Komunikaty PR

Kraftowa atrakcja w Beskidach

2022-06-14  |  13:30

Od maja 2022 roku w Wieprzu koło Żywca można zwiedzać PINTĘ, największy rzemieślniczy browar w Polsce oraz PINTA Barrel Brewing, jedyny w Polsce browar wyspecjalizowany w warzeniu piw dzikich i starzeniu piw w drewnianych beczkach. 

W browarze PINTY można poznać ponad 11-letnią historię piwnej rewolucji w Polsce, ludzi, którzy ją wywołali i kulisy warzenia najpopularniejszych polskich piw rzemieślniczych. Twórcami browaru są bowiem pionierzy polskiego kraftu, którzy zanim wybudowali własny zakład, warzyli swoje piwa na wynajmowanym sprzęcie. Obecnie w Wieprzu warzy się rocznie prawie 3 mln litrów piwa w ponad 100 różnych rodzajach. Tylko w 2021 roku ekipa PINTY użyła ponad 60 odmian chmielu, prawie 60 rodzajów słodu i kilkunastu szczepów drożdży, bakterii i blendów. Takiej różnorodności użytych surowców nie znajdzie się w żadnym z dużych browarów.

Na uruchomienie drugiego, udostępnionego zwiedzającym browaru – PINTA Barrel Brewing złożyło się m.in. ponad 1200 inwestorów społecznościowych. W 2019 roku był to jeden z największych sukcesów w historii polskiego crowdfundingu. Mimo że warzelnia tego browaru pracuje dopiero od lutego br., to już w jego magazynach można poczuć wyjątkową kompozycję zapachów drewna, piwa i innych alkoholi, które pierwotnie leżakowały w beczkach używanych do starzenia piw. Tworzenie tych ekskluzywnych trunków – od uwarzenia do butelkowania – może zająć nawet kilka lat. 

– Piwowarstwo jest istotną częścią historii Żywiecczyzny, a PINTA pisze w niej całkiem nowy rozdział i chcemy, żeby dzięki temu stała się jedną z atrakcji Beskidów – mówi Ziemowit Fałat, współzałożyciel i współwłaściciel Browaru PINTA.

Dodatkową atrakcją przy okazji zwiedzania browarów PINTY jest firmowy sklep, gdzie zaczyna się i kończy każda wycieczka. Na entuzjastów kraftu czekają pamiątki, odzież, szkło, akcesoria i wszystkie piwa, którymi dysponują jeszcze magazyny PINTY.

Obydwa browary PINTY zlokalizowane są na malowniczej działce we wsi Wieprz koło Żywca, nad rzeką Sołą, u podnóża wzgórza Grojec. Widać z niej szczyty Beskidu Żywieckiego, Śląskiego i Małego. Przez sąsiednią wieś Radziechowy – jedną z najstarszych wsi na Żywiecczyźnie – prowadzi szlak na Matyskę, wzgórze z Golgotą Beskidów. Z Matyski rozpościera się jedna z najpiękniejszych panoram Beskidów. Stąd można wyruszyć dalej w góry, na Halę Radziechowską, Baranią Górę lub Skrzyczne.

Od poniedziałku do czwartku browary w Wieprzu mogą zwiedzać tylko grupy zorganizowane od min. 10 osób. Osoby indywidualne i grupy poniżej 10 osób mogą online umówić swoją wizytę w piątki lub soboty na godz. 10:30 lub 12:30. 

Trwające około godziny zwiedzanie obu browarów PINTY kosztuje 25 zł. Sam Browar PINTA można zwiedzić w około pół godziny za 15 zł. Opłata gwarantuje przewodnika z załogi PINTY, jedno piwo z lokalnej serii PINTA Beskidy lub bezalkoholowe Mini Maxi i pamiątkowy bilet z wizyty. 

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Przemysł spożywczy DANONE wprowadza programy wspierające ograniczenie emisji gazów cieplarnianych Biuro prasowe
2024-04-23 | 14:05

DANONE wprowadza programy wspierające ograniczenie emisji gazów cieplarnianych

DANONE zobowiązał się globalnie do redukcji emisji gazów cieplarnianych do 2030 roku. Określone przez organizację cele zostały pozytywnie zweryfikowane zgodnie z metodyką SBTI. W ich
Przemysł spożywczy Witaminy na wiosnę - czego nam brakuje i jak je uzupełnić?
2024-04-23 | 13:00

Witaminy na wiosnę - czego nam brakuje i jak je uzupełnić?

Wiosna to niełatwy czas dla naszego organizmu. Po długiej zimie, ze względu na ograniczony dostęp do światła słonecznego i utrudniony dostęp do świeżych warzyw i owoców, jesteśmy
Przemysł spożywczy Nowe zabezpieczenia w branży spożywczej – ekologia w centrum uwagi
2024-04-22 | 14:30

Nowe zabezpieczenia w branży spożywczej – ekologia w centrum uwagi

Biorąc pod uwagę cele zrównoważonej gospodarki o obiegu zamkniętym, gdzie jednym z nim  jest ograniczenie ilości odpadów opakowaniowych, coraz więcej firm poszukuje

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Newseria na XVI Europejskim Kongresie Gospodarczym

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Finanse

Zmiany klimatu i dezinformacja wśród największych globalnych zagrożeń. Potrzeba nowego podejścia do zarządzania ryzykiem

Niestabilność polityczna i gospodarcza, coraz większa polaryzacja społeczeństwa, kryzys kosztów utrzymania, rosnąca liczba konfliktów zbrojnych i ryzyka cybernetyczne związane z rozwojem sztucznej inteligencji – to największe zagrożenia dla biznesu wskazywane w tegorocznym „Global Risks Report 2024”. Z raportu wynika, że obawy o bliską i dalszą przyszłość wciąż są zdominowane przez ryzyka klimatyczne i środowiskowe. Jednak w tym roku przykryły je niebezpieczeństwa związane z dezinformacją, wspieraną przez AI, która może wywoływać coraz większe niepokoje społeczne. – W tym roku na świecie 3 mld ludzi weźmie udział w wyborach, więc konieczność zaradzenia temu ryzyku staje się coraz pilniejsza – podkreśla Christos Adamantiadis, CEO Marsh McLennan w Europie.

Ochrona środowiska

Ciech od czerwca będzie działać jako Qemetica. Chemiczny gigant ma globalne aspiracje i nową strategię na sześć lat

Globalizacja biznesu, w tym możliwe akwizycje w Europie i poza nią – to jeden z głównych celów nowej strategii Grupy Ciech. Przedstawione plany na sześć lat zakładają także m.in. większe wykorzystanie patentów, współpracę ze start-upami w obszarze czystych technologii i przestawienie biznesu na zielone tory. – Mamy ambitny cel obniżenia emisji CO2 o 45 proc. do 2029 roku – zapowiada prezes spółki Kamil Majczak. Nowej strategii towarzyszy zmiana nazwy, która ma podsumować prowadzoną w ostatnich latach transformację i lepiej podkreślać globalne aspiracje spółki. Ciech oficjalnie zacznie działać jako Qemetica od czerwca br.

Finanse

72 proc. firm IT planuje podwyżki. W branży wciąż ogromna jest różnica w wynagrodzeniach kobiet i mężczyzn

W ubiegłym roku rynek pracy IT był znacznie mniej dynamiczny niż w poprzednich latach – wynika z „Raportu płacowego branży IT w 2024” Organizacji Pracodawców Usług IT. Przy wysokim poziomie podwyżek specjaliści rzadziej zmieniali pracę, ale niektórych zmusiły do tego cięcia w zatrudnieniu wynoszące w zależności od wielkości firmy od 12 do 26 proc. Ten rok zapowiada się bardziej optymistycznie: 61 proc. przedsiębiorstw planuje zwiększać zatrudnienie, a 72 proc. – pensje. Eksperci zwracają uwagę na wciąż duży rozstrzał między wynagrodzeniami kobiet i mężczyzn w tej branży.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.