profesjonalne doradztwo pozwalają na wypracowanie bardzo efektywnych rozwiązań, które procentują latami – podsumowuje Jakub Jadziewicz.

PGE i Ørsted udostępnią terminal instalacyjny T5 w Gdańsku dla projektu Ocean Winds

Polityka klimatyczno-energetyczna z ludzką twarzą jest możliwa - konferencja

Farma fotowoltaiczna w Miłkowicach – pierwszy projekt OZE z udziałem Amazon w Polsce – produkuje już energię słoneczną!
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Bankowość

Rośnie liczba i wartość udzielonych konsumentom kredytów gotówkowych. Gorzej mają się kredyty ratalne oraz te udzielane firmom
Rynek kredytowy w Polsce co do zasady rośnie, choć nierównomiernie. Z danych Biura Informacji Kredytowej wynika, że najlepiej rozwija się segment kredytów gotówkowych dla konsumentów. Wartościowo wzrosła też kwota udzielonych limitów w kartach kredytowych. Według prognoz BIK w całym roku wzrośnie wartość zarówno udzielonych kredytów mieszkaniowych, jak i gotówkowych, choć tych pierwszych poniżej inflacji. Wcześniejsze cięcia stóp procentowych przez RPP nie zmieniły tej prognozy.
Transport
37,5 proc. środków z Planu Społeczno-Klimatycznego trafi na walkę z ubóstwem transportowym. Organizacje branżowe apelują o zmianę priorytetowych projektów [DEPESZA]

Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej z końcem czerwca zakończyło konsultacje Planu Społeczno-Klimatycznego, który otwiera drogę do pozyskania 65 mld zł (11,4 mld euro) z unijnego Społecznego Funduszu Klimatycznego. Polska będzie jego największym beneficjentem, a 37,5 proc. budżetu zostanie przeznaczone na bezpośrednie wsparcie osób narażonych na ubóstwo transportowe. Organizacje branżowe oceniają jednak, że walka z tym zjawiskiem może się okazać nieskuteczna. W toku konsultacji zgłosiły swoje zastrzeżenia co do priorytetów w wydatkach i sposobu wsparcia inwestycji w transport rowerowy.
Prawo
Firmy będą mogły przetestować krótszy tydzień pracy z rządowym wsparciem. Nabór wniosków ruszy w sierpniu

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej uruchamia pilotaż krótszego tygodnia pracy. Zainteresowane wzięciem w nim udziału firmy będą się mogły ubiegać o wsparcie finansowe ze strony rządu. Politycy Nowej Lewicy, którzy są pomysłodawcami testu tego rozwiązania, przekonują, że finalnie zyskają na nim wszyscy, zarówno pracownicy, jak i pracodawcy, a ostrzeżenia o spodziewanych problemach gospodarki są mocno przesadzone.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.