Dobry Ferment? Dobry wybór!
– nie tylko zdrowe i pełne wartości odżywczych, ale i wyjątkowo smaczne. Lemoniada Dobry Ferment o wyrazistym smaku kiszonych, sycylijskich cytryn – to doskonały wybór.
Najnowsze badania[1] naukowców z Uniwersytetu Stanford wskazują, że wzbogacenie swojej diety w kiszonki wzmacnia układ odpornościowy, chroni przed cukrzycą, ułatwia przywrócenie prawidłowej mikroflory jelitowej, a nawet wpływa na poprawę zdrowia psychicznego. Lemoniada z kiszonych cytryn Dobry Ferment to dość niestandardowy rodzaj kiszonek, który może stać się prawdziwie zdrową alternatywą dla tych, którzy nie przepadają za klasyczną kiszoną kapustą czy ogórkami.
Dobry Ferment to zdecydowanie dobry wybór! Lemoniada charakteryzuje się pysznym, wyrazistym smakiem kiszonych, sycylijskich cytryn. Ma naturalny skład, zawiera żywe kultury bakterii, zero sztucznych konserwantów i powstaje w procesie naturalnej fermentacji. Słodzona jest miodem oraz fińskim cukrem brzozowym, co sprawia, że staje się naturalnie gazowana, a do tego mniej kaloryczna.
Dobry Ferment to najłatwiejszy i najszybszy sposób, by dostarczyć organizmowi porcji orzeźwienia oraz odpowiedniego nawodnienia. By poczuć jeszcze intensywniejszą moc lemoniady, najlepiej pić ją mocno schłodzoną.
Warto postawić na Dobry Ferment i wybrać dobry smak i dobry skład.
_________________________________________________________________
Kontakt dla mediów:
Big Picture
Katarzyna Rodzoch
katarzyna.rodzoch@big-picture.pl
Tel. 505 961 660
[1] https://med.stanford.edu/news/all-news/2021/07/fermented-food-diet-increases-microbiome-diversity-lowers-inflammation
Smak zaczyna się od mięsa
Dlaczego na świątecznych stołach zostaje tyle jedzenia?
„Herbapol. We współpracy z naturą.”
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Handel
Konsumenci w sieci narażeni na długą listę manipulacyjnych praktyk sprzedażowych. Zagraniczne platformy wymykają się unijnym regulacjom
Wraz z pojawieniem się na polskim i europejskim rynku platform sprzedażowych spoza UE rośnie też liczba przypadków stosowania tzw. dark patterns, czyli manipulacyjnych technik sprzedażowych. Nowe regulacje UE – w tym rozporządzenie w sprawie jednolitego rynku usług cyfrowych oraz akt o usługach cyfrowych – mają lepiej chronić przed nimi konsumentów, a podmiotom stosującym takie praktyki będą grozić wysokie kary finansowe. Problemem wciąż pozostaje jednak egzekwowanie tych przepisów od zagranicznych platform, które wymykają się europejskim regulacjom. – To jest w tej chwili bardzo duże wyzwanie dla całego rynku cyfrowego, że w praktyce regulacje nie dotyczą w takim samym stopniu wszystkich graczy – mówi Teresa Wierzbowska, prezeska Związku Pracodawców Prywatnych Mediów.
Fundusze unijne
Europejscy młodzi twórcy w centrum polskiej prezydencji w Radzie UE. Potrzebne nowe podejście do wsparcia ich karier
Wsparcie startu kariery młodych artystów i debata nad regulacjami dla sektora audiowizualnego, które będą odpowiadać zmieniającej się rzeczywistości technologicznej – to dwa priorytety polskiej prezydencji w Radzie UE z zakresu kultury. Najbliższe półrocze będzie także okazją do promocji polskich twórców w państwach członkowskich i kandydujących, a współpraca z artystami z innych krajów ma pokazać, że kultura może łączyć i być platformą dialogu międzynarodowego.
Ochrona środowiska
Tylko 1 proc. zużytych tekstyliów jest przetwarzanych. Selektywna zbiórka może te statystyki poprawić
Wraz z nowymi przepisami dotyczącymi gospodarki odpadami od stycznia 2025 roku gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.