Czy wiesz, co wspólnego ma cukier z produkcją tlenu?
Burak cukrowy jest rośliną wyjątkową. Nie tylko dlatego, że wydobywamy z niego pyszny cukier, lecz także dlatego, że z całego płodozmianu jest rośliną najbardziej tlenogenną. Tylko 1 hektar uprawy buraka cukrowego Diamant wytwarza tyle tlenu, ile rocznie potrzebuje do oddychania aż 100 osób! Co więcej – w tym samym procesie burak cukrowy pochłania i wiąże w glebie najwięcej CO2 z pośród wszystkich roślin rolniczych uprawianych w Polsce, co jest równie korzystne dla środowiska. Jakie jeszcze ma właściwości i jak wygląda proces jego uprawy?
Jeden z największych producentów cukru w Polsce pracuje z ok. 8000 plantatorów z Wielkopolski i Mazowsza. Wspiera ich w zakresie zaopatrzenia w nasiona, o jakości weryfikowanej przez niezależne, renomowane laboratorium. Plantatorom zapewniane są nasiona odmian buraków, które zostały wyhodowane w naturalny sposób – bez technologii GMO. Do jego uprawy stosuje się minimalną ilość nawozów, by wyeliminować wpływ na organizmy pożyteczne – m.in. mikroflorę gleby i pszczoły. Wysokiej jakości burak potrzebuje też odpowiedniego podłoża, dlatego też producent promuje wśród plantatorów uprawę pasową, w której maszyny za jednym przejazdem przygotowują glebę do siewu, sieją nasiona i nawożą glebę jednocześnie. Uprawa pasowa stosowana przez Diamant to mniej spalin, ograniczenie erozji wietrznej i wodnej gleby oraz lepsze wykorzystanie nawozów mineralnych, a co za tym idzie – ograniczenie ryzyka zanieczyszczenia wód powierzchniowych i podziemnych.
– Jakość naszych produktów ma swój początek na polach współpracujących z nami plantatorów, dlatego wspólnie doskonalimy technologię uprawy buraków cukrowych. Cieszymy się, że z większością naszych plantatorów współpracujemy od pokoleń. Jako pierwsi w Polsce premiujemy też tych, którzy dostarczają do naszych cukrowni buraki z niską zawartością azotu α-aminowego, dzięki czemu od 2004 roku zużycie mineralnych nawozów azotowych na naszych plantacjach zmniejszyło się o ponad 34% – komentuje Paweł Maciejewski, Dyrektor ds. Sprzedaży w Pfeifer & Langen Polska.
Odpowiedzialne praktyki stosowane przez markę Diamant w uprawie buraków, ale także w kolejnych etapach produkcji można poznać w najnowszej akcji Słodkie łączy z natury. Informuje ona choćby o nowych opakowaniach produktów detalicznych. Znalazły się na nich dwa nowe znaki „PRODUKT POLSKI” oraz „Z NATURY W ZGODZIE ZE ŚRODOWISKIEM”, podkreślające polskie pochodzenie produktu i surowców, a także naturalne podejście do uprawy, zgodnie z praktykami zrównoważonego rozwoju. Osią akcji jest strona https://znatury.slodkielaczy.pl, na której możemy znaleźć tajniki produkcji cukru, inspiracje do tego, by żyć w zgodzie ze środowiskiem, a także obszerny i przejrzysty Raport Zrównoważonego Rozwoju. Potwierdza on, że cukier Diamant to rezultat przemyślanych i odpowiedzialnych praktyk, a także wyznacza kolejne kamienie milowe dla firmy – ograniczenie emisji CO2 o 60% oraz zużycia energii elektrycznej o 25% do 2035 roku.

Smak zaczyna się od mięsa

Dlaczego na świątecznych stołach zostaje tyle jedzenia?

„Herbapol. We współpracy z naturą.”
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Polityka

Norwegia i Islandia mocniej rozważają dołączenie do UE. To byłyby ważne decyzje dla Polski
W Norwegii i na Islandii coraz częściej wspomina się o potencjalnej akcesji do Unii Europejskiej. Możliwe, że w obu tych krajach odbędą się referenda, które zbadają poparcie dla tej idei w społeczeństwach. Zdaniem europosła KO akcesja obu północnych państw byłaby znaczącym wzmocnieniem dla UE, ale także ważną decyzją dla Polski.
Infrastruktura
Senat zajmie się ustawą o jawności cen lokali na sprzedaż. W praktyce ustawa obejmie tylko 12 proc. rynku

Ustawa o jawności cen miała na celu ułatwić klientowi szybkie sprawdzenie aktualnych cen mieszkań i lepsze zrozumienie oferty dewelopera. Przedstawiciele branży mówią wprost: idea ustawy jest słuszna, jednak kształt, jaki przybrała w praktyce, podobnie jak tryb jej uchwalenia, budzi już niepokój. Błyskawiczny tryb procedowania sprawił, że powstała ustawa, która obejmie 12,4 proc. rynku. Zdaniem Polskiego Związku Firm Deweloperskich ostatnią deską ratunku, by poprawić ten akt, jest Senat, który zajmie się nim już podczas wtorkowego posiedzenia komisji infrastruktury.
Handel
Dzięki sztucznej inteligencji przesyłki mogą trafiać do klientów tego samego dnia. Liczba takich dostaw w Amazon znacząco rośnie

Prognozy rynkowe wskazują, że wart ok. 10 mld dol. globalny rynek dostaw realizowanych jednego dnia będzie w kolejnych latach dynamicznie rosnąć. Wpływają na to przede wszystkim oczekiwania konsumentów co do szybkich i terminowych doręczeń. Zarówno firmy kurierskie, jak i sklepy internetowe coraz mocniej inwestują w ten trend. W Amazon opcja Same-Day Delivery jest już możliwa w 135 lokalizacjach w Europie, a w tym roku przybędzie 20 kolejnych. W I kwartale br. Amazon dostarczył w tym trybie o 80 proc. paczek więcej niż przed rokiem. Głównie były to produkty z kategorii niezbędnych przedmiotów codziennego użytku.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.