Komunikaty PR

Czas na meksykańską fiestę! Nachos i dipy marki El Sabor.

2021-09-23  |  01:00
Biuro prasowe
Kontakt

Barbara Trepka
Projekt Zero2

Kunickiego 5/214
30-134 Kraków
basia|projektzero2.pl| |basia|projektzero2.pl
503 119 029
projektzero2.pl

Przekąska w meksykańskim stylu? Marka El Sabor prezentuje serię nachosów i dipów w różnych smakach, które idealnie sprawdzą się podczas każdej imprezy.

W meksykańskim stylu

Nacho Chips marki El Sabor to nie są zwykłe chipsy, to przekąska w iście meksykańskim stylu. Te trójkątne chipsy kukurydziane to smaczna chrupiąca propozycja, która sprawdzi się podczas imprez i spotkań towarzyskich. Dzięki starannie dobranym przyprawom i odpowiedniej grubości dobrze smakują zarówno solo, jak i w towarzystwie dipu. Ponadto, warto zaznaczyć, że Nacho El Sabor produkowane są z naturalnej, niemodyfikowanej kukurydzy. 

Kolejną zaletą Nacho Chips, oprócz wyrazistego smaku, jest ich uniwersalność dająca możliwość dowolnego sposobu serwowania oraz łączenia smaków w zależności od indywidualnych preferencji. Nacho można chrupać solo, maczając w dipie, podawać na ciepło, na zimno, czy z ulubionymi mięsnymi lub warzywnymi dodatkami.

 

Smaki

W ofercie marki można znaleźć najbardziej popularne meksykańskie smaki, wśród których nie mogło oczywiście zabraknąć odrobiny pikanterii. Spośród produktów marki El Sabor każdy znajdzie coś dla siebie. Nacho Chips można smakować w tradycyjnej odsłonie jedynie z dodatkiem soli. Ponadto dostępne są również w wersji o smaku BBQ, chili oraz serowe. 

Prawdziwa fiesta smaków popularnych w kuchni meksykańskiej jest dostępna w ofercie dipów marki El Sabor. Od aksamitnego i wyrazistego w smaku guacamole, przez salsę pomidorową, dip serowy, aż po hot salsę z dodatkiem papryki jalapeno i chili. 

W ofercie El Sabor dostępne są dipy:

  • salsa
  • hot salsa
  • guacamole
  • serowy
  • serowy z jalapeno

 

Jak podawać nachos?

Nacho/Nachos to tradycyjna meksykańska przekąska składająca się z niewielkich kawałków tortilli (tortilla chips — nasz odpowiednik nacho chips El Sabor) pokrytych roztopionym serem. Danie najczęściej podawane jest w towarzystwie dipu lub tradycyjnej meksykańskiej salsy, czyli pikantnego sosu ze zmiksowanych lub drobno pociętych warzyw, lub owoców z przyprawami. Częstym dodatkiem jest też guacamole, czyli popularna pasta z awokado. Ale to nie wszystko. Szykując nachos, można puścić wodze fantazji i wyczarować bardzo meksykańską potrawę. A wszystko to za sprawą dodatków takich jak np. papryka jalapeno, kurczak, mielona wołowina, oliwki, pomidory, czy ugotowana fasola. 

Wysyp z torebki Nacho Chips El Sabor na blachę wyłożoną papierem do pieczenia lub do naczynia żaroodpornego, dodaj odrobinę wybranego dipu, a następnie ulubione dodatki np. pokrojoną w kostkę czerwoną paprykę i pomidorki. Całość posyp startym serem. Tak przygotowane danie wstaw do nagrzanego piekarnika na kilka minut — do momentu roztopienia sera. Smacznego! 


 

Dystrybutorem marki El Sabor jest firma Greek Trade, znany producent, dystrybutor i importer produktów branży spożywczej, działający na rynku od 1992 roku. Firma stawia na jakość dystrybuowanych produktów spożywczych, dlatego starannie dobiera dostawców.

---

Kontakt:

GREEK TRADE SP. Z O.O.

ul. Tadeusza Śliwiaka 14

30-797 Kraków

sieci@greektrade.com.pl

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Przemysł spożywczy Specjaliści Gerber, czyli o tym, jak powstają produkty dla najmłodszych Biuro prasowe
2021-10-28 | 14:00

Specjaliści Gerber, czyli o tym, jak powstają produkty dla najmłodszych

Dzieci to specjaliści od trudnych pytań – o żywność, planetę, przyszłość. Sebastian, Aneta, Ewa i Mirek to z kolei specjaliści od żywienia dzieci, którzy na co dzień
Przemysł spożywczy Czy czekają nas dalsze podwyżki cen żywności?
2021-10-28 | 12:00

Czy czekają nas dalsze podwyżki cen żywności?

Paweł Wojciechowski, dyrektor handlowy FRoSTY, komentuje najnowsze dane Głównego Urzędu Statystycznego Z opublikowanych najnowszych danych GUS wynika, że ceny towarów
Przemysł spożywczy Michał Mikołajczak i Tomek Jakubiak zdradzają przepis na gwiazdorskie croissanty
2021-10-27 | 10:10

Michał Mikołajczak i Tomek Jakubiak zdradzają przepis na gwiazdorskie croissanty

Śniadanie jako najważniejszy posiłek dnia nierzadko bywa elementem filmowych czy serialowych produkcji. Doskonale wie o tym Michał Mikołajczak – aktor teatralny i filmowy, który

Więcej ważnych informacji

Transport

Pandemia zwiększyła problem wykluczenia transportowego. Mieszkańcy wsi i miasteczek skarżą się do RPO

Problem wykluczenia transportowego może dotykać nawet kilkanaście milionów Polaków. Częściowo miał go rozwiązać wprowadzony w 2019 roku Fundusz Rozwoju Przewozów Autobusowych, w ramach którego rząd dopłaca do lokalnych połączeń, żeby zapewnić ich opłacalność. W związku z pandemią kwota tej dopłaty została znacząco zwiększona, co skutkowało wzrostem zainteresowania ze strony organizatorów publicznego transportu, którzy sukcesywnie uruchamiają nowe linie. – Takich linii w tej chwili jest już ponad 4 tys., co oznacza, że program się rozwija – mówi Andrzej Bittel, pełnomocnik rządu ds. przeciwdziałania wykluczeniu komunikacyjnemu. Rzecznik Praw Obywatelskich ocenia jednak, że fundusz nie do końca rozwiązał problem wykluczenia transportowego.

Przemysł

Przemysł zgłasza największe od lat zapotrzebowanie na pracowników z kompetencjami technicznymi. W ich kształcenie angażują się nie tylko firmy, ale i miasta

Firmy produkcyjne chcą zatrudniać coraz więcej pracowników, ale też szukają coraz bardziej wyspecjalizowanych kompetencji. Ten trend będzie postępować. Raport Światowego Forum Ekonomicznego wskazuje, że do 2025 roku rozwój automatyzacji i nowych technologii przyczyni się do powstania 97 mln nowych stanowisk. Eksperci podkreślają, że kompetencje przyszłości, które będą potrzebne do ich obsługi, powinny być kształcone już od najmłodszych lat. Tę potrzebę widzi coraz więcej miast i samych przedsiębiorców, którzy wspólnie angażują się w projekty naukowo-edukacyjne. Przykładem może być nowa inwestycja w Gnieźnie.

Problemy społeczne

Sieć modułowych szpitali mogłaby pomóc w walce z kolejnymi falami pandemii. Takie obiekty mogą przetrwać 10–15 lat

Czwarta fala koronawirusa przyspiesza. Jeszcze niedawno szacowano, że pod koniec października nowych przypadków COVID-19 będzie ok. 5 tys. dziennie, ale liczba dziennych zachorowań już przekracza 8 tys. Eksperci zalecają wprowadzanie ograniczeń i kontrolę paszportów covidowych w tych powiatach, gdzie wzrost zachorowań jest największy. Jednocześnie postulują o zmiany w organizacji służby zdrowia na okres czwartej fali i nieprzekształcanie szpitali w placówki jednoimienne. Przyszłościowym rozwiązaniem może być budowa sieci 12–15 szpitali modułowych, które wspierałyby system ochrony zdrowia w razie ewentualnych kryzysów.

Ochrona środowiska

Edukacja klimatyczna powinna się odbywać poza murami szkoły. Eksperci postulują o lekcje w lesie, na łące lub w ogrodzie

Lekcje na łonie natury pozwalają lepiej zrozumieć procesy zachodzące w przyrodzie i uwiarygadniają przekazywane treści klimatyczne. I nie chodzi tylko o lekcje biologii, ale także języka polskiego, angielskiego czy plastyki. Więcej zajęć poza murami szkoły to jeden z najważniejszych postulatów zawartych w raporcie „Edukacja klimatyczna w Polsce” opublikowanym przez Global Compact Network Poland. – Im więcej będzie edukacji dotyczącej ochrony przyrody oraz ekosystemów w kontekście zmiany klimatu, tym lepiej dla nas wszystkich – mówi Kamil Wyszkowski, dyrektor wykonawczy tej organizacji. I dodaje, że edukację klimatyczną w polskich szkołach trzeba wprowadzić jak najszybciej.