Komunikaty PR

DANONE przekazał 111 mln zł na projekty społeczne

2023-01-20  |  12:00

Przekazanie całego zakładu rozlewniczego Żywiec Zdrój na rzecz lokalnej fundacji, przeciwdziałanie marnowaniu żywności, zebranie i przekazanie do recyklingu równowartości 100% plastiku wprowadzanego na rynek, czy promocja rolnictwa regeneratywnego w Polsce to tylko niektóre działania grupy spółek DANONE zrealizowane w minionym roku. Łącznie, w ciągu ostatnich dwóch dekad, firma przekazała na realizację takich projektów w Polsce kwotę 111 mln złotych. Dyrektor Generalny grupy spółek DANONE Paweł Piątek ogłosił dalsze plany organizacji – m.in. powołanie eksperckiego think tanku i rozpoczęcie procesu certyfikacji B Corp przez kolejne spółki grupy.

DANONE realizuje podwójne zobowiązanie na rzecz rozwoju gospodarczego i społecznego, które zostało zainicjowane 50 lat temu podczas przełomowego przemówienia Antoine’a Ribouda, ówczesnego właściciela organizacji, który podkreślał, że „odpowiedzialność firmy nie kończy się w drzwiach biura czy bramie fabryki”. Te słowa wyznaczyły pionierski kierunek działania, oparty na zrównoważonym rozwoju. Podejście to jest konsekwentnie realizowane, a tylko w ciągu ostatnich 20 lat, inwestycje w projekty społeczne w Polsce sięgnęły kwoty 111 mln zł. –  Podejmując decyzje biznesowe, bierzemy pod uwagę zarówno wzrost w kontekście gospodarczym, jak i rozwój społeczny środowisk, w których funkcjonujemy. Jest to podstawą podwójnego zobowiązania, realizowanego przez nas od początku działalności w Polsce. Jako lider rynku, wykorzystujemy unikatowe kompetencje, aby przyczyniać się do tworzenia zrównoważonych rozwiązań żywieniowych dla pokoleń i na pokolenia, a także aktywnie brać udział w działaniach wpływających na poprawę kondycji planety – podsumowuje Paweł Piątek, Dyrektor Generalny grupy spółek DANONE w Polsce.

Dla zdrowia ludzi i równowagi planety

DANONE działa w Polsce zgodnie z założeniami zrównoważonego rozwoju, inwestując w edukację żywieniową – w tym o roli żywienia w 1000 pierwszych dniach życia i roli żywienia w chorobie – projekty środowiskowe, wsparcie lokalnych społeczności i pomoc potrzebującym. Bez względu na wyzwania ekonomiczne i trudny kontekst 2022, Żywiec Zdrój, będący częścią grupy spółek DANONE, przekazał w minionym roku swój pierwszy zakład produkcyjny na Żywiecczyźnie Fundacji Górom. Zakład stał się miejscem integrującym społeczność lokalną wokół kultywowania tradycji góralskich i edukacji ekologicznej. Z sukcesem zakończono również dialog społeczny w gminie Jeleśnia, gdzie spółka butelkuje wodę, czego efektem było stworzenie przez Żywiec Zdrój Funduszu Wodnego o wartości 2 milionów złotych, który ma na celu zapewnienie mieszkańcom dostępu do wody wodociągowej.

Równolegle z dążeniem do wywierania pozytywnego wpływu na otoczenie, firma doskonali proces powstawania produktów, tak by również w tym obszarze generować korzyści dla zdrowia i planety. Przykładem może być wprowadzanie praktyk rolnictwa regeneratywnego - czyli takiego sposobu uprawy roślin, który ma przywracać glebom żyzność, pozytywnie wpływać na środowisko i jakość żywności, trafiającej każdego dnia na stoły milionów Polaków. Obecnie już połowa mleka, jakie trafia do produktów mlecznych DANONE pochodzi z gospodarstw, w których obecne są praktyki regeneratywne. Firma zapowiada zwiększenie skali tych działań, co jest częścią ogłoszonego właśnie zobowiązania redukcji emisji metanu - gazu naturalnie powstającego w produkcji rolnej. Redukcja ta ma wynieść w skali globalnej 30% do roku 2030, a w działania będą realizowane również w Polsce.

Po wdrożeniu setek usprawnień technologicznych, procesowych i operacyjnych w bieruńskiej fabryce serków i jogurtów, 97% surowców i półproduktów niemożliwych do zagospodarowania w procesach produkcji jest przetwarzana na paszę dla zwierząt. Pozostałe resztki żywnościowe przekazywane są w 100% do recyklingu lub odzysku. Ostatni rok to także 75% mniej strat produktów w całym łańcuchu dostaw, do czego przyczyniły się m.in. zmiany w procesach logistycznych, a także możliwość nabycia w symbolicznej cenie produktów z krótkim terminem przydatności w aplikacji Too Good To Go. Grupa spółek DANONE już zapowiada kolejne działania w tym zakresie – do 2030 roku planuje ograniczyć o 50% resztki żywnościowe, powstające w procesie wytwarzania i całym łańcuchu dostaw produktów mlecznych.

Żywieniowe bezpieczeństwo przyszłości

DANONE zapowiedział powołanie interdyscyplinarnego think tanku zajmującego się kwestiami związanymi z  wpływem żywienia na zdrowie człowieka i kondycję planety. To kolejny krok firmy na rzecz poprawy żywienia milionów Polaków i przeciwdziałania skutkom kryzysu klimatycznego. W ramach inicjatywy współdziałać ze sobą będą wiodący naukowcy i niekwestionowani eksperci w swoich dziedzinach - m.in. dr hab. inż. Zbigniew Karaczun specjalizujący się w tematyce ochrony środowiska, klimatu, sozologii, polityki ekologicznej; prof. dr hab. Ewelina Hallmann zajmująca się naukami rolniczymi, szczególnie w zakresie technologii żywności i żywienia, przede wszystkim żywności ekologicznej; dr Katarzyna Wolnicka, ekspertka w zakresie żywności i żywienia oraz Monika Borycka, ceniona badaczka trendów, analityczka innowacji i specjalistka w zakresie studiów nad przyszłością.

Ambicją DANONE jest także uzyskanie certyfikatu B Corp przez wszystkie spółki do 2025 roku. W mijającym roku do grona firm lepszych dla świata, czyli Benefit Corporations (B Corp) dołączyła spółka Danone, oferująca produkty mleczne i roślinne. Otrzymanie certyfikatu to efekt wysokich standardów w zakresie wpływu, jaki firma wywiera na wszystkich swoich interesariuszy, w tym: na klientów, społeczności, pracowników, środowisko i zarządzanie (ład korporacyjny). W ciągu najbliższych dwóch lat złożony i restrykcyjny proces mają przejść również Żywiec Zdrój (woda i napoje) oraz Nutricia (żywność dla niemowląt i małych dzieci oraz żywienie medyczne).

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Przemysł spożywczy Zapewnienia bezpieczeństwa żywieniowego wyzwaniem Światowego Dnia Ludności Biuro prasowe
2024-07-11 | 10:00

Zapewnienia bezpieczeństwa żywieniowego wyzwaniem Światowego Dnia Ludności

39% dorosłych Polaków i 41% matek w imieniu swoich dzieci deklaruje zaangażowanie w ograniczenie zmian klimatycznych[1] – wynika z badania „Talerz Polaka – Nawyki
Przemysł spożywczy Z jakimi wyzwaniami mierzą się producenci czekolady?
2024-07-10 | 17:00

Z jakimi wyzwaniami mierzą się producenci czekolady?

  Nadchodzący Dzień Czekolady (7 lipca) jest doskonałą okazją do refleksji nad podejmowaniem bardziej zrównoważonych i proekologicznych praktyk w całym łańcuchu
Przemysł spożywczy DANONE w grupie ekspertów tworzących normy ISO
2024-07-09 | 16:40

DANONE w grupie ekspertów tworzących normy ISO

Grupa spółek DANONE dołączyła do Komitetu Technicznego Polskiego Komitetu Normalizacyjnego. Tym samym stała się częścią Międzynarodowej Organizacji Normalizacyjnej (ISO[1]) i

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Konkurs Polskie Branży PR

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Prawo

Przedsiębiorcy czekają na doprecyzowanie przepisów dotyczących Małego ZUS-u Plus. W sądach toczy się ponad 600 spraw z ZUS-em

Oddziały Biura Rzecznika MŚP prowadzą już ponad 600 spraw dotyczących Małego ZUS-u Plus. Przedmiotem sporu z ZUS-em jest interpretacja, jak długo – dwa czy trzy lata – powinna trwać przerwa, po upływie której przedsiębiorca może ponownie skorzystać z niższych składek. Pod koniec czerwca Sąd Okręgowy w Gorzowie Wielkopolskim wydał pierwszy wyrok, w którym podzielił korzystną dla przedsiębiorców argumentację Rzecznika MŚP. – Nie stanowi on jeszcze o linii interpretacyjnej. Czekamy na wejście w życie ustawy deregulacyjnej, która ułatwi od stycznia przedsiębiorcom przechodzenie na Mały ZUS Plus – mówi Agnieszka Majewska, Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców.

Problemy społeczne

Awaria CrowdStrike’a miała podobne skutki jak potencjalny cyberatak. Uzależnienie od technologii to ryzyko wyłączenia całych gałęzi gospodarki

Ogromna awaria systemu Windows, wywołanego błędem w aktualizacji oprogramowania CrowdStrike, doprowadziła do globalnego paraliżu. Przestały działać systemy istotne z perspektywy codziennego życia milionów ludzi. Tylko w piątek odwołano kilka tysięcy lotów na całym świecie,  a w części regionów w USA nie działał numer alarmowy. – To pokazuje, że im bardziej jesteśmy uzależnieni od technologii, tym łatwiej wykluczyć wręcz całe gałęzie gospodarki, a podobne skutki mógłby mieć cyberatak – ocenia Krzysztof Izdebski z Fundacji im. Stefana Batorego. Jego zdaniem tego typu incydenty są nie do uniknięcia i trzeba się na nie lepiej przygotować.

Ochrona środowiska

Nowelizacja przepisów ma przyspieszyć rozwój farm wiatrowych. Do 2040 roku Polska może mieć zainstalowane w nich ponad 40 GW mocy

Jeszcze w tym kwartale ma zostać przyjęty przez rząd projekt zmian w ustawie o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych. Nowelizacja zmniejsza minimalną odległość turbin wiatrowych od zabudowań do 500 m. Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej ocenia, że zmiana odległości zwiększy potencjał energetyki wiatrowej do 2040 roku nawet dwukrotnie, do poziomu 41,1 GW. – Branża czeka też na przyspieszenie procedur, przede wszystkim procedury środowiskowej i całego procesu zmiany przeznaczenia gruntów – mówi Anna Kosińska, członkini zarządu Res Global Investment.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.