Komunikaty PR

Dobre praktyki Wedla docenione przez Forum Odpowiedzialnego Biznesu

2022-05-30  |  01:00
Biuro prasowe

10 dobrych praktyk firmy Wedel wyróżniono w jubileuszowej, 20. edycji Raportu „Odpowiedzialny biznes w Polsce 2021. Dobre praktyki”, wydawanego przez Forum Odpowiedzialnego Biznesu. Doceniono w nim działania Wedla we wszystkich kategoriach normy ISO 26000, która jest osią wydawnictwa i jednocześnie podstawą klasyfikacji inicjatyw CSR.  

Rok jubileuszy

Publikowany cyklicznie przez FOB raport stanowi podsumowanie działań biznesu w poprzednim roku. Dla Wedla był to wyjątkowy czas, w którym firma, wspólnie z pracownikami i partnerami, świętowała swoje 170-lecie. Przez 12 miesięcy Wedel angażował różne grupy interesariuszy do wspólnych działań. Wśród wyróżnionych inicjatyw znalazł się szeroki dialog z interesariuszami. W ramach zrealizowanego badania „Zaangażowanie społeczne firm”, w którym udział wzięło ponad 1000 osób, zebrano oczekiwania konsumentów na temat działalności społecznej przedsiębiorstw. Uzyskane wyniki stanowią cenną wskazówkę w planowaniu działań Wedla dla lokalnych społeczności. Kolejnym odnotowanym w publikacji działaniem był wydany przez Wedla raport „Światowy i polski rynek czekolady”. W ten sposób firma edukuje konsumentów i ekspertów na temat czekoladowego świata, dzieląc się swoją wiedzą i doświadczeniem.

Forum Odpowiedzialnego Biznesu doceniło także jubileuszowy konkurs grantowy „Wedel od Serca”. Była to nowa odsłona projektu realizowanego wewnętrznie w firmie od 15 lat, do której, tym razem, zaproszono praskie organizacje pozarządowe. Dzięki dofinansowaniu firmy Wedel zorganizowano 6 niezwykłych projektów skierowanych do mieszkańców bezpośredniego sąsiedztwa fabryki. Ponadto, wyróżniono także wewnętrzną kampanię urodzinową, w ramach której przez cały rok zorganizowano m.in. szereg wystaw, konkursów oraz akcji sportowo-charytatywnych dedykowanych pracownikom.

Siła tkwi w różnorodności

Kolejna grupa projektów dotyczyła obszaru różnorodności, zarówno w tworzeniu przyjaznego środowiska pracy, jak i w relacjach z konsumentami.

- Zarządzanie różnorodnością to jeden z priorytetów Wedla, wpisanych w nasze korporacyjne wartości. Mamy głęboko zakorzenione poczucie wpływu i każdego dnia czerpiemy z różnych punktów widzenia, inspirując siebie nawzajem, w myśl zasady „Nasz przepis to ludzie – różni ludzie” - mówi Aleksandra Kusz vel Sobczuk, Kierowniczka Komunikacji Korporacyjnej firmy Wedel.

Jedną z docenionych inicjatyw jest Grupa ds. Różnorodności i Włączania „Mieszanka Wedlowska”. Dzięki zaangażowaniu załogi podpisano przygotowaną oddolnie Deklarację Różnorodności i Włączania. W firmie uruchomiono także program „CzekoSprawni”, który wspiera zatrudnianie osób z niepełnosprawnościami oraz skupia się na edukacji wokół tego tematu. Aby promować różnorodność w miejscu pracy, w specjalnym cyklu „Wedel z pasją” na firmowym profilu w serwisie LinkedIn pokazano zainteresowania pracowników i barwną załogę.

W 2021 r. Wedel dostosował również swoją stronę internetową do potrzeb osób niewidomych, niedowidzących i z innymi niepełnosprawnościami. Dzięki wprowadzonym zmianom, zarekomendowanym po audycie Fundacji Widzialni, strona w 86% spełnia standard WCAG 2.1, a umieszczone tam treści są dostępne dla różnych grup konsumentów, pracowników i kandydatów.

Odpowiedzialność na każdym etapie

Wedel rozwija także swoją odpowiedzialność w obszarze produktów i funkcjonowania całego łańcucha dostaw. Dlatego firma angażuje się w działania na terenie Ghany, skąd pochodzi najwyższej jakości kakao wykorzystywane w wedlowskich słodyczach. W 2021 r., we współpracy z Omenaa Foundation, Wedel otworzył szkołę w ghanijskiej Temie, gdzie uczy się 40 dzieci z trudnymi doświadczeniami, dla których dostęp do edukacji to szansa na lepszą przyszłość.

Kolejną praktyką, która pojawiła się w raporcie FOB, jest wdrożenie przez firmę certyfikacji oleju palmowego w standardzie RSPO (ang. Roundtable for Sustainable Palm Oil). Dzięki temu, do produkcji wykorzystywany jest składnik, pozyskiwany w sposób zrównoważony, z poszanowaniem środowiska naturalnego.

Fabryka Wedla na warszawskim Kamionku sąsiaduje z historycznym Parkiem Skaryszewskim, dlatego firma dokłada wszelkich starań, by prowadzona działalność nie wpływała negatywnie na środowisko naturalne w okolicy. W sierpniu 2021 r. w sąsiedztwie fabryki stanęły hotele dla owadów, które są kolejnym, po pasiece na dachu i budkach lęgowych dla ptaków, działaniem firmy na rzecz ochrony bioróżnorodności.  

- Wyróżnione w raporcie praktyki dotyczą wszystkich kategorii normy ISO 26000: ładu organizacyjnego, praw człowieka, praktyk z zakresu pracy, obszaru środowiskowego, zagadnień konsumenckich, uczciwych praktyk operacyjnych i zaangażowania lokalnego. To dowód na kompleksowe podejście Wedla do zrównoważonego rozwoju. Cieszymy się, że po raz kolejny nasze działania zyskały uznanie Forum Odpowiedzialnego Biznesu. Jednocześnie jest to dla nas zobowiązanie do dalszego działania w tym kierunku - podsumowuje Aleksandra Kusz vel Sobczuk.

 

O raporcie

Raport „Odpowiedzialny biznes w Polsce. Dobre praktyki” wydawany przez Forum Odpowiedzialnego Biznesu to największy w Polsce przegląd inicjatyw CSR i zrównoważonego rozwoju. W 20. edycji zaprezentowano 1677 działań podjętych przez 283 firmy.

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Przemysł spożywczy Monster Munch z loterią - Rower Dobry Dla Ducha! Biuro prasowe
2024-07-02 | 08:00

Monster Munch z loterią - Rower Dobry Dla Ducha!

Monster Munch ogłasza start wyjątkowej loterii, której motywem przewodnim jest promowanie bezpiecznej jazdy na rowerze oraz korzyści płynących z kolarstwa. Do wygrania są
Przemysł spożywczy Wakacyjne odchudzanie - jak utrzymać motywację podczas zrzucania kilogramów?
2024-06-25 | 23:20

Wakacyjne odchudzanie - jak utrzymać motywację podczas zrzucania kilogramów?

Zapewne myślami jesteś już na wakacjach w nadmorskim kurorcie, ale sporym wyzwaniem wydaje się utrzymanie zdrowej diety podczas błogiego lenistwa na all inclusive. Ale jak tu nie
Przemysł spożywczy Etniczny street food i klasyka w nowej odsłonie
2024-06-24 | 11:15

Etniczny street food i klasyka w nowej odsłonie

Kolejną okazją do tego były warsztaty dla influencerów, zorganizowane w siedzibie Akademii – zabytkowym Dworku Ziemiańskim w Woli Suchożebrskiej. Tematem było grillowanie, a

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Konkurs Polskie Branży PR

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Prawo

Samorządy walczą o ustawę metropolitalną. Powstanie metropolii oznacza dodatkowe środki m.in. na walkę z wykluczeniem transportowym

O uzyskanie statusu metropolii od lat walczą m.in. Trójmiasto, Łódź czy Warszawa. Teraz miasta łączą siły i dyskutują o jednym wspólnym projekcie ustawy metropolitalnej. Choć każdy ośrodek ma inną specyfikę, wszystkie liczą, że odpowiednie przepisy na temat współpracy największych miast z okolicznymi gminami przyniosą wiele korzyści. Jednym z kluczowych obszarów, który może na tym zyskać, jest transport publiczny. Powstanie metropolii oznaczałoby dodatkowe środki na walkę z wykluczeniem komunikacyjnym w małych miejscowościach.

Handel

Europejskie sklepy internetowe skarżą się na nieuczciwą konkurencję z Chin. Apelują o lepszy nadzór nad rynkiem

Chińskie platformy marketplace podbijają europejski rynek e-commerce, a liczba ich klientów w Europie szybko rośnie – w 2023 roku w państwach UE oraz w Wielkiej Brytanii udział konsumentów, którzy dokonali zakupów w handlu elektronicznym od chińskich sprzedawców, wynosił 40 proc. lub więcej. Działalność chińskich sprzedawców wywołuje jednak szereg zarzutów, dotyczących m.in. sposobu i zakresu zbierania danych osobowych oraz ich późniejszego wykorzystywania, bezpieczeństwa produktów sprzedawanych europejskim konsumentom, sposobu ich reklamowania oraz nieuczciwych metod konkurencji, które szkodzą firmom działającym na terenie Unii. Te podkreślają, że nie boją się konkurencji z Azji, ale apelują do regulatorów o lepszą egzekucję przepisów, które powinny obowiązywać wszystkich graczy na rynku.

Problemy społeczne

Ukraińcy mają podobne problemy związane z ochroną zdrowia, co Polacy. Problemem jest długi czas oczekiwania na wizytę i wysokie koszty leków

Długi czas oczekiwania, wysokie koszty leczenia i zakupu leków – to największe bariery w dostępie do opieki zdrowotnej, z jakimi mierzą się uchodźcy z Ukrainy w Polsce – wynika z raportu GUS i WHO. – Problemy stają się coraz bardziej podobne do tych charakterystycznych dla całego systemu ochrony zdrowia. Mniej mają charakter nagły, który był charakterystyczny dla okresu tuż po wybuchu wojny – wskazuje dr Dominik Rozkrut, prezes Głównego Urzędu Statystycznego. Większość przypadków, z powodu których Ukraińcy potrzebują pomocy lekarza, to ostre schorzenia. Co czwarty leczy się z powodu choroby przewlekłej. Wyzwaniem pozostają szczepienia ukraińskich dzieci: wskaźnik wyszczepienia rośnie, ale jest poniżej poziomu wśród polskich dzieci.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.