Komunikaty PR

Czy opryski profilaktyczne w zakładzie produkcji żywności mają sens?

2022-06-13  |  06:00
Biuro prasowe
Kontakt
Arkadiusz Cegiełka
Good One PR

Edwarda Jelinka 38
01-646 Warszawa
arkadiusz.cegielka|goodonepr.pl| |arkadiusz.cegielka|goodonepr.pl
504 354 106
https://www.goodonepr.pl/

Konieczne w rolnictwie i przemyśle zbożowym opryski profilaktyczne są coraz częściej stosowane także w zakładach produkcji żywności oraz obiektach użyteczności publicznej. O ile w pierwszym przypadku realnie chronią uprawy oraz składowane zboże przed szkodnikami, to w tym drugim poddaje się w wątpliwość ich skuteczność i zasadność, zwracając jednocześnie uwagę na negatywny wpływ na środowisko.

Faktem jest to, iż źle dobrane środki chemiczne stosowane do oprysku profilaktycznego są mało odporne na zmiany temperatury, promieniowanie UV i wilgoć. Z tego powodu wysoka temperatura, intensywne światło słoneczne, deszcz lub umycie podłogi mogą spowodować całkowitą dezaktywację użytych substancji sprawiając, że stracą one właściwości owadobójcze. Wykonywanie oprysków ścian zewnętrznych obiektów jest szczególnie mało efektywne w lecie, kiedy powierzchnia ścian nagrzewa się do temperatury powyżej 50˚C. Podobnie jest w przypadku opryskiwania chodników przed budynkiem lub terenów zielonych. W takich sytuacjach chemia zadziała, ale na krótko, do pierwszego deszczu lub do upalnego dnia. Oprysk profilaktyczny ma zatem działanie zbyt krótkotrwałe, aby móc być skutecznym środkiem prewencyjnym. Z drugiej strony, nieprofesjonalnie wykonane zabiegi chemiczne mogą być źródłem skażenia produktów, a w przypadku hoteli, biur czy obiektów użyteczności publicznej gdzie przebywają ludzie, chemia używana do zwalczania owadów i stawonogów może wywoływać reakcje alergiczne i powodować zatrucia.

Użycie środków chemicznych przy zwalczaniu szkodników musi mieć solidne podstawy. Wyznacznikiem dla firmy dezynsekcyjnej powinna być dokładna analiza ryzyka oraz trendów aktywności szkodników. Konieczne są obserwacje i wskazania z systemu monitorującego owady. Dopiero kiedy uda się zebrać jednoznaczne dowody, że pojawiła się inwazja owadów i jedynym sposobem na ich eliminację są zabiegi chemiczne, należy rozpocząć ich zwalczanie. Równocześnie, dokładnej analizie powinny być poddane wszelkie okoliczności, które mogą mieć wpływ na pojawienie się problemu w przyszłości. I tu przechodzimy do meritum, iż najistotniejsze jest ustalenie przyczyny problemu i w miarę możliwości usunięcie jej.

Stosowanie oprysków profilaktycznych w zakładach produkcji żywności i obiektach użytku publicznego nie ma większego sensu, kiedy chcemy zapobiegać problemowi, który dopiero może wydarzyć się w przyszłości. Środków chemicznych możemy użyć, kiedy chcemy się pozbyć konkretnego problemu, który pojawił się nagle i stanowi realne zagrożenie dla zakładu. Wówczas mówimy jednak o procedurze zwalczania szkodników, a nie przeciwdziałania skażeniu. To rozwiązania doraźne i krótkotrwałe, a najlepszą znaną mi formułą prewencyjną jest zapobieganie występowania szkodników i skutecznie uniemożliwianie im zasiedlenia zakładu - mówi Ziemowit Rudy, Dyrektor ds. Klientów Sieciowych i Strategicznych, VACO Part of Rentokil.

Zabiegi chemiczne nie zlikwidują trwale problemu, jeżeli przyczyny inwazji szkodników nie zostaną wykryte i usunięte. Często pojawienie się szkodników wynika ze złego stanu sanitarnego lub technicznego obiektu, a w szczególności niewłaściwego składowania odpadów, jak np. ustawienie kompaktora do prasowania odpadów poprodukcyjnych bezpośrednio przy rampie spedycyjnej przy jednoczesnym braku dokładnego czyszczenia i dezynfekcji urządzenia. W takiej sytuacji automatycznie pojawi się dużo much w pobliżu, a regularne opryski przeciw insektom, a nawet kupno dodatkowych lamp owadobójczych na niewiele się zdadzą. Lepszym i tańszym rozwiązaniem będzie przemieszczenie kompaktora i składowiska odpadów z dala od obiektu produkcyjnego. Problemu można też pozbyć się całkowicie, ustawiając urządzenie w szczelnie zamkniętym pomieszczeniu z obniżoną temperaturą. W ten sposób z łatwością da się pozbyć uciążliwych insektów bez stosowania środków chemicznych.

Pełną skuteczność zabezpieczenia obiektów przed szkodnikami można osiągnąć tylko poprzez połączenie profilaktyki opartej na dobrej praktyce higienicznej (GHP - Good Hygiene Practice) i dobrej praktyce produkcyjnej (GMP - Good Manufacturing Practice) ze skutecznym monitorowaniem potencjalnych zagrożeń. Poprzez zachowanie odpowiedniej higieny procesów produkcyjnych oraz szczelności obiektów można uniknąć konieczności zwalczania szkodników z zastosowaniem środków chemicznych.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: Good One PR
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Przemysł spożywczy Wakacyjne odchudzanie - jak utrzymać motywację podczas zrzucania kilogramów? Biuro prasowe
2024-06-25 | 23:20

Wakacyjne odchudzanie - jak utrzymać motywację podczas zrzucania kilogramów?

Zapewne myślami jesteś już na wakacjach w nadmorskim kurorcie, ale sporym wyzwaniem wydaje się utrzymanie zdrowej diety podczas błogiego lenistwa na all inclusive. Ale jak tu nie
Przemysł spożywczy Etniczny street food i klasyka w nowej odsłonie
2024-06-24 | 11:15

Etniczny street food i klasyka w nowej odsłonie

Kolejną okazją do tego były warsztaty dla influencerów, zorganizowane w siedzibie Akademii – zabytkowym Dworku Ziemiańskim w Woli Suchożebrskiej. Tematem było grillowanie, a
Przemysł spożywczy Roślinna Instalacja Sferyczna w Lublinie na 75-lecie Herbapolu-Lublin
2024-06-24 | 11:10

Roślinna Instalacja Sferyczna w Lublinie na 75-lecie Herbapolu-Lublin

Świętując w tym roku 75. urodziny, Herbapol-Lublin szeroko podkreśla główne wartości firmy, którymi są przywiązanie i szacunek do natury, a także docenianie jej

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Bankowość

Samorządy mogą liczyć na rekordowe finansowanie w tej perspektywie finansowej UE. Pierwsze środki już do nich trafiają

– Poza środkami własnymi samorządy mają dostęp do środków unijnych i do kredytów. To są trzy nogi, na których stoi finansowanie jednostek samorządu terytorialnego – podkreśla Mateusz Walewski, główny ekonomista Banku Gospodarstwa Krajowego. Bank w kwietniu br. uruchomił pierwszy instrument finansowany z KPO, czyli pożyczki wspierające zieloną transformację miast, z budżetem wynoszącym prawie 9 mld euro. Samorządy będą mogły sfinansować z tych środków inwestycje, które powodują, że miasto jest bardziej zielone, nowoczesne i przyjazne dla mieszkańców. Samorządy z niecierpliwością wyczekują również reformy finansowania jednostek samorządu terytorialnego, która ma ustabilizować ich sytuację po zmianach wprowadzonych w tzw. Polskim Ładzie.

Regionalne –

Przyspiesza dekarbonizacja ciepłownictwa. Elektrociepłownia w Bydgoszczy od przyszłego roku zrezygnuje z kolejnych kotłów węglowych

Elektrociepłownia Bydgoszcz II, należąca do PGE Energia Ciepła, wchodzi w kluczowy etap inwestycji, która ma doprowadzić do wyłączenia dwóch z czterech kotłów węglowych i ograniczenia emisji dwutlenku węgla o 17 proc. To oznacza, że od II kwartału 2025 roku mieszkańcy Bydgoszczy będą korzystać z ciepła wytworzonego w nowych niskoemisyjnych źródłach. To jeden z kilku realizowanych projektów PGE Energia Ciepła, które zmierzają do dekarbonizacji w ciepłownictwie.

Nauka

Polski przemysł kosmiczny jest gotowy na zwiększanie udziału w programach Europejskiej Agencji Kosmicznej. Do tego będzie potrzebować coraz więcej wykwalifikowanych kadr

Pierwsza grupa młodych inżynierów z Polski rozpoczęła dwuletni staż w ośrodkach Europejskiej Agencji Kosmicznej w Niderlandach, Hiszpanii, Francji i Niemczech. W sumie do 2025 roku na staże do ESA zostanie skierowanych 30 kandydatów z Polski, którzy wezmą udział w kluczowych przedsięwzięciach naukowych i technologicznych agencji. To tylko jedna z inicjatyw nakierowanych na kształcenie kadr do pracy w sektorze kosmicznym. Sytuacja w tym zakresie poprawiła się na przestrzeni ostatnich lat, jednak w związku z szybkim rozwojem branży w nadchodzących latach zapotrzebowanie na wykwalifikowanych ekspertów będzie rosło.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.