Co może cobot? Universal Robots prezentuje zastosowania robotów współpracujących
Warszawa, 27 maja 2020 – Małe i średnie firmy w Polsce w pierwszej kolejności planują robotyzację pakowania i paletyzacji (39,6% badanych), obsługi maszyn (37,6%), montażu (18,8%) i przenoszenia towarów (17,8%). Te i inne aplikacje prezentuje Universal Robots (UR), pionier i lider na rynku robotów współpracujących, podczas serii webinariów (https://www.universal-robots.com/pl/webinars/).
Obsługa maszyn
Roboty współpracujące automatyzują obsługę maszyn – między innymi obrabiarek CNC, wtryskarek, pras krawędziowych, pras tłoczących. Coboty pozwalają zwiększyć tempo i jakość procesów przy jednoczesnym ograniczeniu ryzyka urazów związanych z pracą przy ciężkich maszynach. Na takie rozwiązanie zdecydował się 2K Trend - a.s. czeski producent elementów z tworzyw sztucznych produkowanych na potrzeby koncernów samochodowych. Cobot UR10 realizuje pełen cykl produkcyjny, zapewniając optymalizację pracy i rozwiązując jednocześnie problem braków kadrowych. UR10 umieszcza materiał wyjściowy – na ogół w postaci granulek – w formie i w ten sposób rozpoczyna proces formowania wtryskowego. Zakończeniem tego procesu jest wyjęcie przez cobota gotowych kształtek z formy i umieszczenie ich na taśmie przenośnika. Jest to zajęcie monotonne, a jednocześnie wymagające niezwykłej precyzji – doskonale nadające się do zrobotyzowania.
Wkręcanie
Coboty mogą automatyzować procesy wkręcania i dokręcania oraz pokrewne. Cobot charakteryzuje się małym obrysem, niską wagą i może być w prosty sposób przeprogramowany do obsługi kolejnej aplikacji lub innego narzędzia. Wbudowany czujnik siły i momentu obrotowego zapewnia optymalizację procesu wkręcania. Dwa coboty UR10 w fabryce Group PSA w Sochaux wkręcają śruby na linii montażu nadwozi samochodowych. W ten sposób firma zoptymalizowała proces, zmniejszyła koszty, a także poprawiła warunki pracy operatorów. Cała aplikacja została opatentowana przez PSA ze względu na nietypową konstrukcję stanowiska.
Spawanie
Coboty mogą realizować spawanie łukowe, metodą TIG i MIG, laserowe, ultradźwiękowe, plazmowe i punktowe, jak również lutowanie i lutowanie twarde. Ruch procesowy MoveP gwarantuje stałą prędkość ruchu palnika na całej trajektorii ruchu robota, eliminując ryzyko przegrzania spoiny. Dzięki wykorzystaniu cobota można zwiększyć jakość spawu i odciążyć pracowników od niebezpiecznego i nieergonomicznego zadania. Dwa roboty UR w niemieckiej firmie Ferdinand Wagner współpracujące ściśle ze sobą oraz z innymi maszynami kontrolują skomplikowany proces lutowania i spawania. Pierwszy robot wybiera części do spawania, umieszcza je w maszynie do sczepiania, a następnie zanurza w cieczy. Drugi robot przenosi część do stacji lutowniczej o wysokiej częstotliwości w celu połączenia. Następnie robot przybliża element do systemu kamer, który automatycznie i obiektywnie sprawdza jakość spawania i lutowania.
Pakowanie i paletyzacja
Pakowanie i paletyzacja są czynnościami powtarzalnymi i jednocześnie – z racji monotonnego charakteru – uciążliwymi dla człowieka. Dlatego procesy te idealnie nadają się do robotyzacji. Dzięki rozwojowi na rynku chwytaków, obecnie roboty współpracujące mogą obsługiwać także bardzo małe lub bardzo delikatne elementy, takie jak komponenty elektroniczne lub owoce. W katowickiej fabryce Unilever zapakowane przez pracowników do kartonów pudełka z gotową do sprzedaży herbatą są układane na paletach przez 6 robotów współpracujących UR10. Wykorzystanie cobotów skróciło czas paletyzacji, zoptymalizowało ergonomię pracy i odciążyło pracowników od najbardziej żmudnych zadań. W procesie paletyzacji każdy z kartonów układany jest na palecie przez robota wg z góry określonego wzoru.
Bin picking
Coboty wyposażone w innowacyjne chwytaki, systemy wizyjne i współpracujące z systemami uczenia maszynowego mogą przenosić różne przedmioty nawet w środowiskach nieuporządkowanych takich jak kosze czy pojemniki. W austriackiej firmie produkującej części metalowe i aluminiowe Jenny | Waltle dwa coboty pobierają części z nieuporządkowanego pojemnika i przenoszą je do frezarki, zapewniając producentowi stabilność procesu i bezbłędną produkcję. Podczas pracy na dwóch zmianach, coboty UR5 są w stanie obsłużyć do 2400 części dziennie.
Polerowanie
Zadania związane z polerowaniem wymagają określonego, często delikatnego nacisku. Coboty UR są wyposażone w zaawansowany czujnik siły i momentu obrotowego, dzięki któremu automatycznie dostosują pozycję w celu uzyskania pożądanego efektu. Coboty wykorzystywane w aplikacjach związanych z polerowaniem mogą znacząco zwiększyć przepustowość linii produkcyjnej, wyeliminować wąskie gardła oraz ograniczyć ilość odpadów. Cobot UR10 pozwolił amerykańskiej firmie produkującej wysokiej jakości głośniki – Paradigm Electronics zwiększyć wydajność o 50%. Przy zastosowaniu zbyt dużej siły, powierzchnia rozgrzewa się, przez co wynik jest niezgodny z oczekiwaniami. Możliwość ustawienia siły docisku generowanego przez robota była dużą zaletą, podobnie jak bezpieczeństwo pracy ramię w ramię z człowiekiem.
Wszystkie powyższe aplikacje są omawiane podczas webinariów organizowanych przez Universal Robots. Informacje na temat całego cyklu, rejestracja oraz nagrania poprzednich spotkań: https://www.universal-robots.com/pl/webinars/
O Universal Robots
Firma Universal Robots powstała w 2005 roku w celu rozpowszechnienia technologii robotów, tworząc niewielkie, łatwe w użyciu, przystępne cenowo oraz elastyczne i bezpieczne we współpracy roboty przemysłowe. Od 2008 r. kiedy został wprowadzony na rynek pierwszy robot współpracujący (cobot), firma rozwija się w szybkim tempie, a przyjazne użytkownikom coboty są obecnie sprzedawane na całym świecie. Firma, która jest częścią Teradyne Inc., ma swoją siedzibę w duńskim Odense, a jej przedstawicielstwa i oddziały mieszczą się w Stanach Zjednoczonych, Hiszpanii, Niemczech, Francji, Turcji, Meksyku, Czechach, Polsce, Chinach, Singapurze, Indiach, Japonii, Korei Południowej oraz na Tajwanie i we Włoszech. W 2019 r. przychód Universal Robots wyniósł 246 mln USD. Więcej informacji na https://www.universal-robots.com/pl/ oraz www.blog.universal-robots.com/
Więcej informacji: Zofia Bielska, Omega Communication, zbielska@communication.pl, + 48 882 502 401
tesa przedstawia tesa® 60418
Nowe kompaktowe wózki czołowe
Zakup stali przez internet – jakie są zalety?
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Polityka
Konkurencyjność UE priorytetem nowej Komisji Europejskiej. Wśród barier do eliminacji nadmierna biurokracja
Komisja Europejska w nowym składzie, pod wodzą Ursuli von der Leyen, właśnie rozpoczyna swoją kadencję. Zgodnie z zapowiedziami ma się skupić na ożywieniu stojącej w miejscu gospodarki UE, zwiększeniu konkurencyjności, odblokowaniu inwestycji i zniwelowaniu luki innowacyjnej dzielącej ją od Stanów Zjednoczonych i Chin. Dużym wyzwaniem będzie także zmniejszenie uciążliwej biurokracji, również w dostępie do europejskich funduszy.
Infrastruktura
Stan budynków w Polsce poprawia się zbyt wolno. Ma to negatywny wpływ na klimat i zdrowie mieszkańców
W ciągu ostatnich ośmiu lat kluczowe statystyki dotyczące stanu budownictwa i zdrowia publicznego na poziomie UE się nie poprawiły. Budynki nadal zużywają zbyt dużo energii, emitują coraz więcej gazów cieplarnianych, a liczba inwestycji w poprawę efektywności energetycznej wręcz maleje, co skutkuje coraz niższym rocznym wskaźnikiem renowacji. Tym samym budynki w Europie nadal nie zapewniają ich użytkownikom zdrowych i komfortowych warunków, co przekłada się na gorsze samopoczucie i problemy zdrowotne – pokazuje najnowsza, ósma edycja raportu „Barometr zdrowych budynków”.
Problemy społeczne
40 proc. Polaków nie czuje się zabezpieczonych na wypadek poważnej choroby. Obawiają się problemów z dostępem do leczenia i jego finansowaniem
Większość Polaków obawia się chorób cywilizacyjnych, takich jak nowotwory i choroby sercowo-naczyniowe. Niemal 40 proc. nie czuje się w pełni zabezpieczonych na wypadek poważnej choroby – wynika z badania zleconego przez Nationale-Nederlanden. Badani obawiają się nie tylko braku zabezpieczenia finansowego, lecz także problemów z uzyskaniem pomocy lekarskiej i dostępem do badań. W odpowiedzi na te potrzeby Nationale-Nederlanden i Grupa LUX MED stworzyły we współpracy ofertę ubezpieczeniową łączącą pomoc finansową i usługi medyczne.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.