Komunikaty PR

Czy opryski profilaktyczne w zakładzie produkcji żywności mają sens?

2022-06-13  |  06:00
Biuro prasowe
Kontakt
Arkadiusz Cegiełka
Good One PR

Edwarda Jelinka 38
01-646 Warszawa
arkadiusz.cegielka|goodonepr.pl| |arkadiusz.cegielka|goodonepr.pl
504 354 106
https://www.goodonepr.pl/

Konieczne w rolnictwie i przemyśle zbożowym opryski profilaktyczne są coraz częściej stosowane także w zakładach produkcji żywności oraz obiektach użyteczności publicznej. O ile w pierwszym przypadku realnie chronią uprawy oraz składowane zboże przed szkodnikami, to w tym drugim poddaje się w wątpliwość ich skuteczność i zasadność, zwracając jednocześnie uwagę na negatywny wpływ na środowisko.

Faktem jest to, iż źle dobrane środki chemiczne stosowane do oprysku profilaktycznego są mało odporne na zmiany temperatury, promieniowanie UV i wilgoć. Z tego powodu wysoka temperatura, intensywne światło słoneczne, deszcz lub umycie podłogi mogą spowodować całkowitą dezaktywację użytych substancji sprawiając, że stracą one właściwości owadobójcze. Wykonywanie oprysków ścian zewnętrznych obiektów jest szczególnie mało efektywne w lecie, kiedy powierzchnia ścian nagrzewa się do temperatury powyżej 50˚C. Podobnie jest w przypadku opryskiwania chodników przed budynkiem lub terenów zielonych. W takich sytuacjach chemia zadziała, ale na krótko, do pierwszego deszczu lub do upalnego dnia. Oprysk profilaktyczny ma zatem działanie zbyt krótkotrwałe, aby móc być skutecznym środkiem prewencyjnym. Z drugiej strony, nieprofesjonalnie wykonane zabiegi chemiczne mogą być źródłem skażenia produktów, a w przypadku hoteli, biur czy obiektów użyteczności publicznej gdzie przebywają ludzie, chemia używana do zwalczania owadów i stawonogów może wywoływać reakcje alergiczne i powodować zatrucia.

Użycie środków chemicznych przy zwalczaniu szkodników musi mieć solidne podstawy. Wyznacznikiem dla firmy dezynsekcyjnej powinna być dokładna analiza ryzyka oraz trendów aktywności szkodników. Konieczne są obserwacje i wskazania z systemu monitorującego owady. Dopiero kiedy uda się zebrać jednoznaczne dowody, że pojawiła się inwazja owadów i jedynym sposobem na ich eliminację są zabiegi chemiczne, należy rozpocząć ich zwalczanie. Równocześnie, dokładnej analizie powinny być poddane wszelkie okoliczności, które mogą mieć wpływ na pojawienie się problemu w przyszłości. I tu przechodzimy do meritum, iż najistotniejsze jest ustalenie przyczyny problemu i w miarę możliwości usunięcie jej.

Stosowanie oprysków profilaktycznych w zakładach produkcji żywności i obiektach użytku publicznego nie ma większego sensu, kiedy chcemy zapobiegać problemowi, który dopiero może wydarzyć się w przyszłości. Środków chemicznych możemy użyć, kiedy chcemy się pozbyć konkretnego problemu, który pojawił się nagle i stanowi realne zagrożenie dla zakładu. Wówczas mówimy jednak o procedurze zwalczania szkodników, a nie przeciwdziałania skażeniu. To rozwiązania doraźne i krótkotrwałe, a najlepszą znaną mi formułą prewencyjną jest zapobieganie występowania szkodników i skutecznie uniemożliwianie im zasiedlenia zakładu - mówi Ziemowit Rudy, Dyrektor ds. Klientów Sieciowych i Strategicznych, VACO Part of Rentokil.

Zabiegi chemiczne nie zlikwidują trwale problemu, jeżeli przyczyny inwazji szkodników nie zostaną wykryte i usunięte. Często pojawienie się szkodników wynika ze złego stanu sanitarnego lub technicznego obiektu, a w szczególności niewłaściwego składowania odpadów, jak np. ustawienie kompaktora do prasowania odpadów poprodukcyjnych bezpośrednio przy rampie spedycyjnej przy jednoczesnym braku dokładnego czyszczenia i dezynfekcji urządzenia. W takiej sytuacji automatycznie pojawi się dużo much w pobliżu, a regularne opryski przeciw insektom, a nawet kupno dodatkowych lamp owadobójczych na niewiele się zdadzą. Lepszym i tańszym rozwiązaniem będzie przemieszczenie kompaktora i składowiska odpadów z dala od obiektu produkcyjnego. Problemu można też pozbyć się całkowicie, ustawiając urządzenie w szczelnie zamkniętym pomieszczeniu z obniżoną temperaturą. W ten sposób z łatwością da się pozbyć uciążliwych insektów bez stosowania środków chemicznych.

Pełną skuteczność zabezpieczenia obiektów przed szkodnikami można osiągnąć tylko poprzez połączenie profilaktyki opartej na dobrej praktyce higienicznej (GHP - Good Hygiene Practice) i dobrej praktyce produkcyjnej (GMP - Good Manufacturing Practice) ze skutecznym monitorowaniem potencjalnych zagrożeń. Poprzez zachowanie odpowiedniej higieny procesów produkcyjnych oraz szczelności obiektów można uniknąć konieczności zwalczania szkodników z zastosowaniem środków chemicznych.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: Good One PR
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Przemysł spożywczy Smak zaczyna się od mięsa Biuro prasowe
2024-12-30 | 15:20

Smak zaczyna się od mięsa

W nowej kampanii marketingowej firma Sokołów skupia się na wysokiej jakości swojego surowca i produktów. – W Sokołowie wiemy, że smak zaczyna się od mięsa –
Przemysł spożywczy Dlaczego na świątecznych stołach zostaje tyle jedzenia?
2024-12-20 | 01:00

Dlaczego na świątecznych stołach zostaje tyle jedzenia?

Ponad 60 proc. polskich gospodarstw domowych przyznaje, że po świętach zostaje im nadmiar jedzenia – wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie sieci Netto[1]. Choć większość
Przemysł spożywczy „Herbapol. We współpracy z naturą.”
2024-12-19 | 11:27

„Herbapol. We współpracy z naturą.”

Jej założeniem jest pokazanie, że marka Herbapol, która poszczycić się może bogatą wiedzą i wieloletnim doświadczeniem w zakresie ziół i owoców, jednocześnie

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Handel

Konsumenci w sieci narażeni na długą listę manipulacyjnych praktyk sprzedażowych. Zagraniczne platformy wymykają się unijnym regulacjom

Wraz z pojawieniem się na polskim i europejskim rynku platform sprzedażowych spoza UE rośnie też liczba przypadków stosowania tzw. dark patterns, czyli manipulacyjnych technik sprzedażowych. Nowe regulacje UE – w tym rozporządzenie w sprawie jednolitego rynku usług cyfrowych oraz akt o usługach cyfrowych – mają lepiej chronić przed nimi konsumentów, a podmiotom stosującym takie praktyki będą grozić wysokie kary finansowe. Problemem wciąż pozostaje jednak egzekwowanie tych przepisów od zagranicznych platform, które wymykają się europejskim regulacjom. – To jest w tej chwili bardzo duże wyzwanie dla całego rynku cyfrowego, że w praktyce regulacje nie dotyczą w takim samym stopniu wszystkich graczy – mówi Teresa Wierzbowska, prezeska Związku Pracodawców Prywatnych Mediów.

Fundusze unijne

Europejscy młodzi twórcy w centrum polskiej prezydencji w Radzie UE. Potrzebne nowe podejście do wsparcia ich karier

Wsparcie startu kariery młodych artystów i debata nad regulacjami dla sektora audiowizualnego, które będą odpowiadać zmieniającej się rzeczywistości technologicznej – to dwa priorytety polskiej prezydencji w Radzie UE z zakresu kultury. Najbliższe półrocze będzie także okazją do promocji polskich twórców w państwach członkowskich i kandydujących, a współpraca z artystami z innych krajów ma pokazać, że kultura może łączyć i być platformą dialogu międzynarodowego.

Ochrona środowiska

Tylko 1 proc. zużytych tekstyliów jest przetwarzanych. Selektywna zbiórka może te statystyki poprawić

Wraz z nowymi przepisami dotyczącymi gospodarki odpadami od stycznia 2025 roku gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.